про твої фінанси

Як відкрити дитячий сад: покрокові інструкції для стартапу

Prosto не всім по зубах створити приватний дитячий сад і зробити його прибутковим. Покрокову інструкцію бізнес ідеї створення успішного дошкільного закладу в Україні пропонує Bankchart.com.ua. Крім того, ви дізнаєтеся, скільки коштує і що потрібно для відкриття приватного дитячого міні саду.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Готуємо приміщення
 2. Закуповуємо обстановку
 3. Наймаємо персонал
 4. Організовуємо харчування
 5. Оформляємо документи
 6. Продумуємо конкурентні переваги
 7. Дитячий сад як бізнес: сім проблем і способів їх вирішення

  7.1 Проблема перша: складності з персоналом

  7.2 Проблема друга: економити на персоналі загрожує

  7.3 Проблема третя: складності з договорами

  7.4 Проблема четверта: недооцінка бюджету

  7.5 Проблема п'ята: крихкий мир з сусідами

  7.6 Проблема шоста: висока чутливість клієнтів

  7.7 Проблема остання: неправильна початкова мотивація

Готуємо приміщення

Приміщення для дитячого садка повинно відповідати цілому ряду вимог, описаних в «Державних будівельних нормах» ( В.2.2-4:2018 ) і в загальноприйнятих санітарних нормах. Відповідно до них, в ролі дитячого садка не можуть виступати будинки, біля яких ближче, ніж за 50 метрів, розташовані автостоянки, гаражі, автостради, заправки та інші екологічно шкідливі об'єкти. У самому приміщенні стеля повинна бути мінімум в три метри заввишки, підвіконня - мінімум на 60 см вище підлоги, а більшість вікон повинні виходити на південь і схід. Підлога повинна «мати утеплену основу», а стіни - бути стійкими до вологи.

Підрахуйте, яка площа приміщення вам знадобиться, виходячи із запланованої кількості вихованців: для дотримання норм кількість дітей потрібно помножити на шість квадратних метрів. Приміщення в дитсадку також регламентовані: обов'язкова наявність окремих роздягальні, спальні та ігрової кімнати.

Згідно із законом, ви не можете використовувати вашу власну квартиру для дитячого садка, так як виникнуть проблеми з санепідемстанцією. Орендувати квартиру під дитячий садок в рамках закону теж не вийде: таке можливо лише для квартир з нежитлового фонду (переведення з житлового - зажадає занадто багато зусиль і коштів). Добре, якщо вам вдасться зняти приватний будинок з власним двором - саме в такому форматі організовані більшість київських приватних дитячих садків. Вартість оренди такого варіянту - від 4 000 до 10 000 гривень в місяць (тут і далі ціни 2014 року).

Ідеальний варіянт приміщення - оренда кімнат в реальному дитсадку, дитячих клубах або палацах творчості. У таких установах всі норми вже дотримані, і візити перевіряючих директорам не страшні. Як додатковий бонус - оренда таких приміщень, як правило, набагато дешевше, ніж оренда приватного будинку - до 2 000 гривень. Правда, підійде такий варіянт лише в разі, якщо ви вибрали старий район міста, де багато колишніх державних садків.

Полегшити пошуки приміщення вам можуть у відділі комунального майна в районній держадміністрації: там не тільки розкажуть про нормативи і інстанції, в які потрібно буде звернутися, але і можуть підказати, які приміщення, що підходять для дитсадка, зараз вільні.

Закуповуємо обстановку

Для обстановки вам знадобиться дитячі меблі: шафки в роздягальні (близько 200 гривень за штуку), столики (близько 400 гривень), стільчики (близько 100 гривень), ліжечка (від 500 гривень). Закуповувати меблі можна безпосередньо у виробника, або у приватного майстра - так можна заощадити. При цьому важливо, щоб обстановка була «екологічною» (в ідеалі, добре мати відповідні сертифікати). Крім меблів вам знадобляться: силіконові подушки і ковдри (краще використовувати саме силікон: він неалергенний і не вбирає пил) - від 50-80 гривень; мінімум два комплекти постільної білизни (від 140 гривень кожен); посуд для дітей, посуд для кухні; фіранки і скатертини; канцтовари тощо. Нарешті, вам доведеться купити холодильник, можливо - плиту і пральну машинку, мікрохвильову піч.

Як і у випадку з приміщенням, значно спростити справу може оренда майна у державного садка: ліжечок, столиків, стільчиків, шведської стінки і т.д.

Заощадити можна і на іграшках: закупивши дорогі екземпляри дешевше на сайтах типу Кідстафф або використовуючи іграшки друзів і своїх дітей. При цьому вам не потрібно буде купувати 10 однакових конструкторів для 10-ти дітей: адже принцип успішного виховання малюків, озвучений Марією Монтессорі, говорить: всі іграшки повинні бути в одному екземплярі, щоб діти навчилися домовлятися один з одним.

Щоб спростити вирішення фінансових проблем з обстановкою, багато приватних садків Києва крім щомісячних платежів стягують одноразовий вступний внесок розміром в 2 000-2 500 гривень. Цієї суми з лишком вистачає на закупівлю ліжечка, стільчика, столика, білизни та інших необхідних для новачка речей.

Наймаємо персонал

Відповідно до норм, вам знадобиться один штатний працівник на кожні четверо трирічних. На практиці це виглядає так: групою з 10-ти чоловік займається одна няня і два дипломованих вихователя. Кожна людина з персоналу повинна пройти медичний огляд і мати відповідну санітарну книжку. Можливо, з ініціативи батьків потрібно буде запрошувати вчителя на заняття дітей іноземною мовою або співом - з погодинною оплатою. На практиці ж вихователями в столичних приватних дитячих садах працюють молоді і всебічно освічені люди, які можуть провести як заняття англійської мови, так і танці або музичний урок. Крім цього, вам може знадобиться прибиральниця.

Обов'язково продумайте питання лікарської допомоги малюкам. Спосіб його рішення необхідно прописати в договорі, який підписують батьки при вступі дитини в садок. Це може бути знайомий авторитетний лікар. Але найчастіше з батьками на етапі договору узгоджують виклик приватної карети авторитетної швидкої допомоги (наприклад, Добробут) - в разі травми дитини або раптової серйозної хвороби. Оплата медичних послуг при цьому лягає на батьків.

Актуальні ціни на послуги няні дивіться на нашому сайті:

Організовуємо харчування

Харчування - один з найбільш важливих факторів, відповідно до якого вибирають дитячий садок. У більшості приватних дитсадків Києва харчування у малюків чотириразове або п'ятиразове. Організовувати приготування їжі потрібно з урахуванням середнього доходу ваших потенційних клієнтів. Як правило, батьки, які можуть дозволити собі віддати дитину в приватний садок, є прихильниками здорового харчування. Це означає, що економити на харчуванні не вийде. В цілому, харчування однієї дитини обійдеться вам приблизно в 500-1500 гривень щомісяця.

Як правило, під час вступу до приватного дитячого садку клієнтам пропонують заповнити анкету, яка серед іншого включає в себе кілька докладних питань про те, що любить їсти і пити їх малюк. А загальне меню вже розробляється виходячи з переваг дітей. У літню пору можна запропонувати батькам за окрему плату докуповувати сезонні фрукти на додаток до основного харчування.

Харчування в дитячому садку може стати великою проблемою для директора - через візит санепідемслужби. Варіантів вирішення проблеми декілька. Можна просто не годувати дітей: відкрити садочок з відвідуванням не на повний день, а частково, на кілька годин. А можна просто не готувати дітям: зобов'язати батьків давати малюкам їжу з собою в судочках, і під час обіду діставати їжу з холодильника і розігрівати її (схема, яку використовують у багатьох приватних садках Європи).

Оформляємо документи

Щоб відкрити дитячий сад, потрібно створити юридичну особу - ПП, або зареєструватися як фізична особа-підприємець (ФОП) а потім запросити в садок представників районної СЕС, відвідавши їх з усіма документами, такими як:

 • свідоцтво реєстрації ПП або ФОП;
 • договір оренди приміщення (можливо, попросять надати його фото);
 • дипломи персоналу;
 • санітарні книжки вихователів, нянь, кухарів.

Представники СЕС відвідають вашу установу і дадуть (або не дадуть) вам дозвіл на діяльність.

Наступний крок - звернення до експертної комісії в районне управління освіти за «ліцензією і акредитацією дошкільного закладу». Для цього вам знадобляться:

 • копії установчих документів;
 • бізнес план;
 • висновок СЕС;
 • дипломи керівника і персоналу садка;
 • навчальні програми, за якими будуть займатися діти;
 • договір оренди та інші документи, які можуть запросити.

Триває «іспит» дошкільного закладу від одного до чотирьох місяців, а термін ліцензії - від трьох до 12 років. Перш ніж подавати документи на отримання ліцензії, обов'язково перевірте, чи всім вимогам і нормативам органу управління освітою вони відповідають.

Є ще один спосіб роботи, який дозволяє обійти таку складну систему отримання дозвільної документації. Для цього можна зареєструватися як дитячий клуб або розвиваючий центр, і тоді отримувати ліцензію і дозвіл від СЕС вам не доведеться. Правда, при цьому вам доведеться відмовитися від повного дня і приготування їжі для дітей (або ретельно ховати ліжечка та їжу на кухні в разі візиту з контролюючого органу).

Весь перелік документів і зразки заяв для відкриття дитсадочку в Києві є на сайті Департаменту освіти і науки Київської міської державної адміністрації.

Продумуємо конкурентні переваги

Черга в садок, в яку треба ставати мало не до народження дитини, - створює оманливе враження, що конкуренція між дитячими установами відсутня. Швидше, конкурують батьки за місце в дитсадку. Однак приватні садочки - послуга елітна, для людей з достатком вище середнього (вартість відвідування однією дитиною приватного дитячого садка в столиці обійдеться в 3000-12 000 гривень на місяць). Тому тут конкуренція між дошкільними установами все ж таки присутня, і вам вже доведеться продумувати свої додаткові переваги. Ним може стати, наприклад, замовлення або покупка мікроавтобуса, який ввечері розвозив би дітей по домівках: не у всіх районах столиці є приватні садочки, і трапляється, що батьки із задоволенням водили б діток в сусідній район, якби змогли вирішити транспортну проблему.

Разом з тим, в вашому бізнесі є й інші чутливі моменти. Наприклад, влітку будьте готові до падіння відвідуваності. Так, в чотирьох приватних дитячих садках столиці, які обдзвонив Bankchart.com.ua, в групах не більше 5-ти осіб - в очікуванні осіннього сезону. При цьому закриття садка на літо часто означатиме втрату клієнтів - тих, які будуть проводити літо в столиці, і відведуть сина в інший садок.

Дитячий сад як бізнес: сім проблем і способів їх вирішення

Просто необхідно бути готовим, що бізнес йде гладко лише в легендах - а в реальному житті належить перемогти чимало складнощів, щоб досягти успіху. Про те, які проблеми підстерігають при відкритті дошкільного закладу, і як їх подолати, Bankchart.com.ua розпитав засновників приватних дитячих садків Києва.

Проблема перша: складності з персоналом

Найважливіше при відкритті дитячого садка - це знайти вихователів. При цьому значення має не тільки кількість і якість дипломів, талант і вміння. Не менш важлива любов до дітей і мотивація людини. «У літній час в нашому садку настали складні часи, було мало дітей, і почалися проблеми з вихователем, - розповідає Катерина, власниця садочку. - Зазвичай якщо у когось із малюків день народження, і вихователю потрібно організувати свято, це вважається додатковим навантаженням. Всі звикли, що це бонусується. І ось вийшло, що бюджет пішов в мінус - не було можливості пробонусувати вихователя за проведення свята, і вихователь відмовився його проводити».

Другий важливий момент, на який слід звернути увагу - небезпека змішати професійне з особистим. «Якщо ти в неформальних відносинах з вихователем, який працює в твоєму садку, це може стати великою проблемою», - зазначає Євгенія, засновниця дитячого садка в Києві.

Частково уникнути проблем допоможе трудовий договір і дистанція власника з вихователем.

Проблема друга: економити на персоналі загрожує

На початковому етапі стартапу цілком природно, що доводиться придумувати різні способи економії. «Перший рік у нас не було людини, яка готує - була чергова мама, яка в один з днів тижня приходила, готувала і прибирала. Це зручно, якщо у вас мало діток, п'ятеро-семеро, і потрібно зменшити бюджет садка, адже утримання професійного кухаря збільшує на 400-500 гривень оплату кожної дитини», - розповідає Євгенія.

Однак не всі способи економії гарні - багато хто з них додають клопоту засновникам садків. «Якщо ти найняв людину, ти можеш контролювати, наскільки якісно вона робить роботу. А якщо це робить мама, то у кожної - свої уявлення про чистоту, і якщо виходить щось не так, то тобі як директору залишається тільки переробити і прибрати самій», - нарікає Євгенія.

Рецепт тут простий: потрібно бути готовим терпіти незручності «спорідненої» допомоги, поки ваш проект молодий. Зате це дозволить вам заощадити при початковому розкручуванні - а вже розкрутившись, в подальшому ви будете наймати персонал і вказувати йому рамки виконання роботи.

Проблема третя: складності з договорами

Друга потенційна проблема схожа на першу - але фігурантами виступають батьки малюків. Справа в тому, що найчастіше першими клієнтами садка стають знайомі і друзі їх засновників. Звідси ростуть корені можливих проблем. «Коли всі друзі, складно розмежовувати фінансові моменти. Починається «Ой, ми в цьому місяці прохворіли, а давайте ми вам менше заплатимо або на наступний місяць перенесемо цю оплату», - розповідає Євгенія, директор дитячого садка. - Для того щоб ваш проект не йшов в глибокий мінус, потрібно, щоб люди розуміли, що вони не в твою кишеню платять, а в загальний фінансовий проект. А це трохи складно».

Щоб уникнути подібних проблем, досить грамотно скласти договір з батьками. У ньому потрібно виписати всі тонкощі - починаючи від умов оплати і її повернення, закінчуючи харчуванням малюків, викликом лікаря, вирішенням різноманітних спірних послуг і так далі. Щоб скласти максимально правильний договір, можна звернутися до юриста або до засновників інших дитсадків.

Сьогодні в Києві кількість приватних садочків з сімейною атмосферою невелика - і засновники сприймають один одного не як конкурентів, а скоріше як колег, тому без проблем поділяться напрацюваннями в плані договору.

Проблема четверта: недооцінка бюджету

«Завжди «вилазять штуки», які ти не передбачив, -зазначає Євгенія, засновник столичного садка.  - При економному детальному прорахунку завжди виникає мінус, навіть коли заклав резервну суму на непередбачені витрати».

Досвідчені директора садків радять після детального планування бюджету збільшити цифру, яка вийшла, в півтора-два рази.

Втім, недооцінені за розміром витрати - поширена помилка серед підприємців-початківців у будь-якій галузі.

Проблема п'ята: крихкий мир з сусідами

Приватні садки досить часто переїжджають. Наприклад, столичний садочок, який існує три роки, переїжджав два рази, а той, який заснований чотири роки тому - три рази.

Переїзди дуже складні, але необхідні для розвитку міні-садка, для комфорту дітей, які в нього постійно ходять: адже групи будуть рости - разом з потребами дітей в просторі.

Головна проблема в будь-якому місці, де б не був розташований ваш дошкільний заклад (крім, мабуть, варіянта оренди приміщення у державного садка) - це те, що ви залежите від доброї думки сусідів. Саме вони можуть написати на вас скаргу в офіційні інстанції або висловити своє невдоволення орендодавцям. Причому стосується це не тільки квартир, але і приватних будинків.

«Господар будинку, який ми знімаємо під дитячий садок, був незадоволений: сусіди поскаржилися йому, що вранці повз будинок неможливо проїхати - машини батьків, які паркуються прямо на дорозі, закривають проїзд. Довелося провести бесіду з батьками, попросивши паркуватися їх ближче до паркану», - розповідає Олеся, директор столичного садка.

Відносини з сусідами - це якраз та область, в якій проблеми легше попередити, ніж вирішувати «у міру надходження». Для цього вам і вашим вихователям доведеться вкладати сили і час.

Директор садка, який цілий рік існував в квартирі житлового будинку на першому поверсі, ділиться секретом успіху: «Все сусідні квартири та будинки знали, що у нас підпільний садок, і це було досить ризиковано. Але ми поставили перед собою завдання домогтися лояльності. Наші діти ходили і з усіма віталися; ми посадили на клумбах гору квітів - три багажника тюльпанів привезли - і ходили поливали їх; фарбували огорожу у дворі і весь час робили щось приємне для цього місця, цього будинку, цього двору. І коли ми переїжджали, то всі місцеві бабусі прощалися з нами зі сльозами на очах і говорили: «Ах, як же, ми ж для вашої групи вже встановлення дитячого майданчика в ЖЕКу вибили, її у вересні повинні встановити ...».

Проблема шоста: висока чутливість клієнтів

Батьки-клієнти приватних дитячих садів дуже вибагливі - про це Bankchart.com.ua повідомили всі без винятку директора і навіть самі деякі батьки. Вся справа в тому, що плату в 3-12 тисяч гривень можуть собі дозволити лише люди з достатком вище середнього. Вимоги у них відповідні. Приготуйтеся до того, що вам доведеться створювати садок «з бездоганними вихователями, кухнею, місцем для прогулянки та приміщенням для сну та ігор». Крім цього, потрібно буде постійно тримати руку на пульсі батьківських настроїв - регулярно опитувати їх (на умовах анонімності або відкрито), вивчати відгуки про вас в інтернеті.

Наприклад, так озвучує деякі зі своїх вимог батько-клієнт приватного дитячого садка:

Добре, якщо:

 • в приміщеннях садка більшість іграшок, матеріалів, виставок творчості вихованців були видні в будь-який час тим, хто прийшов;
 • на прогулянку дітей виводять при будь-якій температурі і опадах, нехай при морозі в мінус 5 - мінус 15 (просто на 10-15 хвилин) і навіть при зливі - під парасольками.
 • вихователі не дзвонять батькам по терпимим некатастрофічним речам - батьки не для того водять в сад, щоб розрулювати стан і поведінку дитини в середині дня.

Погано, коли:

 • вихователі слабо реагують на скарги на здоров'я або зовні сумнівний вид дитини.
 • співробітниці підвищують голос на дитину до крику - будь-хто, хто допустив це, повинен бути тут же звільнений».

Кілька спростить вам завдання залучення й утримання клієнтів створення сайту, на якому детально описуєте розклад, меню і принципи вашого дитячого садка.

Проблема остання: неправильна початкова мотивація

Директора успішних приватних дитячих садків одноголосно стверджують: справа буде успішною лише в разі, якщо ви починаєте її не заради прибутків - а заради бажання створити зразковий дошкільний заклад для своїх дітей і дітей своїх друзів.

«Потрібно горіти цією ідеєю, бути натхненним нею, щоб це було добре і якісно, ​​тому що крім інвестицій потрібно в справу вкладати багато душі і любові. Однією фінансової мотивації недостатньо», - впевнена Євгенія, засновниця дитячого садка в Києві.

Практично всі приватні садочки столиці, які існують по кілька років і приносять прибуток власникам - були засновані батьками для себе і друзів. І просто потихеньку розвинулися і виросли до справжніх комерційно успішних дитячих садків. Тільки якщо ви будете справжніми ентузіастами своєї справи, ви зможете подолати будь-яку проблему і будь-яку складність, яка виникне у вас на шляху - на шляху до успіху.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Кредит 112

Кредит под залог недвижимости от 1,5% в месяц

Честный кредит без фиктивных акций и дополнительных условий:

-  Сумма от 30 000 до 30 000 000 грн;

-  Согласование в течение 10 минут;

-  Выдача денег в день обращения;

-  Без справки о доходах и с любой кредитной историей!

Залогом может выступить любая недвижимость.

Агропросперіс Банк

Акційний депозит під 15%

Акційний депозит "На літо" від Агропросперіс Банку

15% річних у гривні

на строк 1 або 3 місяці

+ БОНУС до ставки на сайті

Вклади від 1000 грн

Діє з 10.06 до 31.07.2022

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики