про твої фінанси

Private Banking в Україні

Private Banking в Україні: що це таке і хто може ним скористатися.


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Що входить в Private Banking і чим він відрізняється від VIP-Banking
  2. Взаємозв'язок з бізнесом клієнта
  3. Вимоги до клієнта: капітал
  4. Вимоги до клієнта: широкі потреби
  5. Lifestyle management - тенденції розвитку

Що входить в Private Banking і чим він відрізняється від VIP-Banking

Головний нюанс - з точки зору самих банківських фахівців з Private Banking їх підрозділ займається не тим же, чим займаються фахівці класичного VIP-обслуговування банком. Адже останній має на увазі виключно банківські послуги - при тому зі стандартизацією і умовною масовістю таких продуктів для цього сегмента. Тоді як в Private Banking мова йде про індивідуальну стратегію, індивідуальні тарифи і до того вже про персонального менеджера під кожного клієнта цього сервісу.

В першу чергу, при розмові про набір послуг Private Banking згадується управління капіталом клієнта у вигляді професійного розміщення і перерозміщення коштів в різноманітні інвестиційні інструменти, починаючи з дорогоцінних металів і фондового ринку - попутно банк хеджує ризики деривативами - і закінчуючи новомодним арт-банкінгом, ріелт-інвестиціями та іншими способами альтернативних прибуткових вкладень.

У другу чергу експерти називають податково-юридичний та фінансово-інвестиційний консалтинг (в тому числі і сімейно-приватне бюджетування), а також забезпечення «поставки» клієнту небанківських стандартних фінпослуг, наприклад, страхування.

Лише третім пунктом перераховується найбільш відома складова Private Banking - список привілеїв, який називається lifestyle (Life Style) або, коректніше, «послуга lifestyle management». Остання зазвичай складається з консьєрж-сервісу (бронювання готелів, квитків, столиків ресторанів, замовлення таксі, оренда авто і житлової нерухомості, доставка самих різних квитків і квітів, організація чартерних авіарейсів, консалтинг з усіх цих питань), з додаванням до нього різноманітних дисконтних програм сорту luxury, а також можливості професійного створення будь-яких персональних колекцій.

І нарешті, тільки на закуску зазвичай згадується, що Private Banking впливає в приємну для клієнта сторону (в індивідуальному порядку) і на власне банківські послуги. Практично кожен стандартний продукт або послуга може бути змінена з урахуванням особливостей клієнта Private Banking.

Взаємозв'язок з бізнесом клієнта

Private Banking передбачає обслуговування клієнта персональним банкіром в режимі 7 днів на тиждень 24 години на добу. І хоча Private Banking передбачає управління приватним капіталом, і формально не поширюється на корпоративний бізнес юридичних осіб - але зв'язок корпоративних і приватних фінансів в обов'язковому порядку враховується при розробці індивідуальної клієнтської стратегії.

Персональний банкір володіє повною картиною стану фінансових активів клієнта і може сприяти вирішенню питань компаній, що належать клієнту. Йдеться про можливість постійного, щоденного професійного бізнес-консультування - а також про сприяння в переговорах, наприклад, з великими компаніями і їх власниками, а часом, навіть і з органами влади.

Також одним з найцікавіших для бізнесу наслідків «прайветбанкінгового» обслуговування його співвласників або менеджерів є пільгові умови кредитування або проектного фінансування (підвищена лояльність банку до інвестпроектів клієнта). Цей сервіс може бути як з тимчасовим частковим використанням особистих активів клієнта (в якості одного з вкладень), так і цілком без такого використання. Під пільговістю тут зазвичай розуміється не зменшення ставок і комісій, а збільшення можливих обсягів і термінів фінансування, зменшення вимог до застав, оборотів, і особливо, до термінів окупності проекту.

Правда, на даний момент в Україні, ні сама наявність такого кредитного взаємозв'язку, ні її числовий ступінь не є стандартним наслідком Private Banking. Та й на Заході з закінченням стабільного періоду розвитку економіки багатомільйонне кредитування середнього та великого бізнесу вже практично не залежить від подібних факторів. Крім того, такі пільги можливі після не менше ніж півроку активного обслуговування в рамках Private Banking.

Проте, бізнесмени, які планують кредит до декількох мільйонів доларів при аналогічних річних оборотах бізнесу (і / або інвестпроекту), цілком можуть спробувати заздалегідь позитивно валинути за допомогою власного Private Banking на ризиковиків і кредитників, які будуть оцінювати їх кредитні заявки.

Радимо почитати:

Вимоги до клієнта: капітал

Як правило, основною вимогою до претендента Private Banking є сума розміщених в даному банку активів. Для деяких банків - це кошти на депозитних вкладах клієнта. Для інших важливіше цього - загальна сума активів клієнта, розміщених в різні фінансові інструменти на різних інвестиційних площадках.

Якщо говорити про суму, то все залежить від стратегії самого банку, а саме, в якому сегменті він працює. Для більшості банків, що надають послугу Private Banking вхідний поріг - це сума активів, складова 100 000 доларів в еквіваленті. Однак деякі банки працюють в сегменті mass effluent, а саме - клієнти від $ 50 000 до $ 100 000.

Трохи рідше замість активів клієнта використовується параметр «особисті обороти клієнта» (по суті, мова йде про середньомісячну суму доходів сім'ї та / або тих осіб, на яких розписані активи клієнта). А ці «доходи боса», зрозуміло, в даному контексті «починаються» зі значно менших чисел - від еквівалента 10 тисяч доларів на місяць у менших банків до еквівалента 25 тисяч доларів / місяць у великих установ.

Іноді, за погодженням з головою правління або заступником голови правління статус VIP-клієнта може бути присвоєно й іншим клієнтам - все залежить від фінансової репутації клієнта, його положення в суспільстві, прозорості бізнесу і легальності його доходів. Як правило, це успішні бізнесмени, засновники, співзасновники і топ-менеджери великих підприємств, політики, громадські діячі, зірки шоу-бізнесу, діячі культури і вчені.

Відзначимо, що аж ніяк не практикується стандартизація відносини до всіх клієнтів, які перевищили існуючий в даній установі «прайветбанкінговий поріг». Залежно від суми розміщених активів, клієнт може отримати різний статус і обслуговуватися за окремим тарифним пакетом або мати додаткові привілеї (порівняно з іншими клієнтами Private Banking, які мають у своєму розпорядженні менші активи).

Крім того, в деяких банках, передбачено, що якщо сума активів клієнта, розміщених у банку, стає меншою від визначеного банком порога Private Banking - то клієнт переводиться на обслуговування в роздрібне відділення або на стандартний тарифний пакет.

Вимоги до клієнта: широкі потреби

Однак обсяги коштів - не єдина вимога. По-перше, банк перевіряє походження коштів клієнта відповідно до Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом». Втім, за умовами цього закону і нормативів що виходять з нього в українських банках відмова в прайветбанкінговом обслуговуванні практично неможлива.

А ось якщо говорити про закордонні банки, то перевірка в них здійснюється набагато ретельніше. Там клієнту, навіть який має в своєму розпорядженні суму в кілька десятків мільйонів доларів, може бути відмовлено в обслуговуванні в зв'язку з внутрішніми вимогами конкретного банку.

По-друге, банки нададуть клієнту персонального банкіра і почнуть пристосовуватися до розробки індивідуальної фінансової стратегії клієнта тільки коли будуть впевнені, що підприємець дійсно збирається цілком, в безперервному і щоденному циклі довірити свої доходи, заощадження, активи і свій lifestyle банку.

Іншими словами, «середньому» бізнесменові оформити Private Banking заради всього однієї-двох послуг з комплексу його сервісів категорично неможливо - банк піде на сильно урізаний Private Banking хіба що, коли мова зайде про активи клієнта обсягом не менше десяти мільйонів доларів (в еквіваленті).

Якщо завданнями клієнта є тільки розміщення коштів на депозитному вкладі, придбання платіжної картки преміум класу і якісне банківське обслуговування, то даний сервіс може бути надано в відділеннях VIP-обслуговування. А Private Banking - це більш складне обслуговування.

Lifestyle management - тенденції розвитку

За словами банкірів в 2010-і роки на зміну самостійного розвитку lifestyle management банками - як програм лояльності і за методом «на що вистачить фантазії» у клієнта і менеджерів - приходить надання таких послуг в рамках відкритої архітектури, аутсорсингу (крім найбільших банків, що давно набрали величезний досвід і штат лайфстайл-менеджерів).

Справа в тому, що на ринку закріплюються незалежні компанії, що надають консьєрж-сервісні та інші лафстайлові послуги великій кількості банків, компаній, окремих клієнтів. А це суттєво здешевлює послуги не тільки для власників таких компаній, але і для їх споживачів, банків і корпорацій. Наприклад, чимала частина lifestyle management полягає в зборі та диспетчеризації більш-менш однакової для сотень клієнтів інформації - і ефективніше з такою інформацією працювати одному професіоналу для всіх цих сотень клієнтів, ніж повторювати ідентичну роботу в кожному банку окремо.

Не виключений з часом в Україні і популярний на Заході «міжбанківський» lifestyle management - коли деякі рідкісні складові останнього меншому банку вигідніше підхоплювати, «орендувати» у великої установи з набагато більш розвиненим Private Banking.

Новою для нас інвестиційною складовою, яка останнім часом вважається дуже перспективною, є арт-банкінг. Суть його полягає в наданні клієнту можливості здійснення альтернативних інвестицій, а саме в предмети мистецтв. Це може бути живопис, скульптура, ювелірні прикраси та багато іншого. Відмінністю цього напрямку від послуги простого складання індивідуальних колекцій є мета інвестицій: заробити на зростанні ціни.

Як правило, ці предмети мистецтв зберігаються в сховищах і чекають своєї години, при цьому можуть абсолютно не подобатися їх власнику. З прибутковістю такого роду інвестицій не може зрівнятися жоден фінансовий інструмент. Однак тут необхідно бути дуже обережним і працювати тільки з професіоналами.

І наостанок згадаємо ще про одну нову для України особистісно-побутову складову Private Banking - але таку, що може виявитися суттєво пов'язаною з перспективами розвитку власного бізнесу. Йдеться про комплекс послуг, пов'язаних з навчанням і розвитком дітей клієнта - консалтинг, планування, реальна організація навчання, робочої практики, «розумного дозвілля» дитини, підлітка, молодої людини. В рамках цього напрямку банк або його аутсорсери можуть докласти серйозних зусиль для прищеплення дітям практичних навичок фінансового управління як бізнесом взагалі - так і даним сімейним бізнесом зокрема.

 

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

Від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком

Оплати в один дотик з технологією payWave

Знімайте та поповнюйте на будь-які суми

Безкоштовне поповнення та будь-які безготівкові розрахунки

Без плати за обслуговування

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Страховая группа ТАС

Страховка онлайн

Туристична страховка онлайн: три програми на вибір

Обов'язкова автоцивілка від лідера ринку

Корисні статті з даної тематики