про твої фінанси

Як обрати надійний банк

Навіть професіонал не скаже напевно, чи надійний той чи інший банк. Однак простий аналіз регулярної банківської звітності та деяких інших джерел дозволить зробити вибір банку більш-менш об'єктивним.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Власники банку
 2. Рейтинги
 3. Репутація банку на ринку
 4. Достатність капіталу банку
 5. Дані фінансової звітності
 6. Рівень процентних ставок по депозитах
 7. Територіальне розташування, філіальна і банкоматна мережа
 8. Тарифи банку
 9. Де шукати інформацію про банки?

При виборі банку слід звертати увагу на такі параметри як популярність банку, його надійність, процентні ставки по депозитах, територіальна близькість, розмір тарифів за обслуговування, зручність сервісу. Перш ніж приймати остаточне рішення, необхідно оцінити фінансовий стан банку, звернувши при цьому увагу на те, наскільки банк капіталізований, що знаходиться в його власності, яке місце в рейтингу банків він займає. Варто поцікавитися і тим, хто є засновниками банку, оцінити і їх положення на ринку.

Непоганим інструментом для визначення ступеня ризикованості співпраці з тією чи іншою фінансовою установою є рейтинг, що присвоєно йому міжнародними рейтинговими агентствами. Чим він нижчий, тим вище ризик взаємин з цим інститутом.

Також необхідно дізнатися, чи є банк учасником державного Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, що дозволяє вкладникам розраховувати на певну депозитну страховку в разі несподіваного банкрутства фінансової установи.

Власники банку

В першу чергу варто з'ясувати, хто акціонери.Добре, якщо у власників досить коштів для підтримки банку в кризових ситуаціях.При цьому найбільш надійними акціонерами можна вважати європейські фінансові групи, а також українські державні фінустанови.

Корисно це також і тому, що останнім часом нікого вже не дивує ситуація, коли фінансові труднощі раптово виникають у тих установ, чиї власники знаходяться в опозиції до діючої влади.

Найпростіше знайти дані про акціонерів на сайті НБУ : у розділі «Банківський нагляд» необхідно вибрати пункт «Інформація про власників істотної участі у банках України».Крім того, іноземні та державні банки не приховують, а навпаки, пишаються своїми власниками, і цю інформацію можна побачити на Інтернет-сайтах самих фінустанов.

Рейтинги

Один із способів вибору банку - вивчення численних рейтингів від ЗМІ, фінансових компаній і міжнародних організацій.У процесі їх створення аналізують і фінансову звітність банків, і думку авторитетних експертів.

Однак існують дві основні причини помилок рейтингів, через які на них не можна спиратися як на панацею при виборі надійного банку: по-перше, багато хто з них може бути заангажований;по-друге, їх методологія не враховує багато нюансів і зміни на ринку.

Рейтинг, якому можна було б гарантовано довіряти, повинен будуватися на надійних відомостях - наприклад, на основі банківських нормативів, які оперативно відстежує НБУ.Правда, цей інструмент доступний тільки регулятору, до того ж протягом останніх років показники роботи банків змінювалися дуже швидко.У кризових умовах потрібно розуміти, що будь-який рейтинг - це зріз даних на певну дату, в той час як ситуація на ринку сьогодні дуже динамічно змінюється навіть протягом робочого дня.

Дані рейтингів у виборі банку можна використовувати - але тільки якщо вони якісні, і тільки як один з декількох факторів.

Певним орієнтиром залишаються для вкладників незалежні рейтинги міжнародних агентств, так як сама наявність такого рейтингу свідчить про готовність банку до абсолютної прозорості роботи і зацікавленості в отриманні такої незалежної оцінки.На жаль, дані рейтинги змушені враховувати і рейтинг країни в цілому, а він сьогодні дуже низький і обмежує своєю «стелею» потенціал деяких банків.

Репутація банку на ринку

Репутація фінустанови - це той показник, який в умовах нестабільності ринку і відсутності доступу до фінансових показників банків може стати об'єктивним критерієм для вибору банку-партнера.

Так, позитивна ділова репутація банку та його акціонерів наочно демонструють його надійність.І зовсім не тому, що у таких банків більше грошей або краще бізнес-модель, а тому, що репутація сьогодні є надійним засобом соціального контролю.У вік Інтернету будь-який прокол, будь то затримка платежу або несвоєчасне повернення депозиту, моментально стають надбанням громадськості.І репутації банку може бути завдано істотної шкоди.А це вже - суттєва загроза значно більших втрат для власників банку, так як репутація - це теж актив, хоч і нематеріальний.І хоча його не можна помацати руками, він має свою вартість, що часто у багато разів перевищує суму тієї самої проблемної операції, через яку і виник негатив.А буває і так, що втрачена банком репутація і зовсім закриває власнику такого банку можливості щодо подальшого розвитку бізнесу, причому не тільки банківського.А тому більшість серйозних бізнесменів вважають за краще зберігати свою ділову репутацію на гідному рівні.

На користь репутації як показника надійності банку говорить і те, що створюється вона роками: її ключовий параметр - довгостроковість.За словами експертів, визначити репутацію банку досить просто - потрібно подивитися на історію його діяльності.Важливо історично простежити, хто і як з банків переживав кризи.Хто був "авантюрним", хто "зваженим", хто втрачав клієнтів, хто зростав.На користь банку говорить відсутність фактів масового неповернення коштів вкладників і затримок із здійсненням платежів.

Не останнє значення мають також позитивні відгуки про послуги банку від ваших хороших знайомих, родичів, друзів.

Достатність капіталу банку

Показник того, наскільки банк забезпечений капіталом і незалежний від зовнішніх і внутрішніх позик.Для його розрахунку існує складна для неспеціалістів формула.Однак приблизно показник можна розрахувати так: власний капітал банку поділити на загальні пасиви.Ці дані також можна знайти на сайті НБУ: у розділі «Банківський нагляд», підрозділі «дані Фінансової звітності банків України» вибрати найближчий за датою звіт, а в ньому вкладку «Власний капітал».

Згідно з вимогами Нацбанку, це співвідношення має бути мінімум 0,10.Як правило, у надійних банків цей параметр становить 0,11-0,15.Взагалі чим більше цей показник, тим краще.Втім, не варто довіряти надмірно і високій адекватності капіталу: якщо показник близько 0,50, це можуть бути дуті цифри, які не відбивають дійсності.

Дані фінансової звітності

Розпізнати надійний банк, спираючись на фінансові показники банку, теж непросто.По-перше, доступні всім показники публікуються на сайті регулятора з великим запізненням - на місяць-два, а іноді і більше.

По-друге, робити висновки про стан банку по його звітності дуже складно.Навіть такий простий індикатор як наявність прибутку фінустанови - може ввести в оману.Наприклад, банк без прибутку може залишатися надійним, якщо він вклав кошти у свій розвиток або на формування резервів під видані кредити.Протилежна ситуація - задекларований значний прибуток - може виявитися проміжним або не показовим, якщо не враховувати всі фактори, які його формують.

По-третє, звітність банків може складатися не до кінця чесно.Як правило, деякі фінустанови так роблять, щоб обійти санкції і нормативи регулятора.

Тому єдиний орган, який може судити про стан фінустанови - це НБУ, який не тільки знає оперативні показники банків, але і може судити про те, які показники роботи банку реальні, а які - ні.Пересічним українцям отримати доступ до такої інформації неможливо.До того ж розібратися в справжньому стані банку, який вирішив завуалювати своє реальне фінансове становище, - під силу тільки досвідченому експерту.

Рівень процентних ставок по депозитах

Якщо говорити про надійність, то, природно, не варто довіряти тим банкам, у яких занадто високі ставки по депозитах.Завищені ставки - сигнал про те, що установа відчуває певні труднощі з ресурсами.Найпривабливіші ставки і умови, як правило, характеризують надмірно агресивну "авантюрну" політику банку або складнощі з ліквідністю.

При цьому високі ставки по вкладах не завжди свідчать про проблеми банку.Банк може залучати депозити за високою ціною, якщо потім ці кошти використовуються при дорогому кредитуванні.Наприклад, при видачі дорогих кредитів готівкою, процентна ставка за якими дуже висока.

Та все це робить вибір банку на основі однієї лише прибутковості по вкладах - неякісним.

Територіальне розташування, філіальна і банкоматна мережа

Вибираючи банк необхідно продумати весь спектр операцій, який може вам знадобитися.Якщо ви плануєте лише розмістити вклад, а потім здійснювати оперативне управлінням їм за допомогою інтернет-банкінгу, то територіальна близькість відділення банку не матиме вирішального значення.Якщо ви берете споживчий кредит, а щомісячне погашення плануєте здійснювати через касу банку, або якщо ви хочете часто знімати готівку зі своєї пластикової карти, то близькість банку до місця роботи або проживання і наявність у нього розгалуженої банкоматної мережі буде важливим критерієм при виборі банку.

Тарифи банку

Найчастіше клієнти банків допускають одну просту, але прикру помилку: цікавляться тарифами тільки на ту послугу, безпосередньо за якою вони звертаються в банк. Однак більшість банків зацікавлена ​​в комплексному обслуговуванні клієнтів, а тому дуже рідко якою послугою вдасться скористатися ізольовано від інших. Вам, як мінімум, запропонують відкрити поточний рахунок і пластикову карту. І якщо в одних банках така послуга безкоштовна, то в інших тарифи можуть бути досить відчутними. Погодьтеся, прикро втрачати по кілька гривень на кожній платіжці. Так що не полінуйтеся дізнатися і тарифи, які банк встановлює за проведення платежів і розрахунково-касове обслуговування. У цьому питанні Вам завжди може допомогти наш сайт //www.prostobank.ua , де щотижня оновлюються тарифи за найпопулярнішими банківськими послугами.

Де шукати інформацію про банки?

 1. Сайт Національного банку України https://bank.gov.ua
 2. Асоціація українських банків http://aub.org.ua/
 3. Незалежна асоціація банків України https://nabu.ua
 4. Фонд гарантування вкладів фізичних осіб http://www.fg.gov.ua
 5. Актуальні тарифи банків по продуктам для населення //www.prostobank.ua

 

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики