про твої фінанси

Погашення кредиту: варіанти для безготівкового позичальника

Що буде, якщо не платити кредит? Що робити, якщо у вас недостатньо коштів на внесення платежу по кредиту? Де взяти гроші щоб погасити кредит?


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Кредитні пустощі: дрібні недоплати
  2. Розбірки по-крупному
  3. На замітку

Ви довго про щось мріяли, придивлялися до необхідного предмету, прицінювалися і збирали гроші. І ось, додали відсутню частину банківським кредитом та купили. Але межа для радості наступає тоді, коли за кредит нічим платити. Чим ризикує громадянин в такому випадку, розбирався "Простобанк Консалтинг".

Кредитні пустощі: дрібні недоплати

Пеня. Зміна роботи, виїзд за кордон або елементарна забудькуватість можуть стати причиною систематичних несплат своїх зобов'язань по кредиту. Щоб повернути людину на землю банком може застосовується пеня за прострочення - її сума зростає з кожним місяцем затримки оплати. Втім, на піні стягнення до клієнта можуть і закінчитися - якщо мова йде про невеликий борг, скажімо, по споживчому кредитуванню. Ну що взяти з клієнта, якщо, наприклад, він зайняв у банку 500 грн. на покупку електрофену?  

"Чорний список". «Як правило, більшість з таких кредитів видається оперативно, у банку немає часу (та й потреби, напевно, також) детально вивчати клієнта, тому кошти йому виділяються на експрес-умовах», - розповіли в одному з банків. За словами представників фінустанови, в разі, якщо сума кредиту була невеликою, а платежі по ньому систематично не надходять, банки рідко витрачають час і сили на такого клієнта. Вони заносять його в так званий «чорний список», і в майбутньому цілком справедливо можуть відмовити в наданні кредиту.

Психологічний тиск. Втім, є й такі, які не просто підключають власні сили - внутрішню службу безпеки, відділ по роботі з проблемними клієнтами - але і готові вдатися до послуг зовнішніх «впливових структур». Розмови з клієнтом, який може платити, але не платить, можуть звестися до звернення на фірму, де він працевлаштований. Після «виховної роботи» більшість позичальників готові повернутися до виконання обов'язку перед банком. Якщо ж ні - банк і компанія можуть домовитися про примусове перерахування частини зарплатних коштів клієнта на користь банку. Зовсім вже хронічні випадки вирішуються за допомогою колекторських компаній .

Юридичну статтю про боротьбу з колекторами читайте тут .

Розбірки по-крупному

Дві причини несплати кредиту. За словами директора колекторської компанії XPOINT Василя Голди, це або тимчасова втрата працездатності, або втрата джерела доходів. За його словами, при наданні «кредитних канікул» банк бере до уваги всі умови ситуації, що склалася. У ситуації, коли втрачено джерело доходів, банк обов'язково розглядає рівень фахівця - клієнта, що опинився в скрутній ситуації.

Шляхи виходу з ситуації. «Якщо це людина з вищою освітою, яка має затребувану професію на ринку праці, то середній термін її працевлаштування 1-4 місяці. Якщо ж існує ризик, що на вирішення питання піде більший термін, тоді банк пропонує альтернативні рішення. Зокрема, найбільш простим способом є продаж предмета застави по кредиту, і повернення банку грошей. Однак цей варіант не зовсім підходить при споживчому кредитуванні. Коли ж в заставі знаходиться автомобіль або квартира, то вирішити проблему набагато легше», - роз'яснив експерт.

Причина цього очевидна - заставне майно (нерухомість, авто) установа, яка видала кредит, має право вилучити для того, щоб згодом реалізувати, покривши таким чином заборгованість клієнта. Втім, фахівці сходяться на думці: якщо Ви усвідомлюєте наступ тривалої фінансової кризи, краще самі продайте своє майно, погасіть заборгованість, а кошти, що залишилися від продажу, використовуйте на свій розсуд. І не забудьте перед продажем сходити в банк - проконсультуватися з приводу того, як будете здійснювати продаж квартири і одночасно погашати кредит.

Момент, на який слід звернути увагу: якщо кредит брався на одного члена сім'ї, а майно оформлено на іншого, причому майно було закладено без згоди власника (нотаріально завіреного) - можна судитися. Крім того, зазвичай при великих угодах банк зобов'язується застрахувати позичальника - тоді читайте умови договору страхування. Можливо, в страхових випадках прописана саме нинішня причина, по якій клієнт не може виплатити борг (наприклад, хвороба позичальника).

Залучення поручителя. У такому випадку клієнт-родич (а саме їх найчастіше в Україні привертають до такої ролі, тому що популярні за кордоном поручителі, вони ж - підприємства-роботодавці - до цієї ролі поки не готові), повинен пам'ятати, що якщо той, за кого він документально доручається, не сплатить кредит, це тягар ляже на його плечі. Не забувайте також, що для залучення поручителя доведеться довести його платоспроможність тим же пакетом документів, який потрібен і від самого позичальника.

На замітку

Найважливіший момент в спілкуванні з банком, коли грошей ось-ось буде мало - інформувати банк. І зробити це краще як мінімум за один-два тижні до закінчення терміну внесення чергового щомісячного платежу. Тому що цей час необхідний для пошуку найбільш відповідного варіанту допомоги в ситуації, що склалася. Також врахуйте, що така передбачливість позбавить клієнта від штрафних санкцій за прострочення і інших неприємностей на зразок підвищення процентної ставки на весь термін кредиту за недотримання умов кредитного договору.

Так, наприклад, якщо фінансова скрута носить тимчасовий характер, банк може запропонувати позичальникові так звані «кредитні канікули» .

Кожен банк пропонує свої терміни таких «канікул». Максимально відомий період відстрочки - шість місяців. «Кредитні канікули» є своєрідним «заморожуванням» кредиту, без нарахування пені. Однак стандартний варіант такий: протягом «канікул» фінустанова вимагатиме від клієнта лише сплати відсотків по кредиту, а погашення суми основного боргу тимчасово призупиняється.

Перекредитування кредитів . Іноді клієнт вдається до перекредитування. Так, він бере гроші в іншому банку, щоб закрити питання в першому. «Це найгірший варіант розвитку подій, оскільки проблему це не вирішує. Клієнтові потрібно тверезо оцінити своє становище, і зрозуміти, коли саме у нього з'являться гроші, і заявити про це банку - в такому випадку ні кредитна історія, ні сам клієнт не страждає », - міркує експерт.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Благодійний депозит "Вклад у Перемогу"

Вклад у Перемогу з Агропросперіс Банком

12% річних у гривні на 9 місяців

Вклади від 1000 грн

Відсотки НАПЕРЕД за весь строк вкладу

+ спільна благодійна допомога ЗСУ

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Агропросперіс Банк

Акційний депозит під 15%

Акційний депозит "На літо" від Агропросперіс Банку

15% річних у гривні

на строк 1 або 3 місяці

+ БОНУС до ставки на сайті

Вклади від 1000 грн

Діє з 10.06 до 31.07.2022

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики