про твої фінанси

Як скласти особистий фінансовий план і успішно його реалізувати

Prosto витратити гроші, але не просто зробити це так, щоб вистачило на все, що потрібно і все, що хочеться. І якщо збільшити доходи не виходить, то варто серйозно задуматися про скорочення витрат. Як уникнути дірок у сімейному бюджеті, з'ясовував Prostobank.ua.


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Складаємо фінансовий план
  2. Слідуємо плану
  3. На закінчення

Наші плани на наступний рік нерозривно пов'язані з витратами на їх здійснення. Щоб наших доходів вистачило на реалізацію всього, що ми самі собі побажаємо в Новий рік, необхідно заздалегідь грамотно спланувати майбутні витрати і відмовитися від зайвих витрат.

Складаємо фінансовий план

Перш ніж приступати до планування сімейного бюджету на наступний рік (квартал або місяць), варто (і навіть потрібно провести повну інвентаризацію своїх доходів і витрат за попередній період. Запишіть свої витрати минулого місяця не по пам'яті, а буквально за чеками і квитанціями (якщо вони збереглися). Так ви дізнаєтеся, скільки витрачаєте насправді, на що витрачається більше всього грошей і зможете відстежити непотрібні покупки і витрати. Вже на цьому етапі може виявитися, що значна частина ваших коштів витрачається не на першочергові потреби, а на покупки, від яких ви можете легко відмовитися.

Далі, виділіть перелік обов'язкових витрат, від яких ви не можете відмовитися: комунальні платежі, плата за навчання, платежі за кредитом, витрати на проїзд, купівлю необхідних побутових товарів і одягу, витрати на харчування. Щодо останніх, то вони в бюджеті багатьох українських сімей займають найбільшу частку. За даними Держкомстату, за 2020 рік, середньостатистичний українець витрачає на їжу більше 48% свого заробітку. При цьому в країнах Європи цей показник становить у середньому 20%, а забезпеченими можна вважати громадян, витрати яких на харчування менше цього значення.

Порахувавши, скільки залишається в сімейному бюджеті після обов'язкових платежів, не поспішайте направляти суму, що залишилася на шопінг і розваги - потрібно відкласти частину коштів у резерв непередбачених витрат. Нікому не хочеться, щоб ми або наші близькі захворіли, але якщо так станеться - у нас повинна бути припасена певна сума на витрати з лікування (або на випадок ремонту, якщо сусіди зверху забудуть закрити воду). Крім того, якщо родина живе за рахунок зарплати тільки одного з членів (наприклад, працює тільки чоловік), то не завадить мати резерв на випадок втрати роботи в розмірі кількох зарплат.

Ці резерви створюються шляхом планомірного відкладання невеликої суми грошей. Фахівці стверджують, що відкладати хоча б трохи (від 10%) в резерв потрібно з кожного надходження грошей. І якщо наприкінці місяця у вас залишилася нерозтрачені гроші - теж краще відкладіть їх на випадок раптових витрат.

Не буде зайвим деяку частину свого доходу направити на інвестування. Не всі українські родини можуть дозволити собі цю статтю в сімейному бюджеті, але якщо ваші доходи дозволяють - виділіть в особистому фінансовому плані суму, яку ви щомісяця будете інвестувати. Фінансові консультанти вважають, що людина може відкладати до 10% свого доходу безболісно, і до 25% при невеликому обмеженні витрат. Ваша сума може бути і більше - в залежності від того, які цілі ви перед собою ставите.

Спрямовуючи частину свого прибутку на інвестиції, ви зможете в майбутньому одержувати від них же додатковий дохід. Втім, навіть якщо у вас немає можливості виділити частину грошей на інвестування - все одно ви напевно плануєте відпустку, покупку побутової техніки або інші великі витрати. Краще відкладати гроші на такі витрати заздалегідь, ніж потім брати кредит: все одно потрібно буде виділяти частину доходу на його погашення, але до того ж доведеться платити відсотки.

Слідуємо плану

Скласти хороший фінансовий план - це тільки половина справи, значно складніше буває домогтися того, щоб гроші витрачалися чітко за вказаними в плані напрямками. І тут ми деколи буваємо ворогами самі собі: не встигнеш озирнутися, як сума, виділена на харчування сім'ї на цілий місяць, закінчилася за два тижні. Або щоденні кишенькові витрати за місяць вилилися в набагато більш "круглу" суму, ніж було заплановано.

Якщо така ситуація трапилася з вами, то перш за все, переконайтеся, що ви правильно склали фінансовий план: можливо, ви просто не врахували якусь групу витрат? Якщо ні, то вам доведеться навчитися контролювати свої витрати.

По-перше, психологи не радять робити будь-які покупки в день одержання зарплати. Маючи на руках велику суму, ми можемо захотіти "все й одразу" і несподівано для себе наробити непотрібних покупок. Зачекайте до наступного дня, коли ейфорія уляжеться, і ви зможете на свіжу голову обміркувати все, що хотіли купити.

По-друге, йдучи в супермаркет або в магазин за покупками - складайте список всього, що хочете купити, і ні за яких умов не відступайте від нього. Не купуйте нічого зайвого, навіть якщо забули щось записати: з фінансової точки зору краще повернутися, ніж витратити гроші на непотрібні вам товари. Постарайтеся робити покупки в супермаркеті раз на тиждень, так ви зможете краще контролювати сімейні витрати на харчування, та й ціни в супермаркетах зазвичай трохи нижче, ніж у магазинах біля будинку. Крім того, це ще і допоможе вам спланувати сімейний раціон.

Не варто носити всі свої гроші з собою: залиште їх вдома і кожен день беріть невелику суму на поточні витрати. Тоді ви не зможете швидко витратити всі гроші. Навіть якщо ви захочете купити щось дороге, вам доведеться, як мінімум, дійти додому, щоб взяти потрібну суму, а значить, у вас буде час ще раз подумати.

Багатьом вдається уникнути зайвих витрат завдяки простому і перевіреного способу: купіть кілька чистих конвертів, і в кожному з них зберігайте гроші, призначені на певні витрати (харчування, покупка одягу, оплата комунальних послуг і так далі). Підпишіть кожен конверт, і ні за яких умов не беріть з них гроші на інші потреби.

Якщо повсякденні витрати занадто обтяжують ваш особистий (або сімейний бюджет) , фахівці радять зробити наступне. Визначте для себе суму, яку ви готові виділити на щоденні витрати, а потім розділити її на кількість днів. Якщо в якийсь день ви витратили більше, то в наступні дні доведеться обмежити себе. Так ви збережете баланс.

Є ще один спосіб заощадити на щоденних витратах. Заведіть окремий гаманець і складайте туди усі дрібні гроші. З часом, коли паперові купюри закінчаться, ви можете виявити, що в гаманці зібралася чимала сума дрібняками.

Постарайтеся обмежити користування кредиткою: вона стимулює вас витратити більше грошей, ніж ви маєте, а відсотки за кредитом здорожують ваші покупки. Гасіть заборгованість повністю відразу після отримання зарплати. Записуйте свої витрати - це допоможе вам оцінити, наскільки чітко ви слідуєте за наміченим планом.

Щоб захистити заощадження від знецінення у результаті інфляції і зміни курсів традиційно їх рекомендують зберігати в різних валютах. Універсального і ідеального співвідношення валют не існує, і не так вже насправді важливо, яке ви виберете для себе. Головне пам'ятайте, що помилка, яку роблять багато - купівля долара або євро, коли ці валюти дорожчають. Ні українська, ні американська валюта не зникнуть завтра зовсім, навіть якщо сьогодні курс трохи опуститься. А купуючи валюту на піку вартості, ви переплачуєте та несете невиправдані витрати.

На закінчення

Практика показує, що аж ніяк не малий розмір доходу робить людину бідною: навіть досить великі гроші при невмілому витрачанні не зможуть покрити основних потреб сім'ї. В той же час, невеликий дохід при грамотно спланованих витратах може стати основою фінансової незалежності. Так, бабусі пенсіонерки часто примудряються допомагати дітям і онукам, чий дохід у кілька разів більше їх власного. Якщо ж ваш дохід не покриває навіть обов'язкові витрати, а борги ростуть - то варто задуматися про підвищення кваліфікації або додатковий заробіток.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики