про твої фінанси

Розведення й вирощування прісноводної риби - водойма в оренду

На одному рибальському інтернет-форумі журналіст «ВД» натрапив на цікаву дискусію, учасники якої, рибалки-любителі, намагалися з'ясувати: здавати ставки-озера в оренду - це благо чи ні? Один рибалка зайняв жорстку позицію, безапеляційно заявивши, що «орендарі - це зло. Найпростіший спосіб з ними боротися - це просто не їздити на орендовані водойми».


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Огляд ринку
 2. Розведення риби: є варіанти
 3. Особливості рибного бізнесу
 4. Паспорт ринку

Добре, що по ходу розмови були приведені і історії, що підтверджують дбайливість бізнесменів, які взяли водойму в оренду . Наприклад, років п'ять-сім тому одне озеро в Дніпропетровській області перебувало на межі зникнення, оскільки корейські підприємці, що займаються землеробством на прилеглих територіях, практично осушили його, пустивши всю воду на іригаційні потреби. А рибу, природно, вибрали. Через рік прийшов орендар, рибу запустив, прибережну територію упорядкував, створив умови для лову й відпочинку.

Ось і вирішив Bankchart.com.ua з'ясувати, які перспективи у бізнесменів, які вирішили зайнятися розведенням прісноводної риби . Приречені вони боротися з браконьєрами, чиновниками, місцевими жителями і навіть з рибалками-любителями, або все ж у них є шанс.

Огляд ринку

«Конкуренції на ринку практично не відчувається. Навпаки. Наприклад, наше господарство не може задовольнити потреби супермаркетів Дніпропетровська і Кривого Рогу, - говорить Сергій Закордонець, голова правління ВАТ «Криворізьке рибне сільськогосподарське підприємство». - Раніше реалізовувати рибу було дуже складно. Доводилося самостійно налагоджувати реалізацію, організовувати торгові точки на ринках. Сьогодні необхідно всього лише доставити вказану кількість риби в той чи інший супермаркет».

Згадане господарство займається розведенням лебединського рамчатого коропа. Але в торгівлю можна поставляти не тільки коропа. Покупці змітають і щуку, і білого амура, і товстолобика.

Однак перш ніж розводити рибу в уподобаному ставку, краще порадитися з фахівцями, які підкажуть оптимальний склад риби, що запускається.

«Для зариблювання оптимально брати дворічного малька: приживлюваність його - близько 95%, та й хижак менше жере. Якщо взяти однолітку, то виживе не більше 80%, - пояснює Анатолій Свириденко, приватний підприємець з Миколаївщини. - При цьому варто врахувати, що в кінці літа і восени мальок коропа, товстолобика і білого амура йде за ціною від 40 грн. / кг. Але ця ціна орієнтовна, навесні вона може піднятися рази в півтора - сезон! Щоб зарибнити озеро з площею дзеркала 20 га, знадобиться 30-35 тис. «хвостів» коропа, 7-10 тис. товстолобика і тисячі три білого амура. Плюс також потрібно запустити хижаків, щоб вибивали смітну рибу (уклейку, йоржа, верховку і ін.). Найкраще справляються з «бур'янами» щука і судак».

Всі українські озера гарні. «Не в образу хліборобам буде сказано, але українські водойми по цінності можна порівняти з чорноземом. У водоймах прихований величезний потенціал відтворення. Мабуть, ні в кого в Європі, крім Росії, немає такого. Вдале розташування, оптимальні глибини, м'який температурний режим та ін.», - зазначив Володимир Волков, голова Державного комітету рибного господарства України.

На сьогодні Україна має значні площі внутрішніх водойм, придатні для вирощування риби. Водний фонд для вирощування об'єктів аквакультури перевищує 1 млн га, з них водосховищ - близько 800 тис. га, ставків - 122,5 тис. га, озер - 86,5 тис. га, водойм-охолоджувачів - 13,5 тис. га, водойм інших категорій - 6 тис. га.

Потенціал потенціалом, але ось зуміти домовитися з усіма інстанціями за оренду озера - складно . Оскільки за квоти на вилов риби відповідає Держкомітет з рибного господарства, за водні ресурси - Держкомітет з водного господарства, а з приводу оренди необхідно спілкуватися з місцевими органами самоврядування. Мужі государеві для спрощення життя орендарів хочуть впровадити систему єдиного дозвільного вікна. Але коли це станеться - сказати складно. Поки ж доводиться домовлятися (часом на переговори-вмовляння і не один рік може піти) з усіма можновладцями простими слов'янськими методами: сват-брат-конвертик.

«Спіткнутися можна, як кажуть, на рівному місці. Можливо, що уперся голова сільради, а може, свій підпис відмовиться ставити будь-хто зі столичних чиновників. Передбачити складно. Але, на жаль, за моїми спостереженнями, рідкісні випадки, коли оформлення оренди озера проходило без сучка і задирки», - сказав Анатолій Свириденко.

Так, за отримання дозволу «покористуватися» озерцем підприємець може викласти кілька сотень тисяч «зелених», в той час як сама оренда буде обходитися від 200 до 500 грн. за один гектар водного плеса. Та й то, навряд чи вийде взяти в оренду озеро, скажімо, під Києвом, Дніпропетровськом, Одесою. Розібрали вже.

Якщо вам потрібні гроші для розвитку бізнесу, скористайтеся  рейтингом кредитів . За допомогою такого рейтингу ви зможете оформити кредит на найвигідніших умовах!

Розведення риби: є варіанти

Після таких розкладів сто раз подумаєш, чи варто вкладати кошти в таку шалену справу як оренда водойми і  розведення риби . Однозначно - варто. Так, на перших порах доведеться неабияк розщедритися. Однак рентабельність може досягати і 50%. Природно, вибираючи водойму, необхідно оцінити її потенціал: місце розташування, наявність технічних споруд, зручність під'їзних шляхів, налагоджену систему збуту або ж близькість населених пунктів, в які вирощену рибу можна відвозити.

І головне. Слід звернути увагу на можливість додаткових заробітків . Що лежить на поверхні - платна риболовля. В середньому по Україні рибалки-любителі платять за день задоволення на чужому озері 70-100 грн. При цьому хтось обмежує обсяг виловленої риби 3-4 кг, а хтось із орендарів дозволяє віднести і всю здобич. При цьому бажано, щоб відстань між сусідніми рибалками була приблизно 50 м. Тоді вони будуть зацікавлені в приході на озеро. До речі, встановивши стаціонарні сижі-намети на кілька людей, можна заробляти додатково 150-250 грн. за намет.

Можна організувати і місце для купання, однак воно має бути на відстані не менше 100 м від найближчого рибалки. Якщо правильно організувати пляжний відпочинок - клієнти потягнуться. Можна поставити кілька дерев'яних альтанок з мангалами - їх використання обійдеться відпочивальникам від 100 грн. день.

Щоб відпочивальники, які прибули на власному авто і пляж колесами не трамбували, і таку собі копійку принесли, варто організувати і платну автостоянку. Ну, а щоб місцеві жителі постійно не котили бочку на прийшлих орендарів, їм можна надавати знижки на риболовлю і відвідування пляжу. Загалом, якщо розкинути мізками і підійти до справи творчо, можна гори звернути.

Особливості рибного бізнесу

Ставкове господарство в Херсонській області шукає нового господаря! Складається воно з двох водойм, площа дзеркала яких становить 80 і 50 га. Плюс будівельні об'єкти: бригадний будинок з декількох приміщень, парочка складів для кормів і хімікатів і т.д. І за все це добро нинішній власник просить, ні багато ні мало, - $ 1 млн. Сергій, господар ставків, запевняє, що споруди знаходяться в його власності, а за оренду озер він платить місцевій владі всього лише пару тисяч гривень на рік. При цьому озера зариблені товстолобиком, коропом, сомом і білим амуром. Але йому нецікаво розводити рибу і торгувати нею. Адже в середньому за дворічний цикл (стандартний термін для розведення товарної риби) з цих ставків можна зняти 250 т риби. З них 100 т можна буде реалізувати за 30-40 грн. за кг, а 150 т - по 10-20 грн. за кг.

А ось якщо знайти однодумця, який погодиться озера спустити і профінансувати їх зариблення віслоносом або стерляддю, то вдасться за два роки зняти від 100 до 200 т благородної риби і продати її мінімум по 80 грн. за кг. Підйом, як говориться, у наявності. Але і витрати теж вдарять по кишені: один благородний мальок коштує близько $ 1.

Однак процес зариблення - це лише початок. Риба ще повинна нагуляти вагу. «Практично 80% рибогосподарств вважають за краще не витрачати гроші на підгодівлю риби. Фактично вона харчується лише тим, що знаходить у водоймі. Такий принцип виробництва можуть дозволити собі або дрібні орендарі, або великі господарства, які володіють великими площами нагульних ставків, - розповів Сергій Закордонець. - Ми собі такого дозволити не можемо: площа наших нагульних водойм 225 га і стільки ж для вирощування». А щоб риба набрала 1 кг живої ваги, вона повинна з'їсти 4,3-4,5 кг корму. Тобто для того, щоб виростити 300 т товарної риби, необхідно 1,5 тис. т комбікорму, 1 т якого коштує близько 2 тис. грн. Слід враховувати і той факт, що якщо риба буде нагулювати вагу природним чином, то з одного гектара водойми знімеш 3-4 центнера риби, а якщо її підгодовувати, то на цій же площі можна виростити 12-15 центнерів. Ось така задачка з багатьма невідомими.

А ще слід враховувати і примхи природи. Так, через посуху додатково доводиться розщедрюватися на воду, щоб водоймища не обміліли. Більш того, в посушливий рік дорожчає і зерно, що безпосередньо позначається на вартості комбікорму, використовуваного при підгодівлі риби.

Обов'язково доведеться розщедритися і на охорону, оскільки браконьєри заходять і на державні, і на приватні водойми.

 

При цьому ефективно боротися з ними не можуть ні орендарі, ні держава. «Ми навіть наймали охоронців із сусідніх областей, щоб виключити злодійство. Але, на жаль, український менталітет невикорінний. Вони все одно вступали в змову з місцевим населенням і тягали рибу практично у нас з-під носа », - нарікав Анатолій Свириденко.

«Для того щоб успішно протистояти браконьєрам, необхідно вибити у них з-під ніг економічне підґрунтя. Так, замість штрафів вилучати кошти пересування і лову, - вважає Володимир Волков. - Також варто змінити практику судового реагування. І наостанок: створити гарячу лінію, щоб небайдужі люди могли оперативно повідомляти про випадки браконьєрства».

Як сказав Володимир Волков, риба - це не тільки цінний продукт харчування, але і незамінний компонент екосистеми. Однак один українець за рік з'їдає всього лише 14,1 кг риби, що приблизно в три рази менше, ніж житель Західної Європи. У зв'язку з цим в планах Комітету - наростити вилов риби з внутрішніх водойм. 

«Але частину державних підприємств, що працюють в рибній галузі, планується приватизувати. Як показує практика, найбільш результативно працюють організації, що знаходяться або в приватній власності, або ж керовані приватником і державою в рамках партнерства», - сказав Володимир Волков. А це досить непоганий шанс увійти в когорту рибовиробників. Але от коли це може статися сказати поки що складно. Однак про вихід на рибний ринок дрібним гравцям явно варто задуматися зараз, а не після того, як орендувати буде вже нічого.

Паспорт ринку

 • Обсяг ринку $ 70-100 млн
 • Кількість гравців більше 3 тис.
 • Рентабельність 50%

Ціни

 • короп 30-40 грн. / кг
 • товстолобик 25-30 грн. / кг
 • сом 40-45 грн. / кг
 • стерлядь 150-170 грн. / кг
Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики