про твої фінанси

Обмінюємо монети на купюри: куди нести вміст скарбнички

Prosto і приємно складати дрібні гроші в скарбничку. Але що робити, коли приходить час її розбити, і у вас на руках виявляється значна сума монетами? Наскільки складно обміняти дрібні гроші на купюри, і які банки готові надати таку послугу, дізнавався і перевіряв Bankchart.com.ua


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Прийом монет: чи має банк право відмовити 
  2. Альтернативні способи «позбутися» від монет:

Прийом монет: чи має банк право відмовити 

Нормативні акти Національного Банку України свідчать: фінансові установи не мають права відмовляти українцям не тільки в прийомі монет, а й в обміні їх на готівку більшого номіналу. Згідно з пунктом 7 Інструкції про ведення касових операцій банками в Україні №174 , банк (філія, відділення) зобов'язаний здійснювати на вимогу клієнта обмін банкнот на монети, монет на банкноти, банкнот (монет) одних номіналів на банкноти (монети) інших номіналів.

Однак є і прагматичні мотиви, за якими банки приймають монети у фізосіб в обмін на паперові гроші: через необхідність постійно давати здачу покупцям дрібні гроші користується попитом у магазинів, так що останні навіть готові переплачувати банку за розмін великих грошей на монети. Торговельні підприємства здійснюють підкріплення (обмін) монет в банках, але не роблять зворотне вивезення таких монет в банки. А тому банки змушені здійснювати підкріплення розмінною монетою в НБУ на платній основі (при цьому часто НБУ не задовольняє такі заявки в повному обсязі).

Ситуація повинна трохи покращитися в зв'язку з тим, що НБУ припинив карбування і випуск в готівковий обіг дрібних монет номіналом 1, 2, 5 і 25 копійок. Таким чином, в подальшому будуть карбувати і виводитися в обіг тільки монети номіналом 10 і 50 копійок. При цьому монети дрібного номіналу, введені в обіг раніше, вже не будуть використовуватися як засіб платежу.

У свою чергу, НБУ випустив монети номіналом 1, 2, 5 і 10 грн.

Здавалося б, у такій ситуації прийом монет у громадян подвійно вигідний банкам: так вони не тільки отримують комісію від «продажу» монет торговельним підприємствам, але і не повинні платити Національному Банку за зворотну операцію. Однак на практиці співробітники банків нехтують не лише регулятивними нормами, а й прагматичними мотивами, відмовляючись робити трудомісткий процес перерахунку монет. За словами експертів, це не означає, що банки взагалі відмовляються від розмінних операцій - просто часто вони проводяться не в усіх відділеннях.

Крім того, часто банки стягують комісії за перерахунок або розфасовку монет. «Операції обміну банкнот на монети, монет на банкноти, банкнот (монет) одних номіналів на банкноти (монети) інших номіналів, як правило, тарифікуються банками, що обумовлено рядом факторів:

  • банк платить комісію за підкріплення в НБУ монетами або банкнотами певних номіналів або покупку банкнот певних номіналів в іншому банку; 
  • сама по собі операція обміну трудомістка і несе в собі високий ризик прорахунку, особливо, якщо мова йде про обмін великої кількості монет на банкноти; 
  • часто сховище цінностей середнього відділення має невеликий розмір, тому може постати питання неможливості фізичного зберігання великої кількості монет у відділенні, що викликає необхідність додаткової інкасації та відповідних витрат»- пояснює Олена Стрехо, начальник розрахунково-операційного центру Банку Кредит Дніпро.

Ті, хто вже стикався з необхідністю обміняти значну суму монетами на великі купюри, і не знайшов розуміння в банках, розробили свої варіанти виходу з цієї ситуації.

Альтернативні способи «позбутися» від монет:

  • якщо банк відмовляється обмінювати копійки на паперові купюри, поповните ними рахунок своєї пластикової карти або кредитки. Відмовити вам у такій послузі в касі не мають права, а паперову готівку ви зможете потім зняти в банкоматі;
  • можна скористатися і іншими банківськими послугами: покласти гроші на депозит або обміняти їх на іноземну валюту;
  • оплачуйте монетами платежі в касі: комунальні послуги, Інтернет або телебачення, будь-які інші послуги. При цьому вам доведеться заздалегідь відрахувати вдома потрібну кількість монет, але так ви зможете «збувати» дрібні гроші досить великими сумами;
  • ще один варіант: обміняти велику суму монетами і отримати на руки паперову готівку - звернутися в один з великих супермаркетів. Ці установи регулярно відчувають нестачу дрібних грошей для видачі здачі, і самі звертаються в банк за монетами. При цьому банки продають супермаркетам дрібні гроші дорожче номіналу, так що вашій пропозиції в супермаркеті можуть бути навіть раді. При цьому звертатися варто не в касу, а до адміністратора або бухгалтеру закладу.
Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики