про твої фінанси

Транзакції: щоб усе пройшло гладко

Банки здійснюють мільйони транзакцій в день. Більш ніж половина з них безпосередньо стосуються нас, їхніх клієнтів.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Що таке транзакція
 2. З рахунку на рахунок
 3. Складнощі переказу
 4. Що ж робити з помилками транзакції
 5. Грошові перекази
 6. Проблеми з отриманням переказу
 7. Як вирішити проблеми з транзакціями
 8. Оплата пластиком
 9. Проблеми при розрахунках пластиком
 10. Що робити, якщо під час вашого звернення в банкомат стався збій транзакції?

Практично будь-яка операція - від нарахування відсотків по депозитах до складних внутрішньобанківських дій з валютою - підпадає під визначення «транзакція».

Що таке транзакція

Під транзакцією зазвичай мають на увазі цикл взаємодії об'єктів протягом короткого відрізка часу, який включає запит, виконання завдання і відповідь.

У широкому значенні банківські транзакції - це різні операції з фінансами і рахунками. У більш вузькому - це операції власників банківських карт з використанням електронного рахунку (отримання готівки, зарплат і стипендій, переказ грошей, оплата рахунків); банківські перекази з рахунку на рахунок без пластикових карток; грошові перекази без відкриття рахунку, просто система ведення рахунків в банках і багато інших варіантів.

Транзакції бувають двох видів: онлайн і офлайн. Перша здійснюється за допомогою з'єднання зі спеціальним банківським центром (в реальному часі), а офлайн-транзакція ніякого з'єднання між учасниками платіжної системи не вимагає. Оскільки процес проведення транзакцій непростий, іноді можуть виникати проблеми, які можна вирішити, знаючи потрібні деталі.

Розглянемо деякі транзакції, до яких часто звертаємося в повсякденному житті: переказ грошей з рахунку на рахунок, оплата банківською картою і грошові перекази.

З рахунку на рахунок

І з поточними, і з ощадними рахунками в банках пов'язані свої транзакції. Наприклад, ви отримуєте на свій поточний рахунок зарплату або переводите її у готівку. Крім того, ви можете вільно переводити гроші, наприклад, з ощадного рахунку на ваш поточний рахунок. Правда, найчастіше переказують з поточного рахунку на поточний - одна людина іншій.

З усіх можливих грошових переказів варіант «з рахунку на рахунок» зазвичай найдешевший - середня комісія складає 0,3-1% від суми переказу. Правда, такі перекази іноді відбуваються порівняно повільно, особливо якщо мова йде про різні банки і країни. Операція відбувається швидко, якщо рахунки відкриті в одному банку або в банках-партнерах.

Недолік - потрібно мати відкритий поточний рахунок. Якщо ви захочете відкрити поточний рахунок спеціально, щоб вам на нього перевели гроші, то в середньому це коштує до 50 гривень в Україні і до 300 доларів в інших країнах. Крім того, при переказі грошей з рахунку на рахунок зарубіжні банки зазвичай беруть не тільки комісію, але і плату за саму транзакцію - близько 30 доларів.

Ще один не дуже радісний момент: зазвичай одержувач грошей за таким переказом повинен заплатити до 1% від суми за їх переведення в готівку. Крім того, існують обмеження на суму переказів українцями грошей за кордон, правда, не рахуючи оплати навчання, медичних, юридичних та інших послуг.

Складнощі переказу

Іноді при переказах з рахунку на рахунок трапляються помилки. І не тільки з технічних причин.

«Ми їздили відпочивати на західну Україну, і наш приятель з Луцька виявив, що йому не вистачає грошей на подорож. Він взяв з собою 500 гривень, а виявилося, що потрібно 1500!»- розповідає студентка Тетяна Поліщук. «Приятель подзвонив батькам в Луцьк і попросив, щоб йому переказали гроші. Його батько пішов у банк і перевів гроші з рахунку на рахунок, зі своєї картки на його картку. Сказали, що гроші прийдуть швидко, за півгодини. Однак затягнулося це надовго. Коли оператор набирала прізвище, то одну букву набрала неправильно, такий трапився людський фактор. Через це наш приятель не зміг отримати гроші».

Крім таких «живих» помилок з боку оператора або клієнта проблем в переказах більше виникнути не повинно. Правда, якщо захочете скористатися послугами банкомата - там вже своя специфіка.

Що ж робити з помилками транзакції

У згаданому вище випадку з неправильно набраним оператором прізвищем неприємності звелися до трати часу. «Щоб виправити ситуацію, батько нашого приятеля повинен був написати заяву, що допущена помилка, після цього гроші йому повернули - і він знову їх перевів на рахунок сина. Вся історія зайняла у нас 4 години, ми замість того, щоб гуляти по місту сиділи в відділенні банку і чекали: прийдуть гроші або не прийдуть »- скаржиться Тетяна Поліщук.

Якщо ж неприємність трапилася з банкоматом - сталася помилка під час переказу, то її виправлення займе ще більше часу, так як слід звернутися в банк і дочекатися банківської перевірки.

У будь-якому випадку, слід пам'ятати: якщо ви переводите гроші на рахунок іншого закордонного банку, що само по собі займає досить багато часу, то слід особливо ретельно перевірити всі дані, тому що помилка продовжить отримання грошей ще більше.

Грошові перекази

Якщо у вас немає рахунку в банку, і ви не збираєтеся його відкривати, то найкращий вибір транзакції для вас - скористатися спеціальними системами грошових переказів в тих же банках, на пошті або в інших пунктах. При переказах свої послуги пропонують безліч банківських і небанківських систем.

У першому випадку до звичних нам Ощадбанка і Укрпошти додалися банківські системи, найвідоміші з яких PrivatMoney ( Приватбанк ) і «Аваль-Експрес» ( « Райффайзен банк Аваль »).

Для міжнародних переказів найчастіше використовують Western Union , MoneyGram, INTEL-Express, РІА, Велсенд.

Позитив таких транзакцій (особливо при переказі грошей за кордон) полягає в тому, що вони працюють швидко. Правда, за це доведеться більше заплатити. Головний недолік - висока вартість, яка коливається від 1,5% до 11% від суми переказу.

Грошові перекази теж мають свої обмеження. Наприклад, без відкриття банківського рахунку за допомогою систем грошових переказів можна перевести тільки суму до 5 тис.грн. Правда, є і свої хитрощі - зазвичай суму розбивають на менші і роблять кілька переказів. Крім того, на відміну від переказів на поточний банківський рахунок, де гроші зберігаються необмежений термін (до його закриття), переказ за спеціальною системою зберігається протягом 45 днів - в різних системах по-різному. І якщо за цей час його не заберуть, то гроші повернуться відправнику.

Проблеми з отриманням переказу

Для будь-яких грошових переказів існує загальна проблема - гроші можна не отримати, якщо:

 • неправильно вказали одержувача грошей;
 • неправильно вказали адресу пункту виплати переказу;
 • втратили секретний код переказу.

Як вирішити проблеми з транзакціями

Всі перераховані вище проблеми можна вирішити. Треба подзвонити в службу підтримки системи переказів, послугами якої ви користувалися (зазвичай працює цілодобово), «заморозити» переказ, а потім при першій можливості підійти у відділення і відкоригувати необхідні дані.

При цьому у більшості систем різні способи вирішення проблемних ситуацій. Так, більшість банків повернуть гроші за скасування переведення, якщо він ще не був отриманий адресатом, але залишать собі комісійні. В інших втрата секретного коду - не проблема, тому що одержати переказ можна надавши паспорт і вказавши ім'я та прізвище відправника. А ось процедура зміни імені одержувача в деяких системах може зайняти досить довгий термін.

Щоб уникнути шахрайства, потрібно переводити гроші тільки тим, кого знаєте, і не звертати уваги на привабливі пропозиції по вигідному вкладенню грошей; придбання різних товарів за низькою ціною; можливості виграти в лотереї або на тоталізаторі. Крім того, не надсилайте грошовим переказом попередні платежі для отримання кредиту; будьте уважні, якщо вам по оголошенню пропонують після переказу повернути втрачені цінності або домашню тварину. І не вірте казкам про грошові кошти, які хочуть перевести на ваше ім'я незнайомі вам особи, уряди африканських країн і лотерейні магнати, або телефонним дзвінкам від правоохоронних органів, які просять гроші для знайомих, тому що з ними сталося лихо.

Оплата пластиком

Оплата товарів і різних послуг за допомогою кредитної або дебетної картки через електронний POS-термінал, мабуть, найменш поширена серед всіх перерахованих вище трансакцій. На території колишнього Радянського Союзу така процедура стала доступною з початку 90-х, однак впроваджувалася досить повільно, тоді як за кордоном, наприклад, в США, рідкісним як раз є використання готівки.

«Я розплачуюсь готівкою - тільки якщо забула кредитку або коли мені так вигідніше, - розповідає американка Анастасія Джонсон. - Справа в тому, що так магазинам дорожче: якщо ти користуєшся кредиткою, вони відраховують певний відсоток. Тому деякі з магазинів, в основному маленькі, роблять спеціальні акції, наприклад, якщо розплачуєшся готівкою, то отримуєш безкоштовно коробочку олів'є ».

В Україні відсоток, який стягують за використання пластикових карт при розрахунку в магазинах, не завжди однаковий. Все залежить від того, дебетна або кредитна це картка і від умов банку.

Проблеми при розрахунках пластиком

Як під час будь-яких транзакцій, в разі оплати пластиковими картками можуть виникнути свої складності. Студентка Юлія Котляренко розповідає: «Одного разу я розплачувалася своєю карткою в магазині, транзакція чомусь не пройшла. Не вдалася операція, банк видав інформацію, що картка може бути краденою, і її взагалі заблокували. А на цю картку мені батьки гроші надсилали. Я подзвонила в банк, мені сказали, що будуть розбиратися, і розбиралися два або три дні - а я сиділа без грошей, зателефонувала своїм знайомим, щоб позичити і якось вижити».

Причин помилок банкоматів кілька. Збій видачі готівкових коштів може статися на одному з етапів транзакції: в самому терміналі (поломка або збій в роботі банкомату), збій зв'язку і процесингу. Тобто збій відбувається, коли обладнання не може обробити операцію. У такому випадку можливі кілька сценаріїв розвитку ситуації: сума залишається заблокованою, але з рахунку не списується, але буває і таке, що сума з рахунку списується. Однак всі ці ситуації досить легко можуть бути вирішені при зверненні в банк.

Часто в одному магазині встановлені термінали різних банків, і якщо відбувається помилка зчитування в одному з них, а в іншому - все в порядку, то у власників карт виникає враження, що термінали одних банків не приймають кредитні картки інших. Однак це неправда, тому що банки-еквайєри, що видають пластикові карти населенню, є членами платіжних мереж Visa і MasterCard. Тому банкомати Visa приймають картки MasterCard і, навпаки, банкомати MasterCard приймають картки Visa. Однак в Україні діє ще одна платіжна система - НСМЕП (національна система міжнародних електронних платежів), яка є окремою системою, яка обслуговує лише чіпові карти. В цьому випадку банкомати системи НСМЕП навряд чи приймуть пластикові карти систем Visa і MasterCard. І, хоча теоретично банкомати НСМЕП можна налаштувати на прийом карток із магнітною стрічкою, цей процес досить витратний, і навряд чи буде реалізований повсюдно.

Від усіх помилок під час вище перелічених транзакцій не застрахуєшся. Головне, потрібно бути максимально уважним, щоб не стати їх причиною. І бути готовим до всього - в першу чергу до того, що вирішення ситуації від невдалої транзакції доведеться почекати.

Що робити, якщо під час вашого звернення в банкомат стався збій транзакції?

При збої в здійсненні транзакції через банкомат вам слід:

 • в обов'язковому порядку зберегти всі чеки, які може видати банкомат про проведену (неуспішну) операцію (транзакцію);
 • запам'ятати дату і час, коли стався збій;
 • скласти і відправити в банк заяву з описом ситуації, що склалася
 • отримати від банку (як правило, в усній формі) роз'яснення про причини виникнення збою і варіанти подальшого вирішення ситуації.

Слід пам'ятати, що для вирішення деяких питань (наприклад, про розблокування або анулювання транзакції) службовці банку будуть звертатися до спеціальної банківської інформації про проходження транзакцій, тому не виключено, що користувачеві доведеться чекати відповіді від банку протягом 1-5 робочих днів.

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит під 1,5% на місяць. Під авто, квартиру, будинок, нежитлове приміщення

Кредит: 30 000 - 15 000 000 грн.

Термін: від 1 місяця до 10 років

Без виписки і перереєстрації

Київ, Київська область, Одеса, Харків, Дніпро, Львів, Полтава, Житомир, Івано-Франківськ

Агропросперіс Банк

Вигідні депозити

Депозит "Класичний+"

Cтавка – 9,5% річних у гривні

+0,25% при сумі від 100 000 грн.

Термін – 12 місяців

Виплата відсотків – в кінці строку

Мінімальна сума вкладу – 15 000 грн.

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Ocean

Великі кредити на ваші мрії

Кредити по банківським умовам, тільки швидше

Сума / сумма: до 200 000 грн.

Строк / срок: до 36 м.

Ставка від 29,99% річних

Комісія від 1,99% в місяць від суми кредиту

Ефективна ставка від 66%

Корисні статті з даної тематики