про твої фінанси

Кредитні канікули: чи йдуть банки назустріч позичальникам із зони АТО і військовослужбовцям

Prosto в критичній ситуації опинилися багато позичальників, які проживають в зоні бойових дій, переселенці, мобілізовані і військовослужбовці. Тим, кому немає чим платити за кредитом, банки можуть йти на поступки, хоча на це готові не всі установи, а поступки не завжди безумовні. Про те, як отримати відстрочку по кредиту, дізнавався Prostobank.ua


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Що таке кредитні канікули
 2. Кредитні канікули для позичальників із зони АТО

  2.1 Що пропонують банки

  2.2 Що робити позичальникам

  2.3 Думка експертів

 3. Кредитні канікули для захисників: що пропонують банки мобілізованим позичальникам

  3.1 Що пропонують

  3.2 Як скористатися

  3.3 Про що слід знати

Що таке кредитні канікули

Кредитні канікули - це надання банком позичальникові відстрочення по виплаті кредиту.

Кредитні канікули для позичальників із зони АТО

За даними НБУ на кінець червня-2014 на Донецьку область припадає близько 7% всіх кредитів, виданих фізособам банками, або 14,3 мільярда гривень. На Луганську область - 2,1% або 4,3 мільярда гривень. Звичайно, зона проведення АТО не охоплює всю територію областей, а бойові дії не торкнулися всіх позичальників. Але оскільки обидва обласні центри, а також деякі великі міста ще не звільнені, багато підприємств закриті, а соціальні виплати припинені, безліч позичальників не мають можливості виплачувати кредити.

Банки не мають ілюзій на рахунок того, що позичальники в зоні бойових дій будуть своєчасно і в повному обсязі вносити платежі. «У регіоні не працюють відділення, не працює пошта, мобільний і телефонний зв'язок, інтернет. Населення втратило житло, роботу, багато хто був змушений покинути свої міста. Ми розуміємо ці реалії і вважаємо, що в таких умовах банк не може розраховувати на своєчасне і повне виконання зобов'язань по кредитах », - коментує Олексій Тихонов, начальник управління кредитування UKRSIBBANKа BNP Paribas Group. Тому фінустанови погоджуються на компромісні рішення.

Що пропонують банки

Пільги для позичальників, які проживають в зоні проведення АТО і вимушених переселенців менш лояльні, ніж для тих позичальників , кого мобілізували до лав збройних сил. Якщо військовим банки часто готові «прощати» і штрафи за прострочення, і відсотки по кредитах, то цивільних позичальників фінустанови просто звільняють від штрафних санкцій за прострочення платежів. Такі умови пропонують 18 банків з числа 50-ти лідерів за активами (див. у таблиці нижче).

Це означає, що відсотки за позикою за період бойових дій все одно доведеться заплатити. Але робити це можна після закінчення бойових дій і повернення на робоче місце, або відновлення соціальних виплат.

З іншого боку, багато фінустанов переглядають умови кредиту для позичальників із зони бойових дій індивідуально, виходячи з фінансового стану конкретного позичальника. В такому випадку можна просити банк провести реструктуризацію або надати кредитні канікули, якщо вам це необхідно. «Наш банк, зокрема, своїм позичальникам із зони АТО запропонував різні варіанти виплат по кредитах. Це і реструктуризації, і кредитні канікули. З кожним клієнтом велися переговори в індивідуальному режимі, з'ясовувалися можливості позичальників, їх фінансовий стан та інше », - розповідає Лідія Ковальчук, начальник департаменту кредитного бізнесу Банку « Глобус ».

Деякі установи пом'якшили умови погашення кредиту тимчасово. Інші йдуть на поступки позичальникам, але з обмеженнями.

У деяких же банках Prostobank.ua повідомили, що ніяких пільг для позичальників в зоні АТО і вимушених переселенців не передбачають зовсім.

Що робити позичальникам

Банківські експерти стверджують: щоб отримати пільгові умови погашення кредиту, потрібно якомога швидше звернутися в банк. Перше, що повинен зробити позичальник, який починає відчувати труднощі або передбачає, що такі труднощі можу в найближчому майбутньому виникнути, - це в обов'язковому порядку першим звернутися в банк. Не чекаючи часу, коли згідно з умовами кредитного договору, банк уже буде мати право застосувати штрафні санкції через прострочення виплати по кредиту.

У цьому випадку шанси на позитивний результат досить високі. «Звичайно, ми беремо до уваги той факт, що при проведенні бойових дій є об'єктивні причини для порушення нормального режиму виконання зобов'язань. Крім того, рівень платоспроможності позичальника в умовах виникнення форс-мажорних обставин, втрати роботи або зупинки підприємства багаторазово знижується », - пояснює Олена Трояновська, начальник управління організації кредитування фізичних осіб банку« Хрещатик ».

Набір документів від позичальника буде потрібен мінімальний - паспорт, ІПН і заява. «Позичальник повинен подати заяву із затребуваними, попередньо обговореними з співробітником банку умовами реструктуризації. Крім заяви потрібно також паспорт і ідентифікаційний код. За фактом прийняття рішення співробітник банку проінформує позичальника і запросить для підписання додаткової угоди до кредитного договору », - коментує Олексій Тихонов, начальник управління кредитування UKRSIBBANK BNP Paribas Group.

Якщо відділення банку в вашому місті закрито, то слід скористатися одним з доступних варіантів:

 • звернутися до відділення в сусідньому місті;
 • звернутися на гарячу лінію і спробувати врегулювати ситуацію дистанційно.

Деякі банки дозволяють вирішити питання повністю в віддаленому режимі. «Для позичальників, які не можуть виїхати із зони АТО, дозволяється подача заяви в відсканованому вигляді по електронній пошті, а також заповнення заяви членом сім'ї, родичами, знайомим позичальника або співробітником фронт-офісу, довідкового центру банку за словами позичальника в телефонному режимі», - розповідає Олександра Сокольська, начальник управління продажів роздрібного бізнесу та управління мережею ОТП Банку .

А в деяких банках пільгова програма для позичальників із зони АТО діє за замовчуванням і не вимагає підписання додаткових угод з банком. Такі умови, наприклад, пропонує банк «Хрещатик».

Нарешті, якщо ви зовсім не маєте можливості звернутися в банк, то можна спробувати зробити це вже після закінчення бойових дій. Деякі банки готові списувати штрафи за прострочення платежів навіть в такому випадку. «Можливо розгляд питання при зверненні позичальника до відділення Луганської або Донецької області після відновлення їх роботи. Це означає, що клієнт зможе повернутися до оплати свого боргу без додатково накопичених штрафів за період несплати », - пояснює Олексій Тихонов.

Думка експертів

Лідія Ковальчук, начальник департаменту кредитного бізнесу Банку «Глобус»

У нинішніх умовах банки дуже лояльно ставляться до позичальників, які проживають в зоні АТО і тимчасових переселенців. Головне в цьому питанні, щоб такі позичальники самі виходили на зв'язок з банком, повідомляли про ситуацію, надавали вичерпну інформацію про місце їх знаходження, характер труднощів, можливих термінів погашення, уточнення графіка погашення, в разі необхідності, були готові надати підтверджуючу документацію , запитувану банком. У цьому випадку банки йдуть на компроміс, тому що бачать готовність позичальників повертати кредитні кошти.

Якщо відділення банку-кредитора в місті, де проживає позичальник, не працюють, необхідно зв'язатися з банком по телефону. Найчастіше в контакт-центрах банків оперативно орієнтують позичальників, що їм треба робити. Дату, час, а також номер звернення слід записати. Також слід пам'ятати, що всі розмови представників контакт-центрів банків з клієнтами записуються, це значно полегшує з'ясування різного роду ситуацій, які можуть виникнути зі зверненнями клієнта в банк. Прояснивши ситуацію з проблемою позичальника, фахівець зможе порекомендувати звернутися до відділень банку в сусідніх регіонах. Якщо ж виїзд позичальника в інші регіони неможливий, працівник контакт-центру або з'єднає позичальника з представником безпосередньо кредитного підрозділу банку, який визначить подальші дії позичальника, або запише всі його контактні дані для того, щоб кредитні інспектори самі зв'язалися з позичальником і допомогли йому в рішенні цього питання.

Олексій Тихонов, начальник управління кредитування UKRSIBBANK BNP Paribas Group

Найбільш гостро зараз стоїть питання обслуговування заборгованості військовослужбовців, мобілізованих осіб, переселенців і жителів зони АТО Луганської та Донецької областей. З огляду на складну ситуацію Східного регіону, банк як ніколи змушений шукати нешаблонні варіанти.

Розглядається перерозподіл простроченого боргу, перенесення на майбутній період оплати прострочених відсотків, надання канікул з погашення основного боргу на термін від 3-х до 12-ти місяців, а також скасування штрафних санкцій за допущення простроченої заборгованості (пені, подвійні відсотки, комісії). Також банк готовий розглядати кожну заяву клієнта індивідуально і, в разі неможливості оплачувати весь платіж, застосовувати індивідуальні схеми зниження навантаження.

Для вирішення проблеми з погашенням кредиту, в т.ч. якщо в місті клієнта не працюють відділення або йдуть дії АТО, клієнт повинен звернутися в банк або по телефону в контакт-центр, або в відділення в іншому місті, або дочекавшись закінчення дій і відновлення роботи відділень в його місті.

Олександра Сокольська, начальник управління продажів роздрібного бізнесу та управління мережею ОТП Банку

Щодо позичальників, які перебувають в зоні проведення АТО в Донецькій і Луганській областях або вимушено виїхали в інші області, змінили місце проживання, втратили роботу, наш банк прийняв рішення про:

 • скасування за заставними кредитами пені і штрафів, нарахованих з 01.07.2014 року, і всієї пені за беззаставними, готівкою та товарними кредитами;
 • скасування комісії за видачу готівкових коштів з поточних рахунків, відкритих в відділеннях Донецької і Луганської областей, при зверненні клієнтів в відділення банку в інших регіонах;
 • надання кредитних канікул терміном на 3 місяці з моменту звернення клієнта (родича, знайомого).

Врегулювання заборгованості по кредитах (авто, іпотека, готівкові, товарні) позичальників, які перебувають в зоні АТО (Донецька і Луганська області) здійснюється на підставі заяви позичальника, яка може бути оформлена в установі банку, передана родичами, відправлена ​​поштою в тому числі електронною. Форму заяви можна отримати по електронній пошті, звернувшись до інформаційного центру банку і вказавши свою адресу.

Прес-служба Альфа-Банку

У зв'язку з військовими діями на сході країни наш банк пішов назустріч своїм позичальникам. Всім клієнтам, які проживають в східному регіоні України, при відсутності можливості погашення кредиту і наявності простроченої заборгованості після звернення в банк штрафні санкції були скасовані.

Кредитні канікули для захисників: що пропонують банки мобілізованим позичальникам

Prosto вирішили НБУ і парламент проблему погашення кредитів мобілізованими військовим позичальниками: банкам доручили скасувати відсотки і штрафні санкції за прострочення. При цьому деякі установи виявилися не готові відмовитися від відсотків по позиках. Інші, навпаки - пропонують додаткові послуги для військовослужбовців. Детальніше про це дізнавався Prostobank.ua

Ще на початку травня-2014 Національний Банк рекомендував банкам встановити ряд пом'якшень для позичальників, які проходять військову службу. Він зробив це в своєму в листі N 18-112 / 22289 «Про необхідність вжиття заходів щодо захисту фінансових інтересів військовослужбовців у зв'язку з обслуговуванням кредитів». У листі регулятор запропонував фінустановам як мінімум три варіанти можливих заходів:

 • реструктуризувати кредити мобілізованих позичальників;
 • звільнити їх від нарахування пені та штрафів за прострочення платежу;
 • надати відстрочку в погашенні тіла кредиту і / або відсотків по ньому.

На словах же в НБУ запропонували ще кілька варіантів допомоги позичальникам-військовослужбовцям. Наприклад, повністю або частково компенсувати їм відсотки по кредиту.

Уже в кінці травня 2014 більшість з цих пропозицій закріпили законодавчо. Зокрема, військовослужбовцям під час «особливого періоду» не нараховуються відсотки за кредитами та іншими видами зобов'язань, а також пеня і штрафи за прострочення погашення позики згідно зі змінами в закон «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (Стаття 14, пункт 15).

«Особливий період» згідно закону «Про оборону України» починається з моменту оголошення рішення про мобілізацію або введення воєнного стану і включає весь період мобілізації, військових дій і частково - період відновлювальних робіт після їх закінчення.

Це означає, що:

 • відсотки по кредитах не повинні нараховуватися на час мобілізації (для резервістів і військовозобов'язаних позичальників) або особливого періоду (для військовослужбовців). Сім'я позичальника може погашати в цей час тільки тіло кредиту і не платити відсотків;
 • якщо сім'я мобілізованого не може погашати кредит в період його мобілізації, то штрафи та пеня за прострочення не повинні нараховуватися. Фактично мобілізований позичальник має закріплене законом право на кредитні канікули.

Як скористатися

Щоб отримати кредитні канікули або інші пільги від банку, в першу чергу позичальник повинен звернутися в банк - в відділення, в якому обслуговується. Для розгляду рішення про надання, наприклад, кредитних канікул, необхідно написати заяву. Також необхідно надати документ з відміткою про призов на службу (наприклад, військовий квиток). Це основні вимоги, які, в залежності від фінансової установи, можуть відрізнятися.

Заява складається у довільній формі, можна скористатися зразком, який розмістило на своєму сайті Міністерство Оборони.

Якщо позичальник уже поїхав на місце проходження військової служби, то звернутися в банк можуть члени його сім'ї. Правда, для цього їм знадобиться довіреність. «На всі звернення в банк за рахунками клієнта банк зобов'язаний діяти відповідно до чинного законодавства. Тобто надання інформації або здійснення певного переліку операцій по таких рахунках можливе лише в разі звернення клієнта, який буде ідентифікований підписом уповноваженого працівника банку, або ж у разі звернення особи, уповноваженої діяти від імені клієнта (на основі довіреності) », - розповідає Роман Дуда, спеціаліст відділу розвитку продуктів департаменту розвитку бізнесу Ідея Банку .

У деяких випадках можливе оформити заявку дистанційно. Наприклад, позичальник ПриватБанку може звернутися в сервісний центр і надіслати в банк документ, що підтверджує призов на військову службу. Однак в більшості випадків необхідно особисте звернення. Наскільки нам відомо, деякі банки надають таку послугу, але в більшості випадків необхідно з'явитися особисто для процедури ідентифікації клієнта та написання заяви. Ми рекомендуємо безпосередньо звертатися в банк, який обслуговує клієнта, для отримання детальної інформації.

Про що слід знати

При всіх перевагах пільгових програм для мобілізованих позичальників, вони не позбавлені недоліків. Зокрема, багато банків надають кредитні канікули або пільговий період погашення позики на обмежений термін. 

Тобто теоретично, якщо позичальник пробуде на військовій службі більше терміну кредитних канікул, то йому або його сім'ї все одно доведеться погашати позики за обумовленим в договорі графіком. 

З іншого боку, поки такі ситуації не відбувалися, і є надія, що конфлікт закінчиться раніше, або банки будуть йти на зустріч позичальникам і продовжувати кредитні канікули.

Крім цього недоліком можна вважати той факт, що канікули надаються лише за тими кредитами, де позичальником виступає мобілізована особа. Якщо кредит оформлений на члена сім'ї (наприклад, подружжя), то закон не передбачає пільгових умов погашення.

Однак з огляду на те, що більшість банків визначають умови пільгового періоду індивідуально, тут теж можна шукати компроміс. Наприклад, якщо мова йде про іпотечний кредит на сім'ю, де мобілізований чоловік виступає поручителем, а його дохід враховувався при розрахунку щомісячного платежу, то можна також пробувати домовитися з банком про відстрочення або реструктуризацію.

Думка

Федот Єременко, заступник голови правління Першого Українського Міжнародного Банку

Для того щоб скористатися спеціальними умовами, позичальникові (або зацікавленій особі, з оформленням відповідної заяви) досить звернутися у відділення банку і надати документ, що підтверджує статус позичальника як військовослужбовця (наприклад, довідку про проходження служби в Збройних Силах України).

Родичі позичальника також можуть звернутися в банк. Що стосується дистанційного звернення, воно передбачено тільки в рамках консультації щодо дій позичальника для ініціації процесу зупинки нарахування відсотків за користування кредитом.

Роман Дуда, фахівець відділу розвитку продуктів департаменту розвитку бізнесу Ідея Банку

Для оформлення кредитних канікул потрібно звернутися у відділення банку із заявою довільної форми і надати документи, які підтверджують необхідність застосування кредитних канікул.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Благодійний депозит "Вклад у Перемогу"

Вклад у Перемогу з Агропросперіс Банком

12% річних у гривні на 9 місяців

Вклади від 1000 грн

Відсотки НАПЕРЕД за весь строк вкладу

+ спільна благодійна допомога ЗСУ

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Кредит 112

Кредит под залог недвижимости от 1,5% в месяц

Честный кредит без фиктивных акций и дополнительных условий:

-  Сумма от 30 000 до 30 000 000 грн;

-  Согласование в течение 10 минут;

-  Выдача денег в день обращения;

-  Без справки о доходах и с любой кредитной историей!

Залогом может выступить любая недвижимость.

Корисні статті з даної тематики