про твої фінанси

Примарна вигода: нюанси депозитів з капіталізацією відсотків

Prosto заманливо виглядають вклади з капіталізацією відсотків: адже дохід приносить не тільки тіло вкладу, але і вже нараховані на нього відсотки. Однак на практиці прибутковість такого вкладу буває далеко не найвищою. Про тонкощі депозитів з капіталізацією відсотків дізнавався Prostobank.ua


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Що таке вклад з капіталізацією?
 2. Що краще: вклад з капіталізацією відсотків або з виплатою в кінці терміну?
 3. А що на практиці?
 4. Вигідні довгі терміни
 5. Кому ж все-таки підійдуть
 6. Які недоліки мають депозити з капіталізацією для вкладника і для банку?
 7. Рейтинг депозитів з капіталізацією процентів
 8. Кому і як виплачує відшкодування Фонд гарантування вкладів фізичних осіб?

Що таке вклад з капіталізацією?

Вклад з капіталізацією - це вид вкладу, за яким нараховані відсотки періодично (як правило - щомісяця) приєднуються до основної суми вкладу (тобто капіталізуються), максимально збільшуючи його прибутковість. Даний вид вкладу цікавий тим людям, які не мають можливості або бажання щомісяця знімати відсотки. В результаті відсотки нараховуються не тільки на основну суму вкладу, але і на суму вже нарахованих і приєднаних до внеску відсотків, тобто відбувається так зване «нарахування відсотків на відсотки».

Для більшої наочності наведемо коротку інформацію з результатами розрахунку ставки відсотка, яка повинна бути встановлена ​​за звичайним строковим вкладом з щомісячною виплатою або виплатою відсотків в кінці терміну, щоб забезпечити таку ж прибутковість, як за вкладом з капіталізацією відсотків на термін 12 місяців:

 • 10% з капіталізацією = 10,47% з щомісячною виплатою або в кінці терміну;
 • 11% = 11,57%
 • 12% = 12,68%
 • 13% = 13,8%
 • 14% = 14,93%
 • 15% = 16,08%
 • 16% = 17,23%
 • 17% = 18,39%

Використовуючи ці дані, можна завжди перевірити пропозиції банків, і визначити, що вигідніше: скористатися звичайним строковим вкладом або внеском з капіталізацією відсотків (при інших рівних умовах). Зауважимо, що розрив між значеннями пар процентних ставок залежить від терміну вкладу і не залежить від суми вкладу. Залежність від терміну є експоненціальною, тобто різко зростаючою, так як термін вкладу в місяцях є ступенем у формулі розрахунку складних відсотків.

Неодноразово були зафіксовані випадки, коли банками в поширюваній рекламі і описах умов вкладів зазначаються наведені (ефективні) депозитні процентні ставки (див. дві нижні рядки таблиці). Це може ввести в оману вкладника, який буде розраховувати, що така базова ставка відсотка з капіталізацією.

На перший погляд

Здавалося б, переваги капіталізації відсотків за вкладом очевидні: сума депозиту безперервно збільшується, а на вже нараховані відсотки нараховується додатковий дохід. Депозити з капіталізацією відсотків зазвичай більш вигідні для клієнтів, ніж депозити з щомісячною виплатою відсотків. Тому що капіталізація - це складний відсоток, коли відсотки нараховуються на відсотки. Тобто відсотки не виплачуються вкладнику щомісяця, а додаються до тіла депозиту, відповідно, кожен місяць сума відсотків збільшується.

Дійсно, звичайний депозит в сумі 1000 гривень під 25% річних з виплатою відсотків щомісячно або в кінці терміну принесе вкладнику 250 гривень доходу, а аналогічний депозит із щомісячною капіталізацією відсотків принесе дохід у 280 гривень. Тобто фактична ставка в другому випадку складе 28% річних.

Однак, як встановив Prostobank.ua, часто отримати цю вигоду можна тільки теоретично.

Що краще: вклад з капіталізацією відсотків або з виплатою в кінці терміну?

Вигода залежить, в першу чергу, від потреб клієнта, а потім від розміру процентної ставки по кожному з видів вкладів.

Депозит з капіталізацією передбачає нарахування відсотків (зазвичай щомісячне) і додавання нарахованих відсотків до тіла депозиту. Таким чином, протягом наступного періоду (наступного місяця) відсотки вже будуть нараховуватися як на суму початкового внеску, так і на суму відсотків за попередні місяці. При такому підході ефективна процентна ставка вище базової.

Однак при виборі депозиту слід керуватися в першу чергу не ставкою, а потребою. Якщо клієнт розраховує отримувати дохід від відсотків щомісяця, то сенсу в депозиті з капіталізацією немає. Якщо клієнт хоче отримати максимальний прибуток від своїх коштів, то йому краще відкрити депозит з отриманням відсотків в кінці терміну. Зазвичай ставки за таким депозитом вище.

У разі якщо клієнт не визначився, найкращим варіантом для нього буде відкриття депозиту з капіталізацією, але тільки за умови можливості зняття відсотків до моменту капіталізації.

Відсотки по депозиту з виплатою відсотків в кінці терміну = сума вкладу * (1+ (відсоток за вкладом / 12) * період вкладу);

Відсотки по депозиту з капіталізацією = сума вкладу * (1 + (відсотки за вкладом) / 12) ^ період вкладу

Приклад: сума вкладу 1000 грн., термін 12 місяців, відсоток за вкладом 16%

Відсотки по депозиту з виплатою відсотків в кінці терміну = 1000 * (1 + 0,16 / 12 * 12) = 1160
Відсотки по депозиту з капіталізацією = 1000 * (1 + 0,16 / 12) ^ 12 = 1172
В даному випадку відсоток за вкладом з капіталізацією на 1,2% більше, ніж за депозитом з виплатою відсотків в кінці стоку і становить 17,2%

З прикладу наочно видно, що при рівних умовах вклад з капіталізацією вигідніше. Так само чим більше термін і сума вкладу, тим більше буде різниця в дохідності між даними видами депозитів.

А що на практиці?

Вся справа в тому, що на практиці максимальні ставки за вкладами з капіталізацією відсотків, як правило, нижче, ніж за депозитами з виплатою відсотків щомісячно або в кінці терміну. Якщо порівняти три вклади, залучені на однаковий термін, в одній валюті і з однаковою ставкою, то, природно, вище буде прибутковість вкладу з щомісячною капіталізацією відсотків. Однак на практиці банки часто за вкладами з капіталізацією встановлюють ставку нижче, ніж із щомісячною виплатою або в кінці терміну. В цьому випадку капіталізація може і не дати очікуваного ефекту.

Буває і так, що прибутковість вкладу з капіталізацією поступається ставками по депозитах без капіталізації в межах одного банку.

Як бачимо, капіталізація не завжди приносить вкладнику додаткову вигоду. Якщо банк пропонує за вкладами з капіталізацією ставки істотно нижче, ніж за вкладами без капіталізації з щомісячною виплатою або виплатою в кінці терміну, то необхідно прорахувати і порівняти дохід за кожним вкладом.

Звичайно, ситуація не однакова у всіх банках: в деяких установах вклади з капіталізацією дійсно вигідніше депозитів з виплатою відсотків в кінці терміну (при однакових терміні і сумі депозиту).

Вигідні довгі терміни

Капіталізація зможе істотно збільшити прибутковість депозиту лише в одному випадку - якщо ви відкриваєте вклад на тривалий термін. У такому випадку навіть велика різниця в розмірі ставки буде з лишком компенсуватися за рахунок капіталізації.

Наприклад, вкладник відкриває депозит до повноліття дитини терміном на 18 років на суму 1000 гривень під 15% річних. В цьому випадку при щомісячній капіталізації відсотків до кінця терміну сума на рахунку сягне 12 375 гривень, а при щомісячній капіталізації - 14 633 гривні. За той же термін депозит без капіталізації навіть під 25% річних (або короткостроковий вклад з пролонгацією) принесе всього 4500 гривень прибутку, а накопичена сума складе 5500 гривень.

Як бачимо, різниця в цілих 10% річних легко нівелюється за рахунок капіталізації. До того ж, жоден банк на сьогодні не пропонує таку високу прибутковість (25% річних) за вкладами до повноліття - не залежно від виплати відсотків.

Отримати більш високу прибутковість можна тільки в разі оформлення та пролонгації більш коротких депозитів. Однак ставки по ним будуть переглядатися при кожному переукладанні договору, і важко повірити, що така прибутковість вкладів у гривні збережеться в найближчі 10 і більше років.

Так що в даному випадку депозити з капіталізацією мають явну перевагу. Правда, це можливо лише при дуже тривалому терміні вкладу.

Кому ж все-таки підійдуть

Однак не варто думати, що вклади з капіталізацією будуть цікаві лише тим, хто хоче накопичити кошти до повноліття дитини або на свою пенсію. При виборі такого вкладу значення мають не тільки прибутковість, але і ряд інших чинників.

Наприклад, якщо ви хочете, щоб відсотки накопичувалися, але не можете або не хочете кожен місяць отримувати їх в банку і перекладати на інший рахунок. Можна вибрати депозит з капіталізацією, якщо ви не хочете кожен місяць ходити у відділення банку для отримання відсотків, але при цьому хочете, щоб гроші працювали і приносили дохід.

Правда, в такому випадку у вкладника є альтернатива: відкрити депозит із щомісячною виплатою відсотків і більш високою прибутковістю і доручити банку перераховувати їх на ощадну картку або перераховувати кошти самостійно за допомогою інтернет-банкінгу.

При цьому в другому випадку має сенс порахувати очікуваний дохід при кожному з доступних варіантів і оцінити їх додаткові переваги і недоліки. При виборі між депозитом з капіталізацією і депозитом з отриманням відсотків щомісяця логіка може бути наступною: якщо щомісячний обсяг отриманих відсотків достатній для оформлення нового депозиту, то при однакових ставках на депозит з капіталізацією і з щомісячною виплатою відсотків більше цікавий останній, оскільки він дає можливість як розмістити отримані відсотки на новий вклад, так і забрати їх. В іншому випадку більш цікавий в частині отримання прибутку перший варіант. Також важливо розуміти, чи дозволяє програма отримати відсотки при необхідності, і наскільки отримання відсотків важливо для клієнта.  

Крім того, вклад з капіталізацією підійде тим вкладникам, для яких важливий вибір конкретного банку, і з цієї причини вони не розглядають більш вигідні пропозиції від інших установ. Правда, в цьому випадку варто переконатися, що серед пропозицій вашого банку вклад з капіталізацією - найвигідніший.

Актуальні рейтинги депозитів з капіталізацією відсотків в українських банках:

Які недоліки мають депозити з капіталізацією для вкладника і для банку?

Капіталізація відсотків значить, що з певною періодичністю (наприклад, щомісяця або щокварталу) нараховані відсотки приєднуються до суми внеску і в наступному періоді дохід розраховується вже з урахуванням нової суми, що «підросла». Тобто йдеться про нарахування відсотків на відсотки, які в свою чергу не є вигідними банку. Ефективна ставка за такими вкладами вища, ніж за вкладами із щомісячною або в кінці терміну виплатою відсотків, тому багато банків не пропонують такі види вкладів, а якщо пропонують, то з відсотками істотно нижчими, ніж за звичайними вкладами, що не дозволить вкладнику отримати більший дохід.

Недоліками депозитів з капіталізацією відсотків на практиці є:

 • по-перше, те, що вкладник не може щомісяця отримати відсотки, а лише в кінці терміну вкладу, або щоквартально (не обов'язково буде недоліком для деяких вкладників);
 • по-друге, у всіх банках при достроковому розірванні вкладу за бажанням вкладника під час дії договору всі нараховані та капіталізовані відсотки перераховуються за ставкою, яка діє за поточними рахунками банку;
 • по-третє, звичайно в одному і тому ж банку ставки за вкладами з капіталізацією відсотків трохи нижче, ніж за звичайними вкладами. Може трапитися, що з огляду на цю різницю, депозит з капіталізацією забезпечить менший дохід. Тому не потрібно заздалегідь думати, що «складний відсоток» завжди більш вигідний.
 • депозит з капіталізацією відсотків для розуміння клієнтами менш доступний і не зовсім прозорий.

При цьому для вкладника мало не єдиною перевагою є відсутність необхідності щомісячного відвідування банку для поповнення депозиту отриманими відсотками.

 

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Ставка 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Вигідні депозити у доларах США

Депозит в доларах США

3,5% річних на 6 місяців

Вклади від 500 USD

Акція діє до 31.05.2021

Агропросперіс Банк – банк, який має 100% іноземний капітал (США і Європа) та найвищий рейтинг депозитів ua1

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Залоговые кредиты в Киеве и области

Кредит під заставу нерухомості, авто, спецтехніки, золота та ін.

від 18% річних. Рішення за 30 хвилин

Будь-яка кредитна історія

Без довідки про доходи та поручителів

Будь-які суми від 15 000 грн. і вище

До 85% від вартості застави

Корисні статті з даної тематики