про твої фінанси

Система скорингу - навіщо вона потрібна банкам?

Уявіть собі ситуацію, що у Вас є можливість позичити одну тисячу доларів під великі відсотки, які неодмінно порадують Ваш гаманець. Однак є обов'язкова умова: суму Ви вручите незнайомцю, на спілкування з яким у Вас буде всього півгодини. Ви б погодилися? Чомусь нам здається, що навряд чи. Напевно, мало хто з нас наважиться на такий ризиковий вчинок і розлучиться зі своїми кровно заробленими. Простобанк розповідає про кредитний скоринг, перевірку банком платоспроможності позичальника.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Яким чином банк розглядає потенційного позичальника?
 2. Що банки уточнюють під час перевірки позичальників по телефону?
 3. Які обмеження щодо кандидатури потенційних позичальників сьогодні встановлюють банки?
 4. Що таке скоринг?
 5. Приклад скорингової оцінки:
 6. Думка банківського експерта
 7. Кредити на карту онлайн без відмови

Оцінка платоспроможності на рівні доходів потенційного позичальника здійснюється на основі даних про доходи фізичної особи і ступеня ризику їх втрати. Основним доходом фізичних осіб є безпосередньо їх заробітна плата (пенсія), підтверджена наданою довідкою з місця роботи позичальника. Враховуються також і інші джерела доходів (дохід від здачі квартири в оренду, прибуток від підприємницької діяльності, доходи від депозитів, дивідендів тощо), що можуть бути підтверджені податковою декларацією клієнта. Спочатку кредитні аналітики оцінюють адекватність наданих даних, виходячи з мінімальної заробітної плати, середнього рівня заробітної плати в даному регіоні або по галузі. Деякі банки включають при розрахунку доходи інших членів сім'ї, цивільного подружжя (найчастіше, при наданні їх поручительства). Не підтверджений дохід частково або повністю враховується згідно зі спеціальною матрицею, розробленою і затвердженою банком.

Яким чином банк розглядає потенційного позичальника?

При подачі запиту на отримання кредиту банк проводить аналіз отриманої заявки. Даний процес складається з наступних етапів:

 • написання заявки, верифікація (перевірка) документів, узгодження умов угоди;
 • попередня оцінка позичальника менеджером зі збуту (в тому числі, оцінка даних, отриманих при безпосередньому контакті);
 • перевірка кредитної історії клієнта;
 • перевірка даних, зазначених клієнтом в анкеті - прописка, місце роботи, доходи і т.д .;
 • аналіз спроможності клієнта погашати запитуваний кредит;
 • структурування угоди - можливий запит додаткових комфорт-факторів (поручительство родичів, збільшення авансового внеску, надання додаткової застави і т.д.);
 • формування рішення за запитом клієнта, підписання даного рішення у посадової особи відповідно до повноважень.

При розгляді запитів на кредитування банк обов'язково проводить оцінку майбутньої платоспроможності потенційного позичальника. Це є одним із способів попередження або варіантів хоча б звести до мінімуму кредитний ризик банку. Платоспроможність або, іншими словами, кредитоспроможність, має на увазі під собою готовність і здатність позичальника у встановлений термін і в повному обсязі розраховуватися за своїми кредитними зобов'язаннями.

Для оцінки кредитоспроможності позичальника банки використовують різні методики і схеми. Але в цілому аналіз кредитоспроможності клієнта часто здійснюється, виходячи з оцінки рівня доходів позичальника і їх зіставлення з майбутніми платежами за кредитом, вивчення кредитної історії або ж скорингової оцінки.

Аналіз кредитної історії має на увазі під собою перевірку даних про якість платіжної дисципліни потенційного позичальника за вже раніше отриманими кредитами в цьому банку (у разі чинного клієнта) або ж в інших банках. Для перевірки кредитної історії аналітики використовують внутрішні і зовнішні «чорні списки», «білі списки», існуючі бази кредитних історій. В Україні з такими базами великі проблеми ... Не існує однієї загальної бази з даними, що обумовлено в першу чергу небажанням банків розкривати конкурентам інформацію по позичальниках. Тому не завжди, навіть в разі наявності проблем з погашенням попередніх кредитів у клієнта або шахрайства, банк зможе про це дізнатися.

Найбільш відома і велика база на даний час - це Українське Бюро Кредитних Історій, створене ПриватБанком спільно з компанією БікОптіма Лімітед. У неї входить понад 40 банків-партнерів, 80 кредитних спілок, кілька лізингових і страхових компаній. Крім того, існують такі кредитні бюро:

Нещодавно бюро кредитних історій заявили про те, що вони планують об'єднати свої бази даних. На першому етапі це передбачає створення єдиної точки входу до інформації від всіх БКІ. У період відновлення масового кредитування таке об'єднання зможе допомогти банкам оперативно знаходити повну інформацію про потенційного позичальника: благонадійні клієнти зможуть швидше отримати рішення, а шахраям буде набагато складніше обдурити банк.

Побічно про розміри доходів клієнта (в разі, якщо офіційних доходів недостатньо) можуть свідчити його витрати: купівля автомобіля, нерухомості, дорогої техніки, устаткування (можуть бути підтверджені договорами купівлі), відпочинок за кордоном, проведення ремонту, депозити, достроково погашені кредити (можуть підтверджуватися довідками з банків).

Після цього дані доходи коригуються на обов'язкові платежі (на житло, харчування, проїзд, одяг, платежі за діючими кредитами, страховку і т.д.). Потім отриманий результат порівнюється з майбутнім платежем по запитуваному ліміту. В основному, для позитивного рішення щодо видачі кредиту, чисті щомісячні доходи клієнта (відкориговані на постійні витрати) повинні перевищувати платіж по запитуваному кредиту більш ніж в 2 рази.

Крім того, можливий також варіант використання показника мультиплікатора доходу, який має на увазі розрахунок можливої ​​суми кредиту як n-не збільшення щомісячного доходу. В даному випадку нормальним співвідношенням вважається боргове навантаження до 50%, і сума кредиту не повинна перевищувати 4-6 кратний чистий грошовий дохід.

При розрахунку можливої ​​суми кредиту, банк ще враховує термін запитуваного ліміту, так як у випадку з довгостроковим кредитуванням існує підвищений інфляційний ризик (особливо для нашої країни). В даному випадку потрібно більш жорстко підходити до оцінки чистих доходів позичальника і корелювати розрахунки на інфляційні очікування (на жаль, у нас в Україні зростання цін значно випереджає темп зростання заробітних плат).

Що банки уточнюють під час перевірки позичальників по телефону?

Крім виїзду на місце працевлаштування позичальника банки здійснюють перевірку кредитної історії клієнта. У разі якщо клієнт має позитивну кредитну історію і повторно приходить в банк за оформленням нової угоди, у нього, безумовно, підвищуються шанси отримати позитивну відповідь. Причому деякі банки можуть запропонувати для таких клієнтів більш лояльні процентні ставки.

Окремо варто відзначити роль бюро кредитних історій. На сьогоднішній день на українському ринку активно функціонують три таких організації. Незважаючи на істотне відставання рівня і якості надаваних ними послуг в порівнянні з європейськими стандартами, банки все охочіше обмінюються кредитними історіями клієнтів (при цьому обмін можливий тільки при наявності згоди клієнта на передачу його кредитної історії в бюро). Це мінімізує ймовірність того, що позитивну відповідь отримає свідомо «поганий» позичальник. Перевірка кредитної історії в бюро - процедура досить витратна, особливо якщо треба перевірити відразу велику кількість потенційних клієнтів. Однак витрати що супроводжують цей процес з лишком компенсуються в результаті зменшенням кредитного ризику. Якщо банки стануть більш лояльними і ще активніше візьмуться обмінюватися даними з кредитних історій, а кредитні бюро, в свою чергу, підвищать якість і набір послуг, що надаються, то від цього виграють всі без винятку.

Основна мета телефонної верифікації - перевірка коректності даних, наданих клієнтом при заповненні анкети. Ретельна перевірка має на увазі телефонну верифікацію всіх номерів, вказаних в заявці. При «продзвоні» банківські співробітники намагаються отримати характеристику клієнта, а також підтвердження його працевлаштування від третіх осіб: родичів, колег по роботі, керівників.

Які обмеження щодо кандидатури потенційних позичальників сьогодні встановлюють банки?

Які сьогодні існують вимоги щодо мінімального і максимального віку, соціального і сімейного стану, професії позичальника, і яким чином вони змінилися з початку кризи?

Роздрібне кредитування в банках здійснюється із застосуванням скорингових моделей. Вони враховують велику кількість різних соціо-демографічних характеристик. Наприклад, часто банки не кредитують громадян, які не досягли 18 років. У той же час молодий вік або "ризикова" сфера діяльності позичальника можуть бути компенсовані додатковими балами за сімейний стан, стаж роботи або рівень доходу. Кожен потенційний клієнт проходить кілька фільтрів (як "людських" - фінансовий консультант, андеррайтер, так і "автоматичних" - математичні моделі, скоринг, обов'язкові перевірки в бюро кредитних історій).

В умовах складної економічної ситуації банки змушені більш пильно аналізувати і роботодавців. Деякі сфери переживають не найкращі часи, підприємства закриваються, навіть "стабільні" компанії іноді затримують зарплати. Все це постійно моніториться і береться до уваги при видачі нового кредиту.

Бездоганна кредитна історія "перебиває" і не найвищий скоринговий бал, і більш ризикову сферу діяльності, і відсутність довідки про доходи. Надійним клієнтам з хорошою платіжною дисципліною раді в будь-якому банку як в періоди зростання економіки, так і під час кризи.

На сьогодні діє заборона НБУ на кредитування в іноземній валюті. А в зв'язку з підвищеними кредитними ризиками банки змушені вимагати поручительство по іпотеці і додаткові застави при довгострокових кредитах.

Що таке скоринг?

Скоринг являє собою математичну або статистичну модель, за допомогою якої на основі кредитних історій інших клієнтів банк намагається визначити, наскільки велика ймовірність того, що конкретний потенційний позичальник поверне кредит в строк. Розрізняють різні типи скорингу, при аналізі потенційного позичальника можуть використовуватися:

 • Application-скоринг - оцінка кредитоспроможності позичальників для отримання кредиту;
 • Fraud-скоринг - оцінка ймовірності шахрайства потенційного позичальника.

Існує безліч моделей скорингу. Кожна з них використовує свій набір факторів, що характеризують позичальника, і отримує в результаті свою власну порогову оцінку ризику, яка і дозволяє розділяти позичальників на категорії. Сенс кредитного скорингу полягає в тому, що кожному позичальнику приписується властива лише йому оцінка кредитного ризику. Порівняння значень, отриманих конкретним позичальником, зі специфічною для кожної моделі скорингу порогової оцінкою допомагає вирішити проблему вибору при видачі позик, розділяючи позичальників на 2 класи: тих, кому можна видати кредит, і тих, кому видача кредиту протипоказана.

Скоринг виділяє ті характеристики, які найбільш тісно пов'язані з ненадійністю або, навпаки, надійністю клієнтів певного віку, певної професії, освіти, таким же числом утриманців і т.д. Але в цьому полягає і дискримінаційний характер скорингу: людина, за формальними ознаками близька до групи з поганою кредитною історією, швидше за все, отримати кредит не зможе. Дані характеристики умовно розділені за кількома критеріями: особисті (вік, стать і т.д.), фінансові (рівень доходу, трудовий стаж і т.д.), супутня інформація (наявність автомобіля, земельної ділянки і т.д.).

Як правило, для підрахунку скорингової величини банки використовують такі основні дані про потенційного позичальника: рівень середньомісячного доходу і витрат, трудовий стаж на останньому місці роботи, загальний трудовий стаж, вік, сімейний стан, кількість осіб, які перебувають на утриманні, освіту, посадовий статус, наявність у власності ліквідної нерухомості.

У скорингової моделі існує до 25 параметрів; якісна система враховує безліч факторів і параметрів. Для кожного виду кредитування існує своя методика розрахунку скорингу. Інформація про критерії відбору позичальників є внутрішньою інформацією банку, так як її загальнодоступність призведе до збільшення частки шахрайства.

Отриманий показник порівнюється з певним кількісним порогом встановленим банком, який є лінією беззбитковості. Відповідно, на отримання кредиту може розраховувати той клієнт, у якого інтегральна величина даних вище цього порогу.

Рішення про видачу кредиту базується на оцінці кредитоспроможності позичальника. Ця оцінка складається з наступних частин: кредитні правила, оцінка платоспроможності та кредитний скоринг.

Кредитні правила - це певні правила, які дозволяють банку вибрати своїх цільових клієнтів (наприклад, максимальний і мінімальний вік, мінімальна зарплата, термін проживання в регіоні).

Платоспроможність - це фінансова можливість виплачувати кредит, тобто наявність необхідного рівня доходів.

Кредитний скоринг - це оцінка прагнення клієнта до оплати кредиту і можливості в майбутньому погашати борг.

Класичний скоринг - це математична модель, яка будується на історичних даних про поведінку позичальників в минулому з метою формалізувати поняття  «прагнення до оплати кредиту» і «можливості в майбутньому погашати борг». Скорингова модель базується на таких соціо-демографічних параметрах клієнта, як вік, стать, освіта, посада, трудовий стаж, термін проживання в регіоні. Останнім часом під скорингом мають на увазі всю процедуру оцінки кредитоспроможності, але це не зовсім коректно.

Особливості кредитного скорингу для отримання іпотечного кредиту обумовлюються особливостями цього кредитного продукту.

По-перше, іпотечні кредити завжди видаються під заставу нерухомості. Тому  «прагнення клієнта до оплати кредиту» значно зростає, так як в разі дефолту клієнт втрачає житло.

По-друге, для оплати іпотечного кредиту необхідні достатні доходи, які значно вище, ніж доходи для кредиту на авто / кредитної картки. Тому, історично так склалося на українському ринку, що при видачі іпотеки кредитні аналітики насамперед звертають увагу на ліквідність і достатність застави і наявність постійних доходів. При цьому скорингові параметри (стать, вік, освіта) мають значно меншу вагу, ніж ті ж параметри при видачі кредитної карти.

А ось українські банки з вирішенням подібних «кредитних рівнянь» стикаються щодня у величезній кількості, і в більшості випадків їм вдається знаходити правильні рішення. Виявляється, вирішувати такі завдання їм допомагає спеціальний «калькулятор» під назвою кредитний скоринг.

Приклад скорингової оцінки:

параметр

Значення параметру

скоринговий бал

Вік, років

до 20

20

21-25

38

26-30

70

31-35

82

36-50

95

51-60

110

від 61

25

Сімейний стан

неодружений (незаміжня)

110

одружений одружена)

150

одружений, але живе окремо

65

розлучений (а)

90

вдівець (вдова)

85

Кількість дітей

немає

100

1

75

2

55

3

30

більше 3

10

Сфера діяльності

держслужба

110

приватний сектор

170

учень

80

пенсіонер

30

Кваліфікація

немає

10

допоміжний персонал

35

фахівець

85

службовець

100

керівний працівник

140

Стаж роботи, років

до 1

20

до 2

40

до 3

65

до 5

90

більше 5

130

Середньомісячний дохід, грн.

менше 1 000

15

1 000-3 000

65

3 000-5 000

110

5 000-10 000

190

більше 10 000

210

Для того щоб отримати позитивне рішення по кредиту, позичальникові потрібно набрати не менше 700 балів.

Так, отримати приблизно 780 балів зможе позичальник від 30 до 60 років, одружений, без дітей, фахівець, зайнятий в приватному секторі, зі стажем роботи до 5 років і заробітною платою від 3 000 до 5 000 грн. На позитивне рішення не може розраховувати клієнт віком до 20 років, неодружений (незаміжня), без дітей, ще учень, без кваліфікації, зі стажем роботи до 1 року і середньомісячним доходом менше 1 000 грн.

Думка банківського експерта

Компанія «Простобанк Консалтинг» вирішила дізнатися, що ховається за настільки дивною назвою, і чому система скорингу стає незамінним помічником в банківському кредитуванні. Допомогти нам в нашому невеликому розслідуванні погодилася заступник голови правління «Укргазбанку» - Олена Дмитрієва.

Олена Михайлівна, що ж таке система скорингу і чому він так полюбився українським банкам?

Скоринг - це одна із складових частин процесу прийняття рішення за кредитною операцією. Завданням системи скорингу є відсікти небажаних для банку позичальників. При цьому небажаність формується на підставі історичних даних про параметри і під кінець кредитування вже існуючих позичальників. Сьогодні скоринг активно використовується при видачі експрес-кредитів.

У самому спрощеному вигляді скорингова модель представляє собою таблицю певних характеристик клієнта: стать, вік, сімейний стан, дохід, місце роботи та інші. Залежно від значення таких характеристик система привласнює клієнту певну кількість балів. Чим вище підсумкова сума, тим вище ймовірність, що кредит буде погашений вчасно. Потім ця підсумкова сума порівнюється з «граничним значенням», яке визначається виходячи з «апетиту» банку до ризиків. Тим клієнтам, у кого показник перевищує «порогове значення», кредит видається. Тим, у кого він виявляється нижче, - ні.

Як правило, банки мають кілька скорингових таблиць: для різних продуктів, регіонів, клієнтських сегментів скоринг відрізняються.

Хочу зазначити, що скоринг застосовуються вже не тільки під час видачі, а й протягом життя кредиту. Наприклад, для оцінки можливості повного або часткового повернення кредиту позичальником при порушенні ним термінів погашення заборгованості.

Наскільки об'єктивно скорингова система може оцінити реальні шанси позичальника отримати, а головне погасити банківський кредит?

У кожному банку може існувати своя методика скорингу, яка базується на певному досвіді кредитування (як вітчизняному, так і зарубіжному). Як правило, в процесі створення скорингової моделі, аналізується великий масив даних про позичальників і на підставі отриманих результатів розробляється статистична модель, яка дозволяє визначити ймовірність результату кредитної операції. Велике значення відіграє величина і якість існуючого масиву даних про позичальників: чим більше якісних даних, тим об'єктивніше скорингова модель.

На сьогоднішній день досвід роботи багатьох систем показує, що вірогідність відсіювання хороших позичальників за результатами скорингу дуже низька. Більш того, з кожним роком системи удосконалюють і модернізують, тому довіра до скорингових систем зростає.

Але все ж, чи можливі ситуації, коли система говорить «ні», а в реальності клієнт платоспроможний і може погасити кредит?

Платоспроможність - це не єдиний фактор, який враховується скоринговою системою. Дуже важливо, щоб клієнт максимально точно давав інформацію про свій соціальний статус. У такому випадку ймовірність відмови сумлінному позичальникові надзвичайно мала.

А якщо дані будуть свідомо спотворені, наприклад шахраєм? Адже система не зможе розпізнати, де дані правильні, а де ні?

Звичайно, така ймовірність існує. Однак для цього шахраєві необхідно знати алгоритм роботи скорингу, щоб «правильно» спотворити дані про себе. На практиці отримати таку інформацію досить складно, оскільки банки ретельно її приховують. Крім того, банки застосовують приховані способи перехресних перевірок наданої інформації.

Також хочу зауважити, що результати скорингу - це однозначно вагомий, але не найголовніший фактор, який впливає на процес прийняття остаточного рішення про видачу кредиту. З клієнтом спілкується кредитний експерт, який в процесі спілкування може визначити реальні мотиви отримання кредиту. Також, в більшості випадків, інформація про позичальника перевіряється через різні бази даних.

Очевидно, що скорингові технології потрібні банкам. А наскільки вони потрібні позичальникам? Які дивіденди отримають вони від впровадження подібних систем?

В першу чергу, це швидкість оформлення і отримання кредитів. Подібна автоматизація дозволяє побудувати кредитний процес у вигляді своєрідного конвеєра. При мінімальній участі фахівців банку кредитна заявка проходить усі необхідні етапи аналізу, і рішення про видачу позики приймається протягом 20 - 30 хвилин. При цьому від клієнта потрібен тільки мінімальний пакет документів: паспорт, ідентифікаційний код, довідка про доходи.

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

Від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком

Оплати в один дотик з технологією payWave

Знімайте та поповнюйте на будь-які суми

Безкоштовне поповнення та будь-які безготівкові розрахунки

Без плати за обслуговування

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Chatex

Криптобанк Chatex международные переводы в Телеграмм

Храни сбережения в цифровом долларе USDT TRC-20.

Выводи на сторонние кошельки всего за 0.5 USDT.

Мгновенные переводы ваших активов по всему миру.

Комиссия на покупку и переводы внутри системы — 0%

Корисні статті з даної тематики