про твої фінанси

SEPA перекази: європейські перекази для українців

Для європейських громадян перекази SEPA давно стали нормою: платежі між країнами Євросоюзу проходять так само легко і швидко, як і внутрішньодержавні. Про те, як працює система SEPA Instant Credit Transfer, чим вона може бути цікава українцям і коли стане доступна, розповість Prostobank.ua


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Хто входить в SEPA
 2. Валюта SEPA
 3. Як працює SEPA-переказ
 4. Терміни SEPA-платежу
 5. Скільки коштує переказ SEPA
 6. SWIFT vs SEPA
 7. SEPA-платежі в Україні
 8. Думка експерта

SEPA (Single Euro Payments Area або Єдина зона платежів в євро) - міжнародна зона з декількох десятків європейських країн, в якій можна здійснити або прийняти переказ в єдиній валюті - євро - за загальними для всіх країн правилами - це так званий Європейський платіж.

Об'єднання країн в Європейський союз вимагає створення єдиного платіжного простору, який не залежав би від внутрішнього фінансового регулювання кожної з країн союзу і наявності кордонів. Тому країни єврозони приділили питанню створення такої системи останнє десятиліття, і сьогодні вона успішно працює майже в усіх країнах Європи, дозволяючи здійснювати перекази між одержувачами в Європі швидко і з мінімальними вимогами до наданих реквізитів.

Хто входить в SEPA

Станом на червень-2019 SEPA працює в 36 країнах: 28 державах єврозони, 4 країнах з Європейської зони вільної торгівлі (Ісландія, Ліхтенштейн, Норвегія і Швейцарія) і 3 країнах не з ЄС (Андорра, Монако, Сан Марино), а не так давно до системи приєдналося місто Ватикан. Україна поки не входить в зону дії системи.

Перелік країн зони SEPA станом на липень-2019

Країни SEPA

Початок IBAN

Довжина IBAN

Австрія

AT

20

Андорра

AD

24

Бельгія

BE

16

Болгарія

BG

22

Ватикан

VA

22

Великобританія

GB

22

Угорщина

HU

28

Німеччина

DE

22

Греція

GR

27

Данія

DK

18

Ірландія

IE

22

Ісландія

IS

26

Іспанія

ES

24

Італія

IT

27

Кіпр

CY

28

Латвія

LV

21

Литва

LT

20

Ліхтенштейн

LI

21

Люксембург

LU

20

Мальта

MT

31

Монако

MC

27

Нідерланди

NL

18

Норвегія

NO

15

Польща

PL

28

Португалія

PT

25

Румунія

RO

24

Сан-Марино

SM

27

Словаччина

SK

24

Словенія

SI

19

Фінляндія

FI

18

Франція

FR

27

Хорватія

HR

21

Чехія

CZ

24

Швейцарія

СН

21

Швеція

SE

24

Естонія

EE

20

Валюта SEPA

У якій би країні не перебували відправник і одержувач платежу, єдиною валютою для транзакцій всередині SEPA є євро. У разі якщо країна входить в зону SEPA, але має свою валюту (наприклад, Великобританія або Чехія), місцеві банки пропонують здійснити конвертацію національної валюти в євро для здійснення платежу або навпаки - для виплати переказу. Однак треба пам'ятати про те, що послуга з конвертації не є частиною платежу SEPA, і за її здійснення банки стягують додаткову комісію. А тому в разі здійснення регулярних платежів, рекомендується відкрити рахунок саме в євро.

Як працює SEPA-переказ

У SEPA передбачено три види платежів: кредитний, дебетний і картковий. Нехай вас не бентежить слово «кредитний», такий платіж насправді не має відношення до кредитних коштів і більшість платежів в системі якраз таки відноситься до цього виду платежів. Тобто кредитний платіж - це звичайний платіж з рахунку на рахунок.

Дебетний рахунок використовується для операцій дебетування з боку одержувача платежу, наприклад, для списання постачальником комунальних послуг плати за свій сервіс (зрозуміло, з дозволу споживача такої послуги - власника рахунку).

Карткові платежі більше стосуються безпосередньо банківської діяльності і повноцінно ще не працюють.

Безумовна перевага SEPA для клієнтів - простота і уніфікованість операції для будь-якої країни, що входить в систему. Наприклад, раніше, якщо датчанин мав віллу в Греції, для оплати комунальних платежів за неї йому необхідно було відкрити рахунок в банку Греції або здійснити досить складний міжнародний платіж (або кілька). З появою SEPA такому громадянину ЄС досить дозволити постачальнику послуг знімати гроші зі свого рахунку в датському банку або самому регулярно робити платіж через звичайний інтернет-банк. Тобто завдяки системі SEPA немає ніякої різниці між місцевим платежем і міжнародним.

Звідси випливає головна вимога при проведенні SEPA-переказу - вказівка в якості номера рахунку одержувача коду IBAN.

IBAN (International bank account number) - міжнародний номер банківського рахунку, який використовується при міжнародних розрахунках. «Кожна країна самостійно встановлює структуру номера рахунку IBAN, за стандартом ISO 13616. Для України IBAN буде складатися з 29 букв і цифр: перші 10 знаків - це код країни, контрольне число і код банку, останні 19 - номер рахунку клієнта банку. По перших двох буквах можна буде відразу розпізнати країну-учасника - Україна (UA), (див. табл вище - Prostobank.ua), а за допомогою контрольного розряду виконати перевірку рахунку клієнта на його коректність ». - пояснює Олена Стріхо, начальник розрахунково-операційного центру Банку Кредит Дніпро. Таким чином, вказувати ​​назву банку, в який йдуть гроші, і його ідентифікаційний код BIC, ім'я або назву фірми-одержувача більше не є необхідним.

Терміни SEPA-платежу

У SEPA працює правило «день + 1», тобто платіж повинен йти не більше одного робочого дня: якщо платіжка надійшла в банк до 18.00, гроші повинні бути зараховані на рахунок одержувача на наступний робочий день. За фактом у більшості банків такі платежі проходять практично миттєво.

Скільки коштує переказ SEPA

Однією з цілей створення SEPA було здешевлення внутрішньоєвропейських переказів, а тому на сьогоднішній день система має максимально демократичні тарифи: у багатьох банках платежі в системі безкоштовні або повністю, або починаючи з певної суми. Якщо ж якийсь банк стягує комісію за платіж, то вона становить 3-5 євро за операцію (незалежно від суми платежу).

Для одержувачів переказу SEPA все ще приємніше: правилами SEPA встановлено, що адресат платежу отримує всю суму повністю, без будь-яких комісій з боку банку.

SWIFT vs SEPA

До появи системи SEPA безумовним лідером по надійності і вартості міжнародних переказів була система SWIFT. Поза зоною обігу євро ситуація не змінилася і на сьогоднішній день. Однак для платежів в рамках Європи, SEPA стала набагато привабливішою.

Порівняльна таблиця по платежах SEPA і SWIFT

 

SWIFT

SEPA

Географія

Весь світ (210 країн)

Європа (36 країн)

Доступні валюти платежу

Будь-яка

Тільки євро

Термін здійснення переказу

До 5 банківських днів

До 1 банківського дня

Вартість переказу

10-50 $ в залежності від даних відправника і одержувача

Безкоштовно або 3-5 євро

SEPA-платежі в Україні

Незважаючи на те, що поки Україна не приєдналася до зони дії системи SEPA, перші кроки в цьому напрямку НБУ вже здійснив. Так, з 1 квітня 2019 року регулятор ввів міжнародний формат номеру банківського рахунку IBAN в рамках планомірної модернізації системи електронних платежів і з метою гармонізації українського платіжного простору з європейським. Для України IBAN складається з 29 букв і цифр: коду країни (UA - Україна), контрольного розряду, коду банку та номера рахунку.

«Для клієнтів українських банків застосування стандарту IBAN буде обов'язковим при здійсненні внутрішніх і зовнішніх переказів грошових коштів в гривні та іноземній валюті. - роз'яснює принцип розрахунків за новими стандартами Олена Стріхо. - Це допоможе швидше здійснювати перекази і отримувати кошти завдяки простій і зручній ідентифікації обслуговуючого банку, платника і одержувача коштів, а також мінімізує кількість помилок завдяки скороченню реквізитів в розрахункових документах. Крім того, в майбутньому використання IBAN також дасть можливість застосовувати QR-коди з інформацією про нього, що спростить оплату рахунків і обмін платіжною інформацією.

У перехідний період з 1 квітня по 31 жовтня 2019 клієнти банків в реквізитах розрахункових документів зможуть вказувати як діючий номер рахунку та код банку, так і номер в стандарті IBAN ».

Думка експерта

У чому переваги і недоліки системи SEPA в порівнянні зі SWIFT?

Олена Стріхо, начальник розрахунково-операційного центру Банку Кредит Дніпро

Основні параметри переказів SEPA:

 • валюта платежу євро;
 • банк платника і одержувача знаходяться в Європейському союзі або в державах-членах Європейського економічного простору і є учасниками системи платежів SEPA;
 • в платіжному дорученні наведено коректний міжнародний номер рахунку одержувача (IBAN), а також BIC-код банку-одержувача;
 • сума платежу не повинна перевищувати 50 000 євро;
 • виконання платежу Т + 1 (на наступний день) за умови, що заявка подана до закінчення операційного дня;
 • тип стягнення комісії за платежами SEPA - «витрати на двох» (платник і одержувач несуть витрати по перерахуванню навпіл)

SWIFT-платіж - це міжнародне перерахування грошових коштів між банками, фізичними і юридичними особами через систему SWIFT. Учасниками даної системи на даний момент є більш 10 тисяч фінансових корпорацій з 210 країн. Це дає можливість швидкого відправлення міжнародних платежів в різних валютах в більшість розвинених країн світу.

Система SWIFT оптимальна для відправлення переказу в наступних випадках:

 • перерахування великої суми за кордон з мінімізацією втрат на комісійних;
 • оплата великих покупок за кордоном;
 • оплата послуг іноземних компаній;
 • перерахування великої суми грошей приватним особам в інших цілях.

Кожен банк в системі SWIFT має свій унікальний SWIFT-код. При відправці платежу грошові кошти зараховуються безпосередньо на рахунок особи, якій вони призначаються. У відправника є можливість вибрати валюту зарахування переказу, незалежно від того, в якій валюті проводиться відправка.

Переказ може проходити через банк-кореспондент - великий світовий банк, який відправляє кошти на рахунок кінцевого одержувача в банку, не підключеному до системи SWIFT. У цьому випадку доводиться сплатити додаткову комісію банку-кореспонденту.

Головною перевагою міжнародних платежів SWIFT є їх доступність у великій кількості країн і співпраця з більшістю банків. З огляду на те, що система залучає банки-кореспонденти, відправити і отримати переказ SWIFT можна навіть в тому банку, який не співпрацює з системою безпосередньо.

Інші переваги системи SWIFT:

 • точність доставки переказу - грошові кошти надходять адресно на вказаний рахунок;
 • безпека - система надійно зберігає конфіденційні дані клієнтів;
 • гарантія своєчасної доставки засобів;
 • відсутність граничних сум для відправки (є необхідність узгодження з валютним законодавством);
 • широкий вибір валют;
 • можливість відправлення переказу на рахунки фізосіб і юросіб;
 • помірні комісії при пересиланні великих грошових сум.

Недолік системи SEPA - здійснення переказів тільки в євро і покриття тільки Єврозони (країни, що входять в ЄС або держави-члени Європейської економічної зони).

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Chatex

Криптобанк Chatex международные переводы в Телеграмм

Храни сбережения в цифровом долларе USDT TRC-20.

Выводи на сторонние кошельки всего за 0.5 USDT.

Мгновенные переводы ваших активов по всему миру.

Комиссия на покупку и переводы внутри системы — 0%

Prosto Money

Деньги под залог авто и недвижимости в Киеве и Львове

Сумма от 50 000 до 20 000 000 грн.

Срок от 3 месяцев до 5 лет

Возможность досрочного погашения и пролонгации

Без переоформления (Вы остаётесь собственником)

Без звонков на работу/родственникам

Одобрение 95% заявок

Территория Киев и область до 35 км, Львов и область до 35 км

Корисні статті з даної тематики