про твої фінанси

Повернення вкладів Ощадбанку СРСР

Повернення вкладів Ощадбанку СРСР: коли розпочнуться виплати-компенсації вкладникам?


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Навіщо проводять актуалізацію, і як вона проходить?
 2. Що робити, якщо вкладник не може прийти до відділення?
 3. Як проводитимуть виплати?
 4. Чи отримають компенсацію ті, хто не встиг зареєструватися до 01.01.12 р?
 5. ДОДАТОК 1. Довіреність

Prosto цілий ажіотаж розвернувся в Україні навколо виплат компенсацій по вкладах СРСР. Про те, що робити вкладникам в умовах перевантажених телефонних ліній і перебоїв в роботі сайту Ощадбанку, а також про те, що чекає бажаючих отримати компенсацію радянських вкладів, про реєстрацію вкладників - розповідає Prostobank.ua

Навіщо проводять актуалізацію, і як вона проходить?

Цілком закономірне питання з вуст тих, хто вже приходив реєструватися в Ощадбанк в 2008 році, щоб отримати заповітну тисячу - навіщо ще раз туди йти з інформаційною метою. Як пояснюють представники самого банку, з 2008 частка вкладників змінила адресу або соціальний статус, інша частина «поміняла громадянське становище, частина - прізвище, частина - паспорт, частина - померла і так далі». Для організації процесу банку, за словами його представників, потрібно оновити інформацію про вкладників, а також переконатися, що вони дійсно не отримували компенсації. Саме для цього і проводиться актуалізація даних, для якої треба зареєструватися, щоб отримати своє місце в черзі для приходу в Ощадбанк.

Способів реєстрації існує два:

 • зателефонувати за номером + 38-044-364-21-21 або 0-800-212-000 з 9-00 до 18-00 в будь-який день тижня;
 • або заповнити спеціальну реєстраційну форму на сайті.

При цьому незалежно від обраного способу, для того, щоб вас зареєстрували, потрібно обов'язково попередньо підготувати дані: номер відділення, в якому у вас вклад (вказаний у вашій ощадкнижці або у відривному талоні), дату вашого народження, номер паспорта і ідентифікаційного коду.

Як показала практика, 3-4 квітня 2012 року зі спробою зареєструватися складнощі виникали у всіх вкладників - як у тих, хто реєструвався на сайті, так і у тих, хто робив це по телефону. І справа не тільки в тому, що небувалий наплив відвідувачів і тих, що дзвонять організовує проблеми в роботі сайту і телефонної лінії. Як з'ясували перші вкладники, які телефонували, виявляється, в електронній базі даних банку під назвою «Реєстр вкладників заощаджень громадян» присутні далеко не всі, хто реєструвався в зазначені дати. Втім, проблеми з цього робити не варто - в таких випадках співробітники банку записують ту ж контактну інформацію, що вказана вище, і обіцяють через кілька днів передзвонити і розповісти про подальші дії. Залишається сподіватися, що, з огляду на поточний ажіотаж і те, що кількість тих, хто не опинилися в базі, вимірюється далеко не одиницями, фахівці Ощадбанку все ж матимуть можливість повторно обдзвонити всіх тих, хто в базі виявлений не був.

Якщо ж з вашими даними все в порядку, вони присутні в базі, то вам повідомлять час і дату, коли прийти в банк для актуалізації інформації.

Якщо ж у вас відбулися які-небудь зміни в даних, то діяти треба в такий спосіб. Якщо ви поміняли прізвище, то ваш компенсаційний рахунок закриють, коли ви пред'явите паспорт і документ, що підтверджує зміну прізвища. Контролер зробить копії цих документів, запевнить їх своїм і вашим підписом і внесе відповідні зміни до реєстру вкладників.

Якщо ж ви поміняли паспорт, то в банк треба надати документи, які підтверджують таку зміну (свідоцтво про шлюб або розлучення; документ про втрату паспорта та його заміну і так далі). Далі процедура виглядає точно так само, як у випадку зі зміною прізвища.

Що робити, якщо вкладник не може прийти до відділення?

Якщо вкладник з яких-небудь причин не може прийти у відділення, наприклад, знаходиться за кордоном, йому складно ходити або просто переїхав в інше місто, то щоб отримати виплату йому доведеться провести кілька процедур. Для кожного випадку передбачено своє рішення.

Випадок 1. Вкладнику з яких-небудь причин складно прийти до відділення. В такому випадку той, на кого оформлений вклад, може скласти і завірити довіреність, яка дасть право довіреній особі прийти замість вкладника для актуалізації даних (форма довіреності, яку приймають в Ощадбанку, подана нижче). Довіреність може бути засвідчена як нотаріусом (обійдеться це в суму близько 200 гривень плюс, якщо буде потрібно, оплата виклику нотаріуса додому), так і іншим уповноваженою особою безкоштовно.

Наприклад, безкоштовно довіреність може бути завірена:

 • головним, старшим або черговим лікарем лікарні, в якій перебуває вкладник;
 • посадовою особою органу місцевого самоврядування (якщо вкладник мешкає в невеликому населеному пункті);
 • посадовою особою організації, в якій працює вкладник;
 • представником ЖЕКу за місцем проживання.

Крім того, довіреність можна запевнити і в самому Ощадбанку, причому за рахунками пенсіонерів це буде безкоштовно, а за іншими - коштувати всього 15 гривень. Проте, оскільки присутність довіреної особи і довірителя при процедурі обов'язкова, якщо вкладнику насправді складно пересуватися, то варіант з засвідченням документа в банку навряд чи можна вважати вдалим виходом з ситуації. Про порядок видачі довіреностей читайте в статті .

Отже, якщо довіреність на вас вже в руках, то ви можете прийти в банк і актуалізувати дані вкладника. Для цього, за вимогами, представленими на сайті банку, потрібно взяти з собою крім довіреності лише:

 • документи, які підтверджують вашу особистість і їх копії (паспорт або тимчасове посвідчення громадянина України);
 • довідку про присвоєння ідентифікаційного коду та її копію.

Копії ваших документів залишаться в банку.

Випадок 2. Вкладник знаходиться за кордоном. Відразу нагадаємо про дві тонкощі: по-перше, компенсацію виплачують тільки громадянам України; по-друге, якщо в паспорті у вас відсутня реєстрація, то отримати виплату теж не вийде, повинна бути довідка про тимчасову реєстрацію. Нарешті, якщо ви закордоном і паспорт загублений, то провести актуалізацію даних теж не вийде - оригінал паспорта для цієї процедури є обов'язковим.

В цілому ж, як і в попередньому випадку, якщо вкладник за кордоном, то провести актуалізацію може його довірена особа. За кордоном уповноважені завіряти довіреності в консульстві або в дипломатичному представництві.

Випадок 3. Ви далеко від відділення, де у вас вклад. В цьому випадку - якщо ви хочете отримати компенсацію в 2012 році - вам все ж доведеться їздити в те далеке відділення. І ось чому. Теоретично поміняти відділення обслуговування можна. За процедурою, описаною на сайті Ощадбанку, для цього вам потрібно прийти в одне з відділень - або те, в якому у вас був відкритий вклад, або в те, в яке ви хочете перевести рахунок. При собі потрібно мати паспорт, ідентифікаційний код і ощадну книжку. У відділенні ви напишете заяву на переказ вкладу, і приблизно через один місяць ваш внесок переведуть. Але після того як внесок перейде на обслуговування до нового відділення Ощадбанку, вам доведеться наново реєструватися в Центральному реєстрі вкладників після 01.09.2012 р, та отримати компенсаційну виплату в 2012 році ви не зможете.

До слова, отримати кошти за вкладом на підставі права на спадщину в 2012 році теж не вийде: за процедурою потрібно переоформити вклад на ім'я спадкоємця та зареєструвати його в Реєстрі вкладників (а зараз реєстрація не проводиться, та й виплати поки здійснюються тільки тим, хто зареєструвався до 01.01.2012 р).

Теоретично спадкоємці можуть отримати «компенсацію на поховання», пред'явивши в відділення Ощадбанку, де був відкритий рахунок вкладника, паспорт, ідентифікаційний код, ощадкнижку і свідоцтво про смерть власника рахунку. Але розмір і порядок таких виплат повинен бути встановлений окремою постановою Кабінету Міністрів, а поки такої інформації немає.

Отже, яким чином будуть отримувати виплати всі ті вкладники, яким вони призначені?  

Як проводитимуть виплати?

Єдиний передбачений спосіб отримання грошей-компенсації за вкладом - це перерахування коштів на поточний рахунок з видачею національної платіжної картки. При цьому отримати картку можна буде лише в тому відділенні банку, в якому проводилась актуалізація вкладника.

Якщо вкладник не прийшов за національною карткою у встановлений час, то вона буде заблокована. Після цього вкладник ще може звернутися у відділення банку протягом трьох місяців від визначеної дати і отримати конверт з карткою, ПІН-кодом до неї та інструкцією. Щоб розблокувати картку, потрібно буде звернутися в контакт-центр Ощадбанку. Якщо і протягом і цього терміну вкладник не з'явиться в банк, то картку знищать.

Що можна буде зробити з отриманою картою, а точніше, з коштами на ній? Перевести в готівку через банкомат або касу, перерахувати на депозит (банк обіцяє відкрити для цих цілей спеціальний депозит «Соціальний» з підвищеними відсотками); перевести на інший свій або чужий рахунок в Ощадбанку або інших банках. На цю ж карту при бажанні можна буде отримувати пенсію та інші види соціальної допомоги, написавши заяву в банк. Можна буде також оплачувати комунальні платежі у відділеннях банку. Крім цього, одним з достоїнств карти є її термін дії протягом трьох років - мовляв, в майбутньому буде легше і простіше отримати наступні компенсаційні виплати за вкладами Ощадбанку колишнього СРСР на ту ж картку.

Нарешті, картою можна буде розрахуватися за товари і послуги. До слова, з метою подбати про те, щоб вкладники не переводили в готівку отриману компенсацію, а розраховувалися безготівково, офіційно вже було обіцяно, що в певних торгових установах - серед них будуть аптеки і продуктові магазини - при розрахунку карткою будуть надаватися знижки. Станом на 04.04.2012 р про ці торгові установи відомо лише те, що вони будуть з числа партнерів Ощадбанку.

Чи будуть ці всі функції і можливості карт користуються попитом? Поки експерти в цьому сумніваються, враховуючи, що основний контингент вкладників СРСР - люди похилого віку (за даними банку, середній вік вкладників Ощадбанку СРСР становить 65-68 років).

Окремої згадки заслуговують особливості карт національної платіжної системи масових електронних платежів - а саме карти НСМЕП і будуть видаватися 6 мільйонам вкладників. Основний їх недолік - невелике покриття України мережею банкоматів і терміналів, які обслуговують НСМЕП. Втім, у таких карт чимало переваг, правда, знову-таки, людям похилого віку їх буде оцінити досить складно (навіть набагато складніше, ніж оцінити достоїнства карт міжнародних платіжних систем).

Чи отримають компенсацію ті, хто не встиг зареєструватися до 01.01.12 р?

Це питання, на жаль, поки залишається відкритим. За офіційною інформацією, вкладники, інформацію про яких не було внесено до Реєстру до 01.01.2012 р, зможуть зареєструватися після 01.09.2012 р. Але все, що стосується компенсаційних виплат для них - має регламентуватися окремою постановою Кабінету Міністрів.

Думка

Ольга Онуфрійчук, виконавчий директор компанії «Простобанк Консалтинг»

Компенсаційні виплати вкладникам Ощадбанку колишнього СРСР традиційно є предметом торгу в політичних перегонах. Не став винятком і 2012 рік з його майбутніми парламентськими виборами. Вважаю, що в той час як економіка країни перебуває в тяжкому стані, надавати додатковий інфляційний пресинг на національну валюту не варто. Але навіть якщо опустити всі макроекономічні деталі, все одно складається стійке враження, що про вкладників насправді не сильно-то й піклуються. Судіть самі: замість того, щоб розробити механізм проведення виплат, який не передбачає додаткових зусиль з боку вкладників (зауважте, літніх людей!) - наприклад, додавши виплати до пенсійних, уряд приймає рішення про:

 • Перереєстрацію. Тобто будь-який вкладник, який пройшов виснажливу процедуру реєстрації в 2008 році, тепер зобов'язаний знову тричі ходити у відділення банку і вистоювати черги
 • Виплати компенсацій на пластикові карти. Не треба забувати, що одержувачі компенсацій - літні люди, які в силу своїх звичок не стануть користуватися картою і в переважній більшості випадків просто віддадуть перевагу відразу ж зняти тисячу гривень. У зв'язку з цим можна поставити під сумнів доцільність випуску 6 млн. карт собівартістю не менше 3-5 грн. (Вартість випуску чипової карти НСМЕП), враховуючи, що витрати на емісію складуть близько 18-30 млн. грн.

Що стосується теми витрат, то цікавим є також питання джерела фінансування компенсаційних виплат - адже в бюджеті-2012 ні копійки на подібні витрати не передбачено. А всі отримувачі соціальних виплат добре пам'ятають ситуацію кінця минулого року, коли коштів в бюджеті і соцфондах не вистачало навіть на покриття запланованих виплат. З чого можна зробити припущення, що компенсаційні виплати - хороший привід для політичного піару, але погано продуманий, погано профінансований і погано адміністрований захід.

ДОДАТОК 1. Довіреність

Д О В І Р Е Н І С Т Ь

____________________                                ____________________________________________________________

(назва населеного пункту)                                                          (дата літерами: число, місяць та рік)

Я, що нижче підписався, ______________________________________________________________________,

(прізвище, ім'я, по батькові вкладника)

мешкаю за адресою ______________________________________________________________,

цією довіреністю уповноважую ______________________________________________________________,

(прізвище, ім'я, по батькові довіреної особи)

який мешкає за адресою ______________________________________________________________________,

________________________________________________________________________________________________

(зазначається перелік повноважень)

(Наприклад: розпоряджатися рахунками, отримувати (перераховувати) кошти з рахунків, закрити рахунки, та інше, що не суперечить чинному законодавству України).

№__________________________________________в установі Ощадбанку №_______________

                  (номери рахунків)

Довіреність видана строком на _____________ та дійсна до _____________________________

________________________________________________________________________________________________

(дата літерами: число, місяць та рік)

                  _____________________                        _______________________________________________

                (зразок підпису довіреної особи)                          (прізвище та ініціали довіреної особи)

 

               _______________                                      _______________________________________________

              (підпис вкладника)                                                   (прізвище та ініціали вкладника)

Довіреність засвідчую  ____________     ________________________________________________________          

                                        (підпис)             (прізвище та ініціали уповноваженого працівника установи банку)      

 

 

___________________________

дата посвідчення довіреності

(Додаток 27 в редакції постанови правління

 ВАТ „Ощадбанк” від 01.09.2004 №93)

 

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Ставка 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Залоговые кредиты в Киеве и области

Кредит під заставу нерухомості, авто, спецтехніки, золота та ін.

від 18% річних. Рішення за 30 хвилин

Будь-яка кредитна історія

Без довідки про доходи та поручителів

Будь-які суми від 15 000 грн. і вище

До 85% від вартості застави

Агропросперіс Банк

Вигідні депозити у доларах США

Депозит в доларах США

3,5% річних на 6 місяців

Вклади від 500 USD

Акція діє до 31.05.2021

Агропросперіс Банк – банк, який має 100% іноземний капітал (США і Європа) та найвищий рейтинг депозитів ua1

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики