про твої фінанси

Як і навіщо фізособі купувати ОВДП?

Prostobank.ua розпитував експертів, що таке ОВДП, чи варто купувати валютні ОВДП населенню, як купити державні облігації в банку.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Купівля ОВДП фізособою
 2. З 1 вересня 2018 року покупка ОВДП здійснюється по-новому
 3. Чим можуть бути вигідні вкладення в ОВДП в порівнянні зі звичайними депозитами?
 4. Валютні ОВДП як альтернатива банківським вкладам?
 5. Купуємо валютні державні облігації: де, як і навіщо?

Купівля ОВДП фізособою

Лілія Кандріна, начальник відділу депозитарної діяльності Банку КОНКОРД

ОВДП альтернативний і надійний інструмент заощадження і накопичення грошових коштів. Погашення ОВДП гарантовано бюджетом, надійність їх вище надійності депозиту в будь-якому комерційному банку. Крім максимальної надійності ОВДП в даний час мають пільгове оподаткування: ані відсотки по ОВДП, ані інвестиційний дохід від операцій купівлі-продажу не обкладаються податком з доходів фізичних осіб, з доходу сплачується тільки військовий збір за ставкою 1,5%. Ще одна перевага ОВДП - висока ліквідність, вони можуть бути продані в будь-який момент при необхідності з мінімальними втратами.

Процес інвестування в ОВДП складається з декількох етапів.

Фізособи купувати ОВДП безпосередньо не можуть, тому потрібно звернутися до ліцензованого торговця цінними паперами. У його якості може виступити банк, дилер, брокер або інвестиційна компанія.

Для покупки ОВДП потрібно відкрити рахунок в цінних паперах в банку або депозитарній установі, оснащеному відповідним програмним комплексом.

При відкритті рахунку, проходить обов'язкова ідентифікація фізосіб, перевіряються джерела доходів.

Як правило, торговець і депозитарна установа - одне і те ж обличчя. Тому можна проводити всі операції в одному місці, що досить зручно.

Є два способи покупки ОВДП: на первинному і вторинному ринку.

Учасниками первинного ринку є  банки - первинні дилери, які відповідають певним критеріям і беруть на себе певні зобов'язання. Банки - первинні дилери можуть купити ОВДП для фізособи на підставі клієнтської заявки. Як правило, вони працюють з великими лотами від 1 млн грн.

Фізособам купувати невеликі обсяги ОВДП зручніше на вторинному ринку.

На вторинному ринку держоблігації купуються у торговців цінними паперами або на біржі. З торговцем цінними паперами потрібно підписати брокерський договір. Торговець відкриває фізособі кліринговий субрахунок у банку Розрахунковий Центр, а також реєструє його на одній з бірж. Торги, в основному, проходять на біржах Перспектива, ПФТС і Українській біржі.

Хоча фізособі і не потрібно платити податки з доходів по ОВДП, їй доведеться сплатити комісії посередникам: торговцю, депозитарній установі, банку - за перерахування коштів. Якщо торговець і депозитарій - одна особа - ці комісії можуть бути мінімальними.

Інвестиції в ОВДП цікаві фізичним особам як альтернатива депозитам і для диверсифікації вкладення грошових коштів.

Ірина Буц, заступник голови правління Банку ПІВДЕННИЙ

У порівнянні з депозитами вкладення в державні цінні папери має ряд важливих переваг. По-перше, держава гарантує своєчасне погашення і виплату доходу по ОВДП незалежно від суми вкладень. По-друге, всі доходи від операцій з ОВДП, в тому числі відсотки, не обкладаються податком на доходи фізичних осіб. Нарешті, облігації дозволяють розміщувати кошти на різні терміни, від декількох днів до 5 років. Відзначимо, що ринкова прибутковість по державних цінних паперах зараз не нижче ставок по депозитах.

Для покупки ОВДП в нашому банку клієнту достатньо відкрити два рахунки (поточний і в цінних паперах), укласти договір на брокерське обслуговування, залишити заявку на покупку облігацій і поповнити рахунок на необхідну суму. Після цього банк від імені клієнта укладе угоду і зарахує придбані ОВДП на рахунок клієнта в цінних паперах.

Наш банк входить в число первинних дилерів ОВДП, тому може набувати їх як безпосередньо на первинних аукціонах Міністерства фінансів України, так і на вторинному ринку.

З 1 вересня 2018 року покупка ОВДП здійснюється по-новому

Які зміни в порядок придбання ОВДП вступили в силу з 1 вересня згідно з постановою НБУ від 26 червня № 72 Про затвердження Змін до Положення про порядок проведення операцій, пов'язаних з розміщенням облігацій внутрішніх державних позик? - розпитував експертів Prostobank.ua

Оксана Малиновська, начальник управління преміум і приватного банкінгу Банку Кредит Дніпро

Нацбанк своєю Постановою №72, узгодженою з Міністерством фінансів, удосконалив механізм розміщення ОВДП. Постанова не тільки допомагає врегулювати деякі суто технічні питання розміщення, а й істотно розширить можливості первинних дилерів (банків чи фінансових установ, що мають відповідні ліцензії і дозволи).

Зокрема, первинним дилерам надана можливість виступати в якості брокера для своїх клієнтів, купуючи цінні папери при первинному розміщенні від свого імені за дорученням і за кошти клієнтів. Також первинні дилери можуть зараховувати облігації на свої рахунки в цінних паперах у разі несвоєчасного перерахування коштів клієнтом. Для учасників розміщення ОВДП важливо, що термін надходження коштів збільшено з двох до п'яти робочих днів.

Такі заходи покликані зробити ринок ОВДП більш демократичним, прозорим і привабливим для широкого кола учасників. 

Більше інформації про учасників фондового ринку читайте в статті .

Чим можуть бути вигідні вкладення в ОВДП в порівнянні зі звичайними депозитами?

В якому випадку придбання ОВДП фізособою доцільно? - дізнавався у банкірів Prostobank.ua

Андрій Мойсеєнко, заступник голови Правління Банку Кредит Дніпро

Облігації внутрішньої державної позики (ОВДП) - цінні папери, випущені державою з метою фінансування загальнодержавних потреб. Хранителем ОВДП виступає Нацбанк.

ОВДП є на сьогоднішній день найбільш ліквідними цінними паперами в Україні та вигідним інструментом для інвестування, з більш високою прибутковістю, ніж строкові депозити.

Ставка розміщення ОВДП прив'язана до облікової ставки НБУ. Зростання облікової ставки прямо впливає на прибутковість ОВДП, на відміну від прибутковості депозитів, на них вплив облікової ставки більш опосередкований і проявляється з певним часовим лагом. Крім того, дохід від операцій з ОВДП звільняється від сплати податку на доходи фізичних осіб на відміну від строкових депозитів, де клієнт втрачає 18% отриманого доходу.

Різниця в прибутковості гривневих і доларових ОВДП становить близько 10 відсоткових пунктів на користь перших, проте близько ¾ портфеля цінних паперів фізичних осіб номіновані у валюті, таким чином інвестори мінімізують девальваційні ризики.

Клієнт може підібрати зручний для себе термін інвестиції в ОВДП: від 3 місяців до 5 років. Якщо інвестору в силу різних причин знадобиться достроковий доступ до грошей, ОВДП завжди можна продати через брокера на вторинному ринку за актуальною вартістю, яка визначається поточною ринковою кон'юнктурою. У той час як дострокове розірвання депозитних договорів в більшості випадків не передбачається взагалі або передбачає втрату нарахованих відсотків.

Банки пропонують клієнтам пакети, що стартують від 1 тис. грн і $ 10 тис. На невеликих сумах інвестування зростає питома вага супутніх витрат на відкриття та супровід інвестиційного рахунку, що знижує загальну прибутковість інвестиції. Тому ОВДП є оптимальним інструментом внутрішнього інвестування для клієнтів, які володіють вільними активами понад 200 тис. грн, які прагнуть диверсифікувати портфель і отримати більш високу прибутковість, гнучкість і надійність в порівнянні з класичним банківським депозитом. Тим більше, що держава гарантує повернення коштів, вкладених в ОВДП, в повному обсязі; для депозитів ж гарантована сума на сьогоднішній день становить 200 тисяч гривень (або еквівалент).

Олег Сердюк, начальник управління операцій на фондовому ринку ОТП БАНК

Прибутковість ОВДП залежить від облікової політики Національного Банку України, і при збільшенні облікової ставки, прибутковість по ОВДП буде рости відповідно. І навпаки.

Відповідно до Податкового кодексу, операції з ОВДП звільнені від прибуткового податку - з доходів від операцій з ОВДП утримується тільки 1,5% військового збору. При цьому, загальні витрати, включаючи витрати по рахунку в цінних паперах і 1,5% військового збору, становлять близько 0,5% від суми інвестиції.

Ірина Буц, заступник Голови Правління Банку Південний

Як інструмент інвестування така пропозиція буде цікава тим фізичним особам, які можуть вкласти суму від 100 тис. грн. Слід зазначити, що мінімальна вартість біржового лота становить 15-20 тис. грн. (в залежності від правил конкретної біржі). При цьому варто враховувати супутні витрати на комісію за відкриття рахунку в цінних паперах, комісію брокера і біржи.

Можна виділити дві принципових переваги вкладень в цінні папери для фізичних осіб в порівнянні з депозитами. По-перше, держава гарантує своєчасне погашення і виплату доходу за облігаціями внутрішньої державної позики відповідно до умов випуску та незалежно від суми вкладень. По-друге, ані відсотки по ОВДП, ані інвестиційний дохід від операцій купівлі-продажу не обкладаються податком з доходів фізичних осіб. 

Якщо говорити про недоліки вкладень в ОВДП, то присутні ризики можливої ​​реструктуризації облігацій, що знаходяться в портфелі НБУ (більше половини всіх цінних паперів, які перебувають в обігу). Імовірність такої реструктуризації залежить від багатьох чинників: наприклад, від розміру бюджетного дефіциту або обстановки на ринку зовнішніх запозичень.

Ярослав Кабін, директор Департаменту казначейства Idea Bank (Ідея Банк)

Інвестиції в ОВДП цікаві фізичним особам як альтернатива депозитам і для диверсифікації вкладення грошових коштів.

Альтернативний і надійний інструмент заощадження і накопичення грошових коштів - це державні цінні папери, а саме облігації внутрішньої державної позики (ОВДП). Серед потенційних інвесторів - фізичних осіб до цих пір поширена помилка, що їм цей інструмент недоступний і працювати з ним можуть тільки банки і професійні учасники фондового ринку. Насправді, фізичній особі тільки потрібно відкрити рахунок в цінних паперах, підписати договір на брокерське обслуговування з торговцем цінними паперами, вибрати папір і провести оплату за куплені цінні папери. Ключовою перевагою ОВДП є їх надійність і прибутковість - виплати мають 100% державну гарантію. 

Зараз робота з ОВДП стала ще більш цікавою після скасування з 01.01.2017 р. податку на доходи фізичних осіб, в той час як доходи по депозитах оподатковуються в розмірі 18%.

Валютні ОВДП служать страховкою від девальвації. Інвестор отримує дохід в середньому 4% -5% річних. Мало хто з надійних банків сьогодні готовий запропонувати такі ставки в валюті.

Важлива перевага ОВДП - це можливість отримати додатковий дохід в разі зниження рівнів прибутковості ринку шляхом дострокового продажу паперу. Тобто, ОВДП можуть бути продані в будь-який момент у разі потреби, в той час як депозит часто не може бути розірваний. ОВДП є також одним з найбільш надійних інструментів застави.

Незначним недоліком є ​​тільки більш складна процедура оформлення, але переваги вкладення коштів в ОВДП повністю нівелюють цей недолік.

Володимир Широкий, начальник управління цінних паперів Конкорд Банку

Серед переваг варто виділити:

 • надійність (гарантуються державою, в незалежності від суми вкладень)
 • ліквідність (можна продати в будь-який момент з мінімальними втратами)
 • пільгове оподаткування (не стягується податок на доходи фізичних осіб)
 • валютні ОВДП захищають від девальвації

Що стосується недоліків, то до них можна віднести:

 • складна інфраструктура (необхідні торговець цінними паперами, ціннопаперовий рахунок в депозитарній установі, принцип «поставка проти платежу»)
 • істотні витрати (при вкладенні невеликих коштів - нерентабельно).

Олег Поляк, Заступник Голови Правління ТАСкомбанк

За останні роки в гонитві за високими депозитними ставками населення втратило в неплатоспроможних банках значні суми заощаджень. У зв'язку з чим вкладення коштів в ОВДП, особливо валютні, можна розглядати як гідну альтернативу заощадження і примноження своїх накопичень.

Найбільш важливою перевагою ОВДП є їх надійність і 100% гарантія державою. У світлі останніх тенденцій зниження ставок по депозитах, а також фіксації за депозитним договором процентної ставки не більше ніж на 1 рік, вкладення коштів в ОВДП дозволяє зафіксувати на термін до 3-х років досить високий рівень прибутковості. Також ОВДП, як цінні папери, можуть бути продані в будь-який момент при необхідності, в той час як депозит часто неможливо розірвати достроково. Ну і звичайно значною перевагою виступає відсутність оподаткування на доходи, отримані від ОВДП, на відміну від депозитів, доходи за якими оподатковуються в 18%.

Говорячи про недоліки, можна лише послатися на більш складну процедуру купівлі / продажу ОВДП, що вимагає участі професійного учасника фондового ринку, яким може виступати не тільки банк. У той же час оформлення депозиту відбувається тільки в банку і з мінімальним пакетом документів від клієнта.

Валютні ОВДП як альтернатива банківським вкладам?

Які переваги та недоліки інвестування у валютні ОВДП для фізосіб? - розпитував експертів Prostobank.ua

Андрій Приходько, начальник відділу по роботі з інвесторами Банку Кредит Дніпро

На початок лютого 2019 р портфель ОВДП у власності фізосіб становив 6,6 млрд грн - менше 1% від усього обсягу ОВДП в обігу. При цьому обсяг депозитів фізосіб у банківській системі перевищив 504 млрд грн. Цифри говорять про те, що на сьогоднішній день ОВДП не є рівноцінним депозитам конкурентним інвестиційним інструментом, а скоріше альтернативною можливістю для диверсифікованості портфелів сегмента заможних вкладників.

Справа в тому, що на невеликих сумах інвестування в ОВДП зростає питома вага супутніх витрат на відкриття та супровід інвестиційного рахунку, що знижує загальну прибутковість інвестиції. Тому ОВДП є оптимальним інструментом внутрішнього інвестування для клієнтів, які мають вільними активи понад 200 тис. грн, які прагнуть диверсифікувати портфель і отримати більш високу прибутковість, гнучкість і надійність в порівнянні з класичним банківським депозитом.

ОВДП є більш вигідним, але і більш складним інструментом для інвестування в порівнянні терміновими депозитами. Ставка розміщення ОВДП прив'язана до облікової ставки НБУ. 

Незважаючи на те, що різниця в дохідності гривневих і доларових ОВДП становить близько 10 п.п. на користь перших, близько 75% портфеля цінних паперів фізичних осіб номіновано у валюті. Це свідчить про те, що інвестори розглядають вкладення в ОВДП переважно як інструмент мінімізації девальваційних ризиків в середньостроковій перспективі.

Олена Остриніна, начальник департаменту приватного бізнесу РАДАБАНК

Бажання і інтерес клієнтів до ОВДП дійсно зростає, особливо що стосується значних сум вільних грошових коштів.

Подібний інтерес пояснити досить просто. Популярність ОВДП серед фізосіб пов'язана зі зниженням ставок по банківських депозитах у валюті і відсутністю прибуткового податку при покупці ОВДП. Інвестиції в державні папери мають ще один вагомий «плюс» - вони 100% -во гарантовані державою.

Однак, потрібно розуміти, що процес інвестування в ОВДП більш складний, ніж відкриття депозиту і пов'язаний з додатковими комісіями на торгівлю і зберігання цінних паперів, тоді як по валютному депозиту клієнт вже з наступного місяця може отримувати свій процентний дохід. Тому на кожен товар завжди знайдеться свій покупець і валютний депозит залишиться цікавим інструментом заробітку для фізичних осіб.

Володимир Башкатов, начальник управління карткового бізнесу Банку RwS

Сьогодні ринок ОВДП для фізичних осіб розвивається дуже стрімко, посередники активно готують клієнтам пропозиції, проводять рекламні акції і хочуть, щоб клієнту такий спосіб інвестування став доступнішим. ОВДП - це прекрасний інструмент для управління своїми грошовими потоками, скоріше не альтернатива депозиту, а спосіб отримання додаткових можливостей.

Переваги очевидні:

 • Боржником по ОВДП виступає держава, умови обігу та погашення рівні для всіх власників. У визначений термін держава гарантує виплату відсотків і погашення повної вартості облігацій.
 • На етапі покупки ОВДП, номінованих у валюті, можна для розрахунку використовувати наявну гривню, за поточним курсом. При погашенні облігацій власник отримає валюту.
 • Відсотки за ОВДП перевищують ставки по депозитах на аналогічні терміни вкладень.
 • Дохід, який виникає за операціями з ОВДП, не обкладається податком на доходи фізичних осіб.

ОВДП - це також цінні папери, які можна продати, подарувати, передати в заставу для отримання кредиту. Ставки за такими кредитами нижчі.

Вкладення в цінні папери держави, при більш високих ставках у порівнянні з депозитами, все-таки є більш консервативним методом управління грошовими коштами. Уклавши договір з брокером, можна значно підвищити початкову прибутковість інвестиції. Професійний брокер проконсультує свого клієнта про тенденції до зміни процентних ставок, допоможе клієнту своєчасно прийняти рішення про необхідність замінити цінні папери шляхом їх продажу і покупки нового пакета, за вигіднішою ціною. Тоді як, при виборі надійної банківської установи, ставок по депозитах, стадію прийняття рішень клієнту необхідно пройти самостійно.

Інвестору необхідно освоювати такий інструмент як ОВДП, щоб отримувати додатковий дохід від продажу, крім знайомого для всіх - процентного. Тим більше, що сьогодні є такий бонус як відсутність податку. Використовувати ОВДП як інструмент диверсифікації, розкласти гроші в різні кошики, на різні терміни та в розрізі валют.

Купуємо валютні державні облігації: де, як і навіщо?

Prosto революційним на перший погляд виглядає рішення Уряду продавати населенню номіновані в доларах держоблігації. Правда, на практиці вкладення коштів в такий папір викличе у інвестора цілий ряд труднощів. Про нюанси інвестування у валютні облігації внутрішньої держпозики дізнавався Prostobank.ua

Облігації внутрішньої держпозики, номіновані в доларах США, з'явилися на українському ринку цінних паперів в другій половині 2011 року. І відразу ж викликали чимало запитань: чи стануть такі папери конкурентами депозитам в іноземній валюті? Чи буде населення масово скуповувати їх в очікуванні девальвації гривні?

Що за облігації?

Перш за все, потрібно знати, що валютні держоблігації не всі однакові. По-перше, розрізняють облігації, номіновані в іноземній валюті (доларах США) та індексовані на валютний курс (номіновані в гривні). По-друге, відрізняється термін їх обігу - він може становити від року до трьох років.

Нарешті, прибутковість облігацій, які вам можуть запропонувати в тому чи іншому банку може відрізнятися на кілька десятих процентного пункту. На прибутковість впливає ряд факторів:

 • випуск, до якого належить облігація;
 • час, що залишився до закінчення строку обігу;
 • комісія, яку банк-первинний агент Мінфіну бере за свої послуги.

Незмінна тільки номінальна вартість однієї облігації - вона становить 1000 доларів.

Чергові випуски облігацій Мінфін розміщує на аукціонах один-два рази на місяць, про графік розміщень можна дізнатися на сайті міністерства.

Переваги і недоліки

На перший погляд державні облігації, номіновані в доларах, для потенційного інвестора мають одні переваги: ​​досить висока прибутковість таких паперів, 100% -ва гарантія повернення всіх коштів державою при будь-якій сумі вкладення.

Перевагою можна вважати і той факт, що при вкладенні коштів у валютні ОВДП інвестор сам визначає термін інвестування. Максимально він може досягати трьох років, але якщо вкладник захоче повернути свої гроші раніше, то може продати папір на вторинному ринку.

Правда, при найближчому розгляді перевага перетворюється в недолік. По-перше, щоб продати папір, інвестору потрібно буде заплатити комісію зберігачу за операцію списання цінних паперів з рахунку. По-друге, продати ОВДП, навіть номіновану в доларах, можна тільки за гривню, а це влаштує далеко не кожного інвестора. Нарешті, при продажу паперу доведеться заплатити податок з отриманого доходу від операцій на вторинному ринку цінних паперів.

Так, прибуток інвестора від операцій з валютними ОВДП підлягає оподаткуванню. "Дохід у вигляді інвестиційного прибутку від операцій з облігаціями внутрішніх державних позик (в т.ч. внаслідок зміни курсу іноземної валюти) обкладається прибутковим податком за ставкою 5% (п. 167.2 ст. 167 ПКУ). У момент отримання такого доходу він перераховується в гривні за курсом НБУ, який діє на момент отримання прибутку », - коментує Катерина Гутгарц, головний редактор Prostopravo.com.ua.

При цьому подбати про сплату податку інвестору доведеться особисто. «Облік фінансового результату операцій з інвестиційними активами ведеться платником податку самостійно, окремо від інших доходів і витрат. Звітним періодом є календарний рік », - розповідає Катерина Гутгарц.

Уникнути оподаткування вкладник зможе в тому випадку, якщо дочекається погашення облігації - інвестиційний дохід (відсотки) по ним звільнені від податків.

Крім цього, до недоліків валютних ОВДП в порівнянні з депозитами в доларах експерти відносять також складність цього інструменту для інвестора. Депозит - це зрозумілий і простий продукт для населення, в той час як з вкладеннями в цінні папери знайома лише незначна частина громадян. Купівля будь-яких цінних паперів, в тому числі і ОВДП, пов'язана з певними труднощами, зокрема, з необхідністю відкриття рахунку в цінних паперах, а це додаткові витрати, які будуть зменшувати прибутковість.

Важливим аспектом стануть і додаткові витрати: на відкриття рахунків в цінних паперах і в доларах, комісії зберігачу цінних паперів. Наприклад, якщо комісія за зберігання цінних паперів на рахунку становить не менше 50 гривень на місяць, це практично повністю нівелює прибутковість від однієї облігації. За підрахунками експертів, ці витрати призводять до того, що вигідним буде лише вкладення в держоблігації на суму від 10 тисяч доларів.

Як купити

На сьогодні механізм купівлі валютних ОВДП для фізичної особи досить складний. Перш за все, потрібно звернутися в банк для відкриття рахунку в цінних паперах, оскільки облігації внутрішньої держпозики емітуються Мінфіном виключно в бездокументарній формі.

Крім цього для отримання доходу по облігаціях і зарахування суми їх погашення в кінці терміну інвестору доведеться відкрити також рахунок в доларах.

Правда, надати таку послугу готові далеко не в кожному банку. Первинний дилер - це банк, який купує облігації за свої кошти на аукціоні, а потім продає їх клієнтам-фізособам. Щоб потрапити в число первинних дилерів, банк повинен здійснювати певні обсяги операцій з державними цінними паперами. Для участі банку у відборі первинних дилерів, загальний обсяг його торгів ОВДП повинен бути не менше 1 млрд. грн. Такі вимоги унеможливлюють участь великої кількості банків в первинному розміщенні.

Ще один момент, який варто врахувати - обслуговуватися власник облігацій зможе не в кожному відділенні банку. Найпростіше отримати необхідну послугу в центральному або регіональному офісі банку, де розташований депозитарний відділ і відділ по роботі з цінними паперами.

Про перспективи

Експерти не вважають, що валютні ОВДП можуть скласти конкуренцію звичайним депозитам в іноземній валюті. Валютні ОВДП будуть розміщуватися серед фізосіб, але це не призведе до відтоку банківських депозитів, адже психологічний момент в цьому, хоч і суб'єктивний, але значущий. Адже люди як думають: депозит - це живі гроші, навіть якщо притиснуло, прийшов і отримав гроші назад, хоч і з втратою відсотків. А що таке «цінний папір»? Як ним можна розпорядитися? Де його зберігати?

При цьому експерти не виключають, що популярність такого виду вкладення коштів може вирости. Але для цього потрібні певні зміни в механізмі обігу ОВДП. У багатьох країнах цей продукт використовується приватними особами для довгострокових інвестицій з низьким рівнем ризику. Але цей продукт повинен бути, в першу чергу, ліквідним і мати вільне ходіння на вторинному ринку, а також можливість використання в якості застави.

Нарешті, багато експертів відзначають, що ОВДП у валюті будуть цікаві в першу чергу не фізособам, а самим банкам. Адже з тих пір, як кредитування населення у валюті було заборонено, у банків накопичуються валютні активи, якими тепер вони зможуть кредитувати Уряд. Для фізосіб такий інструмент буде цікавий в тому випадку, якщо розмістити необхідно велику суму, що перевищує гарантії Фонду гарантування вкладів фізосіб - тоді вкладник отримає повну гарантію збереження коштів, і додаткові комісії, пов'язані з купівлею ОВДП, не зроблять значного впливу на прибутковість.

Ще один варіант розвитку подій, який може посприяти зростанню попиту на валютні ОВДП серед фізосіб - випуск цих паперів у готівковій (тобто паперовій) формі. В такому випадку інвесторові не доведеться нести витрати на відкриття і обслуговування рахунку в цінних паперах, а сам папір простіше буде продати або подарувати. І уряд вже веде роботу в даному напрямку - найближчим часом передбачається презентувати населенню казначейські валютні зобов'язання.

Думка

Катерина Гутгарц, редактор Prostopravo

Особливості оподаткування інвестиційного прибутку податком на доходи визначені п. 170.2. ст. 170 ПКУ.

Інвестиційний прибуток розраховується як позитивна різниця між доходом, отриманим від продажу (зворотного викупу або погашення емітентом) окремого інвестиційного активу та його вартістю. Інвестиційний актив, отриманий в дар або в спадщину вважається придбаним за вартістю, яка дорівнює сумі державного мита та податку на доходи фізосіб, сплачених у зв'язку з даруванням чи успадкуванням.

Якщо в результаті розрахунку інвестиційного прибутку виникає від'ємне значення, воно вважається інвестиційним збитком. Інвестиційний збиток переноситься на наступні періоди до повного його погашення.

Якщо протягом 30 календарних днів до дня продажу або протягом 30 календарних днів з дня такого продажу платник податку придбаває пакет ідентичних цінних паперів, то інвестиційний збиток, що виник внаслідок такого продажу, не враховується під час визначення загального фінансового результату, а вартість придбаного пакета визначається за ціною його придбання, але не нижче вартості проданого пакета.

Якщо платник податку продає протягом звітного року інвестиційний договір за договором, який обумовлює його зворотний викуп у наступному році, інвестиційний збиток не враховується. Також інвестиційний збиток не враховується, якщо платник податку дарує або передає інвестиційний актив у спадок.

Якщо платник податків користується послугами професійного торговця цінними паперами, податковим агентом платника податку є такий торговець. При цьому платник податків не звільняється від обов'язку декларування такого доходу. Інвестиційний дохід, що не перевищує розміру податкової соціальної пільги, не обкладається податком.

 

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Ставка 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Страховая группа ТАС

Страховка онлайн

Туристична страховка онлайн: три програми на вибір

Обов'язкова автоцивілка від лідера ринку

Агропросперіс Банк

Вигідні депозити у доларах США

Депозит в доларах США

3,5% річних на 6 місяців

Вклади від 500 USD

Акція діє до 31.05.2021

Агропросперіс Банк – банк, який має 100% іноземний капітал (США і Європа) та найвищий рейтинг депозитів ua1

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики