про твої фінанси

П'ять несподіваних фактів про ліміти по пластикових картках

Зняти зі своєї пластикової карти ви зможете від 50 гривень до 250 тисяч гривень в день - в залежності від банку і від способу зняття коштів. Які обмеження (максимальні суми) встановлюють Приватбанк, Ощадбанк і інші банки за платіжними картками на зняття готівки в банкоматах, на розрахунки в торговельній мережі та інші; від чого вони залежать, і про що можуть розповісти - дізнавався Prostobank.ua


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Ліміт на зняття готівки в банкоматі розповість про стан банку
  2. Ліміт на зняття готівки в «чужому» банку нижче, ніж в «своєму»
  3. Ліміт на зняття в касі вище, ніж в банкоматі
  4. Ліміти на розрахунки в торговельній мережі теж існують
  5. Думка

Ліміт на зняття готівки в банкоматі розповість про стан банку

Ліміти на зняття готівкових гривень з картки в банкоматах банку-емітента коливаються від 3 000 до 100 000 гривень на добу - в залежності від виду карти і від банку, який випустив пластик. За дослідженням компанії «Простобанк Консалтинг» на листопад-2020, у 9 банків з числа 25-ти найбільших за розміром активів, добовий ліміт на зняття коштів у банкоматах існує.

Раніше ліміти на зняття коштів встановлювали для захисту від шахраїв - і ні в кого вони не викликали підозр. Однак після кризових років ситуація змінилася. Згадуючи досвід одного з великих банків, який встановив спочатку ліміт на зняття в розмірі 4000 гривень, потім зменшив його до 3000 гривень, потім - до 2000 гривень, до 400 гривень і, нарешті, і зовсім перестав видавати кошти клієнтам (або видавав їх по 100 гривень в день, лише в певних відділеннях і в порядку величезної черги), можна запідозрити, що добові ліміти на зняття готівки в банкоматі певним чином відображають рівень ліквідності фінустанови.

Експерти підтверджують - часто так воно і є. «Банки, які відчувають гостру нестачу в ліквідності, дійсно часто обмежують клієнтські транзакції за кількістю і за сумою, але це вже окремі приклади, які часом виходять за рамки вимог чинного законодавства», - говорить Дмитро Яковлєв, заступник начальника управління організації та супроводу роздрібного бізнесу Укрексімбанку. «Деяким чином, за величиною добового ліміту можна судити про стан ліквідності банку-емітента картки, але в таких судженнях потрібно керуватися здоровим глуздом. Скажімо, якщо за допомогою картки клієнт не може зняти більше 100 грн. на добу ні в банкоматі, ні в касі банку, при цьому дуже незначний ліміт встановлений на суму безготівкових розрахунків за товари і послуги - це говорить про можливі проблеми з ліквідністю в банку», - пояснює Андрій Білоус, начальник відділу платіжних систем банку «ГЛОБУС» .

Обмеження на зняття готівки малою сумою не обов'язково говорить про проблеми зі зняттям готівки у банку - так банк може просто регулювати свою ліквідність таким способом. «Застосування добового ліміту на зняття з карти готівки забезпечує банку досягнення кількох цілей. Спочатку ліміти дозволяли управляти ризиками через контроль шахрайських операцій і забезпечували виконання вимог міжнародних платіжних систем і НБУ. Однак останнім часом цей же механізм почав застосовуватися банками для управління ліквідністю», - говорить Олександр Пранов, перший заступник голови правління АТ«УКРКАРТ ».

Ліміт на зняття готівки в «чужому» банку нижче, ніж в «своєму»

У деяких банків добовий ліміт на зняття готівки в банкоматі «чужого» банку нижче, ніж в банкоматі установи-емітента.

За словами експертів, така ситуація може бути пов'язана з політикою безпеки банку. «У банкоматі установи-емітента, тобто в своєму банкоматі, банк, як правило, намагається виконувати всі вимоги безпеки при експлуатації пристроїв (посилені шторки на шаттери, прозорі карт-рідери, пін-шіелди), а також стежить за станом версії свого програмного забезпечення. Крім того, кожен банк може протидіяти шахрайським спробам в своїх пристроях і самостійно використовує свої власні правила fraud-detection і fraud-prevention. В чужих пристроях банків-еквайєрів емітенту невідома політика безпеки, як наслідок, для перестраховки він занижує ліміти за замовчуванням », - пояснює Дмитро Яковлєв.

Крім цього, обмеження може бути встановлено і тим банком, в банкоматі якого ви знімаєте гроші. «Система лімітів набагато складніше, ніж може здатися з першого погляду. Ліміти можуть встановлюватися, наприклад, не тільки банком, який видав карту, але і банком, що підключив банкомат. Логічно, що в умовах дефіциту ліквідності на ринку банки вважають за краще обслуговувати своїх клієнтів, встановлюючи більш низькі ліміти по «чужим» картам», - коментує Олександр Пранов. «Якщо клієнт не може зняти певну суму в банкоматі іншого банку, при цьому маючи можливість отримати суму в банкоматі або касі банку-емітента, а також оплатити за допомогою карти товар або послугу, то мова йде про ліміт, встановлений банком - власником банкомату і з проблемами банку-емітента це ніяк не пов'язано », - пояснює Андрій Білоус.

Ліміт на зняття в касі вище, ніж в банкоматі

Багато банків встановлюють добовий ліміт на зняття готівки через касу істотно вище ліміту на зняття коштів у банкоматі або ж такий ліміт відсутній зовсім. Наприклад, зняти будь-яку суму в межах залишку на картці можна в ПриваБанку, Ощадбанку, ПУМБ, Альфа Банку та багатьох інших (за даними компанії «Простобанк Консалтинг» на 20.11.2020 р.).

Банкіри пояснюють таку різницю тим же захистом коштів від шахраїв. «Коли клієнт отримує готівку зі своєї картки в касі банку, він пред'являє паспорт і проходить повну ідентифікацію. В даному випадку ризик того, що заволодіти грошима спробує шахрай, мінімальний. Як правило, банки не обмежують зняття коштів з платіжної картки через касу банку та видають готівку в рамках чинного законодавства. На сьогоднішній день максимальна сума зняття гривні в національній валюті, встановлена ​​НБУ - 150 тисяч гривень», - пояснює Дмитро Яковлєв, заступник начальника управління організації та супроводу роздрібного бізнесу Укрексімбанку.

Крім цього, експерти відзначають, що інкасація в касі в кінцевому підсумку обходиться банку дешевше, ніж в банкоматі. Звідси - і великі ліміти по ним.

Ліміти на розрахунки в торговельній мережі теж існують

Як не дивно, але ліміти на розрахунки в мережі теж часте явище. 

Експерти пояснюють це тим, що розрахунки в торговельній мережі хоч і найбільш вигідний для банку спосіб витрати коштів з карти, але ліміти дозволяють банку дотримуватися норм безпеки.

Думка

Дмитро Яковлєв, заступник начальника управління організації та супроводу роздрібного бізнесу Укрексімбанку

Банки, як правило, встановлюють ліміти на зняття готівки з платіжних карт з метою мінімізації ризиків шахрайства з платіжними картами. Як правило, за картками з магнітною смугою встановлені мінімальні ліміти в зв'язку з меншою захищеністю цих карт в порівнянні з чіповими.

При цьому, якщо клієнту необхідно зняти готівкою через банкомат суму, що перевищує стандартний ліміт, він може звернутися до менеджера банку або оператора контакт-центру з метою його збільшення або скасування.

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

RwS bank

Депозит для физлиц «Коммунальный»

Получайте не только доход по депозитной программе, но и покрывайте расходы на оплату жилищно-коммунальных услуг за счет банка.

Ставка в гривне - до 11,75% годовых

Дополнительная ставка для пенсионеров - 0,5%

Залоговые кредиты в Киеве и области

Кредит під заставу нерухомості, авто, спецтехніки, золота та ін.

від 18% річних. Рішення за 30 хвилин

Будь-яка кредитна історія

Без довідки про доходи та поручителів

Будь-які суми від 50 000 грн. і вище

До 85% від вартості застави

Корисні статті з даної тематики