про твої фінанси

Помилки колекторів і як з ними боротися

Криза в економіці триває, і досудове стягнення боргів стало великим бізнесом. Оскільки конкуренція між різними агентствами загострилася, компанії з метою підвищення ефективності почали використовувати у своїй роботі набагато більш агресивні тактики спілкування з неплатниками. При цьому в процесі контакту з боржниками співробітники колекторських підрозділів можуть потрапити на випадкових людей.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Неетична поведінка колекторів
 2. Якщо ви вже погасили свій кредит
 3. Якщо ви ніколи не брали кредитів
 4. Кодекс етики
 5. Думка експертів
 6. Як спілкуватися і боротися з колекторами - поради юристів
 7. Колекторські компанії: контакти

Такі помилки бували і раніше, але останнім часом стали траплятися набагато частіше. Сьогодні колектори намагаються стягнути все, що завгодно, включаючи ті борги, які вже були давно погашені і навіть борги, які взагалі ніколи не існували.

Неетична поведінка колекторів

Найбільше викликають роздратування безперервні телефонні дзвінки, якими колектори виснажують людей. "Щовечора близько 22-00 мені дзвонив" залізний голос ", - пише постраждалий. -" Але найприкріше, що йому нічого не можна було заперечити, а дуже хотілося, тому що довго не міг "вийти" на живого співробітника банку. Після того, як нарешті додзвонився в колл-центр за поясненнями, з'ясувалося, що з якоїсь причини я заборгував банку 9 копійок. Я, звичайно, не заперечував і вніс ці гроші на карту, після чого дзвінки припинилися. З одного боку добре, що мене не били, а з іншого - витрата часу на пошук зв'язку з банком - дуже неприємно і навіть принизливо ".

На ранніх етапах прострочення банки використовують автоматичні IVR-дзвінки за допомогою колл-центрів. Чим більше термін, тим активнішими стають дії з досудового стягнення. Банк може передати борг або продати його "хард" колекторам. Тоді фахівці зі стягнення боргів виходять "в поле" і контактують з сусідами боржника, а також його колегами по роботі.

Ці випадки виникають все частіше, і до сих пір ніхто не замислювався про те, як багато невинних людей стало цілями мисливців за боргами. Навіть ті, хто якимось чином пов'язаний з колекторським бізнесом, стурбовані великою кількістю помилок в процесі досудового стягнення, побоюючись, що їх кількість зростатиме.

"Зараз у мене на руках три роздруківки з банку і різниця в сумі боргу між ними близько 1000 і 100 гривень, тобто у всіх трьох паперах різні суми", - дивується інша постраждала. - "При закритті кредиту, сума уточнювалася у менеджера на день закриття, а через пару місяців Головний офіс банку надіслав роздруківку про те, що залишок заборгованості становить 100 гривень і став нараховувати на них 140 гривень відсотків щомісяця. Тепер мені постійно приходять листи, що імітують рішення суду про примусове стягнення цього боргу, а недавно взагалі розмістили в моєму під'їзді оголошення про те, що я прошу сусідів допомогти мені матеріально. І все це при чесно погашеному кредиті ".

Ситуацію ускладнювала відсутність будь-яких регулюючих документів чи посібників, які б оперативно попередити виникнення подібних випадків. Але з 4 липня 2021 року діяльність колекторських компаній в Україні регулюється законом від 19 березня 2021 № 1349-IX. У законі йдеться про обмеження та регулювання діяльності колекторів. Вперше у законі прописали реальні штрафи за порушення правил ведення колекторського бізнесу в Україні та інші санкції. Крім того, запровадили регулюючий орган в особі НБУ

Тепер надія на справедливість зберігається у кредитно-фінансовій сфері, де споживач може поскаржитися на неправомірні дії Національного банку України. Проте, навіть в банках періодично трапляються скандали через допущеня помилок при обдзвоні боржників "софт" колл-центром, або виїзді "хард" колекторів.

Колектори, використовуючи різні способи спілкування з неплатниками, часто знаходяться "на грані фолу", дуже лякають людей, які помилково опинилися в базі даних злісних неплатників. Особливо багато випадків виникає в зв'язку з неетичною практикою розшуку боржників.

Так, одному молодому чоловікові, у якого є борг у банку і він чесно його виплачує, періодично дзвонили різні люди, які представлялися колекторами і агресивно вимагали покликати до телефону невідому людину. Відразу ж після першого контакту він пояснив, що квартира знаходиться в кредиті і куплена кілька років тому в тому ж банку, де працюють колектори. Виявилося все просто - співробітники банку розшукували близького родича попереднього власника квартири, використовуючи застарілі контактні дані з профайла позичальника. При цьому в останній момент укладання угоди в банку ніхто з фахівців не спромігся оновити базу даних. Здавалося б, інцидент вичерпано, однак дзвінки і непрохані гості на порозі квартири продовжували з'являтися. На всі вимоги припинити це, колектори тільки знизували плечима: "Ми не знаємо коли це припиниться". Рішення було знайдено досить неординарне - молодий чоловік подзвонив в прес-службу банку, після чого пролунав дзвінок начальника управління безпеки з пропозицією зайти в гості. В результаті історія закінчилася "хеппі-ендом" - вибаченнями співробітників всього управління і міцною заварною кавою.

Так, звичайно, буває не завжди. Тому при спілкуванні з колекторами дуже важливо знати свої права і лінію поведінки.

Якщо ви вже погасили свій кредит

Що робити, якщо колектори стали контактувати з вами з приводу кредиту, який ви вже давно погасили? В першу чергу необхідно написати і відправити рекомендований лист з повідомленням про вручення. У самому листі слід пояснити ситуацію і вкласти копії всіх наявних квитанцій про оплату, а також копію довідки про відсутність кредитної заборгованості. За інструкцією НБУ, таку довідку зобов'язані видавати при закритті кредитної заборгованості перед банком. Для старих кредитів, а також кредитів, які були взяті в інших фінансових установах, такі довідки могли не видаватися, що додає проблем при спілкуванні з колекторської компанією.

Згідно з Цивільним кодексом України, колекторська компанія зобов'язана відправити письмове повідомлення, в якому повідомляється сума боргу і найменування кредитора, який купив борг.

"Чотири роки тому я оформив кредит на мобільний телефон в кредитній спілці", - розповідає свою історію позичальник. - "Користуючись тим, що в договорі вказана можливість дострокового погашення, повністю розрахувався за нього. І ось в минулому році мені приходить лист про те, що у мене був борг, який кредитний союз продав колекторам і тепер я повинен заплатити безпосередньо колекторській компанії. З відтоді щомісяця на мою адресу надходять листи з вимогою погасити заборгованість. В них колектори загрожують: подати в суд, направити виїзну групу для опису майна, передати відомості про мене в Прикордонну службу (заборона виїзду за кордон), в міжбанківський реєстр шахраїв (заборона видачі кредитів), відібрати закордонний паспорт, якого у мене ніколи не було. Навіть пропонували заповнити анкету, в якій мені пропонувалося добровільно вказати все наявне цінне майно (квартира, машина, телевізор, комп'ютер, холодильник, пральна машина), місце роботи, займану посаду, зарплату мою і членів моєї сім'ї ".

На думку юристів, в даному випадку колекторська компанія порушує цілий ряд статей Цивільного кодексу України. Зокрема: статті 257, 258, 261, 262 (пропущено строк позовної давності), 517, 518 (не подано доказів переходу прав до нового кредитора). І якщо раптом колишній позичальник вирішить виплатити їм будь-яку суму, це означає визнання всієї суми боргу, причому термін позовної давності починається з моменту сплати (ст. 264, 267 ЦК України).

Цілком ймовірно, колекторська компанія розглянула лист, однак просто забула виключити випадкового позичальника з бази даних для контакту. Інакше після певного часу дзвінки б припинилися і з позичальником почали працювати field-колектори. Коли досудове стягнення не допомагає, справу передано на розгляд Суду (legal collection).

Якщо ви ніколи не брали кредитів

"Зі справжніми живими колекторами справ ніколи не мали, просто не любимо брати в борг. Але чоловіка влітку по мобільному телефону діставали, і поступово заборгованість з 300 доларів зросла до 700. Але ж у нас в місті навіть банку такого немає. Він їм пояснював дуже довго, але дзвінки припинилися тільки через три місяці ", - поділилася своїми враженнями одна жінка.

Якщо борг, про який повідомляє колекторська компанія, ніколи не був вашим, не варто просто викидати лист в сміттєвий бак, радять фахівці. Буде хорошою ідеєю написати у відповідь лист, де повідомити про відсутність заборгованості і попросити колекторів більше не контактувати з вами. Якщо дзвінки тривають, а колектор не може довести наявність вашого боргу перед компанією, потрібно звернутися з листом до Комісії із захисту прав споживачів. Крім цього, юристи настійно рекомендують також оскаржити дії колекторів в Генеральній Прокуратурі, адже згідно зі статтею 32 Конституції України, ніхто не може зазнавати втручання в його особисте і сімейне життя. А протиправні дії колекторів можна розцінювати як безпідставне втручання в особисте життя, яке є порушенням конституційних прав громадян. Втім, більшість громадян вважає за краще не зв'язуватися з юридичною тяганиною і терпляче чекати, коли колекторська компанія "видихнеться" і телефонні дзвінки припиняться.

Останнім часом з'явилася одна цікава можливість вирішити проблему неетичної поведінки колекторів "безкровно" за допомогою звернення до незалежної асоціації, в якій перебуває дана компанія.

Кодекс етики

Ринок колекторських послуг в Україні ще юний і зовсім недавно почав "окультурюватися". Кілька років тому з'явилися дві великі асоціації колекторських агентств, які репрезентують понад 90% ринку послуг зі стягнення заборгованості. На сайті однієї з них розміщений Кодекс етики колектора, основною метою якого є захист споживачів від неетичної поведінки колекторських компаній.

Для тих випадків, коли людина вважає, що колекторська компанія, що входить в асоціацію, будь-яким чином порушила прийнятий Кодекс етики, передбачений розділ подачі скарг. Скаргу можна відправити асоціації прямо за допомогою форми на сайті, з усіма копіями кореспонденції та документів, які мають відношення до справи. При цьому необхідно перевірити, щоб людина, яка подає скаргу і боржник, якщо він є відмінним такої людини, разом підписали скаргу. Фахівці асоціації обіцяють розглянути документи і ухвалити необхідні заходи.

Давайте більш детально поглянемо на правила, яким має слідувати спеціаліст колекторського агентства.

Колектор має право контактувати з боржником персонально, поштою, за допомогою телефону, смс або факсу. Однак він не повинен вступати в контакт в незручний для людини час, такий як до 7-00 ранку або після 22-00 вечора, якщо тільки не отримає відповідний дозвіл. Крім цього, колектор не повинен дзвонити боржникові на роботу або приходити в офіс, якщо знає, що роботодавець боржника проти таких контактів.

У статті 8 Кодексу Етики колекторів також сказано, що вони зобов'язані:

 • не використовувати процедури стягнення, які можуть образити честь і гідність боржника;
 • не здійснювати безпричинний тиск на боржника в разі неплатежу;
 • бути передбачливим і обережним під час контакту з боржником по телефону, смс, електронною поштою або під час особистого візиту;
 • в разі якщо інших інструкцій не надходило, прийняти всі обґрунтовані пропозиції боржників сплатити борг частковими платежами, за умови отримання об'єктивних причин про нездатність заплатити борг;
 • не натякати в письмовій або усній формі, що буде застосовуватися кримінальне переслідування або буде подано цивільний позов, при відсутності на це правових підстав;
 • пропонувати максимальну співпрацю з уповноваженою третьою стороною боржника;
 • пропонувати боржникам, які мають фінансові труднощі, проінформувати членів сім'ї про їх труднощі з погашенням боргів, щоб уникнути конфліктних ситуацій;
 • брати до уваги всю надану інформацію про причини неплатежу перед ухваленням рішення про те, наскільки допустимо примус до оплати боргу.

Окремо розглянуто питання пошуку боржників, які ховаються від компаній по стягненню заборгованості (стаття 9 Кодексу Етики колекторів). Фахівці зі стягнення повинні:

 • не приховувати інформацію про свою посаду;
 • застосовувати будь-які необхідні дії для того, щоб переконатися, що боржник, який знаходиться в розшуку, є саме тією людиною;
 • в тому випадку, якщо знайдена особа не є боржником, відповідно оновити всі необхідні записи в базі даних.

Незважаючи на це, співробітники колекторських компаній і банків продовжують порушувати Кодекс Етики, а споживачі не можуть добитися справедливості. Формально, звичайно, захистити споживачів від неетичної поведінки колекторів може некомерційна асоціація або інше незалежне державне утворення. Однак складно на щось сподіватися, коли на чолі некомерційної асоціації знаходиться керівник колекторського агентства, а на чолі державних служб і комітетів - великі бізнесмени.

Споживачам залишається тільки чекати, що коли-небудь на чолі таких організацій будуть дійсно незалежні люди, які ніколи не займали високих посад в комерційних банках і колекторських компаніях. У цьому випадку підхід до захисту прав споживачів в колекторській сфері буде системним і випереджувальним, адже зараз колектори та банкіри починають що-небудь робити тільки коли скандали отримують великий розголос.

Думка експертів

Леся Самаріна, адвокат, керівник дніпропетровського офісу ЮФ «Ільяшев і Партнери»

У ситуації, коли номер телефону помилково потрапив в базу колекторів, необхідно, перш за все, з'ясувати дані компанії і скласти письмове звернення. У зверненні підтвердити приналежність телефонного номера особі, якій дзвонять.

Якщо дзвінки не припинилися, необхідно письмово вимагати у колекторів документи, що підтверджують отримання кредиту і перехід права вимоги боргу на колекторську компанію.

Далі, в залежності від ситуації, може послідувати звернення в правоохоронні органи на підставі ст. 222 Кримінального кодексу України (шахрайство з фінансовими ресурсами).

Дмитро Гутгарц, керуючий партнер АБ «АБГ»

Спочатку, необхідно письмово повідомити колекторів про подібну ситуацію і попросити, знову-таки письмово, виключити свої дані з бази. Якщо ж дзвінки не припиняються, листи і смс повідомлення продовжують надходити, варто звертатися як до правоохоронних органів, так і в суди за захистом своїх інтересів.

Сергій Нікіфоров, виконавчий директор Асоціації учасників колекторського бізнесу України

У такій ситуації необхідно зв'язатися з колекторським агентством, передати скаргу оператору контакт-центру з чітко сформульованими тезами, якщо ж і в цьому випадку дзвінки тривають, рекомендуємо під'їхати в офіс колекторської фірми і вирішити питання з фахівцем компанії.

Або можна звернутися на гарячу лінію Асоціації учасників колекторського бізнесу України (044)499-85-90 або написати ваш запит на адресу [email protected]

 

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики