про твої фінанси

Що таке майнінг, які бувають види майнінгу і чи можна на цьому заробити?

Про майнінг криптовалют, мабуть, не чув тільки ледачий. Раз у раз зустрічаються новини про те, що хтось продав біткоіни і купив квартиру в центрі столиці. Або, що зараз вигідно вкладати в ефіріум. Але, як працює майнінг, та чи можна заробити на майнінгу в 2020 році користувачеві без досвіду в ІТ і без серйозних вкладень - розбирався Prostobank.ua


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Що таке майнінг криптовалют?
 2. Чи можна заробити на майнінгу криптовалют?
 3. Види майнінгу цифрових валют

  3.1 Майнінг на CPU

  3.2 Майнінг на GPU

  3.3 ASIC майнінг

  3.4 Хмарний майнінг

  3.5 Браузерний майнінг

  3.6 Майнінг на ноутбуці

  3.7 Майнінг на телефонах з Android і iOS

 4. Підсумки

Що таке майнінг криптовалют?

Майнінг криптовалют (від англ. mining - видобуток) - це процес створення цифрових валют. Але не варто порівнювати його з емісією грошей, адже в майнінгу закладені певні функції та завдання для виконавця. Справа в тому, що більшість криптовалют працюють за принципом децентралізації. Це означає, що всі транзакції в мережі не обробляються якимось одним центральним органом, наприклад, у вигляді звичного для нас Національного або Центрального банку, а будь-користувачем, підключеним до мережі. А для того, щоб у користувачів була мотивація витрачати свій час і комп'ютерні потужності для обробки операцій - система створює, і нараховує майнеру винагороду у вигляді криптовалюти або її частини за певну кількість оброблених транзакцій.

Але не все так просто, як виглядає на перший погляд. Більшість криптовалют працюють на технології блокчейн, тобто кожна транзакція містить інформацію про всі проведені раніше операції в мережі з моменту створення цифрової валюти. Тому, складність обробки транзакцій з криптовалютами постійно зростає, до того ж винагороду отримує лише один майнер, який перший обробив операцію. Таким чином, майнінг - це не спекуляція і гра, а серйозна робота, що вимагає певних знань; інвестиція, яка може принести як прибуток, так і збиток.

Чи можна заробити на майнінгу криптовалют?

Коли в 2009 році Сатосі Накамото запустив біткоін - для обробки транзакцій було досить домашнього комп'ютера з середнім за потужністю процесором. Але, вже через 1,5-2 роки з ростом популярності криптовалюти і відповідно - кількості проведених операцій, підвищення складності розрахунків зажадало більш потужного устаткування і як наслідок розрахунки стали виконувати на відеокартах. У 2012 році одного комп'ютера для обробки операцій в мережі стало вже недостатньо - настала епоха майнінгових ферм - установок, що з'єднують між собою безліч відеокарт, а потім - ASIC пулів, обладнання з багатьох комплектуючих, заточених для обробки якогось конкретного алгоритму (майнінгу певної криптовалюти).

Таким чином, вартість обладнання, необхідного для ефективного майнінгу криптовалют, стає дедалі більше, і сьогодні може складати десятки тисяч доларів. До того ж така техніка споживає багато електроенергії для роботи і вимагає додаткового охолодження системи. З іншого боку, курс багатьох цифрових валют вже досяг свого піку, і ціна на них дрейфує в бічному тренді, що робить такі валюти менш привабливим об'єктом для інвестицій.

Тому якщо в роки зародження криптовалют свої інвестиції можна було окупити за кілька тижнів, то зараз це займе кілька років. А майнінг став схожий на серйозну інвестицію, і її власнику доводиться аналізувати безліч чинників для прийняття рішення: динаміку і перспективи зростання курсу криптовалюти, складність її майнінгу, вартість устаткування для майнінгу і його технічні характеристики, місцеві тарифи на електроенергію та ін.

І, звичайно ж, вкладення в майнінг - це трохи рулетка, адже бували випадки, коли ціна криптовалюти падала в рази за кілька днів, а новачки, навпаки, злітали у вартості за тиждень. Це додає невизначеність в даний напрямок вкладень.

Види майнінгу цифрових валют

Залежно від обладнання і програмного забезпечення, яке використовуються для майнінгу, а також виду їх власника, майнінг ділять на: майнінг на CPU, майнінг на GPU, ASIC майнінг, хмарний і браузерний майнінг, майнінг на ноутбуці та комунікаторах й ін. Розглянемо ці види майнінгу більш детально.

Майнінг на CPU

Майнінг на процесорі (CPU) був актуальний років 10 назад, на зорі створення перших криптовалют. Однак зараз потужностей процесора недостатньо для обробки даних по транзакціях з криптовалютами, що зберігаються в довгих ланцюжках блокчейна. І цей вид майнінгу розглядають лише для криптовалют - новачків на ринку, які не мають великої історії операцій, а відповідно - з високою швидкістю обробки транзакцій. А також для деяких криптовалют, алгоритм обробки яких більш розташований до майнінгу на процесорі, наприклад, Монеро, Dash, Litecoin, та ін. При цьому за розрахунками експертів, один потужний процесор навряд чи принесе на майнінгу більше 30-50 доларів на місяць.

Справа в тому, що ядро ​​процесора може обробити тільки чотири або вісім 32-бітових операцій за такт в залежності від частоти процесора. Наприклад, відеокарти, розроблені для обробки безлічі графічних даних, в змозі обробити вже 3 150 шт. 32-бітних операцій за цей же проміжок часу. Виходить, що майнінг на відеокарті (GPU) в сотні разів швидше (відповідно - вигідніше), ніж на процесорі.

Але якщо ви вже зважилися майніти на CPU, ми радимо вибрати потужний процесор, який має високі характеристики: хороша частота і кількість ядер, об'єм кеша, низький рівень енергоспоживання, можливість працювати з шифруванням SSE2, AES та ін. Кращим варіантом у 2019 році вважались процесори від Xeon, також непоганою інвестицією було обладнання від AMD або Intel (i3, i5, i7). Але, при цьому не полінуйтеся пошукати на форумах особливості роботи придбаного процесора для майнінгу бажаної конкретної криптовалюти.

Ще важливо вибрати гарну програму для майнінгу цифрової валюти. Деякі з них дозволяють майніти одночасно на процесорі й відеокарті. Непоганими програмами вважаються Wolf`s CPU Miner, Nheqminer, CPU miner, їх можна скачать в Інтернеті у вільному доступі, например, з Github.

Після цього потрібно встановити електронний гаманець, на який буде надходити криптовалюта, отримана при майнінгу. Він повинен бути сумісним з майнінговою програмою. Після реєстрації і синхронізації гаманця, вам потрібно буде створити файл з розширенням bat, і можна починати майніти. Це формат файлу, в якому прописуються основні параметри процедури mining. Таку маніпуляцію можна зробити в звичайному файлі блокноту, який після внесення необхідної коду, збережіть у форматі bat.

Майнінг на GPU

Майнінг на відеокарті зараз є одним з найбільш затребуваних і актуальних видів видобутку криптовалют, так як передбачає високу швидкість обробки транзакцій. Адже GPU розроблялися для обробки великого обсягу однотипних відеоданих, що схоже на процес видобутку цифрової валюти. При цьому варто відзначити, що для такого майнінгу будуть ефективними повноцінні дискретні відеокарти, а не інтегровані в процесор відеочіпи на ноутбуках.

Кращими відеокартами для майнінгу біткоінів та інших криптовалют в 2019 році були моделі Nvidia: 1060, 1070, 1080 TI, а також AMD: RX 470, RX 480, RX 570, Rx 580.

Є спокуса розігнати відеокарту до максимуму за допомогою спеціального програмного забезпечення, але це загрожує як мінімум втратою гарантії на карту, як максимум - її поломкою. Тому, тут важливо бути обачним, і хоча б попередньо почитати відгуки про програму-прискорювач на технічних форумах. Одним з найкращих додатків для цих цілей є прискорювач «MSI Afterburner».

Майніти на відеокарті можна будь-яку валюту, але деякі з них підходять краще, так як мають більш відповідний для GPU алгоритм. Старі алгоритми не заточені під роботу з відеокартами, тому можуть довго оброблятися. Такі флагмани ринку криптовалют, як біткоіни, Litecoin, Dash і Dogecoin одна відеокарта може теж не потягнути. Обробку їх транзакцій вже роблять за допомогою ASIC- спеціального комплексного комп'ютерного обладнання, заточеного на майнінг конкретної криптовалюта. Така техніка коштує вже тисячі доларів.

Найкраще підходять для майнінгу на GPU криптовалюти, засновані на шифруванні CryptoNigh, наприклад, Монеро, Bytecoin Electroneum, а також Equihash (Hush, ZCash, Bitcoin Gold) і Ethash (Ethereum, Ethereum Classic). Для отримання максимальної рентабельності експерти радять використовувати для майнінгу систему з 4-6 відео карт.

ASIC майнінг

З перетворенням майнінгу в бізнес промислового масштабу і зростанням конкуренції (адже винагороду отримує лише той майнер, хто перший обробить транзакцію) виникла потреба в спеціалізованому обладнанні для майнінгу криптовалют. Ним став Application Specific Integrated Circuit, скорочене - ASIC, що в перекладі з англійської означає «інтегральна схема спеціального призначення». Це мікросхема, заточена на обчислення конкретного алгоритму для майнінгу певної криптовалютb. Наприклад, сучасні криптовалюти засновані на обчисленні наступних алгоритмів: SHA-256 (біткоін, Bitcoin Cash, Syscoin, Namecoin), Ethash (Ethereum, Ethereum Classic, Ubiq), Equihash (Zcash, Komodo), X11 (Dash, Pura), Scrypt (Litecoin, B3Coin, Bitdeal), Blake (2b) (Decred, Siacoin) та інші.

З технічної точки зору ASIC майнер складається з: плати, блоку пам'яті, роз'ємів для підключення зовнішніх пристроїв, вентилятора і корпусу. На відміну від GPU процесорів, ASIC майнінг більш продуктивний і споживає менше електроенергії.

Коли ASIC з'явилися, вони були невеликими, і приєднувалися до основного комп'ютера через USB-порт. Але з ростом складності обчислень збільшувався і розмір ASIC обладнання. Так, промислові варіанти розміром з невеликий стіл, стоять тисячі доларів, споживають більше 600 Вт електроенергії, мають підвищену гучність і вимагають додаткових систем охолодження.

Найбільш якісне ASIC обладнання пропонують фірми: PinIdea, Bitmain, Ebang Communication і Baikal. При виборі ASIC в першу чергу варто звернути увагу на хешрейт, який визначає потужність техніки, а значить - швидкість майнінгу криптовалюти в майбутньому. На 2019 рік значення показника повинно бути більше 10 TH / s, бажано понад 30 TH / s.

Щоб встановити ASIC обладнання, необхідно:

 1. Підключити блок живлення до корпусу і панелі управління системою
 2. Підключити мережевий кабель до роутера
 3. Зробити контрольний запуск - загоряться індикатори, почне працювати система охолодження
 4. Дізнатися IP адресу ASIC-обладнання, наприклад, за допомогою будь-якого браузера зайти на сторінку роутера
 5. Зайти в веб-інтерфейс майнера і вибрати пул для роботи, частоту завантаження мікропроцесора, потужність завантаження, при необхідності - оновити прошивку техніки
 6. Зберегти налаштування і перевантажити ASIC-обладнання
 7. Почати майнінг

Окупність інвестицій в ASIC обладнання залежить від безлічі факторів. Так, потрібно врахувати: хешрейт (швидкість) техніки, адекватність і правильність настройки обладнання для майнінгу, складність майнінгу і динаміку цін на конкретну криптовалюту.

Благо всілякі онлайн калькулятори майнінгу допоможуть вам зробити необхідні розрахунки. Для цього потрібно відкрити один з них і внести кілька вступних даних. Ними можуть бути: назва криптовалюти для майнінгу, вартість вашого обладнання, витрати на електроенергію та інші, та буквально через кілька секунд ви дізнаєтеся плановану окупність вкладень. Нормою зараз вважається 2-річний період окупності, при цьому найбільш вдалі вкладення зазвичай окупаються за рік.

Хмарний майнінг

З ростом складності обробки операцій з крітовалютами, а відповідно - вартості обладнання для mining - багато майнерів залишилися поза справами. З іншого боку, майнінг завжди був бізнесом з часткою невизначеності, адже стрімке падіння курсу криптовалюти може перекреслити всі бізнес-плани, що траплялося вже не раз в сучасній історії. Ця проблема породила хмарний майнінг, коли великі, промислові майнери передають частину свого обладнання в оренду онлайн дрібним майнерам за допомогою спеціальних програм.

Деякі інвестори для цієї мети навіть почали створювати великі майнінг підприємства (ферми) в сприятливих для цього локаціях, наприклад, у вугільних шахтах в Ісландії, де немає складнощів з охолодженням обладнання, і здавати в оренду частину потужностей по всьому світу. При цьому експерти таких компаній вивчають динаміку вартості криптовалют, вишукують перспективних новачків і майнять одночасно кілька найбільш вигідних цифрових валют.

Все це робить вкладення в хмарний майнінг найвигіднішою інвестицією в майнінг крітовалют в 2020 році. Деякі з фірм аффішіруют прибутковість вкладень в 20-70% на місяць, однак цей показник може стрімко впасти разом з курсом цифровий валюти.

Щоб підключитися до хмарного майнінгу, потрібно:

 1. Оцінити пропозиції на ринку і вибрати оптимальний варіант
 2. Визначитися з потужністю і алгоритмом розрахунку (криптовалюти), які необхідні
 3. Вибрати термін оренди. Зазвичай хмарні майнери пропонують укласти контракт на 1 рік, але на ринку також зустрічаються пропозиції на 6 міс., 2 роки або безстрокові
 4. Оплатити вартість оренди та комісію за операцію
 5. Отримувати регулярні нарахування від компанії за майнінг криптовалют.

Ретельно підходьте до вибору хмарної компанії, так як на ринку зустрічаються шахраї або просто невдахи. Деякі компанії тільки і чекають, коли набереться достатня кількість довірливих користувачів, щоб «змитися» з грошима інвесторів. Та й від атак хакерів ніхто не може дати 100% захисту.

Тому при виборі компанії для хмарного майнінгу звертайте увагу на її відкритість (наявність сайту, розміщення на ньому інформації і фото наявних потужностей, ведення блогів експертами компанії), тривалість роботи компанії на ринку, пропонований вибір криптовалют для майнінгу.

З огляду на багаторічний досвід роботи фірм на ринку, можна порадити наступні компанії в розрізі майнінгу криптовалют: біткоін - IQ Mining, Ethereum - CCG Mining і IQ Mining, Dogecoin- Genesis Mining та інші.

Браузерний майнінг

При браузерному майнінгу ви відкриваєте певну сторінку в Інтернеті, за допомогою якої використовується ваш комп'ютер для майнінгу криптовалют, за що вам виплачується винагорода. Це дуже зручно, просто, і не вимагає від вас додаткових знань або вкладень. Однак, оскільки ПК, що підключається для майнінгу, зазвичай не має потрібної потужності і не містить необхідного для майнінгу обладнання у вигляді ферми з 4-6 відео карт або ASIC-блоку, сервіс бере за свої послуги додаткову комісію. А тому заробити на браузерному майнінгу навряд чи вийде. У кращому випадку, якщо у вас хороший комп'ютер, такого доходу буде достатньо лише для оплати доступу до Інтернету. Це робить браузерний майнінг цікавим лише для новачків, які не мають уявлення про майнінг криптовалют, але хочуть спробувати цей бізнес, але поки не бажають вкладати в нього гроші.

Якщо ви вирішили спробувати- радимо вибрати для майнінгу прості і нові криптовалюти з легкими алгоритмами для обробки транзакцій і невеликим ланцюжком попередніх операцій. Такими на 2019 ік були цифрові валюти Monero, Litecoin і Feathercoin. З найбільш популярних і надійних сайтів для браузерного майнінгу можна відзначити FreeBitcoin, BrowserMine і WebMining.

Останнім часом зросла активність шахрайських операцій, коли сайт підключає ваш комп'ютер до браузерних майнінгів потай, використовує його потужності, при цьому не ділиться з вами винагородою за виконану вашим обладнанням роботу. Це може статися, наприклад, якщо ви випадково натиснули на вспливаючу кнопку на якомусь сайті або перейшли на сайт з SPAM-розсилки. Першими сигналами такого недобросовісного підключення буде підвисання вашого ноута навіть на простих завданнях. Щоб убезпечити себе від такого шахрайства - підключіть Ваш комп'ютер до однієї з програм-блокувань, наприклад, AdBlock або UBlock.

Майнінг на ноутбуці

Майнінг на ноутбуці аналогічний з майнінгом на персональному комп'ютері. Єдина принципова, істотна відмінність - більш низькі показники ноута в порівнянні з повноцінним ПК, зокрема, часто обрізана версія відео карти, яка може взагалі бути представлена ​​вбудованим чіпом в мікропроцесорі, а не повноцінною версією GPU.

Тому, майнінг має сенс лише на дорогих професійних ноутах або геймерських варіантах криптовалют з низькою складністю обробки транзакцій (простий алгоритм шифрування або новачки на ринку: Ethereum, Монеро, Equihash і Litecoin).

Використання програм для майнінгу в ноутбуці - аналогічно ПК, але є одна істотна відмінність. Ноутбуки внаслідок компактності мають обмежені системи охолодження. Тому при налаштуванні обладнання для майнінгу встановіть меншу критичну температуру для відключення ноутбука або ж встановіть часткове використання потужностей вашого ноута.

Майнінг на телефонах з Android і iOS

Для майнінгу криптовалют за допомогою смартфонів характерна ще менша продуктивність, ніж для ноутбуків. Втім, зростання популярності криптовалют і виникнення зацікавленості в майнінгу у багатьох, робить цей вид майнінгу затребуваним.

Для старту майнінгу потрібно встановити на комунікаторі спеціальний додаток з PlayMarket або AppStore (наприклад, MinerGate, NeoNeonMiner, ARM Miner, Quarry і ін.), або ж скористатися браузерним майнінгом. Для такого майнінгу підходять валюти з низькою складністю обробки транзакцій: Electroneum (ETN), Aeon (AEON), Monero (XMR) і Bytecoin (BCN).

Втім, як показує, практика заробити на мобільному майнінгу не вийде, таке захоплення більше буде як ознайомча практика mining криптовалют, для прийняття подальших рішень, наприклад, вкладення грошей в хмарний майнінг або створення GPU-ферми.

Підсумки

Підсумувавши вищесказане, можемо порекомендувати інвестування в ASIC-обладнання, якщо ви розбираєтеся в залізі, програмному забезпеченні і цінах на криптовалюти. Якщо ви не ІТ-фахівець, але маєте інвестиційну жилку - вкладіть в хмарний майнінг. Якщо ж у вас немає ні знань, ні зайвих грошей для інвестування в криптовалюти, можете скористатися браузерним майнінгом, або використовувати ваш ПК, ноутбук або навіть смартфон для процесорного або GPU майнінгу. І чим швидше ви зробите такий вибір - тим буде краще, адже з кожним днем ​​складність проведення операцій більшості криптовалют тільки зростає, а на ринку з'являються альтернативні варіанти вкладення коштів.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики