про твої фінанси

Огляд цифрових криптовалют

Науково-технічний прогрес і загальна комп'ютеризація спричинили появу електронних грошей і їх підвидів - цифрових валют і, зокрема, криптовалют. Ми розповімо про кращі види криптовалют, курси їх обміну.


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Що таке цифрова валюта, криптовалюта?
  2. Принципи видобутку криптовалюти
  3. Види криптовалют
  4. Думки експертів щодо криптовалют
  5. Чому такі валюти отримали своє поширення саме зараз?
  6. Які перспективи поширення?

Що таке цифрова валюта, криптовалюта?

Цифрова валюта - додаткова, альтернативна валюта, категорія електронних грошей. Вона не випускається центральними банками і може бути не підкріпленою національною валютою.

До цифрових валют відносяться також криптовалюти, які з'явилися з 2009 році, і першою серед них був Bitcoin. Криптовалюта - це різновид цифрової валюти, основною схемою емісії якої є принцип докази виконаної роботи «Proof-of-work». Створення і перевірка кожної нової одиниці валюти засновані на деяких криптографічних методах.

Принципи видобутку криптовалюти

Принципи створення монети кожної з криптовалюта схожі і відповідають вимогам «Proof-of-work». Комп'ютер виконав деяку роботу, яку може довести іншим, значить, він отримує винагороду.

Всі криптовалюти засновані на складних обчисленнях деякої функції, яку легко перевірити зворотними математичними діями, наприклад, обчислення великих простих чисел, складних хеш за певними умовами.

Вся робота по створенню і перевірці валюти відбувається на персональних комп'ютерах, без використання центрального сервера. Децентралізація емісії монет робить усіх учасників мережі анонімними.

 Для цих завдань створені спеціальні програми - «майнери», які й займаються обчисленнями блоків даних. Так як система децентралізована, після кожного обчислення деякого блоку даних, майнер розсилає результати всім іншим клієнтам мережі, які перевіряють їх і враховують в своїх обчисленнях, створюючи так звані ланцюжки блоків. Це дозволяє всім клієнтам обчислювати унікальні значення. Крім того, в блок записуються всі транзакції, що відбувалися в системі в період обчислення.

Транзакція включає в себе інформацію про те, з якого гаманця на який перераховується сума, її розмір, а також тимчасова мітка операції. Цей запис позначається зашифрованим ключем вузла-відправника і розсилається всім іншим вузлам мережі для підтвердження. Через децентралізації системи транзакції не проходять через якісь певні сервера, тому їх дуже складно відстежити.

Криптовалюта схожа з золотом, тому що з здобиччю кожної нової одиниці валюти наступну добути стає важче, так як обчислення і числа ускладнюються. Крім того, на обчислення витрачається певна кількість електроенергії і робочого часу комп'ютера.

Тому, прийнято вважати, що «захід» криптовалюти настає тоді, коли на видобуток її одиниці витрачається більше ресурсів, ніж вона коштує.

Види криптовалют

Цільові функції, обчислення яких використовуються в криптовалютах, бувають дуже різні. Головними критеріями для них є:

  1. Невідворотність транзакцій.
  2. Можливість будь-якого перевірити їх валідність.
  3. Складність обчислень з прогнозованою швидкістю.

Тому і самі криптовалюти бувають різні.

Bitcoin або біткоіни (BTC)

Це перша криптовалюта, створена в січні 2009 року, невідомим чоловіком або групою людей, які назвали себе Сатоси Накамото. Bitcoin є першозасновник і лідером серед всіх криптовалют, його називають «електронним золотом». Курс Bitcoin дуже коливається і станом на 26.09.2021 року становить 43 335 долара за біткоін. Існує обмеження емісії монет в 21 млн.

Генерація нових монет вузлом мережі відбувається шляхом вирішення складних, однотипних математичних задач (обчислення SHA-256 хеш), в той момент, коли він може продемонструвати докази виконаної роботи.

Litecoin або Лайткоін (LTC)

Система з'явилася в жовтні 2011 року. Її творець - колишній співробітник Google Чарлі Лі. В основу своєї валюти він намагався вкласти відповідність її ціни на біржі криптовалют ринковими цінами срібла. При цьому Bitcoin відповідає ринковим цінам золота. Тому лайткоіни називають «електронним сріблом». Поточний курс Litecoin – 151,80 доларів (станом на вересень-2021). Обмеження емісії монет - 84 млн.

У лайткоін використовується криптографічна функція scrypt і більш «дружні» параметри майнінгу. Тому транзакції в цій системі виконуються в 4 рази швидше у порівнянні з Bitcoin. Крім того, завдяки змінам методик майнінгу в цій системі власники спеціалізованих процесорів не отримують переваг перед іншими користувачами.

Primecoin або Праймкоін (XPM)

Праймкоін є зміненою копією біткоіну. Вона була запущена без попередньої генерації блоків 7 липня 2013 року. Валюта розроблена Санні Кінгом, який створив також інші відомі криптовалюти. Головною її відмінністю є корисність обчислень. Система обчислює прості числа, серед яких послідовності Куннінгама. Поточний курс Primecoin - 0,101 долара.

Основна ідея створення такої валюти заснована на тому, що завдання знаходження простих чисел є корисним для криптографії, математики та інших областей науки. Крім того, існують великі грошові нагороди тим, хто знайшов прості числа більші 1 млн, 10 млн, 100 млн і 1 млрд розрядів в десятковій системі числення ( EFF Cooperative Computing Awards ).

Peercoin або Піркоін (PPC)

Система Піркоін, створена в серпні 2012 року - займає третє місце за популярністю серед криптовалют. Її відмінна риса від систем Litecoin і Bitcoin - це відсутність будь-яких обмежень на обсяг емісії монет, але наявність інфляції в розмірі 1% в рік. Поточний курс Peercoin - 0,6943 долара.

Творці Peercoin, як і більшість інших, використовували в розробці відкритий вихідний код системи Bitcoin. Для популяризації своєї валюти, а також для залучення користувачів до покупки піркоінов, вони придумали мотивацію, яка відрізняє цю валюту від інших. В системі Peercoin дохід поділяється не тільки між майнерами, які надають свою обчислювальну потужність, але і між власниками самої валюти.

Namecoin або Неймкоін (NMC)

Форк Bitcoin, особливістю якого є те, що це система альтернативних DNS-серверів, створена в квітні 2011 року. Поточний курс Namecoin - 1,31 долара. Має обмеження емісії монет в 21 млн.

У Nameсoin, як і в інших біткоін-подібних криптовалют, немає центрального сервера і немає однієї керуючої організації. Кожен з вузлів мережі Nameсoin володіє повною копією всієї бази даних. Метою створення цієї системи було здійснення внутрішніх платежів, а також реалізація розподіленої системи доменних імен (імен Інтернет-сайтів), що робить її трохи складнішою за інших криптовалют.

Існуюча DNS-система, яка замінює текстові адреси Інтернет-сайтів на спеціальні системні, числові, належить міжнародній організації ICANN. Ця організація має право конфіскувати доменне ім'я сайту, що дуже невигідно власникам піратських ресурсів, для яких Nameсoin - хороша альтернатива.

Валюта Namecoin спеціально використовується для сплати за реєстрацію, продовження доменних адрес в зоні .bit. Ці домени не підвладні ICANN. Криптографічний захист робить їх практично повністю захищеними від усіх, крім самих власників доменного імені.

Feathercoin або Фезеркоін (FTC)

Чергова копія Litecoin, створена в квітні 2013 р. Ця система має в 4 рази більший обсяг емісії монет, ніж її прототип, а також істотно підвищений захист. Поточний курс Feathercoin - 0,0186 долара. Має обмеження емісії монет в 336 млн.

Валюта стала відомою лише тому, що розповсюдила інформацію про те, що її захист (такий саме як в Litecoin і Bitcoin) зламали, їх розробники закрили всі уразливості, і Feathercoin став більш захищеним ніж Litecoin і Bitcoin. Далі творці Feathercoin просували свою захищену криптовалюту, розповідаючи про уразливості конкурентних систем, які можна легко зламати і порушити. Для цього потрібно всього лише взяти під контроль більше половини (51%) процесорних потужностей мережі валюти. Що практично неможливо, так як обчислювальна потужність всієї мережі Bitcoin приблизно в 100 разів більше, ніж сукупна потужність 500 найпотужніших суперкомп'ютерів.

Freicoin або Фрейкоін (FRC)

Валюта створена на основі Bitcoin в 2013 році. Мета Freicoin - вирішити одну з проблем сучасних грошей, засновану на тому, що інвестори часто накопичують у себе валюту замість вкладення її. Ця проблема здатна дестабілізувати ціни і загальмувати економічне зростання. Поточний курс Freicoin - 0,00649209 долара. Обмеження кількості емісії монет в 100 млн.

Щоб вирішити цю проблеми творці Freicoin внесли річний податок за «простой» - 5%, яким будуть автоматично обкладатися усі угоди. На їхню думку, цей податок повинен стимулювати оборот валюти. Крім того, творці Freicoin, переслідуючи благу мету, затвердили правило, згідно якого 80% валюти буде виплачено фондом Freicoin Foundation як пожертвування, а 20% будуть отримувати учасники мережі, які надають обчислювальні потужності.

Думки експертів щодо криптовалют

Валентин Меняйло, Радник Голови правління ПАТ АКБ « КОНКОРД »

Криптовалюта - це цифрові монети, захищені від підробки, які можна зберігати в електронних гаманцях і переводити між гаманцями. Але у криптовалют відсутній емісійний центр і кожен кріптокгаманець є банком. Тобто, кожен бажаючий може створювати таку валюту, встановивши в будинку потужний комп'ютер.

Найвідомішою і найпоширенішою криптовалютою на сьогодні є Bitcoin. Криптовалюта нічим не забезпечена і існує чисто на довірі користувачів.

Основна перевага, яка приваблює користувачів Bitcoin, це анонімність. Але будь-яка держава хоче отримувати доступ (наприклад, за рішенням суду) до персональних даних, щоб протидіяти злочинності. На сьогодні є випадки використання криптовалют для оплати наркотиків, терористичних актів, вбивств на замовлення і такі факти виступають проти поширення таких систем платежів.

Поки буде існувати анонімність, криптовалюти працюватимуть. Як тільки відбудеться деанонімізація, популярність таких розрахунків може впасти до мінімуму.

Якщо виключити використання криптовалюта для кримінальних операцій, то це забезпечить нові можливості для фінансових технологій і дозволить споживачам економити гроші.

У кожній країні є Центральний банк, який регулює грошовий обіг і роботу банківської системи. Криптовалюта працює поза полем впливу центрального банку. Для того, щоб вона не впливала на економіку країни, раціональніше було б її взагалі заборонити або визначити правила, за якими вона працює. Останнє дуже складно і вимагає значних інтелектуальних і матеріальних витрат. Оскільки Національним банком України в планах на найближчий час не розглядається питання про регулювання операцій, пов'язаних з криптовалютами - то майбутнього у неї в нашій країні поки немає. Хоча, з огляду на масштаби, яких набуває той же біткоіни, реакція законодавця вже назріла.

Олена Дмитрієва, член Наглядової ради ВАТ КБ «Глобус»

Криптовалюта - різновид цифрової валюти, емісія якої відбувається за певним алгоритмом, відомим вузькому колу засновників. Найбільш відомими криптовалютами є Bitcoin, Litecoin, Namecoin, PPcoin, з яких Bitcoin є найбільш використовуваним в світі.

Криптовалюти нічим не забезпечені. Головна їхня перевага - незалежність від державного регулювання, що в українських умовах означає можливість вільно купувати і продавати, без обмежень і податків.

Однак це є і серйозним недоліком, так як ніхто не несе ніяких юридичних зобов'язань за випуск і обіг криптовалюти, що виражається в значних коливаннях курсу і періодичних банкрутствах учасників системи. Зараз попит на криптовалюти збільшився, в першу чергу, через відхід платежів в Інтернет, де криптовалюти дозволяють здійснювати платежі на більш вигідних умовах. Також попит на криптовалюти зростає через обмежені можливості для збереження грошей: адже щоб володіти криптовалютою, не потрібен сейф або банківський вклад. Також на курс криптовалюти не впливає падіння ВВП, інфляція та виплати Фонду гарантування вкладів. Можна сказати однозначно, що, незважаючи на ряд слабких сторін, криптовалюти зайняли своє місце в світі розрахунків, на них є попит, і вони будуть далі розвиватися.

Антон Бороздин, начальник відділу сегментів масового ринку UniCredit Bank

Криптовалюта - електронна валюта, емісія якої заснована на криптографічних методах і схемою доказів Proof-of-work. Дії відбуваються децентралізовано в розподіленої комп'ютерної мережі.

Основною метою було створити систему незалежних угод, коли електронний платіж відбувається без впливу зовнішнього регулятора, тобто без можливості скасувати, заблокувати або оскаржити транзакцію. Для функціонування і захисту платежів використовуються криптографічні методи, при цьому інформація про транзакції не шифрується і завжди доступна у відкритому вигляді.

В світі налічується більше 1,7 тис. віртуальних валют. Понад 600 серед них є активними, а ринкова вартість 30 валют більш $ 1 млрд. Інтерес до віртуальних валют різко зріс після досягнення рівня капіталізація Bitcoin $ 1 млрд.

Bitcoin перша криптовалюта, яка була створена в 2009 році. Bitcoin можуть використовуватися для обміну на товари або послуги у суб'єктів, які їх визнають. Обмін на класичні валюти відбувається через онлайн-сервіс обміну цифрових валют, інші платіжні системи або обмінні пункти.

До ряду переваг Bitcoin можна віднести: відкритий код криптовалюти, безмежні можливості транзакцій, пірінгова мережа криптовалюти і відсутність інфляції, оскільки кількість монет в цій системі зростає з певною швидкістю, яка повинна збігалася зі швидкістю видобутку золота на планеті.

Загальна кількість монет не повинна перевищувати 21 мільйон, по досягненню яких емісія буде зупинена. З огляду на зростання складності видобутку наступних монет, існує прогноз, що ліміт валюти буде вичерпано за наступні 130 років.

Bitcoin має свій курс, який схильний до волатильності і на сьогоднішній день вартість одного Bitcoin в середньому - $ 5563 (станом на квітень-2019).

Bitcoin є найвідомішою криптовалютою, але далеко не єдиною. Ринок криптовалюта дуже насичений і цифрові валюти мають назву - Altcoins, що означає "Альтернатива Bitcoin".

Друга за популярністю криптовалюта - Litecoin. Це така ж криптовалюта, тільки алгоритм транзакцій даної валюти працює швидше. Якщо для транзакції з Bitcoin потрібно 10 хвилин, то у Litecoin це займає 2,5 хвилини. Це означає, що Litecoin потенційно може обробляти більше транзакцій. Вартість одного Litecoin на сьогоднішній день приблизно $ 78. Litecoin обмежена кількістю монет в 84 мільйони, що в рази більше Bitcoin.

Криптовалюта PinkCoin забезпечена фіксованим активом кольорових діамантів. Спочатку на продаж виставлено 5 млн. валютних одиниць PinkCoin. Компанія планує зупинити свій випуск на 95 млн. цифрових грошей PinkCoin. Кольорові діаманти - це сама концентрована форма багатства. Власники PinkCoin можуть обмінювати дану валюту на інші активи на децентралізованому ринку BitGem.

Також здійснюється емісія кріптомонет під назвою Hayek. Її унікальність і відмінність від bitcoin полягає в тому, що вона підтверджена золотом. Курс на монети змінюється щодня відповідно до ринкової ціни на золото. Прив'язка вартості криптовалюти до золота робить її більш надійною, ніж bitcoin.

Peercoin позиціонує себе як зелену альтернативу традиційним цифровим валютам, які споживають дуже багато енергії, так як її емісія вимагає меншої потужності. Вважають, що завдяки технічним доопрацюванням Peercoin безпечніше, ніж Bitcoin, які можуть бути знищені. Крім того, на відміну від інших криптовалют, Peercoin не встановлює жорсткий ліміт на кількість валюти, але при цьому щорічно випущені монети схильні до рівня інфляції в 1%.

Криптовалюта XRP є частиною платіжної системи Ripple, яка підтримує миттєві платежі між гаманцями з мінімальною комісією, а також надає функцію обміну між будь-якими валютами на торговій платформі. Деякі порівнюють XRP з обміном борговими розписками. Встановлений ліміт даної системи 100 млрд. монет XRP.

В першу чергу як вартість криптовалюти розглядають вартість витрачену електроенергію. Як другорядний фактор виділяють попит на цю криптовалюту. Також існує думка, що витрачена на генерацію криптовалюти обчислювальна потужність не може бути використана для визначення забезпечення їх вартості. Вартість безпосередньо залежить від визнання цінності людьми, причому при зростанні ціни зростає кількість людей, які намагаються їх генерувати, що підвищує складність подальшого видобутку. Як описано вище, також існують криптовалюти, які забезпечені дорогоцінними металами чи камінням.

Чому такі валюти отримали своє поширення саме зараз?

Криптовалюта цікава тим, що вона не належить конкретній людині або регулятору, при цьому немає єдиного центру емісії і нагляду. Все, що відбувається всередині системи, це дії самих користувачів і безпосередніх власників цифрових грошей.

Тобто криптовалюта виступає альтернативою класичним валютам при деяких фінансових дисбалансах в світі.

Американські коледжі та університети пропонують своїм студентам відвідати курси про кріптотехнології, а Bitcoin потрапив в ТОП технологічних трендів останніх років.

За допомогою Bitcoin можна купувати товари в Інтернеті, а також оплачувати різні послуги. Кількість обмінників, де можна конвертувати електронні монети в "звичайні" гроші, а також торгових точок, які приймають "криптовалюти", неухильно зростає.

Кріптовалютна біржа і платформа Bit-x випустила свою дебетову Bitcoin-карту. Карту можна використовувати як звичайну дебетову карту: знімати кошти з банкоматів, здійснювати онлайн-покупки і розплачуватися в торговельних точках через POS-термінали.

Поширенню криптовалюти в Україні сприяє організація BitcoinFoundationUkraine, яка прагне стати інформаційним центром поширення Bitcoin в нашій країні. Засновник організації BitcoinFoundationUkraine і агентства KUNA Михайло Чобанян ініціював запуск першої української Bitcoin-біржі.

У підсумку можна сказати, що криптовалюта це новий, цікавий, а також корисний досвід для користувачів Інтернет, який супроводжує розвиток технологій і світові тенденції.

Які перспективи поширення?

Аналітична компанія TechnologyStrategiesInternational прогнозує, що протягом найближчих п'яти років віртуальні валюти займуть всі глобальні ринки. Організаціям, які пов'язані з фінансовою діяльністю, радять готуватися до майбутніх змін.

Комісія США з торгівлі товарними ф'ючерсами офіційно оголосила Bitcoin біржовим товаром, а іспанська компанія Bitchain спільно зі стартапом ChipChap працюють над створенням великої мережі банкоматів з купівлі і продажу криптовалют. 

На даний момент безліч країн не звертає уваги і не проявляє лояльність до даного явища. Нові криптовалюти зустрічаються жорсткою протидією з боку регуляторів класичного валютного ринку, яким принципи вседозволеності віртуальних грошей неприйнятні. І все одно вивчення кріптоекономікі і розробка необхідних інструментів регулювання є перспективним напрямком.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики