про твої фінанси

Private Banking в Україні

Private Banking в Україні: що це таке і хто може ним скористатися.


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Що входить в Private Banking і чим він відрізняється від VIP-Banking
  2. Взаємозв'язок з бізнесом клієнта
  3. Вимоги до клієнта: капітал
  4. Вимоги до клієнта: широкі потреби
  5. Lifestyle management - тенденції розвитку

Що входить в Private Banking і чим він відрізняється від VIP-Banking

Головний нюанс - з точки зору самих банківських фахівців з Private Banking їх підрозділ займається не тим же, чим займаються фахівці класичного VIP-обслуговування банком. Адже останній має на увазі виключно банківські послуги - при тому зі стандартизацією і умовною масовістю таких продуктів для цього сегмента. Тоді як в Private Banking мова йде про індивідуальну стратегію, індивідуальні тарифи і до того вже про персонального менеджера під кожного клієнта цього сервісу.

В першу чергу, при розмові про набір послуг Private Banking згадується управління капіталом клієнта у вигляді професійного розміщення і перерозміщення коштів в різноманітні інвестиційні інструменти, починаючи з дорогоцінних металів і фондового ринку - попутно банк хеджує ризики деривативами - і закінчуючи новомодним арт-банкінгом, ріелт-інвестиціями та іншими способами альтернативних прибуткових вкладень.

У другу чергу експерти називають податково-юридичний та фінансово-інвестиційний консалтинг (в тому числі і сімейно-приватне бюджетування), а також забезпечення «поставки» клієнту небанківських стандартних фінпослуг, наприклад, страхування.

Лише третім пунктом перераховується найбільш відома складова Private Banking - список привілеїв, який називається lifestyle (Life Style) або, коректніше, «послуга lifestyle management». Остання зазвичай складається з консьєрж-сервісу (бронювання готелів, квитків, столиків ресторанів, замовлення таксі, оренда авто і житлової нерухомості, доставка самих різних квитків і квітів, організація чартерних авіарейсів, консалтинг з усіх цих питань), з додаванням до нього різноманітних дисконтних програм сорту luxury, а також можливості професійного створення будь-яких персональних колекцій.

І нарешті, тільки на закуску зазвичай згадується, що Private Banking впливає в приємну для клієнта сторону (в індивідуальному порядку) і на власне банківські послуги. Практично кожен стандартний продукт або послуга може бути змінена з урахуванням особливостей клієнта Private Banking.

Взаємозв'язок з бізнесом клієнта

Private Banking передбачає обслуговування клієнта персональним банкіром в режимі 7 днів на тиждень 24 години на добу. І хоча Private Banking передбачає управління приватним капіталом, і формально не поширюється на корпоративний бізнес юридичних осіб - але зв'язок корпоративних і приватних фінансів в обов'язковому порядку враховується при розробці індивідуальної клієнтської стратегії.

Персональний банкір володіє повною картиною стану фінансових активів клієнта і може сприяти вирішенню питань компаній, що належать клієнту. Йдеться про можливість постійного, щоденного професійного бізнес-консультування - а також про сприяння в переговорах, наприклад, з великими компаніями і їх власниками, а часом, навіть і з органами влади.

Також одним з найцікавіших для бізнесу наслідків «прайветбанкінгового» обслуговування його співвласників або менеджерів є пільгові умови кредитування або проектного фінансування (підвищена лояльність банку до інвестпроектів клієнта). Цей сервіс може бути як з тимчасовим частковим використанням особистих активів клієнта (в якості одного з вкладень), так і цілком без такого використання. Під пільговістю тут зазвичай розуміється не зменшення ставок і комісій, а збільшення можливих обсягів і термінів фінансування, зменшення вимог до застав, оборотів, і особливо, до термінів окупності проекту.

Правда, на даний момент в Україні, ні сама наявність такого кредитного взаємозв'язку, ні її числовий ступінь не є стандартним наслідком Private Banking. Та й на Заході з закінченням стабільного періоду розвитку економіки багатомільйонне кредитування середнього та великого бізнесу вже практично не залежить від подібних факторів. Крім того, такі пільги можливі після не менше ніж півроку активного обслуговування в рамках Private Banking.

Проте, бізнесмени, які планують кредит до декількох мільйонів доларів при аналогічних річних оборотах бізнесу (і / або інвестпроекту), цілком можуть спробувати заздалегідь позитивно валинути за допомогою власного Private Banking на ризиковиків і кредитників, які будуть оцінювати їх кредитні заявки.

Радимо почитати:

Вимоги до клієнта: капітал

Як правило, основною вимогою до претендента Private Banking є сума розміщених в даному банку активів. Для деяких банків - це кошти на депозитних вкладах клієнта. Для інших важливіше цього - загальна сума активів клієнта, розміщених в різні фінансові інструменти на різних інвестиційних площадках.

Якщо говорити про суму, то все залежить від стратегії самого банку, а саме, в якому сегменті він працює. Для більшості банків, що надають послугу Private Banking вхідний поріг - це сума активів, складова 100 000 доларів в еквіваленті. Однак деякі банки працюють в сегменті mass effluent, а саме - клієнти від $ 50 000 до $ 100 000.

Трохи рідше замість активів клієнта використовується параметр «особисті обороти клієнта» (по суті, мова йде про середньомісячну суму доходів сім'ї та / або тих осіб, на яких розписані активи клієнта). А ці «доходи боса», зрозуміло, в даному контексті «починаються» зі значно менших чисел - від еквівалента 10 тисяч доларів на місяць у менших банків до еквівалента 25 тисяч доларів / місяць у великих установ.

Іноді, за погодженням з головою правління або заступником голови правління статус VIP-клієнта може бути присвоєно й іншим клієнтам - все залежить від фінансової репутації клієнта, його положення в суспільстві, прозорості бізнесу і легальності його доходів. Як правило, це успішні бізнесмени, засновники, співзасновники і топ-менеджери великих підприємств, політики, громадські діячі, зірки шоу-бізнесу, діячі культури і вчені.

Відзначимо, що аж ніяк не практикується стандартизація відносини до всіх клієнтів, які перевищили існуючий в даній установі «прайветбанкінговий поріг». Залежно від суми розміщених активів, клієнт може отримати різний статус і обслуговуватися за окремим тарифним пакетом або мати додаткові привілеї (порівняно з іншими клієнтами Private Banking, які мають у своєму розпорядженні менші активи).

Крім того, в деяких банках, передбачено, що якщо сума активів клієнта, розміщених у банку, стає меншою від визначеного банком порога Private Banking - то клієнт переводиться на обслуговування в роздрібне відділення або на стандартний тарифний пакет.

Вимоги до клієнта: широкі потреби

Однак обсяги коштів - не єдина вимога. По-перше, банк перевіряє походження коштів клієнта відповідно до Закону «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом». Втім, за умовами цього закону і нормативів що виходять з нього в українських банках відмова в прайветбанкінговом обслуговуванні практично неможлива.

А ось якщо говорити про закордонні банки, то перевірка в них здійснюється набагато ретельніше. Там клієнту, навіть який має в своєму розпорядженні суму в кілька десятків мільйонів доларів, може бути відмовлено в обслуговуванні в зв'язку з внутрішніми вимогами конкретного банку.

По-друге, банки нададуть клієнту персонального банкіра і почнуть пристосовуватися до розробки індивідуальної фінансової стратегії клієнта тільки коли будуть впевнені, що підприємець дійсно збирається цілком, в безперервному і щоденному циклі довірити свої доходи, заощадження, активи і свій lifestyle банку.

Іншими словами, «середньому» бізнесменові оформити Private Banking заради всього однієї-двох послуг з комплексу його сервісів категорично неможливо - банк піде на сильно урізаний Private Banking хіба що, коли мова зайде про активи клієнта обсягом не менше десяти мільйонів доларів (в еквіваленті).

Якщо завданнями клієнта є тільки розміщення коштів на депозитному вкладі, придбання платіжної картки преміум класу і якісне банківське обслуговування, то даний сервіс може бути надано в відділеннях VIP-обслуговування. А Private Banking - це більш складне обслуговування.

Lifestyle management - тенденції розвитку

За словами банкірів в 2010-і роки на зміну самостійного розвитку lifestyle management банками - як програм лояльності і за методом «на що вистачить фантазії» у клієнта і менеджерів - приходить надання таких послуг в рамках відкритої архітектури, аутсорсингу (крім найбільших банків, що давно набрали величезний досвід і штат лайфстайл-менеджерів).

Справа в тому, що на ринку закріплюються незалежні компанії, що надають консьєрж-сервісні та інші лафстайлові послуги великій кількості банків, компаній, окремих клієнтів. А це суттєво здешевлює послуги не тільки для власників таких компаній, але і для їх споживачів, банків і корпорацій. Наприклад, чимала частина lifestyle management полягає в зборі та диспетчеризації більш-менш однакової для сотень клієнтів інформації - і ефективніше з такою інформацією працювати одному професіоналу для всіх цих сотень клієнтів, ніж повторювати ідентичну роботу в кожному банку окремо.

Не виключений з часом в Україні і популярний на Заході «міжбанківський» lifestyle management - коли деякі рідкісні складові останнього меншому банку вигідніше підхоплювати, «орендувати» у великої установи з набагато більш розвиненим Private Banking.

Новою для нас інвестиційною складовою, яка останнім часом вважається дуже перспективною, є арт-банкінг. Суть його полягає в наданні клієнту можливості здійснення альтернативних інвестицій, а саме в предмети мистецтв. Це може бути живопис, скульптура, ювелірні прикраси та багато іншого. Відмінністю цього напрямку від послуги простого складання індивідуальних колекцій є мета інвестицій: заробити на зростанні ціни.

Як правило, ці предмети мистецтв зберігаються в сховищах і чекають своєї години, при цьому можуть абсолютно не подобатися їх власнику. З прибутковістю такого роду інвестицій не може зрівнятися жоден фінансовий інструмент. Однак тут необхідно бути дуже обережним і працювати тільки з професіоналами.

І наостанок згадаємо ще про одну нову для України особистісно-побутову складову Private Banking - але таку, що може виявитися суттєво пов'язаною з перспективами розвитку власного бізнесу. Йдеться про комплекс послуг, пов'язаних з навчанням і розвитком дітей клієнта - консалтинг, планування, реальна організація навчання, робочої практики, «розумного дозвілля» дитини, підлітка, молодої людини. В рамках цього напрямку банк або його аутсорсери можуть докласти серйозних зусиль для прищеплення дітям практичних навичок фінансового управління як бізнесом взагалі - так і даним сімейним бізнесом зокрема.

 

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики