про твої фінанси

Купуємо золото та інші дорогоцінні метали в злитках і монетах

Нестабільність на фінансовому ринку, різкі курсові коливання - ідеальний час для підняття реноме найдавнішого інструменту заощаджень - дорогоцінних металів.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Які дорогоцінні метали можна купити
 2. Які форми металів доступні для інвестування?
 3. Купівля золота в злитках: де шукати, як вибирати

  3.1 Крок перший. Дивимося на ціну, вибираємо масу

  3.2 Крок другий. Купівля золота в банках

  3.3 Крок третій. Запитуємо про афінажну компанію

  3.4 Крок четвертий. Штампування, лиття або порошок?

  3.5 Крок п'ятий. Упаковка?

  3.6 Крок шостий. Відкуп

  3.7 Крок сьомий. Йдемо в банк і купуємо

 4. Альтернатива золоту: інші банківські метали
 5. Золоті та срібні монети
 6. Металевий рахунок або депозит
 7. В які банки краще звертатися для покупки і продажу золотих злитків?
 8. Які золоті злитки найбільш ліквідні?

Які дорогоцінні метали можна купити

Зі срібла, золота, платини і паладію - металів, традиційно банківських, населенню, за великим рахунком, доступні перші два. Злитки з них можна на власні очі побачити і купити за бажання практично у всіх великих банках. З платиною та паладієм - трохи складніше. У натуральному вигляді в українських фінустановах їх не зустрінеш, а тим клієнтам, які все-таки забажають прикупити ці метали, швидше за все, запропонують сурогат у вигляді так званого металевого рахунку.

Банкіри посилаються на дорожнечу цих металів, через що вони залишаються у нас мало затребуваними в якості засобів для заощаджень.

У чому інтерес і звідки прибуток?

Основний дохід власникам золота та інших банківських металів приносить зростання їх ціни.

Так, наприклад, головним фактором, що впливає на зміну ціни на банківське золото є його реальна вартість на світовому ринку, скоригована на курс гривні до долара США. Істотна зміна світових цін робить помітний вплив на офіційний курс Національного Банку України на золото і як наслідок - призводить до зміни цін на банківське золото в злитках. Однак більш значиму роль все ж відіграє курс національної валюти до долара США, так як саме в американських доларах вимірюється вартість «жовтого металу» на міжнародному ринку. Ослаблення гривні проти долара США сприяє зростанню цін на золото.

Зараз досить складно говорити про перспективи золота. Відновлення зростання вартості дорогоцінного металу на світових майданчиках може надати підтримку і на вітчизняному ринку. Однак НБУ продовжує штучно утримувати курс гривні щодо долара США стабільним. У зв'язку з цим, різких змін цін на золото очікувати не варто, за умови відсутності додаткових факторів, здатних послабити гривню.

Процес інвестування в дорогоцінні метали досить специфічний, особливо з огляду на інвестування в банківські злитки. Одним з недоліків є істотна різниця між вартістю купівлі та продажу банківських злитків. Однак з огляду на той факт, що інвестування в золото має на увазі середньострокове (від 3 до 5 років) і довгострокове (від 5 років) інвестування, ця різниця покривається стрімким зростанням активу, особливо з огляду на динаміку ослаблення національної валюти. У зв'язку з цим інвестування в золото є вигідним в середньостроковій і довгостроковій перспективі, особливо в кризові періоди.

Які форми металів доступні для інвестування?

Інвестувати в дорогоцінні метали можна:

 • набуваючи дорогоцінні метали в злитках, монетах, ювелірних виробах
 • скориставшись поточним або депозитним рахунком в дорогоцінних металах
 • набуваючи золоті сертифікати та інші цінні папери, номіновані в металах (в Україні не поширене).

Купівля золота в злитках: де шукати, як вибирати

Крок перший. Дивимося на ціну, вибираємо масу

Ціни золота змінюються щодня, і часом істотно. Ціни золотих злитків, зрозуміло, теж регулярно перераховуються. Із загальної теорії співвіднощення ціни злитка до курсу золота, відзначимо, що вартість одного грама злитка банківського золота при покупці перевищує курс НБУ на різну величину залежно від загальної маси зливка.

Актуальні курси банківських металів можна подивитися тут.

Мірні злитки на сьогоднішній день зустрічаються масою 1, 2, 2,5, 5, 10, 20, 50, 100, 250, 500 і 1000 грамів (понад кілограм - злитки бувають тільки спеціальні, заводи їх роблять лише в індивідуальному порядку).

До речі, банки продають злитки не тільки в грамах, але і в трійських унціях. Втім, в цій категорії у вітчизняних банків йдеться виключно про масу в одну трійську унцію (31,10 грамів).

Зверніть увагу, що на всіх вітчизняних сайтах із зазначенням цін злитків прийнято вказувати ціну за один грам злитка , а не за весь товар. Так що без калькулятора або спеціального сервісу при вивченні цін на злитки практично не обійтися.

Нарешті, відзначимо, що у багатьох банків зворотний відкуп злитків з масою понад 100 грамів проводиться за набагато нижчою ціною, ніж малих злитків. Належний висновок з цієї тенденції читачі при виборі маси зливка для покупки, без сумніву, зроблять самостійно.

Самі банкіри бажану величину злитка (купується в інвестиційних цілях, для подальшого продажу) визначають лаконічно: злитки визнаних виробників вагою 100 грам і менш.

Крок другий. Купівля золота в банках

Подальші кроки, крім власне покупки злитка, оптимально зробити шляхом телефонного дзвінка в банк. Але в який - адже ліцензію на торгівлю металами мають не всі фінустанови, а злитки продає і того менше банків?

Prostobank.ua рекомендує скористатися завжди актуальним рейтингом цін на банківські метали, де вказані всі банки, які заявляють про продаж золота в злитках.

Однак в наведеному списку частина банків продає злитки лише теоретично - на практиці такі операції можуть здійснюватися, наприклад, лише для VIP-клієнтів, а в масовому порядку відсутні.

Крім того, у багатьох банків може не бути найдешевших, одно- і двограмових злитків. А буває, навпаки, банк має тільки двох- і п’ятиграмові, але не має більших злитків.

Але ось, банк для першої спроби прозвона вами обраний. Ви телефонуєте, дізнаєтеся, що злитки масою що цікавить вас продаються. А далі, перш ніж ви почнете з'ясовувати інші параметри злитка, радимо вам запитати вельми важливе питання. А саме - в якому відділенні банку можна купити золото в злитках такої маси?

Теоретично, за словами банкірів, злитки продаються як головними офісами, так і відділеннями. На практиці в відділенні злитки вельми часто відсутні або асортимент їх мас неширокий. Покупку злитка в таких відділеннях оформляють - але злиток лише потім для вас привезе і передає вам (через касира відділення) інкасатор. А це, звичайно ж, загрожує як мінімум втратою часу.

Природно, житель столиці зазвичай легко по телефону може дізнатися адресу того київського відділення, в якому злитки є (можливо, це буде саме головний офіс, якщо мова йде про банк з київською реєстрацією). А ось жителі міст, віддалених від головних офісів банків, що продають злитки, цілком ймовірно можуть зіткнутися з відсутністю цього «товару» в місцевих банківських відділеннях. Втім, якщо місто велике і відділень банків в ньому багато - є шанс шляхом продзвону ряду банків знайти шуканий злиток і «на місцях».

Крок третій. Запитуємо про афінажну компанію

Слово «афінаж» по-французьки означає просто «очищення», а українською стосовно золоту означає процес отримання золота високої проби (959, 995, 999,9). Компанія, яка виробляє афінаж, називається афінажною компанією або афінажером. Вона ставить на вироблений нею золотий злиток своє клеймо (іноді кажуть: штамп, печатку) - іноді, втім, делегуючи право клеймування банку, що замовляє партію злитків. Від статусу афінажера (тобто від його клейма) дуже сильно залежить можливість згодом продати злиток, а то і його продажна ціна.

Визнаними в світі афінажними компаніями, чиї злитки поза сумнівом ліквідні, є Argor Heraeus, Degussa, Umicore, Valcambi. Високо котируються і клейма найбільших європейських установ: Credit Suisse, Standard Bank, Commerzbank. Тоді як злитки з клеймами російської Колимської афінажної компанії або українського заводу ЗакарпатПолімерМеталли багато банків назад викуповувати відмовляються. Втім, якщо золото вам потрібно не в інвестиційних цілях, а для переплавки і ювелірних робіт - цей параметр вас може не хвилювати.

Українські банки в основному продають злитки двох швейцарських виробників: Argor Heraeus (може бути також з клеймом Commerzbank) і Valcambi (може бути також з клеймом Credit Suisse) і німецької "дочки" бельгійського Umicore. Весь цей метал рівноцінний за своїми споживчими властивостями і ліквідністю.

Нарешті, до теорії про афінажні клейма відноситься таке положення. Покупцеві потрібно знати, що хоча де-юре сертифікатом для мірних (вагою до 1000 грамів) злитків є нанесене на злиток маркування, де-факто виробники постачають всі золоті злитки також з паперовими або картонними сертифікатами, втрата якого може знизити ліквідність злитка. Таким чином, при дзвінку в банк поцікавтеся наявністю сертифіката до зливка - і при його відсутності краще пошукайте іншу фінустанову, що торгує злитками, що мають сертифікат.

Крок четвертий. Штампування, лиття або порошок?

За методом виробництва існує три типи злитків. Штампований зливок виготовляється шляхом тиску штампа на розігрітий метал, має форму прямокутника з абсолютно гладкою верхньою поверхнею. Литий злиток виготовлений методом фірмової виливки з рідкого золота, має підставу у формі прямокутника, а верхню поверхню - вигнуту, краплевидну. Існують також порошкові злитки - електролітично сформована маса порошкоподібного золота - але в вітчизняних банках вони зустрічаються дуже рідко.

Найчастіше штамповані злитки трохи дорожче литих, а литі - порошкових. Однак якщо вам золото потрібно для ювелірних робіт - переплавку набагато легше виробляти з литим злитком. Злитки малої маси - до 100 грамів - практично завжди в продажу є штампованими. А ось з масою 250, 500, 1000 грамів легше зустріти литі і порошкові злитки.

Таким чином, при телефонному дзвінку в банк варто поцікавитися: литий або штампований золотий злиток вам пропонується, яка різниця при зворотному відкупі саме цим банком злитків обох типів формування.

Крок п'ятий. Упаковка?

Золотий злиток може продаватися банком як в упаковці, так і без неї. Експерти радять купувати злитки (якщо вони вам потрібні не для переплавки) виключно в упаковці.

Упаковка (суцільний футляр, що не відкривається) може бути пластмасовою або поліетиленовою; може бути прозорою повністю (кращий варіант) або тільки зверху; зустрічаються також подарункові футляри самих різних видів. По телефону варто поцікавитися, чи впливають пропоновані вам типи упаковки на зворотний відкуп злитка банками.

А в подальшому при зберіганні злитка враховуйте, що пошкодження упаковки навіть без пошкодження злитка впливає на його ліквідність, так як злиток втрачає свою привабливість. Банки можуть відмовити в покупці таких злитків або застосувати дисконт, оскільки банк так чи інакше повинен буде вирішувати проблему подальшої реалізації таких злитків.

Крок шостий. Відкуп

Якщо ви купуєте злиток заради подальшого його продажу за вищою ціною (тобто з метою інвестиції) відразу ж по телефону поцікавтеся, чи приймає банк, зі співробітником якого ви спілкуєтеся, злитки в зворотний відкуп і яка процедура цього процесу.

В принципі, ніщо вам не заважає згодом для продажу злитка звернутися і в інший банк (особливо якщо інший банк буде приймати злитки дорожче, ніж той, де ви купували злиток). Але, як відомо, хто володіє інформацією, той володіє майбутнім - чим більше ви зберете даних ще до покупки злитка, тим швидше і легше ви зможете продати злиток згодом.

Крок сьомий. Йдемо в банк і купуємо

Слід згадати, що для покупки золота ніяких паперів, крім грошових купюр, не потрібно. Хіба що операції на суму понад 400 тисяч гривень, за законом, вимагають надання паспорта і ідентифікаційного коду (для менших сум не потрібно і цього).

Податків і додаткових комісій крім заявленої вам ціни злитка також бути не повинно. Ви просто його купуєте, як звичайний товар. Злиток вам вручається безпосередньо касиром.

Перед оплатою вам необхідно ретельно і скрупульозно оглянути злиток і його упаковку на предмет відсутності пошкоджень, а також переглянути сертифікат афінажної компанії. У разі задовільного огляду і оплати ви тут же стаєте власником золотого злитка.

Наостанок зазначимо, що зберігати злитки належить не у вологому середовищі, не допускаючи їх падінь, тертя між собою, відкриття упаковки. У разі невеликого (подряпина) пошкодження злитка ви можете спробувати звернутися в банк для відкупу злитка, хоча і варто бути готовим до дисконтної ціни.

А ось при значному (вм'ятина, зім’ятість) пошкодженні золотого злитка вам залишиться тільки одне: йти в скупку дорогоцінних металів. Ціна грама злитка в цьому випадку буде в півтора і більше разів нижче, ніж у банку.

Альтернатива золоту: інші банківські метали

Традиційно вкладення в метали позиціонують як спосіб зберегти заощадження і уберегти їх від знецінення в кризу. Але щоб виконувати таку функцію, актив повинен відповідати кільком критеріям. По-перше, не втрачати свою вартість під час кризи. По-друге, характеризуватися досить стабільним курсом і дорожчати в довгостроковій перспективі.

Першим критерієм, крім золота, відповідає хіба що срібло. Платина ж навряд чи збереже ваші заощадження під час кризи через низький інвестиційний попит на неї. Цінність платини пов'язана з її промисловим застосуванням, і її вартість в більшій мірі визначається реальною економікою, ніж, наприклад, вартість золота. Саме з цієї причини падіння випуску автомобілів (наприклад, у зв'язку з рецесією) знижує попит на платину для автокаталізаторів (40% загального попиту на платину), що в свою чергу може вплинути на ціни у бік їх зниження.

Ще гірше з роллю «антикризового» активу справляється паладій : інвестиційні попит на нього також не високий, але ціни залежать навіть не від стану світової економіки, а від планів ключового виробника. Після 2003 року, коли контрольний пакет одного з найбільших виробників паладію Stillwater Mining Company (США) був придбаний ще одним найбільшим виробником ГМК «Норильський Нікель», ціна на метал багато в чому залежить від його планів. Існує певна ступінь монополізації ринку. Тому будь-які заяви компанії про зростання вартості видобутку, про плани щодо зниження видобутку тощо призводять до зростання цін на ринку.

Що стосується срібла, то воно не відповідає другому критерію «тихої гавані» - курс срібла схильний до різких перепадів в порівняно короткі відрізки часу. У всьому світі на сьогоднішній день в різній формі срібла є в 4 рази більше, ніж золота. Тому срібло більш волатильний метал, несподіваний ріст і падіння його вартості звичайне явище.

Актуальні ціни на злитки згаданих банківських металів можна подивитися тут .

Хоча «альтернативні» метали і не кращим чином підходять для захисту заощаджень від кризи, вони могли б стати непоганим інструментом для спекулянтів ринку, завдяки все тим же різким перепадам ціни.

Однак всі надії спекулянтів добре заробити на купівлі і продажу банківських металів можуть бути розбиті через величезну різницю між курсами продажу і зворотного відкупу злитків. Ринок срібла, платини і паладію в Україні практично не розвинений, тому маржа між купівлею і продажем буде дуже велика, і мало хто з банків взагалі купить ці метали.

І якщо ви все ж зважилися інвестувати в «екзотичні» банківські метали і розраховуєте на їх подорожчання, не забувайте про обов'язкові умови, необхідні для отримання прибутку.

Перш за все, інвестор повинен добре розбиратися в тому, як утворюється ціна на обраний метал, і які чинники впливають на її зміну. Крім цього, важливо пам'ятати про високий рівень ризикованості вкладень і не вкладати в метали всі свої заощадження. Адже ринок банківських металів важко спрогнозувати навіть для експертів цієї галузі.

Золоті та срібні монети

Альтернативою невеликим золотим злиткам служать так звані інвестиційні монети. Виготовлені зі срібла і золота, вони не відрізняються високою художньою цінністю, що дозволяє заощадити на їх виготовленні і наблизити ціну 1 г металу в монеті до рівня його вартості в зливку. Тому в світі вони досить затребувані приватними інвесторами. Інвестиційні монети - південноафриканські кругеренди, північноамериканські (канадські) «кленові листи», китайські «панди» - в Україні продають з 2003-го, та й то одиниці банків. Але, що примітно, практично ніхто з них не здійснює процедуру зворотного викупу! Вихід один - піти і здати такі монети на лом, що загрожує втратою до третини вкладених коштів.

Інвестування в монети має свою специфіку. Ціноутворення на ринку монет залежить не тільки від ціни металу, з якого вони зроблені, але і в не меншому ступені від тиражу, якості карбування, передбачуваного періоду реалізації. Найчастіше буває так, що ціна на золото на ринку йде вгору, а на золоті монети залишається колишньою.

Словом, якщо на Заході банківські метали використовуються приватними інвесторами нарівні з такими інструментами, як цінні папери, і служать непоганим засобом не тільки збереження, а й примноження коштів, українцям це найближчим часом не загрожує. Тільки коли ринок банківських металів стане в Україні ліквідним, можна буде говорити про привабливість цього інструменту в якості альтернативи банківським заощадженням. Однак для особливо відважних інвесторів - розповімо докладніше.

Які і скільки

Виготовлені в наші дні монети ділять на два види: інвестиційні та колекційні (пам'ятні). І ті, і інші карбуються з золота, срібла, платини і паладію найвищого ґатунку. Інвестиційні представляють собою монетовидний злиток з дорогоцінного металу з визнаною вагою і чистотою. Його можна купити і продати на підставі ціни на дорогоцінний метал на світовому ринку плюс 3-40% за роботу в залежності від ваги.

Колекційні, по суті, те ж саме, але вони ще цікаві виконанням. Тут немає чіткої ціни зворотної купівлі - вона залежить від колекційної цінності. Інвестиційна монета цілком може перейти в розряд пам'ятних, якщо з різних причин (наприклад, через рідкість) почне становити нумізматичний інтерес.

Новенькі українські пам'ятні монети випускає Нацбанк України різними тиражами. Серед найвідоміших і зростаючих у ціні - "Пектораль", "Михайлівський Золотоверхий собор", "10 років незалежності України".

Випускати-то випускає, але купити ту ж "Пектораль" за номіналом звичайному українцеві - нереально. До перспективних монет (невеликий тираж, цікаве зображення) зараз не мають доступу навіть комбанки і організації нумізматів. На сайті bank.gov.ua висить опис та офіційний прайс останніх серій, але це для "загального розвитку".

Українцям же доступні нові інвестиційні та колекційні монети від зарубіжних монетних дворів. Одні з найпопулярніших - серія золотих і срібних монет "Місячний календар" (Австралія), срібні "Наша Свинка" (Польща), китайські золота і срібна "Панда" і т.д.

На первинному ринку монети реалізуються комерційними банками. На вторинному їх можна придбати в інтернет-магазинах, а також "вживу" на нумізматичних ринках. Тут вже ціну формують колекціонери.

Підводний кругляк

В Україні фінустанови (навіть ті, які займаються продажем монет) «круглі інвестиції» не викуповують. Щоб заробляти на колекційній вартості, доведеться виходити безпосередньо на колекціонерів, що для людини не з цієї тусовки завдання клопітне. Залишається ще нумізматичний ринок, але сучасними монетами цікавиться тільки частина його учасників.

Збути можна і через ломбарди. Однак там золоті монети викуплять за ціною брухту. Втім, монети можна спробувати продати за кордоном.

Інвестору на замітку

 1. Тираж. Чим менше тираж монети, тим більше шансів на подальше подорожчання. Для українських виробів невеликим по сріблу вважається тираж до 5 тисяч, по золоту - до 5 тисяч.
 2. Тематика. Чим цікавіше, неординарніше подія або зображена особистість, тим більше шанс подальшого підвищення вартості колекційної монети (втім, тут гарантій немає).
 3. Вага. Монети, призначені для інвестування, важать мінімум 1 унцію. Це найпоширеніший спосіб інвестування в усьому світі, тому подальший їх перепродаж не представляє труднощі. У разі більш дрібних монет до вартості грама золота додається велика націнка. Найчастіше монети і злитки меншої ваги призначаються як сувеніри, подарунки і предмети колекціонування. На пам'ятні монети "правило ваги" не поширюється.
 4. Зберігання. Якщо монети втратили свій первинний зовнішній вигляд, наприклад, сильно потемніли або подряпалися, продати їх буде складно. Ось найпростіші правила зберігання: не виймайте монети або злитки з упаковки (пластмасової капсули, вакуумної упаковки); завжди тримайте виріб за ребро або за бічні грані; при необхідності доторкнутися до монети надягніть чисті рукавички.

Резюме: монети - інвестиції для досвідчених і терплячих

Фахівці радять тим, хто зацікавився "дорогоцінними" інвестиціями, враховувати головний ризик - складності з продажем в Україні. Якщо ви все-таки вирішите придбати монети, краще "забути" про них на 3-4 роки: чим довше вони лежать, тим дорожче їх можна продати. Крім того, дорогоцінні метали вважаються тією "вічною цінністю", яка може врятувати майно в разі зміни державного ладу або при краху фінансових систем.

Металевий рахунок або депозит

Крім придбання і зберігання золота в злитках (наприклад в банківському сейфі), можна здійснити безготівковий золотий внесок або розмістити банківський дорогоцінний метал на депозит.

Увага! На депозити в банківських металах не поширюються гарантії Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Суть золотого вкладу в тому, що замість грошей ви приносите в банк злиток (або тут же його і купуєте), на який нараховуються додаткові відсотки. На сьогоднішній день мінімальний термін вкладу в золоті в українських банках становить 3 місяці. В кінці терміну вкладник отримує суму депозиту і нараховані відсотки золотими злитками або гривнями, якщо сума відсотків менше вартості 1 г

"Золотий" рахунок без золота

Золоті металеві рахунки без фізичної поставки золота виглядають більш цікавим інструментом. При його відкритті фіксується лише сума що вноситься, еквівалентна вартості золотого злитка обраного номіналу. На момент закінчення терміну дії договору зафіксована вага металу знову перераховується за поточним курсом НБУ, після чого разом з нарахованими відсотками (1-4%) в грошовому еквіваленті виплачується на руки. З одного боку, такий "золотий" рахунок дозволяє уникнути втрат, які неминучі при зворотному викупі злитків банками, тому що курс НБУ, як правило, вище. Плюс вдається уникнути всіляких комісій. Проте, з доходу, вирученого від зростання вартості золота, доведеться сплатити прибутковий податок у розмірі 18%.

У чому основна відмінність "металевого" рахунку від звичайного?

"Металевий" рахунок від звичайного відрізняється тим, що це реальна можливість і надійний спосіб захисту коштів від інфляції. Злитки можуть зберігатися десятиліттями. На відміну від купюр, вони не рвуться, не горять під час пожежі і не псуються під час повені. На золото завжди існує стійкий попит. Банківські метали - це реальна можливість отримати прибуток. Світові ціни на золото зростають щорічно.

Що вигідніше - інвестувати в золоті злитки або відкрити "золотий" рахунок?

Щоб відповісти на це питання, потрібно чітко уявляти різницю між операціями зі злитками і без фізичної поставки. У першому випадку можна піти від системних ризиків, забравши метал з банку і самостійно організувавши його зберігання. У другому - при інвестуванні в метал без фізпоставки - відсутні проблеми зі зберіганням, ліквідність такого металу помітно вище в порівнянні зі злитками. В кінцевому підсумку за рахунок більш високої ліквідності, нижчої маржі через відсутність витрат на виготовлення і ввезення злитків, більш передбачуваного ціноутворення операції з металом без фізичної поставки приносять вищий дохід. Але якщо мова йде про невелику кількість золота в межах декількох десятків або сотень грам, і клієнт впевнений у своєму бажанні самостійно організувати зберігання придбаного золота, покупка конкретних злитків буде цілком розумним рішенням.

В які банки краще звертатися для покупки і продажу золотих злитків?

Які з українських банків можна вважати лідерами ринку по реалізації золотих злитків? Чи має значення для фізичної особи, в якому банку купувати золотий злиток, і чи варто звертатися саме до лідерів ринку? Чому деякі банки, які продають золоті злитки, не відкуповують їх назад?

На сьогоднішній день лідерами ринку за обсягом продажів є ті банки, у яких є ліцензія на покупку банківських металів на міжнародних ринках. Такі банки купують золото безпосередньо у афінажних компаній, тому собівартість банківських металів у них дешевше і, відповідно, обсяг продажів більше. Банки, у яких є ліцензія тільки на роботу з банківськими металами на внутрішньому ринку, купують у лідерів ринку золоті злитки, а потім перепродують їх зі своєю маржею.

За останній час в зв'язку зі збільшенням кількості банків, які отримали ліцензію на роботу з банківськими металами на міжнародних ринках, відбулося зниження питомої ваги колишніх лідерів ринку банківських металів, а також, внаслідок збільшення конкуренції, знизилася маржа, яку отримують банки при продажу золотих злитків.

Для фізичної особи не має абсолютно ніякого значення, у якого банку купувати банківські метали. При купівлі золотих злитків рекомендується провести моніторинг банків з метою пошуку максимально низької ціни на банківські метали. Також необхідно з'ясувати, продає банк литі злитки (без упаковки і з невідполірованою поверхнею) або штамповані (в ламінаті, поверхня відполірована), тому що не всі банки купують литі злитки або ставлять на них менше ціну зворотного відкупу.

Всі банки купують назад злитки золота за умови наявності у них експерта. Як правило, у всіх банків, які є лідерами ринку, експерти є, і такі банки без проблем відкуплять у вас метал.

Які золоті злитки найбільш ліквідні?

Як вибрати злиток, з огляду на штамп афінажної компанії, масу, форму (литі, штамповані), упаковку та інші тонкощі - дізнавався Prostobank.ua.

Українські банки в основному продають злитки двох швейцарських виробників, Argor Heraeus (може бути також з клеймом Commerzbank) і Valcambi (може бути також з клеймом Credit Suisse) і німецької "дочки" бельгійського Umicor. Весь цей метал рівноцінний за своїми споживчими властивостями і ліквідністю. Раніше на ринку можна було зустріти злитки російських і українських заводів, ось з цим металом якраз найчастіше і виникали проблеми з ліквідністю. За замовчуванням штамповані злитки визнаних виробників вагою 100 грам і менше, є найбільш ліквідними. Покупцеві потрібно знати, що хоча де-юре сертифікатом для мірних (вагою до 1000 грн.) злитків є нанесене на злиток маркування, де-факто всі згадані вище виробники постачають всі золоті злитки також з паперовими або картонними сертифікатами, втрата якого може знизити ліквідність злитка.

Також варто врахувати, що у всіх виробників штамповані злитки завжди трохи дорожче литих. Кожен банк з тих, які відкуповують злитки, самостійно встановлює політику покупки.

Щоб придбати злиток з найбільшою вигодою, варто уточнити у банку-продавця, чи відкуповує він злитки назад і яка ця процедура. Також варто звернути увагу на наявність паперового / картонного сертифіката, відсутність пошкоджень упаковки.

Злитки варто зберігати акуратно, не у вологому середовищі, не допускаючи їх падінь, тертя між собою, відкриття упаковки.

Пошкодження упаковки без пошкодження злитка впливає на його ліквідність.   Банки можуть відмовити в покупці таких злитків або застосувати дисконт, оскільки банк так чи інакше повинен буде вирішувати проблему подальшої реалізації таких злитків.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики