про твої фінанси

Як визначити справжність грошей - гривневих і доларових купюр?

Які основні ознаки, за якими можна з високою ймовірністю встановити справжність гривневої і доларової грошової купюри? Визначити справжність грошей безкоштовно можна в територіальному управлінні НБУ. Експрес-перевірка в комерційному банку займе всього пару хвилин, але в середньому обійдеться в 50 копійок за банкноту або 0,5 п.п. від суми. Детально про процедуру перевірки грошових купюр на справжність розповідає Bankchart.com.ua


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Тарифи перевірки купюри на справжність
 2. Як відрізнити справжні гривню і долар від фальшивих
 3. Що відбувається, якщо касир банку виявив фальшиву купюру у клієнта?

Тарифи перевірки купюри на справжність

Переважна більшість комерційних банків пропонує безкоштовну перевірку купюр національної грошової одиниці на справжність, хоча трапляється, що така послуга може бути і платною. Перевірка ж іноземних купюр (долар, євро) обійдеться клієнтам в суму від 0,2 коп. до 3 грн. за купюру. Тариф на таку перевірку залежить як від цінової політики банку (в залежності від завантаженості касових вузлів банк може піднімати тарифи або опускати їх), кількості купюр на експертизу - чим більше купюр, тим менше тариф, або від суми валюти, яку необхідно перевірити (може скласти 0,1-2% від суми). Так що перш ніж відправитися в свій обслуговуючий банк для перевірки накопичень, слід поцікавитися чинним в ньому тарифом на перевірку справжності купюр, адже витрати на подібну експертизу можуть виявитися вельми істотними. 

Як відрізнити справжні гривню і долар від фальшивих

Банки захищені від фальшивих гривень - фінансові установи оснащені спеціальним обладнанням. Йдеться про детекторb валют, якими забезпечені каси банків. Вони дозволяють перевірити більш складні захисні елементи національної валюти - інфрачервоні точки, невидимі ворсинки, флюорісцентні елементи дизайну, магнітний захист тощо. Крім того, при прийомі готівки у великих обсягах банки використовують сучасну касову сортувальну техніку, яка здійснює ретельну детекцію банкнот.

На відміну від банків, населення не має спеціальних пристроїв для перевірки автентичності купюр і має керуватися іншими способами захисту від підробки. Серед ознак справжності банкнот потрібно враховувати наступні:

 • водяний знак - портрет громадських діячів з лівого боку на лицьовій частині банкноти;
 • захисна стрічка, полімерна стрічка - втоплена в глибину банкноти і проглядається зліва від центру банкноти під час розгляду лицьового боку банкноти проти світла;
 • латентне (приховане зображення) - рельєфне зображення цифрового номіналу, яке приховано в декоративному елементі із зображенням малого герба України. Латентне зображення чітко видно при розгляді банкноти під гострим кутом до джерела світла;
 • ступінь пружності (хрускіт) банкноти.

 

В випадку, якщо клієнт звернувся до банківського відділення з метою перевірити справжність купюри і вона виявилася фальшивою, касир зобов'язаний повідомити про це в правоохоронні органи, вилучити підроблені гроші і підготувати касовий ордер, який завіряється підписом і печаткою працівника банку.  Вилучена сума клієнту не повертається.

На жаль, часом відрізнити фальшиві гроші без спеціального обладнання складно навіть експертові. Але якщо підробка груба, то виявити її можна. В першу чергу варто звернути увагу на наявність водяного знаку. На гривнях старішого зразка це тризуб, на нових - портрети громадських діячів. На водяному знаку долара зображені портрети президентів, у євро - цифра номіналу і часткове повторення архітектурного зображення. Крім цього, водяний знак повинен мати розпливчасті контури. Друга ознака справжньої купюри - рельєфність тексту. На справжніх грошах практично всі написи зроблені рельєфною фарбою. Також на цій купюрі кольори фарби плавно перетікають з одного в інший завдяки орлівському друку. На підроблених купюрах кольори мають розриви. Ще один захисний елемент - волокна різних кольорів, вживлені в папір. Якщо перед вами фальшивка, то волокна, скоріше за все, будуть наклеєні і їх можна відокремити звичайною шпилькою.

При перевірці доларів США необхідно звернути увагу на наступні ознаки автентичності:

 1. Лицьова сторона долара містить основне зображення (портрет історичного діяча), друк Федерального Резервного банку, печатку Міністерства Фінансів.
 2. На лицьовій стороні міститься два відбитка серійного номера, буквений і цифровий код банку, контрольні букви в кутах, номер кліше лицьового боку, рік випуску.
 3. На звороті є сюжетна центральна частина - гравюри будівель державних установ (крім 2-доларової купюри), номер кліше зворотного боку.
 4. Напис «In God we trust» на зворотному боці є обов'язковою для банкнот будь-якого номіналу.
 5. Фонові офсетні кольорові зображення: 
  1. Водяний знак - півтонування зі злегка розмитими краями. Видиме при розгляданні паперу на просвіт. Темні ділянки - це локальне збільшення щільності розподілу волокон на аркуші паперу, а світлі - зменшення.
  2. Захисні волокна - дрібні волокна з різних матеріалів, хаотично розміщені в папері. Використовуються як безбарвні, так і різних кольорів.
  3. Захисна смуга - чужорідне тіло, розташоване в папері. При погляді проти світла бачимо його як темну лінію, вона повинна бути суцільна.
  4. Глибокий (що гравірується) друк. На поверхню паперу наносяться рельєфні лінії з фарби, які можна відчути на дотик. За допомогою цієї техніки віддруковані основні зображення - портрет, позначення номіналів словами і цифрами, назва емісійного банку.

Прес-служба UKRSIBBANK BNP Paribas Group

Найпростіший і надійний спосіб визначення достовірності купюри (у нашому випадку - гривні) - уважно розглянути водяний знак, піднісши купюру до джерела світла. Водяний знак на українській валюті розташований зліва і являє собою такий же портрет, як і на лицьовій частині банкноти. 

Друга ознака справжності гривні - це рельєфні позначення номіналу для слабозорих людей. Їх легко можна промацати пальцями - повна гладкість купюри повинна насторожувати, це швидше за все підробка.

Насправді, справжність долара визначається фактично тими ж методами, так як ознаки автентичності багато в чому аналогічні. Крім цього, справжній долар відрізняється такою унікальною характеристикою, як типографічна фарба на цифрі що змінює колір: якщо подивитися на банкноту під різним кутом, то фарба, застосована в цифрі в нижньому куті банкноти, переходить із зеленого кольору в чорний і навпаки.

Взагалі «рецепти» як паперу, так і чорнил для долара тримаються в найсуворішому секреті, тому підробити їх вкрай складно. До складу паперу для купюр входять бавовняні нитки, тому рельєфність паперу добре відчутна при потиранні пальцем, а товщина купюри вкрай невелика. Занадто товстий папір - явна ознака підробки.

Що відбувається, якщо касир банку виявив фальшиву купюру у клієнта?

Олена Франківська, перший заступник Голови Правління  Forward Bank

У разі якщо клієнт передав касирові фальшиву купюру для виконання будь-якої операції, така купюра вилучається і відправляється на дослідження в НБУ. При цьому оформляється довідка про вилучення даної купюри.

Банк, у разі виявлення в одного клієнта двох або більше фальшивих купюр, повинен негайно сповістити відповідний підрозділ МВС України. 

Євгенія Тичинська, прес-служба  UKRSIBBANK  BNP Paribas Group

Згідно з Інструкцією про ведення касових операцій банками в Україні в разі виявлення сумнівної купюри співробітник банку зобов'язаний вилучити її для дослідження і оформити довідку про вилучення в трьох примірниках. Якщо клієнт сам приніс сумнівну купюру в банк для дослідження, він повинен написати заяву. Далі процедура така ж, що і при виявленні купюри касиром. Якщо дослідження купюр покаже, що гроші фальшиві, то банк їх спише. Компенсувати підробку клієнту банк не зобов'язаний. 

При цьому якщо сумнівних купюр дві або більше, то касир зобов'язаний відразу ж повідомити про це в МВС по телефону і не пізніше наступного робочого дня - письмово, приклавши довідку про вилучення. І тоді клієнт повинен бути готовий до спілкування з працівниками міліції на предмет походження купюр і навіть до можливого обшуку. Якщо міліція доведе причетність до збуту фальшивих грошей, то винному загрожує від 3 до 7 років позбавлення волі.

У банку ймовірність отримати підроблену купюру дорівнює нулю. Так як згідно з Інструкцією про порядок організації та здійснення валютно-обмінних операцій на території України банк перевіряє справжність купюр з використанням обладнання для роботи з готівкою, яке забезпечує контроль ультрафіолетового, інфрачервоного, магнітного захисту, а також візуальний контроль проти світла, у відбитому світлі і з збільшенням більш ніж в 10 разів.

Фальшиві гроші найчастіше потрапляють людям «з рук», тобто при розрахунку на ринках, в несанкціонованих місцях продажу і при нелегальному обміні валют.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики