про твої фінанси

Розведення й вирощування прісноводної риби - водойма в оренду

На одному рибальському інтернет-форумі журналіст «ВД» натрапив на цікаву дискусію, учасники якої, рибалки-любителі, намагалися з'ясувати: здавати ставки-озера в оренду - це благо чи ні? Один рибалка зайняв жорстку позицію, безапеляційно заявивши, що «орендарі - це зло. Найпростіший спосіб з ними боротися - це просто не їздити на орендовані водойми».


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Огляд ринку
 2. Розведення риби: є варіанти
 3. Особливості рибного бізнесу
 4. Паспорт ринку

Добре, що по ходу розмови були приведені і історії, що підтверджують дбайливість бізнесменів, які взяли водойму в оренду . Наприклад, років п'ять-сім тому одне озеро в Дніпропетровській області перебувало на межі зникнення, оскільки корейські підприємці, що займаються землеробством на прилеглих територіях, практично осушили його, пустивши всю воду на іригаційні потреби. А рибу, природно, вибрали. Через рік прийшов орендар, рибу запустив, прибережну територію упорядкував, створив умови для лову й відпочинку.

Ось і вирішив Bankchart.com.ua з'ясувати, які перспективи у бізнесменів, які вирішили зайнятися розведенням прісноводної риби . Приречені вони боротися з браконьєрами, чиновниками, місцевими жителями і навіть з рибалками-любителями, або все ж у них є шанс.

Огляд ринку

«Конкуренції на ринку практично не відчувається. Навпаки. Наприклад, наше господарство не може задовольнити потреби супермаркетів Дніпропетровська і Кривого Рогу, - говорить Сергій Закордонець, голова правління ВАТ «Криворізьке рибне сільськогосподарське підприємство». - Раніше реалізовувати рибу було дуже складно. Доводилося самостійно налагоджувати реалізацію, організовувати торгові точки на ринках. Сьогодні необхідно всього лише доставити вказану кількість риби в той чи інший супермаркет».

Згадане господарство займається розведенням лебединського рамчатого коропа. Але в торгівлю можна поставляти не тільки коропа. Покупці змітають і щуку, і білого амура, і товстолобика.

Однак перш ніж розводити рибу в уподобаному ставку, краще порадитися з фахівцями, які підкажуть оптимальний склад риби, що запускається.

«Для зариблювання оптимально брати дворічного малька: приживлюваність його - близько 95%, та й хижак менше жере. Якщо взяти однолітку, то виживе не більше 80%, - пояснює Анатолій Свириденко, приватний підприємець з Миколаївщини. - При цьому варто врахувати, що в кінці літа і восени мальок коропа, товстолобика і білого амура йде за ціною від 40 грн. / кг. Але ця ціна орієнтовна, навесні вона може піднятися рази в півтора - сезон! Щоб зарибнити озеро з площею дзеркала 20 га, знадобиться 30-35 тис. «хвостів» коропа, 7-10 тис. товстолобика і тисячі три білого амура. Плюс також потрібно запустити хижаків, щоб вибивали смітну рибу (уклейку, йоржа, верховку і ін.). Найкраще справляються з «бур'янами» щука і судак».

Всі українські озера гарні. «Не в образу хліборобам буде сказано, але українські водойми по цінності можна порівняти з чорноземом. У водоймах прихований величезний потенціал відтворення. Мабуть, ні в кого в Європі, крім Росії, немає такого. Вдале розташування, оптимальні глибини, м'який температурний режим та ін.», - зазначив Володимир Волков, голова Державного комітету рибного господарства України.

На сьогодні Україна має значні площі внутрішніх водойм, придатні для вирощування риби. Водний фонд для вирощування об'єктів аквакультури перевищує 1 млн га, з них водосховищ - близько 800 тис. га, ставків - 122,5 тис. га, озер - 86,5 тис. га, водойм-охолоджувачів - 13,5 тис. га, водойм інших категорій - 6 тис. га.

Потенціал потенціалом, але ось зуміти домовитися з усіма інстанціями за оренду озера - складно . Оскільки за квоти на вилов риби відповідає Держкомітет з рибного господарства, за водні ресурси - Держкомітет з водного господарства, а з приводу оренди необхідно спілкуватися з місцевими органами самоврядування. Мужі государеві для спрощення життя орендарів хочуть впровадити систему єдиного дозвільного вікна. Але коли це станеться - сказати складно. Поки ж доводиться домовлятися (часом на переговори-вмовляння і не один рік може піти) з усіма можновладцями простими слов'янськими методами: сват-брат-конвертик.

«Спіткнутися можна, як кажуть, на рівному місці. Можливо, що уперся голова сільради, а може, свій підпис відмовиться ставити будь-хто зі столичних чиновників. Передбачити складно. Але, на жаль, за моїми спостереженнями, рідкісні випадки, коли оформлення оренди озера проходило без сучка і задирки», - сказав Анатолій Свириденко.

Так, за отримання дозволу «покористуватися» озерцем підприємець може викласти кілька сотень тисяч «зелених», в той час як сама оренда буде обходитися від 200 до 500 грн. за один гектар водного плеса. Та й то, навряд чи вийде взяти в оренду озеро, скажімо, під Києвом, Дніпропетровськом, Одесою. Розібрали вже.

Якщо вам потрібні гроші для розвитку бізнесу, скористайтеся  рейтингом кредитів . За допомогою такого рейтингу ви зможете оформити кредит на найвигідніших умовах!

Розведення риби: є варіанти

Після таких розкладів сто раз подумаєш, чи варто вкладати кошти в таку шалену справу як оренда водойми і  розведення риби . Однозначно - варто. Так, на перших порах доведеться неабияк розщедритися. Однак рентабельність може досягати і 50%. Природно, вибираючи водойму, необхідно оцінити її потенціал: місце розташування, наявність технічних споруд, зручність під'їзних шляхів, налагоджену систему збуту або ж близькість населених пунктів, в які вирощену рибу можна відвозити.

І головне. Слід звернути увагу на можливість додаткових заробітків . Що лежить на поверхні - платна риболовля. В середньому по Україні рибалки-любителі платять за день задоволення на чужому озері 70-100 грн. При цьому хтось обмежує обсяг виловленої риби 3-4 кг, а хтось із орендарів дозволяє віднести і всю здобич. При цьому бажано, щоб відстань між сусідніми рибалками була приблизно 50 м. Тоді вони будуть зацікавлені в приході на озеро. До речі, встановивши стаціонарні сижі-намети на кілька людей, можна заробляти додатково 150-250 грн. за намет.

Можна організувати і місце для купання, однак воно має бути на відстані не менше 100 м від найближчого рибалки. Якщо правильно організувати пляжний відпочинок - клієнти потягнуться. Можна поставити кілька дерев'яних альтанок з мангалами - їх використання обійдеться відпочивальникам від 100 грн. день.

Щоб відпочивальники, які прибули на власному авто і пляж колесами не трамбували, і таку собі копійку принесли, варто організувати і платну автостоянку. Ну, а щоб місцеві жителі постійно не котили бочку на прийшлих орендарів, їм можна надавати знижки на риболовлю і відвідування пляжу. Загалом, якщо розкинути мізками і підійти до справи творчо, можна гори звернути.

Особливості рибного бізнесу

Ставкове господарство в Херсонській області шукає нового господаря! Складається воно з двох водойм, площа дзеркала яких становить 80 і 50 га. Плюс будівельні об'єкти: бригадний будинок з декількох приміщень, парочка складів для кормів і хімікатів і т.д. І за все це добро нинішній власник просить, ні багато ні мало, - $ 1 млн. Сергій, господар ставків, запевняє, що споруди знаходяться в його власності, а за оренду озер він платить місцевій владі всього лише пару тисяч гривень на рік. При цьому озера зариблені товстолобиком, коропом, сомом і білим амуром. Але йому нецікаво розводити рибу і торгувати нею. Адже в середньому за дворічний цикл (стандартний термін для розведення товарної риби) з цих ставків можна зняти 250 т риби. З них 100 т можна буде реалізувати за 30-40 грн. за кг, а 150 т - по 10-20 грн. за кг.

А ось якщо знайти однодумця, який погодиться озера спустити і профінансувати їх зариблення віслоносом або стерляддю, то вдасться за два роки зняти від 100 до 200 т благородної риби і продати її мінімум по 80 грн. за кг. Підйом, як говориться, у наявності. Але і витрати теж вдарять по кишені: один благородний мальок коштує близько $ 1.

Однак процес зариблення - це лише початок. Риба ще повинна нагуляти вагу. «Практично 80% рибогосподарств вважають за краще не витрачати гроші на підгодівлю риби. Фактично вона харчується лише тим, що знаходить у водоймі. Такий принцип виробництва можуть дозволити собі або дрібні орендарі, або великі господарства, які володіють великими площами нагульних ставків, - розповів Сергій Закордонець. - Ми собі такого дозволити не можемо: площа наших нагульних водойм 225 га і стільки ж для вирощування». А щоб риба набрала 1 кг живої ваги, вона повинна з'їсти 4,3-4,5 кг корму. Тобто для того, щоб виростити 300 т товарної риби, необхідно 1,5 тис. т комбікорму, 1 т якого коштує близько 2 тис. грн. Слід враховувати і той факт, що якщо риба буде нагулювати вагу природним чином, то з одного гектара водойми знімеш 3-4 центнера риби, а якщо її підгодовувати, то на цій же площі можна виростити 12-15 центнерів. Ось така задачка з багатьма невідомими.

А ще слід враховувати і примхи природи. Так, через посуху додатково доводиться розщедрюватися на воду, щоб водоймища не обміліли. Більш того, в посушливий рік дорожчає і зерно, що безпосередньо позначається на вартості комбікорму, використовуваного при підгодівлі риби.

Обов'язково доведеться розщедритися і на охорону, оскільки браконьєри заходять і на державні, і на приватні водойми.

 

При цьому ефективно боротися з ними не можуть ні орендарі, ні держава. «Ми навіть наймали охоронців із сусідніх областей, щоб виключити злодійство. Але, на жаль, український менталітет невикорінний. Вони все одно вступали в змову з місцевим населенням і тягали рибу практично у нас з-під носа », - нарікав Анатолій Свириденко.

«Для того щоб успішно протистояти браконьєрам, необхідно вибити у них з-під ніг економічне підґрунтя. Так, замість штрафів вилучати кошти пересування і лову, - вважає Володимир Волков. - Також варто змінити практику судового реагування. І наостанок: створити гарячу лінію, щоб небайдужі люди могли оперативно повідомляти про випадки браконьєрства».

Як сказав Володимир Волков, риба - це не тільки цінний продукт харчування, але і незамінний компонент екосистеми. Однак один українець за рік з'їдає всього лише 14,1 кг риби, що приблизно в три рази менше, ніж житель Західної Європи. У зв'язку з цим в планах Комітету - наростити вилов риби з внутрішніх водойм. 

«Але частину державних підприємств, що працюють в рибній галузі, планується приватизувати. Як показує практика, найбільш результативно працюють організації, що знаходяться або в приватній власності, або ж керовані приватником і державою в рамках партнерства», - сказав Володимир Волков. А це досить непоганий шанс увійти в когорту рибовиробників. Але от коли це може статися сказати поки що складно. Однак про вихід на рибний ринок дрібним гравцям явно варто задуматися зараз, а не після того, як орендувати буде вже нічого.

Паспорт ринку

 • Обсяг ринку $ 70-100 млн
 • Кількість гравців більше 3 тис.
 • Рентабельність 50%

Ціни

 • короп 30-40 грн. / кг
 • товстолобик 25-30 грн. / кг
 • сом 40-45 грн. / кг
 • стерлядь 150-170 грн. / кг
Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Ставка 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Депозит "Посівний" під відсоток чарівний

Акційний депозит "Посівний"

10,5% річних у гривні на 6 місяців

Відсотки - в кінці строку

Вклади від 15 000 грн.

Лише у квітні 2021

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Залоговые кредиты в Киеве и области

Кредит під заставу нерухомості, авто, спецтехніки, золота та ін.

від 18% річних. Рішення за 30 хвилин

Будь-яка кредитна історія

Без довідки про доходи та поручителів

Будь-які суми від 15 000 грн. і вище

До 85% від вартості застави

Корисні статті з даної тематики