про твої фінанси

Де шукати стартовий капітал для мікробізнесу: основи фандрайзингу для початківців

Prosto бізнес стартапи нерозривно пов'язані з капіталовкладеннями. Але проекти малого та середнього бізнесу дають можливість мінімізувати рівень початкових інвестицій, коли роблять основну ставку на унікальність ідеї. Про те, як і де залучити потрібний ресурс, на яких статтях витрат можна заощадити, як правильно оформити загальний з партнерами бізнес в Україні, - пише Prostobiz.ua


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Джерела отримання стартового капіталу в сфері малого та середнього підприємництва:

Постановка проблеми: Недостатній обсяг капіталовкладень суттєво збільшує період стартапу бізнесу, а також освоєння виробничих потужностей, якщо мова йде навіть про найменші масштаби проекту. Серед основних факторів, які впливають на вибір джерел залучення початкових інвестицій, є такі:

  • організаційно-правова форма бізнесу. Оскільки мова піде про малий і середній бізнес - найбільш доцільними варіянтами будуть: ПП, ФОП, а деколи і ТОВ. Але серед його переваг: повне розмежування між відповідальністю ТОВ і його учасників, підвищена відповідальність директора і можливість безперешкодного відсторонення останнього від обов'язків; простота залучення зовнішніх інвесторів;
  • галузеві особливості бізнесу, які включають рівень конкуренції, матеріаломісткість, залучення ІT-технологій, що в цілому впливає на суму початкових інвестицій.

Кращий варіант малобюджетного бізнес-стартапу - відкриття консалтингової компанії або інший вид надання нетоварних послуг, оскільки в такому випадку не будуть потрібні кошти на закупівлю, транспортування і зберігання сировини / товару.

Джерела отримання стартового капіталу в сфері малого та середнього підприємництва:

  • Виключно власні заощадження. У більшості випадків «напрацювати» власними силами на бізнес стартап можна тільки за умови, що він передбачає найменший рівень початкових інвестицій. Наш портал неодноразово публікував і буде публікувати ідеї такого роду підприємництва, адже вони користуються чималим попитом також у тих, хто вибирає «домашній бізнес» в якості додаткового заробітку. Більше цікавих ідей для стартапу в сфері МСБ Ви можете знайти на порталі Prostobiz в розділі « Бізнес-старт».

На жаль, це джерело стартового капіталу доступне не всім, так як навіть при найсприятливіших умовах накопичення первинних інвестицій може розтягнутися на 2-3 роки. За цей час ефективність бізнес стартапа може значно впасти, поріг інвестицій збільшиться, та й кількість конкурентів в сегменті виросте.

  • Залучення рівноцінного партнера / партнерів по бізнесу, а відповідно - їх капіталу.

З метою диверсифікації своїх ризиків, а також збільшення первинних капіталовкладень (в разі, якщо проект масштабніший, ніж описані вище), можна залучити інвесторів на правах співвласників бізнесу.

З метою пошуку ділових партнерів та інвесторів можете відвідати спеціальні сайти і окремі рубрики, де майбутні підприємці коротко описують привабливість проектів, без вказівки стратегічних моментів. Звичайно, більш прийнятним варіантом може стати партнерство з уже знайомою раніше вам людиною. Ще краще, якщо у неї був досвід стартапу будь-якого бізнесу або вона володіє практичними навичками, які стануть в нагоді в розвитку компанії (наприклад, для відкриття власного сайту, крім управлінських якостей, стануть в нагоді навики веб-дизайнера, адміністратора порталу, автора статей). У будь-якому випадку, при такій формі партнерства слід враховувати важливий нюанс: фінансові відносини повинні бути узаконені і оформлені договорами.

Законодавство про ТОВ встановлює взаємні права та обов'язки партнерів (учасників товариства), конкретизувати які вони можуть в статуті товариства, а також в договорі про здійснення прав учасників.

Але ведення бізнесу з використанням статусу ПП формально юридично не передбачає партнерської участі інших осіб, що і ускладнює ситуацію. Є варіант відносин за схемою «50% на 50%», яка передбачає і обов'язки, і прибуток ділити навпіл. Але це неформальний підхід, який, рано чи пізно, стане «яблуком розбрату» для партнерів. В якості альтернативи, можна запропонувати юридично більш вірний механізм співпраці: оформити ПП на кожного з учасників бізнесу і створити товариство. У Цивільному кодексі є таке поняття, як «Договір простого товариства». Є різні варіанти оформлення відносин в даному випадку: орендою, позиками, наданням послуг, трудовими відносинами. Зворотний бік медалі - збільшення юридичних витрат. А з огляду на те, що малий і середній бізнес більше пов'язаний з наданням послуг, а не з виробництвом товарів, оформлення товариств (ТОВ, ЗАТ) буде неефективним. Тому вибір, що краще: мінімум грошових витрат, але максимум ризиків або максимум витрат і мінімум ризику виникнення суперечок, залишається за кожним підприємцем.

При складанні договору, найбільш затребуваною формою співпраці є варіянт, коли за однією людиною в компанії закріплюються права інтелектуальної власності та функції стратегічного управління, а за іншою - управління фінансовими потоками.

Однак, передбачається їх взаємозамінність.

Ще один спосіб залучення інвестицій, правда, далеко не всім доступний - продаж акцій. В такому випадку, можливий навіть варіант залучення до співпраці іноземних партнерів. Оскільки котирування акцій на українській фондовій біржі навіть для великого бізнесу - річ з області фантастики, для мікробізнесу на стадії стартапу такий шлях виглядає реальним лише при вже наявних особистих зв'язках із зарубіжними бізнесменами.

  • Пошук «бізнес-ангела», венчурного інвестора або інвесткомпанії. Можуть знайтися фірми або приватні інвестори, які готові ризикнути і вкласти первинний капітал в вашу «розкрутку». При цьому вони можуть керуватися різними знайомствами, і вірою в вас як підприємця, і бажанням взяти хоча б під частковий контроль майбутнього конкурента. Але найбільш ймовірна причина - розрахунок на високий рівень доходу від наданої вам позики. У будь-якому випадку, треба дуже уважно вивчити умови, на яких вам видаються гроші, щоб не попасти в будь-яку фінансову чи юридичну пастку.

Однозначно не варто обмежувати коло пошуку бізнес-ангелів тільки столицею. За межами Києва і України в цілому їх набагато більше. Експерти підрахували, що кількість активних інвесторів в Європі 125 тисяч чоловік і в Америці ще 300 тисяч приватних. Діють вони як поодинці, так і в складі різних асоціацій. Саме через асоціації найпростіше вийти на передбачуваного інвестора.

Блок важноСередньостатистичний портрет бізнес-ангела такий: середній вік - 55 років, кожен п'ятий - мільйонер, а 97% інвесторів - чоловіки.

  • Банківський кредит. При цьому, відразу приготуйте заставне майно або поручителя. В якості першого може підійти нерухомість, а також машина, права власності на інші об'єкти. Все воно буде оцінюватися не за балансовою вартістю, а за ринковою, так що будьте готові до зниження цін, причому, не на вашу сторону. Також не забудьте прорахувати головні фінансові показники привабливості бізнес-проекту. Хоча навіть при його наявності, швидше за все, Ви зіштовхнетеся з відмовою, адже банки віддають перевагу традиційним, великим і вже діючим бізнесам і позичальникам, які мають позитивну кредитну історію.

А проектне фінансування, при якому банк здебільшого бере до уваги майбутній грошовий потік, пропонують лише великі установи. В такому випадку, для кожного клієнта за окремим проектом розробляється індивідуальна схема фінансування, що дозволяє визначити його потреби і встановити для нього індивідуальні тарифи.

Щоб збільшити шанси проходження вашої заявки, ймовірно, не варто звертатися за кредитом до одного джерела.

Можна подати заявку на фінансування закупівлі обладнання або оренди комерційної нерухомості, авто. Це дасть право банку продати об'єкти фінансування, якщо фірма не впорається. Про тарифи кредитування на покупку устаткування, комерційного авто і нерухомості можна дізнатися в кредитних Рейтингах банків на Prostobiz.ua.

В цілому, слід домовитися про те, що початковий капітал, в основному, витрачається на те, щоб орендувати офіс або торгове приміщення, виплачувати зарплату персоналу, купувати сировину / напівфабрикати / готовий товар, рекламувати організацію. Якщо інвестиції обмежені - доведеться від усього цього відмовитися і почати з «домашнього» бізнесу.

 

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики