про твої фінанси

Що таке токен на блокчейні

Криптовалюта, мабуть, найбільш вигідна інвестиція останнього десятиліття. Але, в останні роки з'явилося настільки багато нових цифрових валют, що пропозиція перевищила попит, і ціна більшості з них перестала рости. Прийшов час для інвестицій в блокчейн токени - цифровий аналог звичайних акцій для інвестицій в ІТ-проекти. Детальніше про це розповідає Prostobank.ua


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Визначення токену
 2. Властивості токенов
 3. Види токенів
 4. Де можна купити токени?
 5. Як отримати токени безкоштовно?
 6. Де зберігати токени?
 7. Заробіток на токенах
 8. Токенізація активів

Визначення токену

Токен - це одиниця обліку активів у всіляких ІТ-проектах, аналог акцій на фондовій біржі. Вони випускаються для залучення фінансування в ІТ-стартапи в рамках процедури ICO (випуску токенов), кредитування та монетизації додаткових сервісів для учасників ІТ-проекту.

Облік токенів ведеться з використанням технології блокчейн, а доступ до них здійснюється за допомогою спеціальних програм із застосуванням цифрового підпису. Це забезпечує максимальний захист прав власності на електронний актив. Адже кожна транзакція містить дані про всі проведені операції з токенами ІТ-проекту раніше, до того ж інформація зберігається у всіх учасників мережі, а не на одному центральному сервері, тому базу неможливо зламати.

Управління токенами здійснюється за допомогою смарт-контрактів (наприклад, Crypto Miner Token), а їх розробка зазвичай реалізується на протоколах блокчейн або ефіріум відповідно до стандарту ERC-20.

Властивості токенов

Зазвичай токени мають наступні властивості:

 1. свідчать про частки акціонерних прав в ІТ-проектах;
 2. можуть виступати у вигляді винагороди (bounty) за якісь послуги стартапу, наприклад, за допомогу в залученні інвесторів через розміщення реклами проекту та ін.;
 3. виконують роль валюти в закритій (ІТ) системі - з їх допомогою можна придбати сервіси та послуги проекту.

Так, використання токену обмежена конкретним стартапом, який їх випустив. Вони виступають, наприклад, як жетон для поїздки в метро. Але, варто ІТ-проекту вийти на біржу і почати на ній реалізовувати свої токени - їх можна буде з легкістю обміняти на криптовалюту, наприклад, біткоін. Таким чином, перевести 1 токен безпосередньо в гривню, рублі або USD не вийде. Це можна зробити тільки через проміжну ланку у вигляді цифрової валюти, того ж біткоіну або ефіру.

Скільки коштує 1 токен в гривнях (грн.) або іншій валюті - визначається взаємодією попиту і пропозиції на нього на ринку, і залежить від успішності ІТ-стартапу і корисності його послуг. Бували випадки, коли курс токенів після ICO виростав в сотні і навіть в тисячі разів.

Види токенів

Сьогодні на ринку зустрічаються такі токени:

 1. equity токени, які надають їхньому покупцеві права власності в ІТ-проекті. Використовуються для залучення інвестицій в стартап;
 2. utility токени, або альткоіни як їх ще називають, дають їх власнику певну вигоду в рамках ІТ-проекту, наприклад, виступають у вигляді ігрової валюти, яку можна обміняти на фічі в онлайн грі. Найбільш популярними альткоінамі є проекти TrafficX (аналог Uber, токени можна використовувати для оплати поїздок) і MatchPool (аналог сервісу для знайомства Tinder, можна придбати преміум статус);
 3. asset-backed токени можна обміняти на реальні товари або послуги, наприклад, години роботи фотографа або програміста, до яких вони «прикріплені» внаслідок токенізаціі активів;
 4. кредитні токени - використовуються для короткострокового залучення грошових коштів з подальшим погашенням позикових коштів та відсотків за користування кредитом. Одним з перших проектів, що випустив кредитні токени, була мережа Steemit, яка гарантувала 10% надбавку до запозичених коштів.

Де можна купити токени?

Токени можна придбати або на ICO - компанії із залучення коштів в ІТ-стартап через випуск цифрових акцій - токенів, а також після такого первинного розміщення на кріптобіржах, де курс визначається співвідношенням попиту і пропозиції.

Купуючи токени на ICO важливо ретельно вивчити ідею проекту і надійність ІТ-компанії, оцінити привабливість проекту для майбутніх користувачів, перевірити наявність досвіду і позитивної репутації у програмістів проекту, а також наявність white paper (презентації) належного вигляду і програми розвитку проекту на майбутнє. В іншому випадку обраний проект може виявитися збитковим або навіть скамом - шахрайським стартапом без мети розвитку проекту, а тільки для залучення коштів з метою їх подальшого виведення зловмисниками для використання в особистих цілях.

Зазвичай для покупки токенів на ICO потрібно пройти наступні етапи:

 1. Вибрати привабливий ІТ-проект
 2. Перейти на офіційну сторінку ICO
 3. Зайти в розділ сайту «Приєднається до продажу»
 4. Ознайомитися з документацією про проект
 5. Вибрати в меню відповідну криптовалюту для покупки токенів
 6. Ввести номер кріптовалютного гаманця
 7. Вказати адресу, на яку будуть зараховані токени
 8. Надіслати потрібну суму криптовалюти для придбання токенів
 9. Перевірити зарахування токенів

Що стосується покупки токенів на кріптовалютних біржах, то популярні токени можна придбати практично на всіх представлених в мережі біржах, тоді як новинки на ринку можуть бути присутніми тільки на одній з них. Перед покупкою токену, вивчіть динаміку його курсу і новини про стартап, щоб не придбати актив на піку ціни, а також переконайтеся в надійності біржі. Найбільш популярними з величезним вибором токенів для покупки є біржі Poloniex і Bittrex, тоді як найбільш великими і одночасно лояльними до виставлення пропозицій новинок на ринку, вважаються Cryptopia, YObit і LiveCoin.

Як отримати токени безкоштовно?

Деякі стартапи пропонують отримати частину токенів за надання ІТ-проекту затребуваних послуг. Такий вид винагороди в світі ІТ називається «bounty». Такими послугами може бути надання допомоги проекту в розробці додатків або просуванні проекту або токени навіть можуть видаватися за підписку на новини від ІТ-проекту.

Де зберігати токени?

В технології обліку транзакцій і заощаджень, токени схожі на цифрові валюти. Для них також застосовуються спеціальні програми - гаманці, що використовують цифровий підпис. Дуже часто такі гаманці розробляються компанією, яка проводить ICO і є безкоштовними.

Заробіток на токенах

Придбання токенів - це можливість примножити свої статки, адже якщо ІТ-проект виявиться успішним, вартість «електронної акції» може зрости багатократно. Найбільш вигідно з ціновою точки зору купувати токени на ICO або навіть на pre-sale - попередньому продажу токенів до основного заходу за заниженою ціною з метою оцінити зацікавленість потенційних інвесторів у фінансуванні проекту.

У той же час на ранньому етапі, коли прототип продукту проекту може бути ще не завершеним, досить складно оцінити привабливість стартапу, а відповідно - ризик вкласти в «пустишку» дуже високий. Щоб цього уникнути, варто придивлятися до різноманітних сайтів-рейтингів, які займаються моніторингом та оцінкою перспективності ICO, наприклад, як icorating.com

Токенізація активів

Внаслідок токенізаціі активів до токенів підв'язуються реальні товари і послуги, такі токени називаються asset-backed. Наприклад, один токен може прирівнюватися до 1 кв. метру житлової нерухомості або 1 літру бензину. Проведення обміну (розрахунку) гарантує компанія, яка випустила токени. Ця технологія допомагає зробити продукт фірми більш ліквідним і збільшити продажі. Або ж розробити програму лояльності, коли клієнт накопичує або купує певну кількість токенів, які згодом може поміняти на товари і послуги від компанії, наприклад, на квиток в кіно.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики