про твої фінанси

Що робити, якщо невірно вказали реквізити в платіжці

Якщо вказаний в платіжному документі рахунок одержувача виявиться неактивним, ви зможете повернути гроші вже протягом декількох днів. Якщо ж рахунок дійсний - процедура може затягнутися. Можливо, навіть буде потрібно судове втручання. Про механізм повернення грошей і комісії банків за цю послугу розповідає Prostobank.ua


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Коли в невірному переказі коштів винен сам платник
  2. Коли в невірному переказі коштів винен банк-одержувач коштів
  3. Права та обов'язки сторін
  4. Умови повернення грошей за платіжним дорученням від банків

Коли в невірному переказі коштів винен сам платник

Катерина Гутгарц, головний редактор Prostopravo.com.ua

У разі якщо помилковий переказ коштів неналежному отримувачу стався з вини платника, слід керуватися нормами Цивільного кодексу України, а саме ст. 400. Згідно з останньою недобросовісний володілець зобов'язаний негайно повернути майно особі, яка має на нього право власності або інше право відповідно до договору або закону, або яка є добросовісним володільцем цього майна. У разі невиконання недобросовісним володільцем цього обов'язку, заінтересована особа має право пред'явити позов про витребування цього майна.

Якщо ж неналежний одержувач відмовиться повертати кошти витребувати їх можна в судовому порядку, а разом з тим і відсотки за користування чужими грошовими коштами відповідно до ст. 536 Цивільного Кодексу України.

Олена Франківська, перший заступник Голови Правління Forward Bank

Банк одержувача зараховує кошти на рахунки своїх клієнтів, тільки після проведення перевірки реквізитів і, головне, за умови їх збігу. Тобто банк одержувача зобов'язаний перевірити відповідність номера рахунку клієнта та його коду, які вказані в електронному документі. У разі їх невідповідності, банк має право затримати суму переказу на строк до чотирьох робочих днів для встановлення належного отримувача цих коштів.

Якщо помилка була допущена платником, то кошти зараховані на рахунок неналежного одержувача останній повинен повернути протягом п'яти днів з дня зарахування їх на рахунок.

Олена Деркач, керівник проектів відділу заощаджень і транзакційних продуктів ОТП Банку

Банк-відправник повинен прийняти від клієнта заповнений документ або заповнити документ самостійно і запевнити його підписом платника. Своїм підписом платник підтверджує правильність всіх зазначених реквізитів, суми, призначення платежу. Банк-відправник може впливати на платіж тільки в рамках чинного законодавства, а саме: контролювати виконання чинних обмежень за сумами і режимами рахунків.

Якщо призначення платежу не суперечить чинному законодавству, банк-відправник не має можливості проконтролювати його правильність, так як це прерогатива одержувача і платника. Банк-отримувач має право зарахувати кошти на рахунок отримувача, якщо реквізити отримувача вказані коректно і суть переказу не суперечить чинному законодавству.

Якщо був невірно вказано рахунок одержувача, кошти зараховуються в банку одержувача на рахунок «Суми до з'ясування» і повертаються відправнику на четвертий робочий день. З ініціативи клієнта банк відправника направляє в банк одержувача запит на повернення коштів. Клієнт самостійно вирішує питання з неналежним одержувачем.

Банк-відправник фізично не зможе відправити платіж в разі незаповнення або грубого порушення режиму хоча б одного з обов'язкових реквізитів, відповідно, банк-одержувач не зможе їх отримати.

Коли в невірному переказі коштів винен банк-одержувач коштів

Катерина Гутгарц, головний редактор Prostopravo.com.ua

У Законі України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні», а також в Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті (Постанова НБУ від 21.01.2004 р. №22) міститься таке визначення помилкового переказу - це рух певної суми коштів, в внаслідок якого з вини банку або іншого суб'єкта переказу відбувається її списання з рахунку неналежного платника та / або зарахування на рахунок неналежного отримувача чи видача йому цієї суми у готівковій формі.

Згідно п. 32.3.1. ст. 32 цього ж Закону в разі помилкового переказу суми переказу на рахунок неналежного одержувача, що стався з вини банку, цей банк-порушник зобов'язаний негайно після виявлення помилки переказати за рахунок власних коштів суму переказу отримувачу. В іншому випадку одержувач має право в установленому законом порядку вимагати від банку-порушника ініціювання переказу йому суми переказу за рахунок власних коштів, сплати пені в розмірі 0,1 відсотка суми простроченого платежу за кожен день прострочення починаючи від дати завершення помилкового переказу, яка не може перевищувати 10 відсотків суми переказу.

Одночасно банк-порушник зобов'язаний після виявлення помилки негайно повідомити неналежного отримувача про здійснення помилкового переказу та про необхідність ініціювання ним переказу еквівалентної суми коштів цьому банку протягом трьох робочих днів з дати надходження такого повідомлення.

У разі порушення неналежним отримувачем зазначеного триденного строку, банк-порушник має право вимагати від неналежного отримувача повернення суми переказу, а також сплату пені в розмірі 0,1 відсотка суми простроченого платежу за кожен день починаючи з дати завершення помилкового переказу до дня повернення коштів включно, яка не може перевищувати 10 відсотків суми переказу.

Олена Франківська, перший заступник Голови Правління Forward Bank

Якщо в помилковому перерахуванні коштів винен банк, і кошти зараховані на рахунок неналежного одержувача, то банк зобов'язаний одразу після виявлення своєї помилки перерахувати ці кошти на рахунок одержувача, якому вони призначалися. Одночасно банк, який помилково перерахував кошти, зобов'язаний надіслати повідомлення неналежному одержувачу (безпосередньо або через банк, що обслуговує цього одержувача) про здійснення йому помилкового переказу та про необхідність повернути зазначену суму протягом трьох робочих днів з дати надходження такого повідомлення. Банк, що обслуговує неналежного одержувача, отримавши повідомлення, передає його одержувачу під підпис або надсилає рекомендованим листом.

Права та обов'язки сторін

Касир при прийомі платежів в готівковій формі через касу банку керується насамперед Інструкцією НБУ №103 про ведення касових операцій банками в Україні, а також внутрішніми нормативними документами про ведення касових операцій, які повністю відповідають вимогам вище названої Інструкції.

Зокрема, для оформлення касового документа при прийомі платежів в готівковій формі, який називається «заява на переказ готівки», касир керується додатком до Інструкції «Правила заповнення реквізитів касових документів». Касир зобов'язаний заповнити заяву на переказ готівки відповідно до вимог цього додатка.

У разі якщо в реквізитах платежу невірно вказано найменування одержувача - мається на увазі не допущена орфографічна помилка, а зазначений, наприклад, зовсім інший клієнт - такий платіж банк-одержувач не прийме, кошти будуть зараховані на рахунок нез'ясованих платежів і банку-відправнику прийде запит на уточнення реквізиту платежу. У разі, якщо відповіді на запит про уточнення від банку-відправника не надійшло - банк-одержувач відправляє кошти назад.

Що стосується призначення платежу - тут немає чітких правил, зазвичай це поле повинно містити дані про те: за що платіж, відповідно до чого, наявність ПДВ (якщо на користь юридичної особи). Якщо платіж здійснюється на рахунок фізичної особи - банк-одержувач має право не прийняти платіж, в разі наявності ознак підприємницької діяльності в призначенні платежу.

У разі якщо в реквізитах платежу вказаний невірно рахунок, такий платіж банк-одержувач не прийме, кошти будуть зараховані на рахунок нез'ясованих платежів і банку-відправнику прийде запит на уточнення реквізиту платежу. У разі якщо відповіді на запит про уточнення від банку-відправника не надійшло - банк-одержувач відправляє кошти назад. Термін відправки регламентований трьома днями.

Для того щоб повернути кошти, сплачені на невірний рахунок необхідно звернутися у відділення банку, в якому було здійснено платіж та надати заяву-підтвердження вірного рахунку одержувача або заяву на повернення коштів.  

Існують випадки, коли кошти можуть і не повернути: коли гроші перераховані на неправильний, але активний рахунок, а неналежний отримувач не погоджується повертати кошти. Комісія за невірний платіж теж не повертається.

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Перший автоломбард

Кредит под залог авто от 4,5% в месяц. Автоломбард с правом вождения (без стоянки)

Решение по кредиту в день обращения.

320+ отделений автоломбардов в 115 городах Украины.

Без справки о доходах и переоформления машины.

Сумма кредита от 15 000 грн. до 499 999 грн.

Срок кредитования до 36 месяцев.

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

Від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком

Оплати в один дотик з технологією payWave

Знімайте та поповнюйте на будь-які суми

Безкоштовне поповнення та будь-які безготівкові розрахунки

Без плати за обслуговування

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики