про твої фінанси

Краудфандинг: десять базових кроків для отримання коштів на старт бізнесу

Опис бізнес-ідеї - це лише початок кампанії зі збору коштів. Є ще безліч правил, без дотримання яких бізнес-проєкт швидко загубиться в стрічці новинок краудфандингової платформи, а заявник залишиться без потрібних йому вкладень. Як працює сервіс краудфандинга, як підготуватися і успішно провести краудфандинг-кампанію розповідає портал «Pierwszy Milion»; переводить Prostobank.ua


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Крок 1. Вибираємо краудфандинговий портал
 2. Крок 2. Вивчаємо, кого саме ми бачимо в ролі інвесторів
 3. Крок 3. Створюємо відеоролик під обрану аудиторію
 4. Крок 4. Готуємося до завоювання довіри потенційних інвесторів
 5. Крок 5. Продумуємо майбутні нагороди своїм фінансовим донорам
 6. Крок 6. Продумуємо поріг фінансування і винаходимо, як освоїти збори вище цього порогу
 7. Крок 7. Проводимо саморекламні заходи до запуску краудфандинг-кампанії
 8. Крок 8. Продумуємо «заманювання» перших внесків
 9. Крок 9. «Заманюємо» засоби масової інформації
 10. Крок 10. Продумуємо постійний піар і комунікацію на весь час кампанії і на час освоєння коштів

Протягом багатьох років, що минули від запуску найвідомішої веб-платформи колективного жертвування коштів в бізнес-ідеї - Kickstarter (квітень 2009 року) - її користувачі ввели в масове виробництво тисячі бізнес-ідей шляхом вкладення мільярдів доларів. Ця сума швидко зростає як на даному порталі, так і на всіх його аналогах - і краудфандинговий стартовий капітал є однією з найгарячіших тем в останні роки в Мережі.

Поради про те, як добре підготуватися до краудфандингу і зібрати гроші, легко можуть зайняти книгу значного розміру. Ми постараємося звернути вашу увагу на десять найбільш важливих кроків, проходження яких значно збільшить ваші шанси на успішний збір коштів.

Крок 1. Вибираємо краудфандинговий портал

При виборі краудфандинг-порталу, в першу чергу, зверніть увагу на вказану умовами платформи наявність у жертводавців і самої платформи пайової участі в капіталі та прибутках вашої майбутньої компанії (з їх боку - інвестування) або відсутність такої участі (з їх боку - меценатство). Продумайте всі аспекти тієї чи іншої схеми для вашого проєкту.

Крім того, вивчіть портали і за такими параметрами:

 • Деякі фандрайзингові платформи не дозволяють отримати гроші, якщо їх зібрано менше суми, заявленої подавцями бізнес-ідеї (принцип «все або нічого») - це різко зменшує шанси успішного фандрайзингу. Інші портали такого обмеження не мають;
 • Деякі портали дозволяють отримати в повному обсязі збори, що склали понад 100% заявленої суми. А інші - заявникам ідеї видають лише стільки, скільки вони запитували, а «зайвим» інвесторам гроші автоматично повертають;
 • На деяких платформах всі жертводавці повинні мати рахунок у банку тієї країни, в якій зареєстрований портал. Наприклад, якщо цією країною є США, то навряд чи можна сподіватися на масові внески людей з країн Східної Європи;
 • Деякі платформи обмежують час ротації бізнес-ідеї на порталі. Варто з'ясувати, як управляється цей аспект і від чого він залежить (наприклад, для яких ідей який максимально можливий час ротації);
 • Деякі платформи обмежують максимальну кількість жертводавців на один проєкт;
 • Деякі портали тим чи іншим способом контролюють витрату отриманих вами за його допомоги грошей. Якщо так, заздалегідь поцікавтеся, яких документів і в які терміни від вас очікують в цьому контексті. Можливо, через це не вийде щось закуповувати або виробляти в намічених вами місцях, що збільшить необхідний стартовий капітал;
 • Нарешті, дізнайтеся, які комісії самого краудфандингового порталу, а також його банку-агента (платіжної системи-агента або іншої фінустанови), що збирає для платформи пожертвування і передає їх потім підприємцям. Наприклад, Kickstarter має комісію в 5% від суми залучень, а ще 5% при роботі з ним йде на користь платіжної системи Amazon Payments.

Якщо проєкт має потенціал для міжнародної торгівлі або відрізняється високою планкою необхідного стартового капіталу, краще вибирати провідні платформи, наприклад, Kickstarter або Indiegogo . Однак, там і просування складніше, і конкуренція набагато вище. І, як уже сказано, полякам за польську ідею на американських платформах часом просто важко провести платіж - навіть якщо ними виражено таке бажання.

Тому не завжди гігантоманія доречна - якісь проєкти успішніше зберуть інвестиції на місцевих платформах.

Крок 2. Вивчаємо, кого саме ми бачимо в ролі інвесторів

Вибір платформи також пов'язаний з питанням про цільову групу, для якої ви готуєте повідомлення про вашу ідею. Це має особливе значення для міжнародних дій.

«Наприклад, американці люблять, коли щось подається як« cool »і« wow! »- але робити акцент на цьому ж емоційному аспекті в комунікації для західноєвропейців виявиться великою помилкою», - ілюструє цю тезу Мартін Собчак, власник агентства, що зібрав на Kickstarter 270 тисяч злотих на кінематографічний проєкт.

Крок 3. Створюємо відеоролик під обрану аудиторію

Найбільш важливим каналом зв'язку з потенційними інвесторами є підсторінка вашого проєкту на краудфандинг-платформі (або окремий сайт проєкту, на який можна з такої підсторінки перейти). Інтерактивні елементи, графіки та відео такої сторінки часто цілком «відповідальні»  за фандрайзинговий успіх проєкту.

Так, за статистикою Indiegogo, проєкти, що містять на підсторінці або окремому сайті відео, зібрали в 2,15 раз більше ресурсів, ніж проєкти без відео-подкастів. До речі, в Мережі вже є фандрайзингові платформи, що просто не допускають створення підсторінок для бізнес-ідеї без відео.

Ролик не повинен бути знятим і зведеним професіоналами на високорівневій апаратурі (якщо ви, звичайно, не збираєте гроші на зйомку дорогого фільму). Але він точно повинен зачаровувати глядача з перших секунд і в доступній формі швидко описувати проєкт, а також коротко розповідати про тих, хто його створює.

Отже, оформляти підсторінку на фандрайзинговій платформі або окремий сайт проєкту, попередньо не створивши і не відшліфувавши до дрібниць переконливий відео-ролик про вашу бізнес-ідеїю- буде чи не марною тратою часу.

Крок 4. Готуємося до завоювання довіри потенційних інвесторів

Краудфандинг будується на довірі. А довіра до невідомих людей не виникає без спілкування. Важко переконати заможних незнайомців вкласти в вас гроші - якщо вони навіть не впевнені, що ви, отримавши гроші, в змозі управляти реалізацією своєї ідеї.            

Як їх переконати? Покажіть інші ваші досягнення, нехай навіть із зовсім інших сфер. Засвітіть на краудфандинг-платформі або сайті вашого проєкту всі ваші сайти і акаунти соцмереж всіх ваших колег-засновників фірми - нехай потенційні інвестори зафоловлять вас, відвідають акаунти, підпишуться на поновлення, побачать, що ви здорові люди, які мають за плечима то-то і то -то. І ви, в свою чергу, сміливо і активно спілкуйтеся з ними, задавайте питання. Мовчунам тут грошей не дають!

Але, звичайно, для цього у вас в соцмережах повинно бути щось серйозне, крім котиків і фуд-слайдів - і не повинно бути маси відразливого контенту.

Крок 5. Продумуємо майбутні нагороди своїм фінансовим донорам

Якщо ви вибрали портал з безоплатними жертводавцями, а не тими інвесторами, що отримують права на ваш бізнес - заздалегідь продумайте невеликі призи, нагороди для тих, хто буде підтримувати проєкт, і зрозуміло, оголосіть цей факт в описі ідеї.  

«Важливо, щоб у жертводавців в кожному з діапазонів сум їх вкладень був свій цікавий варіант призу. Наприклад, в разі збору коштів на книгу або запис аудіо-альбому всім жертводавцям на малі суми можна потім вислати в нагороду електронні версії випущеного продукту, а всім жертводавцям на суми більші - доставити той же продукт у фізичному вигляді», - радить Домініка Олівія Заброцька, фахівець краудфандинг-платформи Wspieram.to.

Також можна, за згодою фіндонорів, вказувати їх імена або назви фірм в спеціальному місці випущеного продукту. У разі комп'ютерної гри або на сторінках коміксів один з персонажів може носити ім'я або навіть зовнішність жертводавця. Для багатьох честолюбних меценатів такий бонус грає вирішальну роль при виборі проєкту для підтримки.

Зауважте, що витрати, пов'язані з доставкою вашим бізнес-ангелам ряду призів, наприклад, з Польщі на Гаваї можуть бути значними - але ви можете їх заздалегідь «підступно» внести в свій бізнес-план і трошки підвищити необхідну для збору суму.

Крок 6. Продумуємо поріг фінансування і винаходимо, як освоїти збори вище цього порогу

«Часто в момент досягнення 100% заявленої проєктом суми збори тільки-тільки розкручуються - і довго ще не можуть зупинитися. В середньому проєкти на PolakPotrafi.pl отримують 130 відсотків фінансування. Тому має сенс заздалегідь давати чіткий сигнал, що у вас є також ідеї використання цих додаткових коштів, - каже Якуб Собчак, власник і генеральний директор краудфандинг-порталу PolakPotrafi.pl.

Звичайно, якщо ви твердо відмовляєтеся від «зайвих» коштів, вони на будь-якому порталі в повному обсязі повернуться жертводавцям. Це добре; але на жаль, ваша ділова репутація від цього, скоріше, постраждає.

А тому краще б вам освоїти і «додаткове» фондування. Однак це треба зробити так, щоб ви могли з честю відзвітувати, що і воно витрачено не просто не дарма - але ще й на цілі, близькі до початкової вашої бізнес-ідеї (адже «зайві» гроші люди жертвували саме на вашу ідею, а не на щось, від неї далеке).

Способи застосування зайвих 10% -40% коштів вище заявленої вами суми без удаваної скромності продумуйте заздалегідь - а можливо, і оголосіть інвесторам відразу.

Крок 7. Проводимо саморекламні заходи до запуску краудфандинг-кампанії

Правильна фандрайзингова кампанія починається задовго до початку створення підсторінки або окремого сайту вашого проєкту - з поширення інформації про вас і про вашу ідею в профільних для неї сферах.

Наприклад, творець настільної гри «Piwne Imperium» перед краудфандингом провів піар-кампанію в багатьох містах, завдяки якій став добре відомий в польських співтовариствах людей, що активно грають в настільні ігри. А вже цю інформацію про нього всі «платформні» інвестори вивчали (з його ж подачі) і високо фінансово оцінювали.

Крок 8. Продумуємо «заманювання» перших внесків

Можна заздалегідь попросити масу знайомих і родичів надіслати на нову сторінку вашого проєкту невеликі суми (можете їх навіть особисто їм виділити) - створивши видимість інтересу користувачів і «ненульовий» динамічний баланс рахунку.

А можна, навпаки, оголосити про лімітоване число ексклюзивних привабливих призів, які однозначно отримають ті, хто пожертвують на проєкт першими.

Крок 9. «Заманюємо» засоби масової інформації

Отримання проєктом хорошого фінансового результату в перші дні не тільки показує іншим жертводавцям, що проєкт вже має шанси на втілення, а й збільшує ймовірність того, що про нього напишуть ділові видання. Однак відносини з ними слід будувати заздалегідь.

Наприклад, до старту кампанії ви розміщуєте статті про свою бізнес-ідею і про себе в одних виданнях за гроші. Опиняєтеся на слуху. А після успішного старту інші видання, моніторять краудфандинг-платформи, бачать там вашу ідею вже як трошки знайому, про яку мимохідь десь чули - і з радістю описують її ж, але вже безкоштовно для вас.

А кожна така публікація - принаймні, в США - викликає хороший приплив коштів на субрахунок вашого проєкту.

Крок 10. Продумуємо постійний піар і комунікацію на весь час кампанії і на час освоєння коштів

Якщо ваша фандрайзингова кампанія розрахована на три місяці - кожен з 90 днів або хоча б кожен з 70 робочих днів ви повинні якось по-новому нагадувати про свій проєкт в каналах зв'язку, доступних для вас. Це можуть бути і соцмедіа, і тематичні форуми на просторах інтернету, і звичайні медіа.

«Потрібно радувати і тих, хто вже підтримав проєкт, і тих, хто просто цікавиться. Всі жертводавці повинні відчувати, що творці бізнес-ідеї активні, не сидять склавши руки - і що їх гроші візьмуть участь у важливій динамічній справі, про яку дізнаються тисячі людей навколо. Краудфандинг - це не просто «гроші-товар-гроші»: тут повинен бути мотиваційний «гачок», наприклад, у вигляді невтомної активності підприємця, його позитивної «боєготовності», очевидної всім », - зазначає Якуб Собчак.

«Так, організатори фестивалю Cohabitat зібрали 100 тисяч злотих, серед іншого, тому, що вони заздалегідь повністю підготували інформаційну кампанію, розписавши майже щохвилини всі заплановані заходи протягом усього терміну кампанії», - додає власник платформи PolakPotrafi.pl.

І останнє. Навіть якщо використання вами коштів не контролюється ніким, все ж інформація від вас не повинна різко перестати потрапляти в Мережу після успішного завершення збору та отримання вами грошей. Інакше на хмарний фандрайзинг для ваших наступних проєктів можна буде вже не розраховувати.

Інформуйте всіх про хід освоєння коштів, а також і про будь-які затримки, що виникають і непогодження. Нерідко багато колишніх жертводавців вже по особистих каналах зв'язку що виникли додають в проєкти грошей, якщо їх на якомусь етапі треба було більше, ніж планувалося. Але зрозуміло, що для цього інформація про хід втілення бізнес-ідеї повинна потрапляти бізнес-ангелам на очі не в одні лише моменти неузгодженостей - а щодня, технічно і стабільно. Хто і як це інформування здійснюватиме - теж варто продумати заздалегідь.Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под 1,5% в месяц. Под авто, квартиру, дом, нежилое помещение

Сумма: от 30 000 до 15 000 000 грн.

Срок: от 1 месяца до 10 лет

Без выписки и перерегистрации

Киев, Киевская обл. до 60 км

Miloan.ua

Кредит онлайн на карту. Бесплатно до 12 000 грн.

Сумма от 500 до 15 000 грн.

Срок: от 1 до 30 дней

Возраст: от 18 до 69 лет

Без звонков и фото!

Корисні статті з даної тематики

© 2015–2020

ТОВ «Простобанк Консалтинг»

Код ЄДРПОУ: 35454764

Адреса і телефон «Простобанк Консалтинг»

Email: info@prostobank.com