про твої фінанси

Вивчаємо кредитний договір з банком

Prosto вибирати банк-кредитор за розміром процентної ставки, але не просто - за умовами договору. Проте, з двох способів підбору оптимального варіанту кредиту юридична складова договору аж ніяк не на останньому місці. На що варто звертати увагу в кредитному договорі, вивчив Prostobank.ua


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Загальні правила озброєння
 2. Говоримо про «погані» пункти
 3. Дрібниці приємні, дрібниці важливі
 4. Шість підступів кредитних договорів, або Коли краще відмовитися від позики в банку
 5. Відповідальність позичальника за договором кредитування

Загальні правила озброєння

Здавалося б, часи, коли при оформленні кредитного договору потрібно бути «на чеку», вже пройшли - в той самий день, коли парламент проголосував за заборону банкам і кредитним організаціям піднімати в односторонньому порядку ставки і всілякі комісії за вже виданими кредитами. Проте, юридичний аналіз «сучасних» кредитних договорів, які потрапили в руки редакції Prostobank.ua показав, що радіти рано, а вивчати перед підписанням ці документи потрібно не менш ретельно, ніж раніше.

Правило перше: читайте договір повільно, вкрай уважно і задовго перед його підписанням. Для такого вивчення можна попросити у банківських співробітників спеціальний шаблон договору. Потенційному позичальникові бажано ознайомиться з шаблоном кредитного договору і з'ясувати відповіді на всі питання, що його цікавлять за договором ще до подачі документів на розгляд та прийняття рішення банком про надання кредиту. Щоб не виникла ситуація, коли в поспіху оформлення угоди кредитний договір підписується «не дивлячись».  

Особливо ця порада стосується кредитів на товари в торгових мережах. Після того, як умови видачі позик посилилися, сам факт того, що банк згоден дати кредит - вже радісна звістка. Але це не означає, що потрібно хапатися за кредит, не вивчивши всі його умови.

Правило друге: ретельно досліджуйте вартість кредиту.

Перш за все, це правило означає, що всі переплати по кредиту, тобто реальна ставка в річних, повинна бути виписана окремим пунктом чітко і прозоро.

Живе застосування правила можна побачити з ілюстрацій, взятих Prostobank.ua з конкретних кредитних договорів. Перший випадок - явно невдалий для позики.

«В даному випадку не зовсім все ясно з комісією - швидше за все, це чисто технічна помилка, не узгоджені відмінки, але позичальнику має бути гранично ясно які види платежів і в якому розмірі він повинен сплачувати», - коментує ситуацію Катерина Гутгарц, юрист адвокатського бюро «АБГ».

Другий приклад також чинного кредитного договору можна без перебільшення назвати зразком - як вимагає закон, зазначений розмір реальної процентної ставки.

Однак на цьому дослідження витрат по кредиту не закінчується. Можуть існувати й інші особливості кредитування, які збільшать ваші витрати. Рекомендується отримати підтверджену інформацію про витрати, пов'язані з обслуговуванням рахунків позичальника при іпотечному кредитуванні. Інакше, несподівано для вас, можуть виникнути додаткові витрати при угоді або додаткова комісія банку, іноді досить істотна.

Правило третє: якщо що-небудь в договорі вас не влаштовує - шукайте інший банк.

Наївно вважати, що банк не скористається своїм зазначеним в договорі правом, наприклад, в односторонньому порядку змінити умови позики. Імовірність того, що «може пронесе» - 50 на 50: або «пронесе», чи ні. При цьому ризик не вартий свічок. Звичайно, сам банк міняти договір для вас і видаляти пункти, які вас не влаштовують, не буде. При оформленні кредиту всі банківські кредитні договори є стандартними і, як правило, не можуть бути змінені в частині пунктів, з якими не згоден позичальник. Однак, як правило, політика банківських юристів залежить від конкретного банку. Іншими словами, якщо одна фінустанова виписала в договорі небажаний для позичальника пункт, то завжди можна знайти банк, який цього не зробив (навіть в умовах, коли кількість банків, що кредитують не доходить і до 20-ти).

Правило останнє, приємне: якщо в банківському договорі досі стоїть пункт про право банку піднімати відсоткову ставку по кредиту, то на нього можна не звертати уваги. Якщо договір укладається після 12.12.2008 року (дата, коли до Цивільного кодексу і до Закону «Про банки і банківську діяльність» Парламентом були внесені зміни), то пункт про збільшення банком процентної ставки по кредиту в односторонньому порядку є нікчемним, тобто не чинним.

Говоримо про «погані» пункти

Всі установи, договори яких ми вивчили, в тій чи іншій формі виписували своє право на вимогу дострокового погашення кредиту в разі невиконання позичальником зобов'язань за договором. Так що тут вибирати не доводиться, єдине, на що варто звернути увагу в зв'язку з цим пунктом - це на ті самі зобов'язання за договором і на їх прийнятність для вас. Наприклад, серед таких пунктів можуть бути як цілком справедливі і нешкідливі: оформлення позичальником банкрутства, закінчення і не продовження страховки об'єкта застави, невиконання умов договору, надання неправдивих відомостей позичальником, так і не зовсім прийнятні (наприклад, падіння в ціні об'єкта застави).

Тепер зупинимося докладніше на деяких неприємних пунктах, які ми зустріли в кредитних договорах.

«Позичальник зобов'язується відшкодувати банку витрати, що виникли в зв'язку з оплатою послуг, які надані або будуть надані в майбутньому з метою реалізації прав банку за даним договором». Цей же пункт вказує, що до таких послуг належать доставка застави на місце зберігання, зберігання застави, послуги, пов'язані з її реалізацією, представлення інтересів банку в суді. Окремо виписано зобов'язання позичальника відшкодувати банку в повному обсязі витрати на надання правової допомоги юридичних фірм та адвокатів, пов'язаних з розглядом суперечок за договором в судах всіх інстанцій. Але найголовніше, що розмір витрат, які повинен буде відшкодувати позичальник, не обмежений ніякою сумою, а зробити це позичальник повинен на першу вимогу банку і в терміни, зазначені ним у письмовій вимозі. Цей пункт говорить сам за себе. Зрозуміло, що він аж ніяк не є стандартним і використовується не більшістю банків, а одиницями.

«При порушенні позичальником зобов'язань з погашення кредиту» (в тому числі при відмові позичальника в оформленні або переоформленні договорів поручительства, страхування і т.д.) позичальник оплачує банку відсотки за користування кредитом в розмірі ..., нараховані від суми непогашеної вчасно заборгованості і оплачувані понад суми щомісячного платежу.»

«Таке збільшення процентної ставки в разі прострочення погашення кредиту, так звана «відкладена умова », - в рамках закону, але вкрай невигідна для позичальника, - коментує договір Катерина Гутгарц. - Я б не рекомендувала позичальникові укладати договір кредитування на таких умовах».

На окрему увагу заслуговують пені за прострочення. По одному з договорів, який потрапив нам в руки, за кожен день прострочення «позичальник зобов'язується сплатити банку пеню» в розмірі 0,15% від суми простроченого платежу. В іншому договорі в ролі штрафу виступала фіксована сума в 500 гривень, яку позичальник був зобов'язаний внести в разі порушення будь-якого з пунктів договору. До слова, такий жорсткий пункт не був виявлений лише в одному з договорів, які вивчав Prostobank.ua (замість штрафу той договір передбачав право банку вимагати дострокового погашення кредиту).

У разі «втрати забезпечення по кредиту» (крадіжка застави, смерть або банкрутство поручителя і так далі) банк може зажадати дострокового погашення кредиту. Також деякі банки вказують у договорі, що якщо застава по кредиту втрачає ліквідність, то на першу вимогу банку позичальник зобов'язаний поміняти забезпечення по кредиту (якщо банк дійде висновку, що це необхідно). Якщо не хочете нести на своїх плечах ризики по падінню цін на нерухомість - не погоджуйтеся на іпотечний договір з таким пунктом.

Крім перерахованого вище банк може зажадати, щоб його інформували в письмовій формі в обумовлений термін (наприклад, протягом п'яти днів) про настання певних обставин (наприклад, про отримання кредиту в іншій фінансовій установі).

Поряд з перерахованими пунктами можуть існувати ще менш істотні і самі собою зрозумілі дрібні «несправедливості» по відношенню до позичальника. Наприклад, в розділі відповідальності сторін передбачений штраф в разі невиконання будь-якого зобов'язання за договором позичальником. При цьому ніяких штрафів для банку в разі невиконання або неналежного виконання його зобов'язань немає. Також деякі банки можуть договором збільшити термін позовної давності щодо стягнення неустойки з року, наприклад, до трьох років. Ще одним прикладом може служити невідповідна сумі кредиту (1500 гривень) заборона банку отримувати кредити в інших фінансових установах, виступати поручителем за зобов'язаннями третіх осіб і т.д.

Дрібниці приємні, дрібниці важливі

Наостанок зазначимо два невеликих важливі моменти. По-перше, звертайте увагу на пункти, які здаються не такими важливими на перший погляд. Часто вони можуть допомогти вам прийняти остаточне рішення у виборі банку-кредитора. Наприклад, один з договорів, який потрапив нам в руки, встановлює термін платежу по кредиту на наступний за вихідним або святковим робочий день, тоді як інші вивчені нами договору вимагали оплати в попередній день.

А по-друге, деякі договори можуть вказувати специфічні вимоги. Наприклад, необхідність зробити дзвінок для остаточного коректування останнього платежу (який може відрізнятися від щомісячного), необхідність повідомляти заздалегідь у письмовій формі про намір погасити кредит достроково і так далі.

Шість підступів кредитних договорів, або Коли краще відмовитися від позики в банку

Prosto підписати кредитний договір, але поспішати це робити не варто. Після відновлення видачі позик, умови кредитних договорів стали ще жорсткіше, ніж до кризи. Причому деякі з них прямо суперечать законодавству і розраховані на незнання українцями законів. Інші ж відповідають закону і тому ще більш небезпечні. Prostobank.ua нарахував шість можливих підступів договорів, при яких варто задуматися - а чи потрібен вам кредит в цьому банку взагалі.

Сподіваємося, ця стаття допоможе багатьом уникнути фатальних помилок при оформленні чергового споживчого кредиту. Оскільки кредитний договір є договором приєднання, позичальник не може вимагати зміни його умов, а може тільки або погодиться з усіма умовами, або відмовитися від підписання договору в цілому.

Підстави відразу відмовитися від підписання кредитного договору

 1. Наявність третейського застереження.

Третейське застереження - умова, згідно з якою всі суперечки і розбіжності за договором передаються на розгляд третейського суду - недержавної організації, роль якої полягає у вирішенні спорів між фізичними і юридичними особами. При наявності такої угоди сторони позбавлені можливості звернутися за правосуддям до суду загальної юрисдикції. Заява, подана до суду загальної юрисдикції, буде залишена останнім без розгляду. При цьому рішення третейського суду є обов'язковим для сторін, і його виконання покладається на державу. Оскаржити рішення третейського суду вкрай складно, так як існує обмежений перелік підстав, на яких це можна зробити. Крім того, судові витрати в третейському суді на порядок вище, ніж в суді загальної юрисдикції. У разі, коли банк або інша фінансова організація нав'язує певний третейський суд (а часто і певного суддю), говорити про об'єктивність третейського розгляду не доводиться.

 1. Спроби з боку кредитора змінити підсудність спорів за договором.

При цьому штучно створюються умови (наприклад, нав'язується додатковий поручитель - особа, запропонована банком), при яких в разі несвоєчасного виконання клієнтом зобов'язань за договором, кредитор має право звернутися до суду не за місцем проживання позичальника, а за місцем проживання міфічного поручителя. В такому випадку, також як і у випадку з третейським судом, розраховувати на об'єктивність позичальникові не варто.

Проте, слід пам'ятати, що суперечки пов'язані з захистом прав споживача можуть бути розглянуті за місцем проживання самого споживача. Тобто, оскаржити умову договору споживчого кредитування як таку, яка носить дискримінаційний по відношенню до споживача характер, в будь-якому випадку можна в суді за своїм місцем проживання.

 1. Згідно з угодою, позичальник зобов'язаний відшкодувати кредитору в повному обсязі всі витрати, понесені останнім у зв'язку з порушенням договору позичальником, в тому числі на юридичні послуги тощо

Як правило, кредитор надає суду договір на надання деякою третьою особою інформаційних, консультаційних, юридичних послуг, пов'язаних з договором кредитування, а також документи, що підтверджують їх оплату. Оскільки відповідальність позичальника не обмежена ніякої сумою, суд виносить рішення про покладання всіх цих витрат на позичальника.

 1. Наявність угоди або застереження про задоволення вимог іпотекодержателя за рахунок предмета іпотеки.

Таке застереження може передбачати або передачу кредитору право власності на предмет іпотеки, або його право продати предмет іпотеки від свого імені будь-якій особі. Причому, ні рішення суду, ні навіть виконавчий напис нотаріуса не потрібні. Наявність такого договору або застереження, є підставою для реєстрації права власності на предмет іпотеки.

Краще відмовитися від підписання кредитного договору.

 1. Наявність в кредитному договорі умови про можливе підвищення процентної ставки.

Відповідно до частини другої статті 1056-1 Цивільного кодексу встановлений договором розмір процентів не може бути збільшений банком або іншою фінансовою установою в односторонньому порядку. Частина третя цієї ж статті говорить, що умова щодо права банку, або іншої фінансової установи змінювати розмір процентів в односторонньому порядку, є нікчемною (тобто недійсною і не вимагає оскарження).

Проте, банки вдаються до хитрощів, заздалегідь включаючи в кредитний договір умову, згідно з якою розмір відсотків збільшується при настанні певних обставин (наприклад, підвищення облікової ставки НБУ ). В такому випадку, це вже не буде односторонньою зміною розміру відсотків, оскільки позичальник надав свою згоду з такою умовою, підписавши договір. Наявність такої умови є підставою для відмови від підписання договору.

Іноді умова про можливе збільшення відсотків по кредиту може бути «завуальовано» під штрафну санкцію. Наприклад, в разі порушення позичальником умов договору (прострочення чергового платежу, несвоєчасного повідомлення про зміну платоспроможності і т.д.) розмір відсотків по кредиту зростає. Якщо вартість кредиту значно зростає навіть в зв'язку з мінімальним порушенням, з таким кредитом краще не зв'язуватися.

 1. Договором передбачена можливість дострокового розірвання в односторонньому порядку.

Внаслідок дострокового розірвання договору кредиту позичальник повинен достроково повернути отриманий кредит.
Однак у випадку з споживчим кредитом відповідно до частини 10 статті 11 Закону України «Про захист прав споживача» кредитор може вимагати повернення кредиту, термін виплати якого не настав тільки в таких випадках:

 1. затримання сплати частини кредиту та / або відсотків щонайменше на один календарний місяць; або
 2. перевищення сумою заборгованості суми кредиту більш ніж на десять відсотків; або
 3. несплати споживачем більше однієї виплати, яка перевищує п'ять відсотків суми кредиту; або
 4. іншого істотного порушення умов договору про надання споживчого кредиту.

Несуттєве порушення договору, наприклад, несвоєчасне повідомлення про зміну місця проживання, не може служити підставою для його дострокового розірвання.

Відповідне повідомлення повинно бути вручено позичальникові не пізніше, ніж за 30 днів. Якщо протягом цього періоду часу позичальник усуне порушення, вимога кредитора втрачає силу.

Умови, які не можуть бути включені в договір споживчого кредитування:

 • вимога до позичальника надати відомості, що не стосуються його платоспроможності, і які не є необхідними для отримання кредиту (наприклад, щодо зміни сімейного статусу);
 • для надання кредиту необхідно передати як забезпечення повну суму або частину суми кредиту чи використати її повністю або частково для внесення на депозит, або викупу цінних паперів, або інших фінансових інструментів, крім випадків, коли споживач в такому випадку отримує таку ж або більшу відсоткову ставку, ніж ставка за його кредитом;
 • споживач зобов'язаний під час укладення договору укласти інший договір з кредитором або третьою особою, визначеною кредитором, крім випадків, коли укладення такого договору вимагається законодавством та / або коли витрати за таким договором прямо передбачені у складі сукупної вартості кредиту для споживача;
 • зміни в будь-яких витратах за договором, в тому числі зміна процентної ставки в односторонньому порядку.
Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

RwS bank

Депозит «Stability»

Выгодное предложение по депозитам в валюте (доллар / евро) - ставка в валюте до 4% годовых

Сумма от 100 евро / доллар

Максимальная сумма - без ограничений

Бесплатный выпуск карты. Проценты перечисляются на карточку.

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

Від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком

Оплати в один дотик з технологією payWave

Знімайте та поповнюйте на будь-які суми

Безкоштовне поповнення та будь-які безготівкові розрахунки

Без плати за обслуговування

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики