про твої фінанси

У банк з довіреністю: п'ять відповідей на питання про особливості використання

Prosto іноді бувають ситуації, коли складно, а то й неможливо самостійно потрапити в банк і здійснити необхідні операції, наприклад, з депозитом - саме для цього вкладники, як правило, оформляють довіреність на інших осіб. Які є способи оформити довіреність, в яких випадках може знадобитися і в чому можуть проявлятися підводні камені питання - дізнавався Prostobank.ua.


Короткий зміст і посилання по темі

  1. В яких випадках знадобиться довіреність?
  2. Чи можна оформити довіреність в банку?
  3. Хто замінить нотаріуса?
  4. У чому можуть виникнути складнощі?
  5. Як уникнути гострих кутів?
  6. Думка юриста
  7. Актуальна інформація про довіреність на Простоправо

В яких випадках знадобиться довіреність?

За словами банківських співробітників, як правило, користуються можливістю оформлення довіреності ті українці, які зберігають гроші в банку. Якщо говорити про обслуговування фізичних осіб, то в банківській практиці найчастіше зустрічаються довіреності, видані клієнтами на відкриття банківських рахунків (поточних, депозитних) і розпорядження коштами на них. Як правило, клієнти оформляють довіреність на розпорядження поточними і депозитними рахунками, надаючи третім особам право переказувати кошти, знімати їх готівкою, поповнювати рахунки і т.п.

Список випадків, коли може знадобитися довіреність, досить широкий. Від випадку, коли подружжю або членам сім'ї знадобиться одночасно доступ до одного рахунку - до випадків, коли у вкладника деякий час не буде можливості особисто бути присутнім в банку - наприклад, якщо він їде у відпустку, відрядження або знаходиться в лікувальному закладі, а то і просто не хоче регулярно ходити в банк, якщо до відділення далеко. Оформляють довіреності, в основному, клієнти пенсійного віку, яким важко щомісяця відвідувати банк для отримання відсотків, або клієнти, які часто перебувають у відрядженнях, і тому також не мають можливості зняття відсотків або суми вкладу самі. Така довіреність, наприклад, може бути для разового отримання вкладу по закінченню його терміну або на розпорядження коштами на поточному рахунку (в тому числі і отримання готівкових коштів з рахунку), або на відкриття / закриття рахунку від імені довірителя.

Якщо опустити успадкування депозиту і арешт коштів на рахунку, то з усіх можливих операцій, які стосуються депозиту, без довіреності родичі вкладника (навіть подружжя) можуть розраховувати лише на поповнення рахунку або відкриття нового вкладу на користь певної особи. І то - лише з певними умовами. Закрити депозитний рахунок, зняти гроші з депозитного рахунку або розпорядитися іншим способом без довіреності від вкладника треті особи, крім законних представників і опікунів, не можуть. Згідно з чинним законодавством України, без довіреності вкладника і при його відсутності можна поповнити депозитний рахунок, якщо заборону на поповнення не встановлено договором банківського вкладу або самим вкладником. Правда, розраховувати на це доцільно лише в разі, якщо ви ретельно вивчили свій депозитний договір і не знайшли там, де це заборонено. У більшості договорів поповнення вкладу іншою особою (яка не вкладником) без довіреності не передбачено.

З відкриттям вкладу «на родича» теж не просто - особа, на яку ви оформите рахунок, повинна буде обов'язково звернутися в банк і пройти певну процедуру. Відкриття депозиту без довіреності від вкладника може бути оформлено через операцію «відкриття рахунку на користь третьої особи», після чого вкладник повинен звернутися в банк і вступити в права за депозитним договором. До набуття особою, на користь якої був відкритий депозитний рахунок, права вкладника, це право належить особі, яка відкрила цей рахунок.

Отже, за рідкісними винятками, довіреність не буде зайвою для всіх можливих операцій з депозитом - навіть якщо вони здійснюються на користь третьої особи.

Чи можна оформити довіреність в банку?

Мабуть, один з найпростіших способів оформити довіреність - звернутися з цією метою в банк, в якому у вас вклад. Довіреність може бути засвідчена уповноваженим працівником банку, якщо вона складається в банку (у присутності власника рахунку та довірених осіб). Така довіреність додаткового засвідчення не потребує.

Як правило, це ще й один з найбільш недорогих варіантів: за даними компанії «Простобанк Консалтинг», вартість послуг в українських банках коливається в діапазоні 5-50 гривень, але може доходити і до 100 гривень. Деякі банки і зовсім надають таку послугу безкоштовно.

Втім, не всі банки готові оформити довіреність. Так, представники чотирьох з 15-ти банків, в які звертався Prostobank.ua, повідомили, що у них неможливо отримати таку послугу. Якщо ж банк, в якому у вас вклад, все-таки надає таку можливість, то все, що вам потрібно зробити - це відвідати його особисто разом з довіреною особою і відповідними документами. Довіреність на виплату відсотків та суми вкладу, тобто банківську довіреність, можна оформити безпосередньо у відділенні банку, де відкривається вклад. Для цього потрібна присутність вкладника і довіреної особи з паспортами і ідентифікаційними кодами. Довіреність оформляється окремо на кожний вид вкладу, і діє протягом терміну дії депозитного договору. Довіреність заповнюється власноручно вкладником в двох примірниках (для довіреної особи і банку) і підписується начальником відділення. Завірені копії ваших документів залишаться у справі банку.

Для вичерпного опису питання відзначимо, що перш ніж оформляти довіреність, доцільно уточнити всі необхідні деталі у вашому банку, оскільки деякі установи взагалі можуть відмовлятися приймати доручення, оформлені поза банком.

Хто замінить нотаріуса?

Добре, коли ви все спланували заздалегідь і користуєтеся всіма зручностями доступу до депозиту ваших близьких. А що робити в разі, коли з яких-небудь причин до нотаріуса звернутися не вийде (або хочеться скористатися більш дешевим варіантом), і в банку ви теж не встигли оформити потрібний документ?

Так, якщо ви перебуваєте на лікуванні в лікарні, можна попросити запевнити документ головлікаря. «До нотаріально засвідченої прирівнюється довіреність особи, яка перебуває на лікуванні в госпіталі, санаторії або іншому військово-лікувальному закладі, засвідчена начальником цього закладу, його заступником з мед. частини, старшим або черговим лікарем», - розповідає Катерина Гутгарц, головний редактор сайту Prostopravo.com.ua.

Якщо ви перебуваєте в селі, де немає нотаріусів, то можна звернутися за посвідченням до місцевої ради (а військовослужбовці можуть звернутися до свого командира або начальника). «До нотаріально засвідченої прирівнюється і довіреність особи, яка проживає в населеному пункті, де немає нотаріусів, засвідчена посадовою особою органу місцевого самоврядування (крім довіреностей на право розпорядження нерухомим майном, управління і розпорядження корпоративними правами, користування і розпорядження транспортними засобами)», - зазначає Катерина Гутгарц. Особи, які потрапили в слідчий ізолятор або в установи виконання покарань, також мають право звернутися за посвідченням доручення до начальника.

А якщо необхідність скористатися депозитом наздогнала вас, коли ви були за кордоном, то можна звернутися в консульство, дипломатичне представництво - за законом вони мають право здійснювати нотаріальні дії за кордоном.

Нарешті, якщо вам просто потрібно отримати через близьку людину зарплату, стипендію, пенсію або інший платіж, то довіреність можна запевнити посадовою особою організації, в якій ви працюєте, вчитеся, перебуваєте на стаціонарному лікуванні або навіть представниками ЖЕКу за місцем вашого проживання.

У чому можуть виникнути складнощі?

Цілком зрозуміло, що якщо довіреність оформлена в банку, то ніяких складнощів при її пред'явленні виникнути не повинно. Якщо довіреність оформлялася в присутності співробітника банку, співробітник банку перевіряє, чи не надходило від довірителя ніяких повідомлень про відкликання довіреності. Якщо таких не було, довіреність перевіряється тільки на дотримання форми і сприймається як діюча.

Якщо ж довіреність була оформлена поза банком, то тут вам, швидше за все, доведеться зіткнутися з перевіркою документа на достовірність, причому особливості цієї перевірки будуть варіюватися в залежності від установи, в якій у вас депозит. Внутрішніми документами банку це не передбачено, але за рекомендацією юридичного департаменту клієнт-менеджер може зажадати витяг з Державного реєстру довіреностей, тим самим перевіряючи дійсність виданої довіреності, а також ідентифікуючи особу, яка надала доручення. При перевірці нотаріально посвідченої довіреності працівник банку зобов'язаний провести візуальну перевірку бланку, а також звірити реквізити довірителя з реквізитами, вказаними в договорі банківського рахунку і реквізитами повіреного з пред'явленими паспортними документами, здійснити повну ідентифікацію довіреної особи. Копія такої довіреності залишається в справі оформлення рахунку.

Як правило, перевірка не може тривати довше доби, але в деяких установах, особливо якщо мова йде про оформлений за кордоном документ, може тривати і три дні. Але на цьому можливі несподіванки не закінчуються.

У ряді випадків пред'явнику довіреності можуть відмовити в проведенні операції. Банк може відмовити в здійсненні операцій на підставі довіреності, якщо неможливо провести ідентифікацію довіреної особи при її зверненні в банк або за формальними ознаками (неналежна форма довіреності, недостатність повноважень, не вказано дату видачі довіреності, відсутня печатка юридичної особи). Банк зобов'язаний відмовити довіреній особі в проведенні операцій в разі відсутності в довіреності переліку дій, які довірена особа намагається здійснити, а також наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності або дійсності довіреності.

Крім цього, банк може відмовити, якщо замість оригіналу довіреності ви пред'являєте її копію, що не завірено нотаріально, або якщо установі відомо про смерть довірителя. Банк може відмовитися від проведення будь-яких операцій на підставі довіреності за причини смерті особи, яка видала довіреність, оголошення її померлою, визнання її недієздатною або зниклою безвісти, обмеження її цивільної дієздатності.

Як уникнути гострих кутів?

Як бачимо, на етапі оформлення довіреності слід упевнитися, що документ буде відповідати всім вимогам перевірки банку. Перш за все, довіреність повинна бути оформлена відповідно до вимог законодавства. У довіреності обов'язково повинні бути вказані дата її видачі, термін дії, що ідентифікують ознаки довірителя, ПІБ довіреної особи, перелік повноважень, наданих довіреній особі (в тому числі, номери поточних або депозитних рахунків, якщо повноваження надаються щодо конкретних рахунків, а не взагалі), підпис довірителя (або уповноваженої особи), а для юридичних осіб - ще і печатка.

Крім цього, фрази загального характеру не дадуть вашій довіреній особі права на конкретні дії щодо вашого депозиту. У довіреності повноваження пред'явника повинні бути чітко конкретизовані - зі змісту цього документа має бути зрозуміло, на здійснення яких саме дій він виданий. Наприклад, фраза «розпоряджатися всім моїм майном» не говорить про право довіреної особи відкривати або закривати рахунки. У дорученні повинні бути детально описані операції, на проведення яких уповноважив довіритель довірену особу, тобто відкриття / закриття рахунку, зняття готівки з рахунку і т.д.

Нарешті, якщо довіреність видана нерезидентом, на неї поширюються окремі вимоги. Така довіреність підлягає легалізації або апостілізаціі в залежності від міжнародних угод України, повинна бути переведена на українську мову, причому підпис перекладача засвідчується нотаріально.

Думка юриста

Катерина Гутгарц, головний редактор порталу Prostopravo.com.ua

Довіреність - це письмовий документ, що видається однією особою іншій для представництва її інтересів перед третіми особами. Відносини представництва регулюються, перш за все, Цивільним Кодексом України.

Представник не має права здійснювати дії:

  • які за своїм змістом можуть бути зроблені тільки особисто (вступ в шлюб, заповіт, прийняття спадщини, особисті немайнові права інтелектуальної власності (авторство), управління майном, участь у господарському товаристві і т. д.);
  • від імені особи, яку він представляє відносно себе особисто та інших осіб, яких він представляє.

В інших випадках, дії від імені іншої особи можуть здійснюватися за довіреністю. Крім того, деякі угоди можна укладати на користь третіх осіб (договір банківського вкладу, наприклад). Тоді довіреність не потрібна. Різниця в тому, що в такому випадку, особа, на користь якої укладено угоду може від неї відмовитися.

Крім договірного представництва, є представництво, що виникає на підставі закону (батьки відносно малолітніх і неповнолітніх дітей, опікуни відносно малолітніх і недієздатних осіб), а також представництво, що виникає на підставі акту юридичної особи (директор, який діє на підставі статуту).

У тексті доручення повинні бути вказані час і місце його видачі, ПІБ довірителя і повіреного, а також вказані конкретні юридичні дії, на здійснення яких воно видається. У довіреності може бути вказаний термін, на який вона видана, якщо термін не зазначений, вважається, що довіреність видана на невизначений термін і зберігає чинність до припинення її дії.

Форма довіреності повинна відповідати формі угоди, на здійснення якої вона видається. Довіреність, видана в порядку передоручення, повинна бути завірена нотаріально.

 

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Ставка 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Залоговые кредиты в Киеве и области

Кредит під заставу нерухомості, авто, спецтехніки, золота та ін.

від 18% річних. Рішення за 30 хвилин

Будь-яка кредитна історія

Без довідки про доходи та поручителів

Будь-які суми від 15 000 грн. і вище

До 85% від вартості застави

Агропросперіс Банк

Вигідні депозити у доларах США

Депозит в доларах США

3,5% річних на 6 місяців

Вклади від 500 USD

Акція діє до 31.05.2021

Агропросперіс Банк – банк, який має 100% іноземний капітал (США і Європа) та найвищий рейтинг депозитів ua1

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики