про твої фінанси

Естетичні вкладення: кому будуть цікаві українські інвестиційні монети НБУ

Prosto багатообіцяюче виглядають зусилля банків по запуску в обіг українських інвестиційних дорогоцінних монет і продажу монет інших держав. Але переваги і ризики таких вкладень далеко не очевидні. Про те, як вибрати монети для вкладення, і на що звернути увагу при їх купівлі, в яких банках України можна замовити і купити дорогоцінні монети, дізнавався Prostobank.ua .


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Інвестиції та колекціонування
 2. Куди вкладати?
 3. Тонкощі продажу і покупки монет
 4. П'ять кроків перед вкладенням коштів в інвестиційні монети: путівник для нових інвесторів
 5. Майже як злитки, але дорожче
 6. Коли монети виявляться збитковими
 7. В якому банку України можна замовити і купити інвестиційні монети НБУ?
 8. Перспективи

Інвестиції та колекціонування

Ми розділили поняття інвестиційна монета і колекційна. Перша - це монета з дорогоцінного металу найвищої проби, випущена одним із монетних дворів досить великим тиражем, що має певну тематику, як правило, не прив'язану до дати, події чи явища, і є інструментом інвестицій. Тобто у неї є вартість покупки і продажу, аж до визначення їх на біржових майданчиках. Найпопулярніші монети - «Віденська філармонія» (Австрія), «Орел» (США), «Панда» (Китай), «Кенгуру» (Австралія) і т.д.

Друга категорія - це монети з обмеженим тиражем, не обов'язково найвищої проби, проте з більш значущою тематикою, як правило, прив'язаною до дати, події чи явища. Цим монети більш цінні, проте повноцінного інвестиційного потенціалу не мають, оскільки через свою специфіку не є достатньо ліквідним товаром.

Прибуток від продажу інвестиційних монет в Україні не оподатковується. А ось колекційні монети - це предмет турботи збирачів ПДВ.

Куди вкладати?

Здається, що на питання - так куди ж вкладати гроші українцям - відповідь досить однозначна - в колекційні монети. Однак, по-перше, в Україні абсолютно не розвинений їх ринок - тобто можливість викупу монет у населення: банки навіть не виставляють курсу «покупка», як, наприклад, у випадку зі злитками. Виходити доведеться прямо на потенційних споживачів - колекціонерів. А новачкові це непросто.

По-друге, поки досить обмежений попит - тобто, крім банку, у щасливого власника монети у вигляді сердечка, з вмонтованим компасом, живим листком конюшини, фотографією Шумахера, колекції «Олімпійські ігри в Пекіні» та інших найрізноманітніших малотиражних вишукувань ювелірного мистецтва, їх можуть викупити тільки колекціонери. А вони - принаймні поки, «зациклені» на монетах, що випускаються Національним банком України. Чи то за принципом «своя сорочка ближче до тіла» (монети не потрібно замовляти, доставляти за тридев'ять земель, адже карбують їх прямо в Україні), то чи через небажання виходити за вже встановлені рамки. Існує усталена думка, що каста колекціонерів, миттю розмітають пам'ятні та ювілейні монети Нацбанку, як тільки він оголошує про їх випуск - вузька і досить закрита для сторонніх. Сліди їх потрібно шукати в Інтернет-магазинах і на спеціальних сходках. Крім того, монети, випущені НБУ, набагато дешевше закордонних, навіть незважаючи на те, що відразу стають дефіцитними. Просто, мабуть, ще не мають історичної цінності. Втім, з цього правила є й винятки: монети «Голодомор», «Ан-225. Мрія», « Благовіщення », «Пектораль» вже досить високо піднялися в котируваннях серед фахівців.

Тому говорити про надзвичайні прибутки від інвестування в монети (наприклад, на одному з банківських форумів впевненою рукою банкіра була виписала фантастична цифра в 300% в рік, застосовна тільки до одиничних колекцій) поки для пересічного українця не доводиться. Тут дуже праві були Лисиця Аліса і Кіт Базиліо - монети потрібно зарити на Поле Чудес в Країні Дурнів і чекати, поки вони дадуть сходи. Тобто, по-перше, поки Нацбанк створить умови для формування ринку монет, по-друге, поки ціна монети (або металу) хоч мало-мальськи значно підніметься. Тоді - через 3-4 роки-дивись, може і з'явиться можливість заробити відсотків 50-60% навару. Однак ніхто не знає: а) якою буде інфляція; б) якою буде курс гривні по відношенню до інших валют, в) яким буде попит на монети тієї чи іншої тематики серед нумізматів. З чого випливає: якщо монети - це ваш основний інвестиційний портфель, звільніть негайно вашого фінансового консультанта, а краще подайте на нього в суд за шахрайство.

Що ж стосується бажання зробити подарунок коханій на річницю весілля, до народження дитини або просто з нагоди гарного дня, то тут колекційні монети - саме те. Одна з останніх новинок, що з'явилися на українському ринку - монета з отвором, яка служить елементом моделі камери обскури. Фотоапарат - практично копія «первісних» - може робити фотографії за допомогою звичайної плівки. А коштує все це щастя якихось 600 гривень. У банках, втім, кажуть, що досить часто замовляють їм і «монетки» вагою в кілограм і вартістю понад 100 тисяч гривень. Так, на сувенірчик.

Тонкощі продажу і покупки монет

Якщо ви все ж зважилися на придбання монети, є кілька пунктів, про які потрібно пам'ятати.

 • По-перше, колекційну / пам'ятну монету потрібно тримати в упаковці. Якщо «пальчики» залишаться, то у вас її ніякий навіть самий зубожілий нумізмат і за номіналом не купить.
 • По-друге, при продажу, очевидно, доведеться зіткнутися з оцінювачем - недешеве задоволення.
 • По-третє, якщо «припече», колекційну / інвестиційну монету доведеться збувати або в ломбард за ціною брухту, або на чорний ринок, де ціна може бути як дещо вищою банківської, так і нижче.
 • По-четверте, як і у випадку зі злитками, краще купити одну велику монету (в унцію і більше), ніж купу дрібних. Роботи на них витрачено більше, відповідно і додана вартість більше, однак продати «нестандарт», на відміну від унції, якою в світі міряють всі коштовності, буде складно.
 • По-п'яте, варто звертати увагу на оригінальність монети. Якщо це звичайні знаки Зодіаку, то навряд чи вам «світять» обіцяні 300% прибутку. А ось якщо Тіффані Арт (вкраплені шматочки скла), то вже є шанси.
 • По-шосте, якщо надумаєте вивозити монети, пам'ятайте - Нацбанк дозволяє вивезти не більше 200 г металу. При цьому проба повинна бути не нижче 900 для золота, 925 для срібла і 999 для платини і паладію за умови письмового декларування. Ввезти в країну дозволено не більше 500 грамів дорогоцінних металів у вигляді зливків або ж іноземних монет.

П'ять кроків перед вкладенням коштів в інвестиційні монети: путівник для нових інвесторів

Prosto не відразу і скажеш, з чого почати власнику невеликого вільного капіталу, який бажає обробити нове для нього інвестиційне поле - монетне. А ось з чого: з щільної інформаційно-консультаційної підготовки, тільки провівши яку можна не позбутися на цьому полі чудес всіх своїх «золотих». П'ять кроків, що дозволяють знайти «золотий ключик» до прибутку при вкладенні в інвестиційні монети, пропонує Prostobank.ua.

Крок перший. Співставляти свої кошти з цінами монет

Із капіталом менше 10 000 гривень в золоті монети інвестувати зараз нерентабельно - якщо, звичайно, не закладати в план продаж монети років через двадцять, коли вона подорожчає до «антикварного» рівня.

Причина: при масі менше 4 грам вартість виробництва монети і закладений прибуток виробників і трейдерів монети становлять занадто великий відсоток від вартості металу тієї ж маси (понад 20-25%).

Якщо врахувати, що вартість зворотної покупки монети банком в найближче десятиліття майже зрівнюється з вартістю аналогічної маси металу - то для порівнянної з депозитними ставками прибутковості (до 10% в рік) золотим монетам з масою менше 4 грамів необхідно подорожчання золота укупі з подорожчанням монети за рахунок колекційних факторів більш ніж на 25-30% за рік (або хоча б 40% за два роки). Таке подорожчання жовтого металу і нумізматичної цінності монет при всіх прогнозах малореально.

Примітка: оскільки основною мірою маси монети є трійська унція (в міжнародній системі позначень трійська унція золота - XAU), то можна постулювати: рентабельні золоті монети «починаються» з маси 0,16 XAU (5 грам), а ще краще 0,2 XAU (6,22 грама).

Рентабельність срібних монет в деякі періоди починається з половини звичайної унції (14,17 грам) або половини трійської унції (15,55 грам).

Всі ці первинні розклади, зрозуміло, приблизні і не враховують комерційні нюанси художньої цінності монет - наприклад, аспект дуже малого тиражу або випадкових помилок друку монет як супервиігришного колекційного чинника, що призводить до стрімкого подорожчання монети крім динаміки цін на метали.

Крок другий. Співмірюємо кошти з термінами інвестування.

Інвестування в монети (якщо не говорити про особливо великі багатотисячні інвестиції) - проект завжди довгостроковий, розрахований не менше ніж на рік. Більш швидке подорожчання золота може бути пов'язано з відповідним здешевленням основних валют, наприклад, в результаті бурхливого етапу кризи - що навряд чи може радувати інвестора. По сріблу ж зазвичай ситуація близька до золота.

Отже, мова йде про інвестиції на півтора, два і більше років. Зрозуміло, для кожної обраної монети доведеться період приблизної розрахункової прибутковості, яка влаштовує вас, розрахувати самостійно - виходячи з прогнозів зростання цін на метали і прогнозів зростання колекційної цінності тієї чи іншої монети.

Крок третій. Готуємося до контролю за курсами цін

За ціновими стрибками вгору на ринку дорогоцінних металів слідують періоди спадів і деколи значних і вельми довготривалих. Тому інвестор в дорогоцінні метали і монети з них, який бажає більш-менш швидкого повернення вкладень, повинен практично щодня контролювати поточні ціни українських банків і світові індекси, а також вчитуватися в аналітичні прогнози - щоб не проґавити точку максимального підйому ціни зворотної купівлі монети перед багатомісячним або навіть багаторічним спадом цін на метали. У чомусь це дуже схоже на дії гравця на ринку акцій. Без готовності до такого щоденного інформаційного контролю за інвестування в монети або метали не варто і братися.

Для спостереження за цінами злитків в українських банках пропонуємо щотижня оновлюваний розділ « Банківські метали » на Prostobank.ua (можна також підписатися на розсилку від порталу і отримувати, щодня, серед іншого, трійку найбільш вигідних пропозицій з дорогоцінних металів). За світовими і загальноукраїнськими котируваннями і графіками зростання цін можна порадити портали «Українська біржа дорогоцінних металів», Wcoins.com.ua , Dragmet.com.ua або будь-який інший, який неважко знайти пошукачем.

Крок четвертий. Вивчаємо матчастину

Найтриваліший за часом крок - однак пропустити його означає ризикувати досить великими сумами. Дізнатися базові особливості нумізматичної справи, основи оцінки та інші технічні мікро-нюанси можна - завдяки інтернету - будь-якому користувачеві на спеціалізованих ресурсах.

Основним і провідним серед них для російськомовного читача є величезний портал Numizmat.ru - там є і короткий дохідливий курс нумізмата (не обов'язково інвестора), і нумізматичний безкоштовний софт СoinManage (скачати), і форум, на якому є буквально все - від того ж початкового курсу до актуальних цін і пропозицій купівлі / продажу монет (в тому числі від українських користувачів), і нарешті, аукціон, що дозволяє вам вибрати найбільш щедрого з можливих покупця вашої монети. Нарешті, є на порталі посилання на численні ресурси аналогічної спрямованості (в тому числі вузької спеціалізації, скажімо, російський сайт з американськими монетами) і майданчики купівлі-продажу монет, в тому числі інвестиційних (і українських ресурсів там чи не більшість).

Саме з останніх повідомлень форуму на Numizmat.ru (або на будь-якому аналогічному порталі) найлегше «вирахувати» найбільш прибуткові останнім часом з усіх пропонованих банками інвестмонети. Більш того, форум, як відомо, дозволяє задавати будь-які питання - і професійне нумізматичної співтовариство не сповільнить на них відповісти. Однак пам'ятайте, що динаміка колекціонерського ринку часом відрізняється від динаміки цін купівлі і продажу монет у банків - і якщо ви категорично проти подальшого продажу монети на нумізматичному ринку, є сенс перед покупкою конкретної монети перевірити в банку попередню динаміку зростання її ціни (скажімо, за останні два роки, якщо серія не нова) або ціни дуже схожої за параметрами монети (той же монетний двір, метал, маса, і інші параметри).

Нарешті, заможні інвестори можуть просто звернутися до професійних експертів (знайти можна за допомогою тих же порталів) і отримати платний повноцінний актуальний аналіз і прогноз про інвестмонети укупі з порадами з інвестицій в конкретні екземпляри і серії.

Якщо ж продаж на нумізматичному ринку як варіант збуту вас не відштовхує, враховуйте, що ринок інвестмонет досить динамічний. Наприклад, попит кількох колекціонерів або банків на ту чи іншу серію часто призводить до несподіваних сплесків цін у всьому місті / регіоні, по всій локальній нумізматичній спільноті (буває і навпаки, несподівана «мертва точка», нерухомівтсь ціни), а тому інформація і прогнози, скажімо, «від березня» можуть вже істотно не відповідати реаліям умовного «лютого» будь-якого року. З цієї причини знову ж необхідне безперервне повернення інвестора до «кроку третього» даного путівника.

Крок п'ятий. Вибираємо монету і купуємо її.

Якщо вже монети обрано - залишилося переглянути спеціальні монетні сторінки порталів банків і знайти банк, що їх продає. Або ж вибрати з декількох банків найбільш вигідного «продавця».

Підказка перша: зазвичай самий «дешевий» продавець злитків дорогоцінних металів дешевше інших продає і монети з цих же металів - а тому перед покупкою дивіться Рейтинги цін дорогоцінних металів на Prostobank.ua і вибирайте банки з «верхівки» рейтингу.

Підказка друга: при необхідності відсіяти банки, які не мають ліцензії на торгівлю дорогоцінними металами - можна це зробити за допомогою такого списку.

Безумовно, інвестмонети можна купити не в банку, а на нумізматичному ринку - однак новачкові стратегічно правильніше зробити це все ж в банку. Хоча б виходячи з нюансів безпеки, захисту від підробок і прихованих недоліків, легкості зворотного збуту.

І нарешті, якщо ціна вас влаштовує - залишилося в телефонному режимі у представника банку дізнатися, в якому саме відділенні можливо безпосереднє придбання обраного вами об'єкта інвестування - монет. При покупці пам'ятайте про необхідність покупки футляра до інвестмонети (банки, які продають монети без футлярів, можна відразу ігнорувати), а після покупки - про зберігання документа купівлі-продажу, що засвідчує придбання монети саме в цьому банку.

Майже як злитки, але дорожче

Неправильно було б плутати інвестиційні монети з пам'ятними та ювілейними монетами. На відміну від них, інвестиційні монети не обмежені в тиражі і не мають високої колекційної або художньої цінності. Тому, якщо вам цікаві монети, які будуть дорожчати з часом завдяки своїй унікальності і художній цінності - зверніть увагу на пам'ятні або ювілейні монети. Інвестиційні монети по своїй суті ближче до злитків дорогоцінних металів. А тому одне з перших питань, що закономірно виникають у недосвідченого інвестора, який стикається з інвестиційними монетами: чим вони відрізняються від звичайних золотих або срібних злитків?

Очевидно, що витрати на виготовлення монети будуть вище, ніж у звичайного злитка. А тому і вартість монет буде перевищувати вартість зливків аналогічної ваги. Втім, експерти відзначають, що для невеликої ваги зливків і монет ця різниця незначна. З іншого боку - вибір монет набагато менше. Такі інвестиції не підійдуть тим, хто має намір придбати півкілограма або кілограм золота, адже таких монет просто не існує, а купувати кілька монет меншої ваги економічно недоцільно.

Однак це не означає, що інвестиційні монети програють злиткам в конкурентній боротьбі. Експерти відзначають, що ці два продукти не конкурують один з одним, а швидше доповнюють. Цілком логічно, що в загальній масі злитків має продаватися помітно більше, виходячи хоча б з того, що вага найбільшої монети становить 31,1 грам, а найбільш продаваним злитком є ​​100-грамовий.

Справа в тому, що монети будуть купувати швидше ті інвестори, хто має намір придбати невелику вагу золота, а також ті, хто купує їх як подарунок. З цієї точки зору монети можуть бути цікавіше злитків.

Але інвестиційні монети відрізняються від злитків не тільки своєю естетичною привабливістю. Головна перевага українських монет в іншому: на відміну від злитків, які викуповують далеко не всі установи, що працюють з банківськими металами, монети зобов'язується викуповувати у населення сам Національний Банк у всіх своїх регіональних підрозділах. А це означає, що при бажанні власник монети завжди зможе її продати по актуальному курсу Нацбанку. Правда, наскільки вигідними будуть умови відкупу, судити поки рано.

В іншому ж інвестора в монети очікують ті ж ризики, що і покупця золотих злитків: в результаті коливань ціни золота вартість вкладення може зменшитися. Однак цей ризик актуальний, скоріше, при невеликих (до року) термінах вкладення. Крім того, монету, як і злиток, необхідно десь зберігати, а значить, нести витрати на оренду сейфа в банку - чи ж ризикувати втратити монети в результаті пограбування.

Коли монети виявляться збитковими

Якщо ви вже вирішили, що вкладення в інвестиційні монети вам цікаві, то варто визначитися з тим, які монети ви хотіли б придбати. Як уже згадувалося, номінал монети значення не має, оскільки не впливає на її вартість. Важливішою буде вага металу. Тут у українських інвесторів вибір наразі невеликий, проте, як і у випадку зі злитками, більш вигідним буде вкладення в монети більшої ваги. Найбільш поширеним об'єктом інвестицій є монети вагою пів-унції і одна унція. В монетах меншої ваги частка роботи (карбування) на грам ваги вище, тому і маржа між ціною купівлі та ціною продажу дещо більше.

При цьому при виборі інвестора також варто виходити з того, яку суму він планує інвестувати. Логіка досить проста: якщо виділеної суми грошей вистачає на одну-дві-три унцієвих монети, тоді ще можна подумати про те, щоб брати хоча б частково більш дрібні монети. В інших випадках розумніше купувати більші і «дешевші» (в перерахунку на грам) унциєві монети. При цьому необхідно обов'язково мати на увазі, що операцій розміну або можливості отримання здачі не передбачено.

Важливий і термін вкладення. Як і у випадку зі злитками, монети недоцільно буде купувати з метою короткострокових інвестицій, адже в цьому випадку ви не заробите, а навпаки, втратите частину коштів за рахунок маржі - різниці між ціною продажу і покупки металу банком. Монети за аналогією зі злитками банківських металів є сенс купувати на термін від одного року і більше. З огляду на те, що маржа між цінами купівлі та продажу монет порівнянна з маржею по злитках, інвестиційна логіка також схожа на інвестування в злитки металу.

В якому банку України можна замовити і купити інвестиційні монети НБУ?

НБУ реалізує інвестиційні монети через свої територіальні підрозділи і банки-агенти. До речі, спеціально для цих цілей НБУ в 2017 році розробив безкоштовний мобільний додаток "Монети України", в якому наведено повний довідник монет України, випущених Нацбанком. А замовити монету стало набагато зручніше за допомогою сервісу "Он-лайн замовлення", де можна не тільки переглянути каталог доступних до замовлення монет, а й замовити їх доставку в зручний вам територіальний підрозділ.

Перспективи

Експерти сходяться на думці, що інвестиційні монети на українському ринку мають непогані перспективи. З моменту введення ПДВ на іноземні монети і законодавчого запровадження терміну «інвестиційні монети» щодо інвестиційних монет України, є сенс в цій площині говорити саме про інвестиційні монети України. Виходячи з цього, перспективи таких монет в значній мірі залежатимуть від дій регулятора. В цілому, виходячи з тієї схеми обігу монет, яка запущена НБУ сьогодні, можна спрогнозувати, що вони будуть користуватися попитом на ринку.

Основна причина для попиту на монети - тривале зростання цін на банківські метали. З огляду на, що НБУ випустив такі монети, він і відповів на питання перспектив попиту.

 

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики