про твої фінанси

Пластикові карти від А до Я

Все про те, що таке пластикові карти, які вони бувають, як користуватися пластиком економно і безпечно, а також скільки коштує банківський пластик.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Що таке пластикова картка
 2. Як здійснюється покупка за допомогою пластикової карти?
 3. Терміни по пластику, які потрібно знати
 4. Види пластикових карт
 5. Скільки коштують пластикові карти
 6. Рекомендації держателям платіжних карток щодо їх використання
 7. Що важливо знати про платіжні картки: загальні принципи емісії і здійснення операцій
 8. Емісія платіжних карток
 9. Еквайринг та операції з використанням платіжних карт
 10. Пластикові карти НСМЕП (ПРОСТІР)
 11. Чіпові карти
 12. Безконтактні картки і технологія NFC
 13. Елітні карти
 14. Золоті карти
 15. Платинові пластикові карти
 16. Карти Інфініт
 17. Віртуальні карти
 18. Послуга cash back
 19. Правила економного використання пластику за кордоном

Що таке пластикова картка

Банківська картка - персоніфікована пластикова картка, що надає її власникові можливість безготівкової оплати товарів або послуг;а також отримання готівкових коштів у відділеннях банків і в банкоматах.

Порядок використання банківської пластикової картки регламентується взаємними зобов'язаннями власника пластикової картки і банку-емітента.Випускаються пластикові картки за загальними правилами асоціацій банків і компаній - так званих платіжних систем.Найбільш відомі з них: міжнародні Visa, Mastercard, American Express, UnionPay International.Існує і національна українська система - НСМЕП.

Як здійснюється покупка за допомогою пластикової карти?

При покупці з використанням платіжної картки розрахунки з продавцем проходять у два етапи: авторизація та списання.У той момент, коли ви віддаєте свою пластикову карту касирові і він проводить її через POS-термінал (або коли ви вводите реквізити пластикової карти на інтернет-сайті, називаєте їх по телефону і т.п.), термінал зв'язується через свій банк-еквайєр з платіжною системою і запитує у неї дозвіл на авторизацію покупки по даній пластиковій картці на дану суму.Платіжна система, у свою чергу, зв'язується з банком-емітентом пластикової карти і одержує від нього або позитивну відповідь і код авторизації, або відмову і причину відмови.Причиною відмови, приміром, може стати нестача коштів на рахунку, статус пластикової картки "заблокована", перевищення встановленого по даній пластиковій картці ліміту операцій (за сумою або за кількістю транзакцій за будь-який період, наприклад, добу або місяць).Якщо код авторизації отримано, термінал роздруковує чек (або касир з імпринтером заповнює сліп) і операція вважається здійсненою.

Терміни по пластику, які потрібно знати

POS-термінал - це електронний пристрій, що зчитує дані пластикової картки з магнітною смуги і / або чіпа, розташованого на пластиковій картці, і зв'язується з банком по електронних каналах зв'язку.Сума операції вводиться з клавіатури (якщо це POS-термінал, інтегрований в касу, то сума береться з даних каси до оплати).Всі дані операції друкуються на чеку терміналом.Для оплати через термінал може використовуватися пластикова карта будь-якого класу.

Імпринтер - це механічний пристрій, що робить відбиток із пластикової карти на чек (сліп) з паперу що самокопіюється.Пластикова карта при цьому повинна мати рельєфні цифри і бути класом не нижче класичної пластикової карти.За допомогою імпринтеру з пластикової карти і кліше, встановленого на самому пристрої, виготовляється відбиток на спеціальному бланку, що самокопіюється - сліпі.У сліп крім даних пластикової картки і торговельної точки вноситься інформація про час, валюту і суму операції, а також проставляються підписи касира і власника пластикової карти.Він є документом про операцію з пластиковою карткою і служить підставою для розрахунків між точкою обслуговування банківських пластикових карт, в якій зроблена операція, і банком-емітентом карти (за участю банку-еквайєра і платіжної системи).

Банкомат (ATM, Automated Teller Machine) - це електронний пристрій, що дозволяє знімати готівкові кошти за допомогою банківських пластикових карт.

Банкомати з розширеною функціональністю дозволяють здійснювати платежі з пластикових карт (як правило, на адресу компаній-операторів стільникового зв'язку, інтернет-провайдерів, постачальників комунальних послуг), поповнювати картковий рахунок готівкою (функція cash-in), здійснювати грошові перекази між своїми банківськими рахунками.

Зверніть увагу: при використанні банкомата переконайтеся, що він обслуговує пластикові картки вашої платіжної системи (на екрані банкомата або на розміщеному на ньому стікері повинен бути логотип, який стоїть на вашій пластиковій картці).

Види пластикових карт

Дебетові пластикові карти - дозволяють витрачати лише стільки, скільки є на вашому рахунку.

Кредитні - надають можливість витрачати кошти банку (які ви потім йому повертаєте) в межах встановленого кредитного ліміту.

Овердрафтні пластикові карти - мають встановлений банком ліміт, але при необхідності дозволяють зайти в невеликий мінус.Їх відмінність від кредитних карт полягає в тому, що погасити борг перед банком необхідно в строго обмежений термін, наприклад, за місяць.

Зверніть увагу: деякі банки пропонують по своїх кредитних картках пільговий час оплати заборгованості - грейс-період.Якщо витрати з оплати товарів і послуг, вчинені протягом місяця, клієнт відшкодовує банку в обумовлений у договорі термін, то нарахування відсотків за користування кредитом по картці не проводиться.

При виборі пластикової карти варто врахувати кількість і розташування банкоматів, а також розмір відсотка, що стягується зняття готівки в іншому банку або іншій філії свого банку.У випадку ж з кредитною карткою особливо важливе співвідношення: вартість річного обслуговування / розмір овердрафту / відсотки по кредиту.

Банківські пластикові картки бувають декількох рівнів:

До початкового рівня - електронні пластикові карти - відносяться Visa Electron, Cirrus / Maestro, Mastercard Electronic.

Мінуси: ці пластикові картки практично завжди вимагають проведення операцій з авторизацією, тому їх можна використовувати тільки в точках, обладнаних електронними засобами авторизації (банкомат, POS-термінал).До того ж ці пластикові картки завжди дебетові.

Класичні пластикові карти - це Visa Classic, Visa Business, Mastercard Standard.Номер, термін дії та ім'я власника на них ембосовані, тобто, нанесені спеціальним способом: ніби видавлені на лицьовій стороні.

Плюси: ембосованими пластиковими картами можна користуватися в торговельних точках, які оснащені імпринтерами - пристроями, що переводять прізвище, ім'я та номер пластикової карти на спеціальний талон до оплати.Платіж в такий спосіб виконується без зв'язку торгової точки з банком.Як правило, така пластикова картка безкоштовно виготовляється і перевипускається.За такими пластиковими картами дозволені операції в інтернеті та оплата замовлень по телефону або факсимільній заявці.

Золоті пластикові карти - це Visa Gold і Mastercard Gold.

Плюси: крім всіх можливостей класичних пластикових карт, їх власникові надають додаткові переваги: безкоштовне страхування при виїзді за кордон, знижки при оренді автомобіля за кордоном, можливість участі в дисконтних програмах банку і платіжних систем, в разі крадіжки / втрати пластикової картки - екстрена видача готівки або перевипуск пластикової карти, пільгове членство в дисконтних системах і багато іншого.

Платинові пластикові карти - Visa Platinum.

Плюси: крім всіх можливостей золотих пластикових карток власникові надається більший ліміт покупок / готівки.У деяких банках до власника такої пластикової карти прикріплюють персонального менеджера.

Мінуси: вартість відкриття пластикової карти цього класу набагато дорожче, обслуговування - теж.

Бізнес карти - Visa Business і Mastercard Business - за можливостями близькі до класичних пластикових карт.Вони використовуються для безготівкової оплати відрядних / представницьких витрат співробітників організацій, витрат на господарські потреби підприємств, а також зняття готівкових коштів в перерахованих вище цілях.

Крім того, банки пропонують пластикові картки зі специфічними можливостями.Наприклад, пластикові карти, з яких можна знімати строго обмежену суму (дуже зручно для батьків, які відправляють своїх дітей на відпочинок за кордон) або розплачуватися тільки в Інтернеті.А мультивалютна пластикова картка дозволяє розпоряджатися коштами з картрахунку в двох і більше валютах.

Скільки коштують пластикові карти

Завжди актуальні тарифи з пластикових карт можна подивитися тут: тарифи

Порівняти умови випуску та обслуговування карт в різних банках України можна в спеціальних рейтингах

Рекомендації держателям платіжних карток щодо їх використання

Лист НБУ від 03.03.2010 № 25-312 / 519-3299.

Загальні рекомендації

 1. Ніколи не розголошуйте ПІН стороннім особам, в тому числі родичам, знайомим, співробітникам банку, касирам та особам, які намагаються допомогти вам при використанні платіжної карти.
 2. ПІН необхідно запам'ятати або зберігати його окремо від платіжної картки в недоступному для сторонніх осіб, в тому числі родичів, місці.
 3. Ніколи не передавайте платіжну картку для використання іншим особам, в тому числі родичам.Якщо на платіжній картці нанесено прізвище та ім'я фізичної особи, то тільки ця фізична особа має право використовувати платіжну картку.
 4. Не розголошуйте та не повідомляйте персональні дані або інформацію про платіжну картку (включаючи ПІН) на вимогу будь-яких сторонніх осіб, в тому числі і працівників банку.У разі виникнення такої ситуації зателефонуйте в банк-емітент, який видав платіжну картку, і повідомте про цей факт.
 5. При отриманні платіжної картки поставте підпис на її зворотному боці в місці, яке призначено для підпису держателя платіжної картки.Це зменшить ризик використання платіжної картки без вашої згоди в разі її втрати.
 6. Будьте уважні до умов зберігання і використання платіжної картки. Не піддавайте платіжну карту механічним, температурним і електромагнітним впливам, а також уникайте потрапляння на неї вологи. Платіжну картку не можна зберігати разом з мобільним телефоном, побутовою та офісною технікою, а також поблизу металевих предметів та інших магнітних носіїв / пристроїв.
 7. Телефон банку-емітента, який видав платіжну картку, зазначений на зворотному боці платіжної картки.Також потрібно завжди мати при собі контактні телефони банку-емітента, номер платіжної картки на інших носіях інформації: у записнику, мобільному телефоні тощо, але не разом із записом про ПІН.
 8. З метою запобігання незаконним операціям з використанням платіжної картки та зняття коштів з вашого карткового рахунку доцільно встановити добовий ліміт на суму та кількість операцій з використанням платіжної картки і одночасно підключити електронну послугу оповіщення про проведені операції (наприклад, оповіщення у вигляді SMS на мобільний телефон або іншим способом).
 9. Не рекомендується відповідати на електронні листи, в яких від імені банку пропонується надати персональні дані.Не слід відкривати сторінки в мережі Інтернет (сайти / портали), які вказані в листах (включаючи офіційну сторінку банку в мережі Інтернет), оскільки це можуть бути сторінки-двійники, через які можуть здійснюватися незаконні дії / сумнівні операції з використанням даних вашої платіжної картки .
 10. З метою інформаційної взаємодії з банком-емітентом рекомендуємо використовувати тільки реквізити засобів зв'язку (мобільних, стаціонарних телефонів, факсів, інтерактивних сторінок в мережі Інтернет (сайтів / порталів), звичайної та електронної пошти тощо), які вказані в документах, отриманих безпосередньо в банку-емітенті.
 11. Пам'ятайте, що в разі розкриття ПІНу, персональних даних, втрати платіжної картки існує ризик здійснення незаконних дій з коштами на вашому рахунку з боку третіх осіб.У разі втрати платіжної картки держатель повинен негайно повідомити про це емітента.В іншому випадку емітент не несе відповідальності за переказ коштів, ініційований до отримання такого повідомлення за допомогою цієї платіжної картки - якщо інше не передбачено договором.

Здійснення операцій через банкомат

 1. Рекомендуємо здійснювати операції з використанням платіжних карток через банкомати, які встановлені в безпечних місцях (наприклад, в установах, банках, великих торгових комплексах, готелях, аеропортах і т.д.).
 2. Не використовуйте пристрої, які потребують уведення ПІН для доступу в приміщення, де розташований банкомат.
 3. Перед використанням банкомата огляньте його на наявність додаткових приладів, які не відповідають його конструкції та розташовані в місці набору ПІНу, або в районі отвору для прийому карт (наприклад, на наявність нерівно встановленої клавіатури для набору ПІН).У разі виявлення зазначеного - не використовуйте такий банкомат.
 4. Якщо клавіатура або місце для приймання карток банкомата обладнані додатковими пристроями, що не відповідають його конструкції, не використовуйте банкомат для здійснення операцій з використанням платіжної картки і повідомте про це в банк за номером телефону, який вказаний на банкоматі.
 5. Не застосовуйте фізичну силу, щоб вставити платіжну картку в отвір призначений для приймання карток.Якщо платіжна картка легко не вставляється, то використовуйте інший банкомат.
 6. Набирайте ПІН таким чином, щоб особи, які перебувають поруч, не змогли його побачити.Під час набору ПІНу прикривайте клавіатуру рукою.
 7. Якщо банкомат працює неправильно (наприклад, довгий час перебуває в режимі очікування, мимоволі перезавантажується), відмовтесь від послуг такого банкомата, відмініть поточну операцію, натиснувши на клавіатурі кнопку «Скасування» ( «Скасувати», «Cancel») і дочекайтеся повернення платіжної картки.
 8. Після отримання готівки в банкоматі необхідно її перерахувати та переконатись в тому, що платіжна картка була повернена банкоматом, дочекатися видачі чека в разі його запиту, тільки після цього відходити від банкомата.
 9. Роздруковані банкоматом чеки потрібно зберігати для звірки зазначених у них сум з випискою про рух коштів на картковому рахунку.
 10. Не слід проводити ніяких дій за підказками третіх осіб, а також не приймайте від них допомоги під час здійснення операцій через банкомат з використанням платіжної картки.
 11. Якщо при проведенні операції через банкомат платіжна картка; не повертається, необхідно зателефонувати в банк по телефону, який вказаний на банкоматі, та описати ситуацію, що склалася, а також звернутися з цього приводу до банку-емітента, який видав платіжну картку.

Здійснення безготівкових розрахунків

 1. Не використовуйте платіжну картку в торговельній мережі для оплати товарів або послуг, якщо торговець / продавець / касир (в ресторані, магазині, на АЗС тощо) викликав у вас недовіру.
 2. Розрахунки з використанням платіжної картки мають виконуватися тільки у вашій присутності.Це знизить ризик неправомірного отримання ваших персональних даних, зазначених на платіжній картці.
 3. При використанні платіжної картки для оплати товарів або послуг продавець / касир може вимагати від держателя платіжної картки надати паспорт, підписати квитанцію або ввести ПІН.Перед набором ПІНу слід переконатися, що треті особи, що знаходяться в безпосередній близькості від вас, не зможуть його побачити.Перш ніж підписати квитанцію, в обов'язковому порядку перевірте суму, яка вказана на ній.
 4. Якщо при спробі здійснити оплату товарів або послуг з використанням платіжної картки не вдалося успішно здійснити операцію, то необхідно зберігати один примірників виданої терміналом квитанції для перевірки відсутності зазначеної операції у виписці про рух коштів по картковому рахунку.

Виконання операцій через мережу Інтернет

 1. Не використовуйте ПІН при замовленні товарів або послуг через мережу Інтернет, а також при замовленні по телефону / факсу.
 2. Не повідомляйте через мережу Інтернет інформацію про платіжну картку або картковий рахунок: наприклад, ПІН, паролі доступу до рахунків, термін дії платіжної картки, кредитні ліміти, персональні дані і т.п.
 3. З метою запобігання незаконній діяльності або сумнівних операцій з використанням даних платіжної картки міжнародної платіжної системи рекомендуємо для оплати товарів (послуг) через мережу Інтернет використовувати окрему платіжну картку (так звана «віртуальна карта») з граничним лімітом, яка передбачена тільки для цієї мети і яка не дозволяє здійснювати з її використанням зняття готівки і операції в торговельній мережі
 4. Необхідно використовувати сторінки в мережі Інтернет (сайти / портали) тільки відомих і перевірених Інтернет-магазинів.
 5. Обов'язково переконайтеся в правильності зазначення адреси сторінок в мережі Інтернет (сайтів / порталів), до яких підключаєтеся і через які збираєтеся здійснювати оплату товарів (послуг), так як схожі адреси можуть використовуватися для здійснення незаконних дій або сумнівних операцій з використанням персональних даних платіжної картки.
 6. Рекомендуємо здійснювати оплату товарів (послуг), придбаних через Інтернет тільки зі свого комп'ютера з метою збереження конфіденційності персональних даних та / або інформації про картковий рахунок.Якщо оплата товару (послуги) здійснюється через чужий комп'ютер, рекомендуємо після завершення всіх розрахунків переконатися, що персональні дані та інша інформація не збереглася (знову відкривши сторінку продавця, на якій здійснювалась оплата товару)
 7. Слід встановити на свій комп'ютер антивірусне програмне забезпечення і регулярно здійснювати його оновлення і оновлення інших програмних продуктів (операційної системи, прикладних програм).Це захистить вас від проникнення неліцензійного програмного забезпечення (вірусів).

Закриття карткового рахунку

 1. Пам'ятайте, що поточні / карткові рахунки закриваються на підставі заяви клієнта, якщо інше не передбачено договором.
 2. При звільненні з роботи або достроковому розірванні договору з вашої ініціативи, якщо ви не плануєте використовувати в подальшому рахунок, і якщо банком передбачено стягнення комісійної винагороди за його обслуговування, доцільно закрити поточний / картковий рахунок, який був відкритий вам для отримання заробітної плати.Для цього ви повинні звернутися із заявою про закриття рахунку в банк, якщо інше не передбачено договором, повернути платіжну картку (у разі потреби), отримати виписку про рух коштів по картковому рахунку.
 3. Під час закриття карткового рахунку (після виконання зобов'язань або в разі розірвання або закінчення терміну дії договору) банк зобов'язаний видати залишок коштів (при його наявності) і, на вимогу власника платіжної картки, видати довідку про закриття рахунку і повернення платіжної картки, закриття кредиту і відсотків по ньому.Кошти видаються готівкою або, за дорученням клієнта, перераховуються на інший рахунок.

Що важливо знати про платіжні картки: загальні принципи емісії і здійснення операцій

Загальні принципи емісії і здійснення операцій із застосуванням платіжних карток регулюються нормами законів України "Про Національний банк України", "Про банки і банківську діяльність", "Про платіжні системи та переказ грошей в Україні", Положення здійснення операцій з використанням електронних платіжних засобів, затверджене постановою Правління Національного банку України від 05.11.2014 № 705 зі змінами (далі - Положення), іншими законодавчими актами України.

Відповідно до Положення встановлено порядок здійснення банками емісії платіжних карт, визначені операції, які здійснюються з їх застосуванням, і порядок розрахунків за цими операціями, а також встановлені загальні вимоги до внутрішньодержавних платіжних систем, які створюються і функціонують в Україні.Визначено також особливості застосування платіжних карток внутрішньодержавних і міжнародних платіжних систем.

На території України застосовуються платіжні картки, емітовані членами внутрішньодержавних і міжнародних платіжних систем (резидентами і нерезидентами).

Для здійснення емісії та еквайрингу платіжних карт, призначених для застосування в Україні, банки можуть створювати внутрішньодержавні одноемітентні і багатоемітентні платіжні системи.

Для здійснення емісії та еквайрингу платіжних карт, призначених для застосування в Україні та за її межами, банки-резиденти мають право створювати міжнародні платіжні системи або укладати договори з платіжними організаціями відповідних міжнародних платіжних систем про членство або про участь у цих системах.

Банки - члени платіжних систем, якщо це не суперечить правилам відповідної платіжної системи, можуть укладати договори з іншими банками-резидентами, фінансовими установами - резидентами, які не є членами цих платіжних систем, і торговцями про видачу останніми готівки за платіжними картками через власні каси або банківські автомати (далі - банкомати).

Банк зобов'язаний у порядку, встановленому законодавством України, ідентифікувати клієнтів, які відкривають карткові та інші рахунки в банку, і держателів платіжних карток, які здійснюють операції з їх використанням за цими рахунками.

Ідентифікація клієнта банку не є обов'язковою під час здійснення кожної операції, якщо клієнт був раніше ідентифікований відповідно до вимог законодавства України, яке регулює відносини у сфері запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом.

Еквайєр та емітент зобов'язані проводити моніторинг з метою ідентифікації помилкових і неналежних переказів, суб'єктів таких переказів та застосовувати заходи щодо запобігання або припинення здійснення таких переказів.

Емісія платіжних карток

Емісія платіжних карток в рамках України проводиться виключно банками, що уклали договір з платіжною організацією відповідної платіжної системи та отримали її дозвіл на виконання цих операцій (крім одноемітентних внутрішньобанківських платіжних систем).

Платіжна картка є власністю емітента і надається клієнту або його довіреній особі відповідно до умов договору з клієнтом.

Фізичним особам, які не є суб'єктами підприємницької діяльності, та їх довіреним особам емітент надає особисті платіжні картки, а юридичним особам і фізичним особам - підприємцям - корпоративні платіжні картки.

Емітент для обліку коштів за операціями з використанням платіжних карт відкриває клієнтам карткові рахунки на балансових рахунках, визначених нормативно-правовими актами Національного банку з питань бухгалтерського обліку операцій з використанням платіжних карт в банках України.

Еквайринг та операції з використанням платіжних карт

Еквайринг в межах України здійснюється виключно юридичними особами - резидентами, які уклали договір з платіжною організацією відповідної платіжної системи.

Клієнти та їх довірені особи застосовують платіжні картки відповідно до умов договору з емітентом як засіб для:

 • безготівкової оплати за товари (послуги), в тому числі в системах електронної торгівлі (комерції);
 • перерахування коштів зі своїх картрахунків на інші власні рахунки і на рахунки інших осіб;
 • отримання готівки в касах банків, інших фінансових установ, торговців і через банкомати.

Операції з платіжними картками проводяться з урахуванням обмежень, встановлених цим Положенням та іншими законодавчими актами України.За допомогою платіжних карт забороняється здійснення інвестицій в Україну та за її межі.

В межах України переказ грошей за операціями, ініційованим із застосуванням платіжних карток, здійснюється в гривнях.

Корпоративні платіжні картки не застосовуються для одержання заробітної плати, інших виплат соціального характеру.

Правилами платіжної системи можуть бути передбачені також інші обмеження щодо застосування корпоративних платіжних карток.

Держатель платіжної картки зобов'язаний використовувати її відповідно до вимоги законодавства України, умовами договору, укладеного з емітентом, не допускати використання платіжної картки особами, які не мають на це законного права або повноважень.

Держатель платіжної картки зобов'язаний зберігати платіжну картку та інформацію, яка дає можливість користуватися нею (у тому числі ПІН), контролювати рух коштів за своїм картрахунку і повідомляти емітента про операції, які не здійснювалися власником.

Емітент зобов'язаний не розголошувати ПІН або іншу інформацію, яка дає можливість здійснювати операції з використанням платіжної картки, нікому, крім її власника.

Емітент має право прийняти рішення про тимчасове призупинення здійснення операцій з використанням платіжної картки, а також про вилучення платіжної картки за наявності обставин, які можуть свідчити про неправомірне використання карти або її реквізитів, користування платіжною карткою не уповноваженою на це особою, в інших випадках, встановлених договором.Емітент зобов'язаний повідомити держателя картки про прийняте рішення в порядку, передбаченому договором.

Емітент після надходження від клієнта (власника картки) повідомлення (заяви) зобов'язаний зупинити надання дозволу на проведення операцій з використання платіжної картки.

Пластикові карти НСМЕП (ПРОСТІР)

Національна система електронних платежів (НСМЕП) створена в середині 90-х років Національним банком України (НБУ).

Особливості карти НСМЕП (ПРОСТІР)

Як і за світовими, за національними пластиковими картками можна також отримувати готівку у відділеннях і банкоматах банку-емітента, а також у всіх підрозділах банків-учасників системи.Власник пластикової картки може оплатити нею товари і послуги, отримувати перекази по Україні, відсотки на залишок коштів, а також користуватися кредитною лінією (правда, в основному, це доступно учасникам зарплатних проектів).

Це - подібності.Перша і найпомітніша різниця - неможливість користуватися пластиковою карткою за межами країни. Є ще один момент, який не можна не відзначити: українська пластикова карта має вбудований чіп, що робить її максимально захищеною від любителів «рибки».На різні типи операцій по національним картам встановлюється до чотирьох PIN-кодів (цифрових паролів), які при бажанні можна змінювати.Це дозволяє власнику картки надійно захистити свої кошти, і навіть у разі збою під час операції інформація про неї зберігається в пам'яті картки, тому вона може бути закінчена в стандартному порядку - без блокування і подальшого розблокування коштів за заявою клієнта.

Переваги

Переваги, про які ми вже згадували, очевидні: це і високий рівень надійності і безпеки фінансових операцій, які здійснюються за допомогою карт НСМЕП, і прийнятні для більшості населення фінансові умови придбання карти.Для емітування карти не потрібна наявність високоякісних каналів зв'язку в сфері торгівлі та послуг.Карта національної системи електронних платежів має низьку собівартість операцій і невисоку вартість програмних продуктів вітчизняних фірм і високі експлуатаційні характеристики, і відповідно термін використання картки (до 5-ти років).

«Просунуті» банки з числа учасників НСМЕП пропонують як фінансові, так і нефінансові додатки до пластикової картки, що може бути використано в житлово-комунальній сфері, медицині та транспорті.Крім того, розповіли в банках-членах НСМЕП, національні платіжні картки можуть мати додаткові властивості і містити інформацію, що дозволяє використовувати їх як технічний засіб для забезпечення ідентифікації клієнта (посвідчення особи, пенсійне посвідчення тощо (документи для пенсії)).Їх також можна використовувати для оплати послуг у страховій медицині та інших видах страхування, а також для обслуговування пільгових категорій населення та отримання пільг в торгівлі.Ще одна сучасна послуга - можливість підключення сайтів торговців до вузла SmartPay.Користувач Інтернет (він же - власник картки) може купувати товари / послуги в Інтернет-магазинах і на комерційних сайтах в режимі on-line.Клієнт також може виконати в системі SmartPay всі стандартні операції, доступні для виконання на банкоматі, за винятком зняття готівки.

Недоліки

Поряд з достоїнствами є й недоліки. Це, в першу чергу, факт, що не всі термінали готові приймати карти "Простір". А частка банкоматів, пристосованих під карти НСМЕП, становить 87%. Проте мережа прийому постійно збільшується.

Другий мінус національної пластикової картки - її обмеженість. Любителів виділятися доведеться розчарувати - в НСМЕП не передбачені карти елітного класу типу Gold або Platinum з великими лімітами.

Чіпові карти

Смарт карти (або чіпові карти) - це пластик, на якому поміщається не тільки магнітна смуга, але і мікропроцесор.Чіпові карти, як і звичайні магнітні, можуть бути і дебетовими, і кредитними.За статусом вони також діляться на найпростіший «електронний» пластик, «стандартні» карти, а також елітні «золоті» і «платинові».

Чіпи на банківських картах бувають контактні і безконтактні.Контактний мікропроцесор на пластиці добре видно.Для здійснення операцій з такою картою її, як і магнітний пластик, необхідно вставити в спеціальний пристрій - pos-термінал (якщо споживач розплачується в магазині) або в банкомат (якщо громадянин знімає гроші або, наприклад, платить за мобільний телефон).

Одна з головних переваг смарт-карт полягає в їх багатофункціональності: адже в міні-комп'ютер можна помістити різну інформацію.Тому чіповий пластик дозволяє не тільки проводити стандартні транзакції, але і користуватися додатковими програмами, а також отримувати різні знижки і бонуси.

Розробники стверджують, що вкрасти записану на мікропроцесор інформацію практично неможливо, а багаторівневі ступені захисту в значній мірі знижують ймовірність підробки.Тобто безпека смарт карт вище, ніж у звичайних магнітних.

Операції з чіпом можуть проводитися в режимі off-line, тобто магазину не потрібен негайний зв'язок з банком.Для клієнтів це зручно тим, що швидкість обслуговування не залежить від якості зв'язку між торговою точкою і фінансовою установою.Крім того, пошкодити чіп набагато складніше, ніж магнітну смугу, яку легко подряпати або розмагнітити.

Безконтактні картки і технологія NFC

Безконтактні картки - це картки з інноваційною технологією безконтактних платежів, які дозволяють оплачувати покупки, приклавши платіжну карту до дисплея безконтактного зчитувального пристрою на касі або платіжному терміналі. Досить піднести картку до POS-терміналу для прийому карт і торкнутися верхньої панелі з характерним значком.

У MasterCard представлена ​​технологія PayPass, в Visa - PayWave.Здійснити безконтактну покупку можна на будь-яку суму, при цьому, якщо сума чека по картах МПС MasterCard не перевищує 500 грн., а по картах МПС Visa 1500 грн., то ставити підпис на чеку і вводити ПІН-код не потрібно.Дана технологія істотно заощаджує час при здійсненні щоденних розрахункових операцій у торговельних мережах.

Платіжна карта, що підтримує технологію безконтактних платежів - найсучасніша банківська карта.Відповідно кількість активних безконтактних карт постійно зростає.

Основною перевагою безконтактних платежів є швидкість здійснення транзакції без фізичного контакту між платіжним інструментом і POS-терміналом.У зв'язку з чим, однією зі сфер, яка істотно впливає на зростання безконтактних платежів, є транспортна.

З червня 2015 року пасажири Київського метрополітену мають можливість оплачувати проїзд за допомогою безконтактних карт.Хочемо зазначити, після Лондона, Санкт-Петербурга, Чикаго і Бухареста, Київ - п'яте місто в світі з можливістю безконтактної оплати проїзду.

Уже багато безконтактних транзакцій здійснюються з використанням технології NFC.В даний час значного поширення набувають платежі з використанням мобільного телефону і інших пристроїв.Для проведення оплати за допомогою такого роду гаджетів клієнту необхідно оформити Smart-карту.Це чіп-карта, з технологією безконтактних платежів, яка розміщується всередині пристрою що підтримує функцію безконтактної оплати, наприклад годинник або браслет.

Крім того, активно розвиваються «електронні гаманці» - Apple Pay, Samsung Pay, Google Wallet і т.д.Уже запущені «гаманці» Visa Checkout, MasterPass і ChasePay.Технологія Host Card Emulation (HCE) набирає популярність, так як дозволяє емулювати банківську карту на телефон або планшет, а захищений модуль є віртуальним і знаходиться в «хмарі».Такого роду рішення дозволяють користувачеві здійснювати NFC-платежі не тільки з використанням безконтактної технології, а й проводити розрахунки в Інтернеті.За даними дослідження WorldPay, до 2019 року електронні гаманці стануть популярнішими за кредитні та дебетові карти при оплаті товарів і послуг в Інтернеті.А за прогнозами Strategy Analytics, оборот мобільних NFC-платежів до 2020 року досягне $ 130 млрд.

Практично будь-який пристрій з доступом в інтернет може стати платіжним.Платіжні гаджети - останній тренд на ринку.

Елітні карти

Існує три види карт для клієнтів різного ступеня важливості: Gold, Platinum та Infinite.Перші два - однаково називаються в обох світових платіжних операторів VISA і Mastercard.А ось саму шикову карту, власників якої в світі налічуються всього сотні, гранди не поділили.VISA назвали свій продукт Infinite, а Mastercard - World Signia.За винятком деяких нюансів, карти обох платіжних систем - практично ідентичні по функціональності.

Отже, в чому ж VIP-овість елітних кредиток і платіжних карт? По-перше, в індивідуальному підході до клієнта.Навіть для самих «звичайних» карт класу Gold є окремі департаменти в банках, які дозволяють таким клієнтам не товпитися в чергах, а мило вирішити свої питання з персональним менеджером.

По-друге, при виїзді за кордон власники всіх видів «важливого пластика» отримують медичну страховку або страховку життя, що залежно від класу, покриття може становити від $ 20 до 50 тис. доларів, а також може додаватися страховка для членів сім'ї власника картки.

По-третє, якщо у Вас є такий пластик, то Ви берете участь в різних дисконтних програмах - від покупки товарів в супермаркетах і бутіках до здешевлення оренди автомобіля, бронювання готельного номера, знижок в ресторанах і при покупці авіаквитків.

По-четверте, на «важливу» карту відкривають кредитний ліміт, що як мінімум, удвічі перевищує ліміт по «звичайним» карткам.Крім того, клієнти карт більш високого класу мають право в телефонному режимі запитувати збільшення цього кредитного ліміту.Також можна застрахувати несанкціоноване використання карти, а сервісна служба забезпечить - правда, не завжди безкоштовно - термінову видачу коштів за втраченою картою або випуск її дубліката.

По-п'яте, «в навантаження» до такої карти, Ви можете отримати карти класом нижче для себе або членів своєї сім'ї, а також різні бонусні карти типу IAPA (International Airlines Passengers Association), ETN (European Travel Network), Priority Pass, водійське посвідчення міжнародного зразка та інші бонуси.Що досить важливо.Адже такі карти «в миру» коштують по $ 100 і більше.А переваг дають достатньо.Наприклад, картка IAPA дозволяє власнику брати участь в чотирьох програмах знижок: програма знижок в готелях, при оренді автомобілів, програма пошуку багажу і програма знижок у Всесвітній мережі бізнес-центрів.Крім того, власники карт при авіаподорожі отримують на свій багаж спеціальний маячок, що значно полегшує пошуки в разі втрати Ваших речей.Ще ширше - спектр знижкових можливостей у карти ETN.Priority Pass дозволяє своїм власникам очікувати літака в VIP-залах аеропортів, і навіть організовувати там конференції з напоями.Правда, не безкоштовно.

Втім, перераховані переваги - часто лише ідеальний варіант розвитку подій.В Україні про багато чого з бонусів банки просто «мовчать».Та що приховувати, більшість і не випускають карти вище Gold.Наприклад, страховка часто буває не «автоматичною», а «на вимогу», як і бонусні карти.Дублікат у разі втрати - буде коштувати так само, як і річне обслуговування.Також часто для відкриття карти необхідний значний «вступний внесок», який буде лежати на Вашому рахунку «незнижуваним залишком» або під мізерні 1-2% річних, або взагалі безкоштовно.Не кажучи вже про те, що річне обслуговування такої картки може досягати $ 2500.

Золоті карти

Стандартний набір «золотої» карти порівняно простий.Більшість вітчизняних фінустанов воліють на перший план винести щось на кшталт «безпеки» та «високої якості обслуговування».Але тоді виникає питання: а що, інші клієнти не отримують якості і безпеки?Тому не будемо довіряти таким сумнівним перевагам і пошукаємо реальні вигоди, за які варто викладати $ 100-200 на рік.

По-перше, це медична страховка з покриттям $ 20-30 тис. при виїзді за кордон.При тому, що застрахуватися на ту ж суму для 10-денної поїздки можна за 200-300 гривень - перевага сумнівна. Хіба тільки час заощадите.

По-друге, можливість отримання значного - до $ 5 тис. - кредитного ліміту.Деякі банки навіть пропонують до нього пільговий період погашення і порівняно «помірні» ставки.Однак досвід оформлення кредитного Gold'а автором в одному з вітчизняних банків показує: ліміт залежить від Ваших доходів, власності і дуже багатьох інших факторів.Тобто, сплативши річну вартість обслуговування, Ви не звільняєтесь від перевірки платоспроможності.

По-третє, з «золотого» рівня починаються хоч і невеликі - 3-7% - але знижки в різних торгових точках при розрахунку карткою.За кордоном таких точок, безумовно, більше, ніж в Україні.Однак якщо товари купуються дорогі, то це суттєва економія.

Ще один - опціональний бонус Gold'а - можливість отримання додаткових платіжних карт, а також карт IAPA, ETN, Priority Pass.

Платинові пластикові карти

На додаток до всіх «золотих» принад (з урахуванням мультиплікатора, кредитного ліміту і суми покриття медичної страховки), власники «платинових» карт отримують можливість застрахувати на ту ж суму, що і себе, когось зі своїх родичів або довірених осіб, з якими виїжджають за кордон.Крім того, є можливість безкоштовного випуску додаткової картки класом нижче для себе і / або родичів, отримання комплекту карт IAPA, ETN, Priority Pass, а також користування службою консьєрж-сервісу.Дана послуга - це фактично супровід важливого клієнта в питаннях бронювання готелів, авіаквитків, місць організації конференції, зустріч в аеропорту, надання автомобіля з автопарку банку.До клієнтів рівня Platinum «приставлений» один з великих босів банку, прямий телефон якого є у власника пластику, і «коли що», біг-бос повинен кинути всі справи і по дзвінку почати вирішувати проблеми клієнта.Дві нестачі карт цього рівня (вартість обслуговування для клієнтів, які можуть собі дозволити таку карту, вже не турбує) - її можна отримати далеко не в кожному банку і не кожному стражденному.Якщо Gold можна відкрити, надавши мінімально необхідний набір документів, то вже для відкриття Platinum'a цього може здатися недостатньо.

Карти Інфініт

Прямий телефон голови правління банку, супровід директором регіональної філії при подорожі в регіон, охорона, оформлення віз, зустріч гостей, автомобіль представницького класу за запитом з автопарку фінустанови, запрошення на щорічний прийом президента банку, можливість організовувати зустрічі і переговори в головному офісі банку в регіоні і багато інших переваг.Ось, мабуть, самий максимум, про який може мріяти рядовий клієнт банку.Та тільки не отримає він такого рівня обслуговування (всі бонуси Gold'a і Platinum'a додаються за замовчуванням), поки не набуде карту VISA Infinite або MasterCard World Signia.У першому випадку останні чотири цифри - порядковий номер карти в світовому випуску.Відчуйте ексклюзивність.У другому - Ви можете самі придумати собі комбінацію з останніх восьми цифр на карті.Наприклад, щоб вони повністю збігалися з номером Вашої Infinite. Ах да, ще на World Signia буде викарбувано золотом Ваш підпис.Клубні карти самих елітних клубів країни вже в комплекті.За перевипуск карти при втраті Ви, ясна річ, не заплатите.І ще можете розраховувати на резерв кращих місць на показах мод, перегонах, балах та інших світських заходах по всьому світу.

Віртуальні карти

Віртуальна карта - це окрема карта для розрахунків в Інтернеті.Віртуальні платіжні карти бувають двох видів: за принципом дебетної картки (можна поповнювати картковий рахунок) і разового використання (передплачені картки на певну суму).Перший варіант карти - тривалого терміну дії (випускається банками на терміни до п'яти років, а іноді - взагалі безстроково).Виглядає така карта, як правило, несподіваним чином: шматочок картону у формі карти з її номером, терміном дії та CVV2-кодом - само собою без магнітної смуги або чіпа і без пін-коду.Правда, деякі банки досі випускають пластикові віртуальні картки.Принцип дії цієї карти наступний: знімати кошти з неї неможливо (крім особливих випадків, наприклад, при закритті карткового рахунку);зате можна класти на карту гроші і розраховуватися за допомогою її реквізитів через інтернет.Через таку специфіку карти можна не боятися, як мінімум, шахрайств при розрахунку в торговій мережі, переведенні в готівку коштів через банкомати і навіть зловживань з боку банківських касирів.

Послуга cash back

Сash back - послуга повернення 0,5-3% від суми витрачених коштів при розрахунках пластиковою карткою.

Важливий момент - то, на які операції поширюється кеш-бек.Деякі банки встановлюють його на безготівкові покупки у всіх без винятку магазинах, а деякі - лише в магазинах-партнерах.Так, деякі банки нараховують кеш-бек лише на кошти, витрачені в певних точках продажів - наприклад, мережах заправок.Інші - виключають з переліку продуктові супермаркети.Часто в умовах нарахування кеш-бека працює правило: чим ширше перелік магазинів, де діє опція, тим менше розмір відсотка коштів, які повертають.Зазвичай кеш-бек вище 1% від витраченої суми діє лише в дуже невеликій кількості магазинів.У будь-якому випадку, експерти підкреслюють: кеш-бек більше 0,5% - привід особливо ретельно вивчити договір.

Крім того, що кеш-бек часто поширюється лише на розрахунки в певних точках продажів, часто його обмежують і конкретними фінансовими операціями.Наприклад, винятками з кеш-бека часто виступають безготівкові перекази, переведення в готівку, іноді - розрахунки в інтернеті.

Ще одне обмеження, яке досить часто використовують при нарахуванні кеш-бека - це ліміти на суми відшкодування.Також банк може встановлювати суму, на яку ви повинні здійснити покупку, щоб вам нарахували кеш-бек.

Передчуваючи задоволення від використання карти з кеш-беком, будьте готові і до того, що повернення коштів не завжди може відбуватися відразу або навіть протягом кількох днів після оплати, а іноді - до певного числа місяця, наступного за місяцем, в якому здійснювалися покупки.

Правила економного використання пластику за кордоном

Правило перше: правильно вибирайте валюту рахунку

Однією з основних статей витрат при використанні «пластику» за кордоном можуть стати витрати на конвертацію.Вони виникають, якщо валюта вашого рахунку відрізняється від валюти, в якій ви знімаєте гроші в банкоматі або розраховуєтесь в торговій мережі.У такому випадку власник карти може нести витрати як за рахунок курсової різниці, так і за рахунок комісії за конвертацію, яка діє в багатьох банках.

Для вибору валюти рахунку використовується наступна формула: по внутрішньоукраїнських операціях банк віддає платіжній системі Visa гривню;за операціями в євро - відповідно, євро;за операціями за кордоном у валюті, відмінній від євро - долар.Тобто при поїздці, наприклад, в єврозону варто відкривати картрахунок в євро, в Штати або Таїланд - доларовий.

Правило друге: розплачуйтеся картою, а не знімайте готівку

Українські банки встановлюють досить високі комісії за зняття коштів з пластикової карти в банкоматах за кордоном: крім відсотка від суми зняття (1% -2% у різних банків) додатково встановлюється або фіксована комісія (15-48 гривень, 2-4 долара або євро) , або мінімальна сума комісії (12-40 гривень і 2-6 доларів або євро у різних банків).У деяких випадках можуть стягуватися і інші платежі.При цьому так само, як і при розрахунках в Україні, більшість банків не стягують комісію за розрахунки карткою в торговій мережі за кордоном.

Правило третє: кладіть гроші на карту з запасом

Трапляється, що вирушаючи у відпустку, ми недооцінюємо свої потреби, і гроші закінчуються раніше, ніж нам хотілося б.В такому випадку можна звернутися до близьких, щоб вони поповнили вашу карту через відділення банку в Україні.Проте цілком імовірно, що при цьому вам доведеться зіткнутися з додатковими витратами і деякими труднощами.

По-перше, часто (хоч і не завжди) за поповнення карткового рахунку без фізичної присутності картки банк стягує додаткову комісію. До того ж, багато банків встановлюють більш високі комісії на поповнення рахунку не його власником.

По-друге, якщо ваш рахунок відкритий не в гривні, а в іноземній валюті - поповнити його готівкою через касу банку ваші близькі або друзі так просто, без додаткових нюансів, не зможуть.Якщо рахунок друга або родича, який перебуває за кордоном, відкритий в іноземній валюті, поповнити його можна лише безготівковим шляхом зі свого рахунку в тій же валюті.

Правило четверте: використовуйте карту високого або середнього класу

Експерти відзначають, що при поїздці за кордон краще мати з собою карту класу не нижче, ніж Visa Classic або Mass MasterCard.За картками більш низького класу (Visa Electron, Maestro, Cirrus, Plus) недоступний цілий ряд послуг, наприклад, бронювання номера в готелі, прокат автомобіля, замовлення товару по телефону, оформлення страховки та інше.Вважається, що масові карти найбільше схильні до ризику шахрайства, а тому іноді їх просто не приймають до оплати за кордоном.

Правило п'яте: підключіть віддалений банкінг

Щоб уникнути небажаних «карткових» витрат, необхідно контролювати стан свого рахунку.А тому, навіть якщо до цих пір ви не користувалися послугами інтернет- та мобільного банкінгу - перед поїздкою за кордон краще підключити одну або обидві ці послуги.

Правило шосте: попередьте банк про свій від'їзд

Експерти рекомендують власникам пластикових карт попереджати банк про свій намір виїхати за кордон.Справа в тому, що часто банки стежать за операціями по карткових рахунках, і при виникненні підозрілих витрат - якими можуть бути зняття великих сум або здійснення операцій за кордоном - карта може бути заблокована.

В іншому випадку, якщо банк проявить пильність і заблокує вашу карту, вам доведеться витратити чимало сил і коштів на переговори з контакт-центром банку, щоб виправити ситуацію.

Правило сьоме: пам'ятайте про термін дії карти і бережіть свій «пластик»

Перед від'їздом за кордон, обов'язково переконайтеся, що ваша карта прослужить вам весь термін до повернення додому.

І, звичайно, навіть якщо ви врахували всі рекомендації, варто мати при собі телефон сервісного центру вашого банку - на випадок виникнення непередбачених проблем з вашою карткою. 

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Кредит 112

Кредит под залог недвижимости от 1,5% в месяц

Честный кредит без фиктивных акций и дополнительных условий:

-  Сумма от 30 000 до 30 000 000 грн;

-  Согласование в течение 10 минут;

-  Выдача денег в день обращения;

-  Без справки о доходах и с любой кредитной историей!

Залогом может выступить любая недвижимость.

Агропросперіс Банк

Акційний депозит під 15%

Акційний депозит "На літо" від Агропросперіс Банку

15% річних у гривні

на строк 1 або 3 місяці

+ БОНУС до ставки на сайті

Вклади від 1000 грн

Діє з 10.06 до 31.07.2022

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики