про твої фінанси

Як продати спадок

Про відчуження успадкованих квартир: проблеми, які можна запобігти, визначив «Простобанк Консалтинг».


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Спадкування за законом: всі в чергу
  2. Спадкування за заповітом: хто не може бути обділений
  3. Оформлення спадщини
  4. Корисні статті про спадщину

Намагаючись продати або купити квартиру або іншу нерухомість, яка перейшла у спадок, можна зіткнутися з рядом проблем. Раптово з'явився родич, який претендує на свою частку у спадщині, раптом з'являється новий заповіт або хтось із обділених родичів вирішив оскаржити старе. Чому виникають такі ситуації і чи можна їм запобігти? Про це піде мова в цій статті.

Спадкування за законом: всі в чергу

У тому випадку, якщо спадкодавець не залишив заповіту, застосовуються норми Цивільного кодексу України про спадкування за законом. Спадкування за законом відбувається в порядку черговості. Кожна наступна черга одержує право на спадкування, якщо спадкоємців з попередньої черги немає, всі вони відмовилися від спадщини, були його позбавлені або спадок не прийняли.

На сьогоднішній день існує п'ять черг спадкоємців за законом. До них відносяться практично всі родичі до шостого ступеня споріднення включно, крім того, особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини, а також утриманці.

Утриманцями вважаються неповнолітні або непрацездатні особи, які не є членами сім'ї спадкодавця, але не менше п'яти років отримували від останнього матеріальну допомогу, яка є для них єдиним джерелом коштів для існування.

До родичів за походженням прирівнюються усиновлені і усиновителі.

Існує також спадкування за правом представлення. Так, онуки спадкодавця, які пережили своїх батьків, отримають у спадок ту частину майна, яка покладалася за законом їхнім батькам.

При спадкуванні за законом частки кожного із спадкоємців вважаються рівними. Змінити розмір часток у спадщині можуть самі спадкоємці, уклавши між собою письмову угоду. У випадку з нерухомим майном такий спадковий договір повинен бути завірений нотаріально.

Порядок черговості при отриманні права на спадщини також можна змінити. По-перше, за домовленістю з усіма зацікавленими спадкоємцями, по-друге, за рішенням суду. Договір між спадкоємцями в даному випадку підлягає обов'язковому нотаріальному посвідченню. Суд може надати право на спадкування того, хто протягом тривалого часу доглядав або утримував спадкодавця, який в силу віку, хвороби або інвалідності знаходився в безпорадному стані.

Допомога в отриманні спадщини за законом і заповітом - ціни на послуги юристів в Києві стартують від 500 грн.!

Основні ризики при придбанні нерухомості, успадкованої за законом, полягають у тому, що часто дуже складно визначити повне коло осіб, які мають право на спадкування, так як на сьогоднішній день воно дуже широке. Нотаріуси визначають, чи мають право особи, які звернулися із заявою про прийняття спадщини, на спадкування за законом. Наявність інших спадкоємців, якщо вони не звернулися з відповідною заявою в нотаріальну контору, при видачі свідоцтва про право на спадщину не враховується.

Спадкування за заповітом: хто не може бути обділений

Цей вид спадкування має набагато більше нюансів, ніж право на спадкування за законом, де закон прописує досить чіткі правила черговості. Спадкоємцем за заповітом можна призначити будь-яку особу, як фізичну, незалежно від наявності родинних зв'язків, так і юридичну. У свою чергу спадкоємця за законом можна позбавити права на спадкування без пояснення причини.

Єдиний виняток: неповнолітні і непрацездатні діти, непрацездатні подружжя та непрацездатні батьки спадкують половину тієї частки, яка повинна була належати їм при спадкуванні за законом незалежно від змісту заповіту. Згідно з Інструкцією Міністерства юстиції України «Про порядок здійснення нотаріальних дій нотаріусами України» нотаріуси перевіряють наявність або відсутність спадкоємців, які мають право на обов'язкову частку у спадщині за законом. Однак ситуації, коли спадкоємець виявляється обділеним, все ж трапляються.

Обов'язкова частка у спадщині може бути зменшена судом з урахуванням відносин між спадкоємцями та спадкодавцем, а також інших істотних обставин. Закон не встановлює, хто може виступати позивачем у такого роду суперечках. По всій видимості, пред'явити такий позов можуть інші спадкоємці.

Крім того, слід враховувати, що в обов'язкову частку зараховуються вартість речей звичайної домашньої обстановки, інших речей та майнових прав, які перейшли до спадкоємця, який має право на обов'язкову частку у спадщині, а також вартість заповідальної відмови. Остання також може представляти інтерес для потенційного покупця. Згідно заповідальною відмовою спадкодавець може покласти на спадкоємця, до якого переходить нерухоме майно, обов'язок надати іншій особі право користування цим майном. Причому право користування майном зберігається в разі подальшої зміни власника, але не відчужується і не передається у спадок.

Найчастіше дізнатися про наявність заповідальної відмови можна тільки з тексту самого заповіту. Адже реєстрація права користування нерухомим майном в реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень відбувається за заявою особи, якій це право належить. Така ж ситуація з іншими обтяженнями нерухомого майна - сервитутами, встановленими заповітом.

Заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також складений з порушенням вимог щодо форми та посвідчення є нікчемним. Тому слід звернути увагу на такі моменти:

  • щодо форми. Повинні бути позначені місце і час складання заповіту; особистий підпис заповідача або іншої особи, але в присутності заповідача, з обов'язковим зазначенням в тексті на причини, за якими заповіт не може бути підписаний особисто заповідачем;
  • щодо порядку посвідчення. Заповіт може бути посвідчений нотаріусом, службовою особою органів місцевого самоврядування, якщо в населеному пункті немає нотаріальної контори, головлікарем або черговим лікарем, начальником або директором госпіталю, де знаходиться на лікуванні заповідач, капітаном судна, начальником експедиції, командиром військової частини, начальником місць позбавлення волі, начальником слідчого ізолятора. Якщо заповіт засвідчений не нотаріусом і не службовою особою органів місцевого самоврядування, а також, якщо заповідач не в змозі самостійно прочитати текст заповіту в силу своїх фізичних недоліків, потрібна присутність свідків. Причому свідками не можуть бути сам нотаріус або інша особа, яка посвідчує заповіт, спадкоємці, члени їх сімей та близькі родичі, а також особи, які самі не в змозі прочитати або підписати заповіт. Свідки підписують заповіт, відомості про них заносяться в текст.

Заповіт також може бути визнано недійсним рішенням суду за позовом зацікавленої сторони у випадку, якщо буде встановлено, що волевиявлення заповідача не було вільним і не відповідало його волі. Нерідко родичі заперечують заповіт на тій підставі, що в момент його підписання заповідач знаходився в неосудному стані або під психологічним тиском. Тому варто насторожитися, якщо спадкоємцем раптом виявився не родич і не близька людина, а стороння особа, якщо заповіт був складений в лікарні незадовго до смерті і т.п. У договорі купівлі-продажу завжди варто вказувати реальну вартість нерухомості, тоді в будь-якому випадку буде можливість повернути гроші.

Оформлення спадщини

Згідно із законом або згідно із заповітом особа отримує тільки право на спадщину. Для того щоб стати повноправним власником успадкованого нерухомого майна, необхідно звернутися в нотаріальну контору за видачею свідоцтва про право на спадщину. Така довідка видається після закінчення шести місяців з дня відкриття спадщини. Потім спадкоємець зобов'язаний зареєструвати право на спадщину в БТІ. Право власності на нерухоме майно виникає з моменту його державної реєстрації, тому вкрай важливо дотримуватися всіх передбачених законом процедур.

Бувають ситуації, коли спадкоємці нехтують своїм обов'язком оформити належним чином право власності на нерухомість. При цьому, продовжуючи, наприклад, проживати в квартирі спадкодавця, вони вважають, що прийняли спадщину. Проблеми виникають, коли нерухоме майно збираються відчужувати або вмирає хтось із спадкоємців - в такому випадку з'являються складності з оформленням нової спадщини.

Корисні статті про спадщину

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики