про твої фінанси

Курси валют, обмін валют - путівник

Що потрібно знати, щоб правильно здійснити обмін валют в Україні і за кордоном.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Класифікатор валют НБУ і групи валют
 2. Обмін валют в Україні
 3. Як купити валюту без відвідування банку?
 4. Де і як можна обміняти іноземні монети на гривню?
 5. Чому банки не працюють з рідкісними готівковими валютами і іноземними монетами?
 6. Як перевести кошти з однієї іноземної валюти в іншу?
 7. Чорний ринок обміну валют
 8. Схеми обману при обміні валют
 9. Способи самозахисту при обміні валют
 10. З якою валютою їхати за кордон?
 11. Обмін валют за кордоном
 12. Правила перетину українського кордону з готівковими коштами

Обмін валют одна з реалій нашого життя. У зв'язку з тим, що всю історію свого існування гривня девальвує набагато швидше, ніж тверді іноземні валюти, більшість українців вважають за краще вільні кошти хоча б частково тримати в готівці доларах або євро. А тому, напевно, кожному з нас доводиться 2-3 рази на місяць займатися обміном готівкової валюти. Як і де це краще зробити, на що слід звернути увагу при обміні і які існують прийоми у шахраїв - валютних кидал?

Класифікатор валют НБУ і групи валют

Класифікатор іноземних валют та банківських металів НБУ містить такі переліки:

 • Вільно конвертовані валюти, які широко використовуються для здійснення платежів за міжнародними операціями та продаються на головних валютних ринках світу і дозволяються для здійснення інвестицій в Україну, і банківські метали (перша група). У побуті валюти цієї групи називають «твердими»
 • Вільно конвертовані валюти, які широко не використовуються для здійснення платежів за міжнародними операціями та не продаються на головних валютних ринках світу (друга група). Валюти цієї групи називають «м'якими»
 • Неконвертовані валюти (третя група).

Обмін валют в Україні

Обміняти іноземну валюту на гривню і навпаки можна в одному з численних відділень банків (в касі) або в спеціальних обмінних пунктах, що працюють за ліцензією.

Техніка безпеки при обміні валюти складається з трьох елементів:

 • вивчити пропоновані обмінні курси,
 • попередньо точно порахувати суму, яку ви повинні отримати після обміну,
 • обов'язково перераховувати суму після отримання грошей, проявити рішучість і бути готовим відмовитися від угоди в разі, якщо фактична сума не співпаде з розрахунковою.

Курси обміну валют можна подивитися на сайтах-агрегаторах. Наприклад, завжди свіжі обмінні курси є тут: https://bankchart.com.ua/spravochniki/kursy_valyut :

Курси обміну на чорному ринку або в спеціалізованих обмінних пунктах можуть відрізнятися в більш привабливу для клієнта сторону. Вивчити їх теж не буде зайвим.

Порахувати суму, яку ви розраховуєте отримати на руки можна за допомогою спеціального калькулятора - конвертера валют .

Перераховувати суму після отримання грошей необхідно, тому що більшість шахрайських дій пов'язано як раз з останнім етапом обміну.

Радимо ознайомитися з законом про валюту і валютні операції на юридичному порталі .

Як купити валюту без відвідування банку?

З 7 лютого 2019 року Нацбанк дозволив онлайн-обмін іноземної валюти до 150 тис. грн. в день в еквіваленті.

Онлайн-обмін здійснюється через інтернет-банк, де клієнт може списати певну суму зі свого рахунку в гривні і зарахувати відповідну суму в валюті по актуальному банківським курсом на свій валютний рахунок.

Послуга обміну в онлайн-режимі в першу чергу поширюється на найбільш популярні валюти - долар США і євро, можливо, також на інші валюти першої групи класифікатора валют.

Де і як можна обміняти іноземні монети на гривню?

Жоден український банк не працює з розмінними монетами інших країн, будь то євро-центи, будь то пенси або інші монети. Тому їх краще всього просто приберегти для наступної подорожі.

Чому банки не працюють з рідкісними готівковими валютами і іноземними монетами?

Операції в валютах другої групи класифікатора не популярні в Україні, через що працювати з ними більшості банків просто економічно не доцільно.

Крім того, при проведенні операцій з банкнотами іноземних держав банки несуть значні витрати, пов'язані з відкриттям і обслуговуванням кореспондентських рахунків в іноземній валюті та вивезенням / ввезенням банкнот іноземних держав.

Як перевести кошти з однієї іноземної валюти в іншу?

Переказ коштів з однієї іноземної валюти в іншу можна здійснити двома способами:

 • в касі банку «через гривню»: спочатку обміняти наявну валюту на гривню, а потім купити потрібну валюту;
 • з поточного рахунку фізособи безпосередньо через крос-курс міжбанківського ринку.

Перший спосіб більш універсальний, тому що для обміну валюти в касі не потрібно бути клієнтом банку.

Для вибору оптимального варіанту в кожному конкретному випадку потрібно порівнювати втрати в касі на маржі курсів покупки-продажу з втратами на комісії за конвертацію по крос-курсу.

Чорний ринок обміну валют

Чорний ринок обміну валют цікавий перш за все тим, що на нього не поширюються обмеження НБУ на валютні операції - так, в періоди, коли нацбанк вводить обмеження на суму покупки-продажу іноземних валют, або коли купити долари або євро в касах банків не виходить через їх відсутність, чорний ринок завжди готовий допомогти. Якщо ж говорити про продаж доларів, то чорний ринок привабливий ціною інвалюти: як правило, вона перевищує ціну в комерційних банках.

Найпоширеніший спосіб обміну доларів на чорному ринку - через дошки оголошень - валютні аукціони - в інтернеті.

Однак пам'ятайте: міняти валюту на чорному ринку не тільки протизаконно, а й небезпечно. Якщо ви прийняли рішення звернутися за угодою на чорний ринок, на допомогу міліції в разі проблем можете не розраховувати. По-перше, ви порушуєте закон, а правоохоронці повинні відслідковувати незаконні валютні операції. Нагадаємо, що згідно зі ст. 162 Кодексу України про адміністративні правопорушення валютні операції без ліцензій караються попередженням або накладенням штрафу від тридцяти до сорока чотирьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з конфіскацією валютних цінностей.

Схеми обману при обміні валют

Найчастіше шахраї використовують фальшиві долари. По-перше, вони майже в 30 разів дорожче нацвалюти. По-друге, саме вони сьогодні користуються найбільшим попитом. Правда, зрідка можна зустріти і фальшиву гривню - тим більше, що її підробити набагато простіше, ніж долари.

Часто шахраї працюють в парі - один обмінює, а інший робить вигляд, що він міліціонер, щоб налякати вас, і ви в поспіху не перерахували гроші. Втім, більшість схем можна здійснити і поодинці - за допомогою спритності рук.

Одна з найбільш поширених шахрайських схем на «чорному» ринку - це так звана «ломка». Аферист складає (заламує) гроші таким чином, щоб одну і ту ж купюру порахувати двічі. Ще один відомий прийом, який називається «лялька» - замість великої суми валюти або гривень, шахрай вручає «жертві» пачку нарізаного за формою банкнот паперу, перемішаного декількома справжніми купюрами.

Шахраї можуть взяти ваші, справжні долари, оглянути їх, а повернути вже іншу купюру, підроблену, але під виглядом вашої.

Всучити вам несправжні гроші можуть і за іншими схемами, аж до дуже складних. Наприклад, взяти ваші долари, віддати вам гривню, при перерахунку ви виявляєте недолік дрібної суми і відмовляєтеся від обміну - після чого вам повертають не ваші гроші, а фальшивку.

Часто в ролі підроблених доларів виступають підмальовані купюри меншого номіналу - наприклад, 100 доларів підміняють однодоларовою банкнотою з домальованими нулями.

Способи самозахисту при обміні валют

Операції на чорному ринку завжди здійснюються на свій страх і ризик. Втім, убезпечити себе зовсім не складно. При дзвінку просите обмін в банку - це унеможливлює відразу всі існуючі схеми шахрайства. Зустрілися - йдіть до каси, нехай касир все перевірить.

Зустрівшись у відділенні, не поспішайте відразу віддавати гроші. Спочатку нехай інша людина перевірить свою суму через касу. Нехай віддає суму вона, а забирайте з каси гроші самі.

На будь-яку угоду бажано їздити не одному - особливо якщо мова йде про суму від 500 доларів і вище. Продумайте свій самозахист. Крім цього, намагайтеся не міняти гроші в темний час доби.

Завжди ретельно перераховуйте отриману суму. Це не тільки дозволить помітити підміну купюр, але і допоможе уникнути непорозумінь.

І головний спосіб убезпечити себе - не змінювати валюту у незнайомців, яких ви зустріли на вулиці, або до яких ви звертаєтеся в перший раз. І хоча самі «міняйли» стверджують, що обманювати людей або підсовувати їм фальшивки їм невигідно - мовляв, надто суворе покарання передбачено за це законом, не всі «оператори» ринку націлені на тривалу роботу на ньому. Крім того, шахраї присутні у всіх сферах діяльності людини - і немає причин, чому чорний ринок повинен стати винятком.

З якою валютою їхати за кордон?

При обміні гривень на місцеву валюту мандрівник може втратити від 5% до 20%. Так що розбиратися з тим, яку готівку брати з собою в поїздку за кордон, варто дуже серйозно.

Зрозуміло, якщо мова йде про поїздку в країни Європи, то краще придбати необхідну на дрібні витрати суму євро ще в Україні. Що ж стосується неєвропейських країн, то радимо брати з собою долари. До них місцеве населення відчуває більшу довіру, ніж до європейської валюти. Особливо це справедливо для "екзотичних" подорожей: на Сейшели, Гоа, Маврикій, Балі, а також для "попсових" турів в Єгипет, Туніс, Туреччину. Хоча в цих країнах розвиненого туризму на місцеву валюту можна обміняти і євро, і навіть і гривні.

І, природно, з доларом варто їхати в країни Латинської Америки. Виняток становить Куба, куди вигідніше брати з собою євро. Через, м'яко кажучи, напружені стосунки зі Сполученими Штатами в цій країні з доларами не надто дружать. Наприклад, за обмін "зелених" на місцеву валюту стягується комісія (може досягати 10%), якої немає при обміні євро. До речі, європейською валютою тут прийнято розрахуватися і за проживання в готелях.

Безвізові країни для українців перераховані в статті .

Обмін валют за кордоном

Міняти валюту за кордоном треба акуратно. На безтурботних туристів аферисти полюють в будь-якій країні. Щоб не попастися "на гачок", слід дотримуватися кількох простих правил. По-перше, не можна обмінювати гроші на вулиці і з рук. Це небезпечно апріорі, в будь-якій країні і в будь-якому місті. А в деяких країнах, наприклад, це заборонено законом.

Користуватися послугами обмінних пунктів, розташованих на вокзалах і біля місцевих визначних пам'яток, варто тільки в крайніх випадках, наприклад, якщо не вистачає грошей дістатися до готелю. Курс в цих місцях зазвичай набагато гірше, ніж в звичайних "обмінниках" або банках. Прийнятний курс можна зустріти в аеропортах. Але так як тільки прибувши в країну складно оцінити, наскільки він відрізняється від звичайного, не варто відразу міняти всю суму. Для початку можна "конвертанути" частину грошей, необхідну для того, щоб дістатися до готелю, і забезпечити собі витрати в перші дні.

Не слід спокушатися вигідним курсом, написаним на вивісці, обов'язково потрібно уточнювати його у касира. В Україні ми звикли, що курси, зазначені на виносних щитах поруч з точкою обміну валюти відповідають дійсності, і шляхом нескладних математичних обчислень можна прорахувати суму, що купується в обміннику. За кордоном з цим справа йде гірше. Багато обмінних пунктів стягують комісію за конвертацію валюти, яка може становити від 1 до 7% від мене суми. Природно, що курси обміну зазначені на щитку не враховують цю комісію. Більш того, в більшості випадків для залучення відвідувачів, іноземні «міняйли» вказують тільки курс продажу, який звичайно більше, ніж курс покупки.

В обмінних пунктах, розрахованих на туристів, часто після коми приписують маленьку цифру, 0 або 1. Чи вказують курс, дійсний тільки при обміні великих сум, а на суми до 1000 у.о. вам касир запропонує зовсім інші, вже не такі привабливі умови. При цьому всі уточнюючі питання варто задавати до того, як гроші передані касиру: після здійснення операції обміну "махати кулаками" буде пізно.

Ідеальний варіант - дізнатися умови конвертації в декількох пунктах обміну валюти. Це дасть можливість вибрати більш-менш вигідні умови. Надійніше всього міняти гроші в банках, але вони в кожній країні працюють по різному графіку. У деяких державах, наприклад, банківський робочий день закінчується о 16:00, а то і о 15:00. А у вихідні банки не функціонують в більшості країн світу. Тому для походу в банк краще вибрати час в будній день з 10 ранку до обіду (13:00).

Мандрівники стикаються і з такою ситуацією: поїздка закінчується, а на руках залишається енна сума грошей в місцевій валюті. Що робити? В ідеалі, варто поміняти місцеві "тугрики" на ВКВ в країні перебування, але знову ж таки не на вокзалі. До речі, у багатьох країнах для зворотної конвертації необхідно мати при собі квитанцію про покупку місцевої валюти, без неї зворотний обмін неможливий. Якщо не вдалося зробити обмін на місці, це можна зробити вдома, в Україні.

Єдине обмеження - вітчизняні банки приймають тільки грошові знаки у формі банкнот. Виняток становлять монети номіналом € 1 і € 2, які, згідно з інструкцією НБУ №502, також повинні безперешкодно обмінювати на гривні. Але на практиці виходить так, що здати такі монети виявляється дуже складно.

Правила перетину українського кордону з готівковими коштами

Митний кодекс України не встановлює будь-яких заборон чи обмежень на суми грошових коштів, які можуть бути переміщені через кордон України. Однак, звернемо вашу увагу на те, що статті 371 і 374 Митного кодексу України, які регламентують умови вивезення і ввезення, відповідно, громадянами товарів за межі і на митну територію України, вказують на те, що товари, сумарна фактурна вартість яких перевищує еквівалент 10 000 (десять тисяч) євро, підлягають письмовому декларуванню при вивезенні їх громадянами за межі митної території України, а також при їх ввезенні в Україну.

Під товаром українське митне законодавство розуміє і грошові кошти.

Отже, перша і головна рекомендація: перед перетином кордону України перерахуйте наявні у вас кошти до того, як підійдете до пункту перетину кордону. Якщо сума перевищує 10 000 євро, обов'язково заповніть митну декларацію, зразок якої можна знайти тут , після чого спокійно йдіть по «зеленому коридору» і митники будуть вам не страшні. Порушення ж цього правила загрожує вам залученням до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 1700 гривень, а в окремих випадках і до конфіскації тієї частини валютних коштів, яка перевищує еквівалент 10000 євро, згідно з 471 статті Митного кодексу України.

Якщо ж ситуація склалася так, що ви не заповнили митну декларацію і почали рух по «зеленому коридору», перерваний митником, вам слід бути готовими до наступного повороту подій.

Митники складуть протокол про порушення митних правил, «тимчасово» вилучать грошові кошти, що перевищують розмір, про який вже говорилося вище, дадуть вам можливість дати свої пояснення і попрощаються до суду.

Що стосується судової практики по такого роду справах, то однозначної думки у суддів немає. Частина суддів у своїх рішеннях, крім накладання штрафу, наполягає на конфіскації вилучених коштів, частина, використовуючи Європейську Конвенцію «Про захист прав і основних свобод людини», Протоколи 1, 2, 4, 7, 11 до неї, а також практику Європейського Суду з прав Людини обмежуються тільки штрафом в 1700 гривень, вважаючи, що і такого покарання досить для перевиховання правопорушника. Крім того, багато що залежить від здатності «порушника» довести легальність джерела походження коштів. Не соромтеся писати в акті всі свої зауваження по факту проведення особистого огляду та вилучення грошових коштів. Це буде враховано в суді, при прийнятті рішення.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики