про твої фінанси

Кредитне шахрайство в Україні

Шахрайство і афери з кредитами в Україні: все, що потрібно знати майбутньому позичальникові про шахраїв. Дізнайтеся, що робити, якщо на вас оформили чужий кредит


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Кілька слів про сучасних фінансових аферистів
 2. Як банкіри оформлюють фальшиві кредити
 3. Як не стати жертвою фінансових аферистів
 4. Що робити людині, на яку шахрайським шляхом був оформлений чужий кредит?
 5. Юридична консультація з питань кредитування

Кілька слів про сучасних фінансових аферистів

Іноді люди стикаються з ситуацією, коли необхідно за будь-якого приводу добути якусь суму грошей, і тоді починають шукати найбільш вигідних кредиторів. Одні займають у друзів, інші шукають вигідний банк, а хтось ризикує, і звертається в невідомі «конторки» з гучною назвою, в яких красиво обіцяють надати необхідну суму в найкоротший термін і під дуже низький відсоток. Причому у них не потрібен поручитель або довідка про доходи, а вік позичальника може бути від 18 років. У цих кредитних конторках заявлена ​​в рекламі процентна ставка по кредиту готівкою становить 7% річних.

Найбільша небезпека попастися на вудку до обманщиків існує для людей, яким від 18 до 25 років, так як не всі банки видають кредити молодим людям, також в групі ризику - неофіційно працевлаштовані або зовсім безробітні.

Найчастіше про такі кредити можна дізнатися з газетних оголошень, а також з листівок, розклеєних на стовпах і зупинках. Але про ці фірми можна дізнатися і іншим шляхом.

Одна моя знайома зіткнулася з такими фірмами при пошуку роботи, і їй стало цікаво дізнатися про таємниці їх діяльності. Метою пошуку було знайти роботу менеджером. Попалася вакансія «офіс-менеджер» в компанії з дуже красивою і солідною назвою. Єдине, що викликало підозру, так це те, що на дану посаду потрібні здобувачі навіть без досвіду роботи, що в наш час велика рідкість.

Знайома зазвичай серйозно готується до співбесід, і тому з інтернету дізналася все, що можна про потенційного роботодавця. Інформація про цю фірму була не дуже гарною, але все ж вона вирішила сходити на співбесіду, розглянути шахраїв поблизу і розвідати інформацію про них з перших вуст.

Фірма перебувала в офісній будівлі, офісом був невеличкий кабінет, де сиділо 2 людини.

Молодий чоловік, що проводив співбесіду, розповів, як добре можна заробляти у них, головне, щоб кандидат в співробітники мав високу стійкість до стресів, так як клієнти бувають різні. Робота полягала в тому, щоб укладати договори з клієнтами на видачу кредиту, заробіток - відсоток від першого платежу клієнта. Само собою зрозуміло, що майбутній офіс-менеджер зацікавлений переконати клієнта зробити якомога більший перший внесок. Клієнти в фірму дзвонять самі, вивчивши оголошення в газетах і іншими шляхами.

В офісі виявилося 4 мобільні телефони, які лежали на столах. Стаціонарного телефону в офісі не було.

Через деякий час на сайті з пошуку роботи знову була помічена вакансія в іншій фірмі. Назва фірми звучала дуже голосно і надійно, асоціювалася з фінансовим гігантом бізнесу. Вакансія, яка пропонувалася, це «Продавець-консультант». Інформація про фірму в інтернеті була подібна відгукам про попередню компанію, і моя знайома вирішила нанести візит і в неї.

Знову маленький офіс. На цей раз одна дівчина-співробітниця розповідала претендентам про те, що у них повно клієнтів, які телефонують на телефони з газет. Головне, що потрібно - вміти працювати з клієнтами, бути ввічливою.

Основні вимоги - вміння переконувати і стресостійкість. Потрібно переконати клієнта в тому, що у фірми найбільш вигідні умови кредитування і в найкоротші терміни клієнт отримає очікувану суму. Аналогічно з попередньою фірмою продавець-консультант отримує свій відсоток з першого внеску клієнта в розмірі 2-2,5%.

Моїй знайомій задавали питання, чи зможе вона вирішити конфліктну ситуацію, якщо, наприклад, клієнт буде вимагати обіцяні до видачі гроші, коли не отримає їх в обіцяні терміни (через сім днів). В такому випадку майбутнього співробітника необхідно буде максимально затягувати з видачею кредиту, переносити терміни, ну а коли клієнт вже втратить терпіння, необхідно пояснити йому, що він за власним бажанням зробив внесок і бере участь в схемі за принципом піраміди (покупки в групах) і можливо він отримає в подальшому довгоочікуваний кредит.

Ці фірми працюють дуже просто. Обіцяють видати кредит через тиждень-два, а поки сам клієнт повинен почати погашати кредит уже з моменту підписання договору, а не з моменту отримання грошей. Люди платять таким фірмам гроші місяць, два, три, їх весь цей час годують обіцянками, кажуть, що скоро підійде черга і кредит видадуть.

Але насправді пізніше з'ясовується, що кредит видадуть тому клієнту, який внесе більше платежів. Мало хто буде платити свої кревні гроші без впевненості в подальшому отримати кредит, тому в більшій частині ці фірми-одноденки живуть за рахунок перших платежів клієнтів, заробляють таким способом швидкі гроші і змінюють своє місце розташування (а часто - і назву) через кілька місяців.

Подібних фірм розвелося в Україні як грибів після дощу. Але це не кредитори, а чистої води аферисти! Виникає питання ... Чому ж люди не читають договір? А в договорі все написано дуже часто, горезвісним восьмим шрифтом, який неможливо прочитати, особливо його не читають якщо дівчина, яка укладає від імені компанії договір з клієнтом мила, привітна, і з відданістю дивиться в очі і не викликає ні найменшої підозри в нечесних намірах.

Договір обов'язково потрібно читати, яким би він не був, де б ви його не укладали, і хто б його не оформляв. Ігнорування договору може коштувати фінансових втрат і моральної шкоди, який ніхто не відновить.

З усього вище описаного я вивів для себе ті параметри, за якими можна впізнати фірму - лжекредитора. Опишемо самі явні їх ознаки, за наявності яких слід уникати будь-якої співпраці:

 1. Такі фірми не знімають постійного нормального офісу, зазвичай це скромний офіс невеликої квадратури, в якому сидить від одного до кількох людей. Офіс виглядає порожнім і неживим. Максимум, що може говорити про належність офісу даній фірмі, це табличка на дверях, роздрукована на кольоровому принтері.
 2. Ви побачите на столі більше 2-х мобільних телефонів. Їх може бути набагато більше. А ось стаціонарного телефону може не бути, на короткий час перебування в офісі в цьому немає необхідності, адже в будь-який момент конторка може закритися або переїхати, а офіс перейде наступному орендарю.
 3. В інтернеті про цю фірму немає ніякої інформації (ні контактів, ні відгуків). А може навпаки фігурувати вельми невтішна інформація про шахрайську діяльність. У другому випадку - ні кроку в сторону місця проживання ошуканців. А в будь-якому випадку, потрібно бути гранично акуратним і уважним, так як нова фірма завжди намагається якомога швидше внести свої контактні дані в бізнес-довідники в інтернет. У разі ж аферистів, вони вважають за краще поширювати інформацію про себе через ЗМІ та шляхом вуличних оголошень.
 4. Також має викликати підозру, якщо у вас як позичальника не питають ні місця роботи, ні того, чи влаштовані ви офіційно, який у вас дохід, не просять навіть надати поручителя. Загалом, їм зовсім не цікаво, чи в змозі ви будете повернути кредит. Питається тільки паспорт і ідентифікаційний код. Якщо позичальникові є 18 років, йому не відмовлять.
 5. А це вже зовсім кумедно ... Ви ще не бачили і не тримали в руках очікуваний кредит, можливо навіть не ознайомилися з умовами договору, а вам вже надають реквізити для оплати першого внеску. За що? За те, щоб ви отримали кредит? беріть ноги в руки і віддаляйтеся з цього місця.

Такі фірми - «лжекредитори», які під видачею кредиту готівкою насправді пропонують покупку в групах, просто необхідно обходити стороною і в разі отримання кредиту, і в разі працевлаштування. Адже це місце не підходить для початку кар'єри - хто захоче потім працювати з людиною, яка брала участь в аферах? Риторичне питання.

Як банкіри оформлюють фальшиві кредити

Prosto якось прокинутися злісним неплатником банку, хоча ви ніколи в житті не зверталися за кредитом? Виявляється, що так. Саме така неймовірна історія трапляється набагато частіше, ніж можна припустити. Що ж робити, якщо на вас оформили фальшивий кредит, і чи можна застрахуватися від такого - вивчав Prostobank.ua

На адресу студента Київського політехнічного інституту Романа Шелевера прийшов лист з банку. Виявляється, банк видав 22-річному студентові кредит в 4 000 гривень. Роман, вперше дізнавшись про наявність кредиту з листа, який йому передав вахтер університетського гуртожитку, відразу пішов в банк. У відділенні установи заяві Романа про те, що він не брав кредит, не здивувалися.

Співробітник банку сказав: «О, так це відома афера, і майже всі потерпілі живуть в гуртожитках політеху. Ось на столі лежить ціла пачка таких заяв, будемо розбиратися ». Потім він запевнив, що банк сам звернеться до правоохоронних органів, і що Роман може спасти спокійно: якщо виникнуть проблеми, йому обов'язково зателефонують. І ось, через 2,5 роки тиші, Роман дізнається, що замість звернення до міліції банк просто ... продав його липовий борг колекторам! Про «щастя» спілкування з колекторами розповідати не будемо - це тема окремої статті. А для Романа і інших потерпілих тепер почалася ера доведення, що кредит вони в банку не брали.

Найцікавіше, що співробітники банку на дзвінки і відвідування тепер кажуть: «Так, у нас стоїть галочка, що ви писали заяву, що не брали кредит. Але ми до вас і так претензій не маємо, тому що продали ваш борг колекторам ».

А кредит-то не справжній!

Чому банк замість розглядів просто продав борг - зрозумілого пояснення немає. Звичайно, в процесі своєї роботи банк зустрічається з багатьма справжніми позичальниками, які намагаються затягнути час, не хочуть погашати борг і теж стверджують, що не брали кредит. За словами банківських експертів, бувають навіть випадки, коли кредит оформляють близькі родичі, або сам позичальник забуває, що звертався в банк за грошима. Однак більшість установ мають спеціальні відділи, покликані розбиратися з подібними випадками. Крім цього, банк, який зібрав певну кількість заяв про неукладення кредитних договорів, як правило, дійсно сам звертається в правоохоронні органи. Як бачимо, у випадку зі студентами механізм не спрацював.

Оскільки паспорт Романа (як і інших учасників цієї історії) нікуди не зникав, а ймовірність масової видачі кредитів на фальшиві паспорти - невисока, залишається припустити, що в махінації замішані ... самі співробітники банку. «Для оформлення кредиту необхідно надати не тільки оригінал паспорта, але і ряд інших документів, а також необхідна особиста присутність позичальника або уповноваженої ним особи. Дуже ймовірно, що тут «замішаний» співробітник (-и) банку. Однак розбиратися в цьому повинні правоохоронні органи », - коментує ситуацію Катерина Гутгарц, юрист адвокатського бюро« АБГ ».

Полегшити завдання шахраям могли ксерокопії паспортів з написом власників «Копія вірна». Справа в тому, що тієї злощасної осені студенти масово брали участь в платних мітингах, залишаючи при розрахунку ксерокопії своїх паспортів. В такому випадку виходить, що від подібної ситуації не застрахований ніхто. Насправді: місць, де ми залишаємо ксерокопію свого паспорта з підписом - маса. Наприклад, в магазинах при поверненні товарів або на касах супермаркетів техніки, в яких збираємося купувати побутову техніку в кредит, при отриманні призів або оформленні номера в готелі і так далі. Гарантувати, що така копія не потрапить в руки нечесній людині - неможливо.

Правила виживання

Проте, для тих, хто потрапив в подібну історію, є можливість довести свою правоту. Для цього треба дотримуватися наступних правил.

 • Якщо на вас оформили фальшивий кредит, то, як би вас не переконував у зворотному співробітник банку, в ваших же інтересах відразу ж звернутися в прокуратуру із заявою про порушення кримінальної справи.
 • Оскільки мова йде про шахрайство (кримінально карне діяння), то після звернення в прокуратуру потрібно добитися, щоб вас визнали потерпілими. «А потім, під час розгляду кримінальної справи, можна буде подати і цивільний позов до винного і вимагати відшкодування морального збитку, заподіяного скоєним злочином», - радить Катерина Гутгарц.
 • Якщо банк, як у випадку з Романом, відмовляється видати копію кредитного договору для ознайомлення - не бійтеся суду. До суду банк вже буде зобов'язаний надати кредитний договір.
 • Обов'язково знайдіть час на проведення графологічної експертизи (якщо буде потрібно для доказу своєї непричетності до оформлення кредиту і якщо справа дійде до суду).
 • Нарешті, як в більшості фінансових справ, термін позовної давності становить три роки з того моменту як право було порушене (або сторона дізналася про те, що її право порушене). Іншими словами, банк або колектор можуть подати на вас до суду лише протягом 3-х років з дня останньої дати, на яку повинен був бути погашений кредит. Однак незалежно від термінів необхідно подавати заяву в прокуратуру і добиватися правди, тому що існує ще кредитна історія, в якій записують подібні випадки. І бездіяльність у цьому може цілком завадити в майбутньому.

Оформили ... банкіри!

Шахрайські дії банківського персоналу - це справжня проблема. І справа навіть не в тому, що страждають від цього не тільки люди, але і самі банки (адже гроші-то викрадають у банків). Справа в тому, що банки, як правило, намагаються всіма силами приховати будь-яку інформацію про такий скандал, щоб не підмочити власну репутацію.

Втім, не менш завзято вони мали б спробувати такому скандалу запобігти. І дійсно, заходів, якими банки всіляко намагаються себе убезпечити від шахрайства, достатньо. Для початку банки (в ідеалі) ретельно перевіряють усіх бажаючих влаштуватися до них на роботу. Для цього працює не одна, а цілих дві інстанції: служба підбору персоналу (HR-підрозділ) і служба безпеки банку. Перша крім детального вивчення резюме і проведення співбесіди, наводить довідки на минулому місці роботи і тестує кандидатів на предмет виявлення професійних і особистісних якостей (аж до схильності до азарту і шахрайства). Друга - перевіряє кандидатів на іншому рівні. «Робота служби безпеки полягає в перевірці незаплямованості репутації кандидата на роботу в банку через базу даних внутрішніх органів. Оскільки найчастіше працівники таких служб безпеки - це банківські службовці в погонах (в минулому або і в сьогоденні), то крім всіх інших обов'язків (повний комплекс заходів щодо зовнішньої безпеки) вони повинні стежити і за внутрішньою безпекою зсередини установи. Саме до цього і відноситься робота з наведення довідок щодо існуючих та потенційних загроз для банку і його діяльності з боку нових співробітників, - пояснює Ян Поторій, керівник служб управління персоналом великих банків України в 2004-2007 рр.

Чи завжди допомагає така перевірка персоналу - показує розказана вище історія: банк, в якому на Романа оформили липовий кредит, публічно «хвалився», що всі його співробітники при прийомі на роботу проходять через детектор брехні.

Крім цього, не залишився осторонь і регулятор, - Постанова НБУ № 63 від 10.02.2016 року передбачає запис на відео роботи касирів банків. Втім, існують і інші заходи щодо запобігання злочинів під час робочого процесу. Це, наприклад, проведення постійних ревізій, а також спеціальні службові інструкції, які передбачають, щоб при операціях з грошима декілька співробітників контролювали один одного.

Наскільки такі заходи безпеки допомагають уникнути шахрайства з боку персоналу, ілюструє розказана Prostobank.ua історія колективного розкрадання депозитів цілим відділенням. Співробітники відділення, змовившись, ділили між собою гроші вкладників, інколи видаючи їх як кредити «з-під поли», і ніякі запобіжні заходи не змогли запобігти злочину. Не змогли вони і допомогти вкладникам банку довести свою правоту (не кажучи вже про договори з підписами заступника начальника відділення і оригінали чеків з підписами касира). Банк до цього дня не повернув депозити. Все це показує, що проблема випробування грошима тих, хто працевлаштовується в банк, стоїть гостро для власників бізнесу. Не меншою проблемою при цьому залишається поведінка самих банків в уже вчинених випадках шахрайства. Здавалося б: навіщо продавати липовий кредит колекторам, не проводячи при цьому розслідувань? Або навіщо не визнавати крадіжку депозиту власними співробітниками? Проте, з якоїсь причини банки йдуть на це.

Російська рулетка, або п'ять офіційних злочинців на кожен банк

Суми розкрадених банківськими співробітниками коштів вражають уяву. За оприлюдненими в пресі даними статистики Департаменту державної служби по боротьбі з економічною злочинністю, за 2009 рік банківські співробітники пограбували своїх роботодавців (і, можливо, їх клієнтів) на суму в майже півмільярда гривень (450 млн.грн.). Співробітників, притягнутих до відповідальності - тобто учасників лише розкритих злочинів - всього 903 людини. Це майже по п'ять чоловік на кожен український банк. А скільки ще не розкритих справ і незнайдених шахраїв! Ось і виходить, що похід в банк - своєрідна російська рулетка: ніхто не знає, чи чесний співробітник, який приймає ваші гроші. І немає у клієнтів не тільки ефективних важелів впливу на ситуацію, а й успішної гарантії вирішення всіх 100% таких випадків ...

Втім, досвід ПриватБанку, який опублікував на своєму сайті список співробітників, чиє шахрайство було доведено - з іменами, фотографіями і деталями злочину - залишає надію на те, що є шанси на прийдешні зміни на краще. У будь-якому випадку поки ситуація далеко не на користь українців: як виявилося, від липового кредиту в Україні не застрахований ніхто.

Як не стати жертвою фінансових аферистів

Перелік організацій, звертаючись до яких, українець ризикує залишитися «з носом»: кредитні спілки, компанії по покупкам в групах та ін.

На початку весни цього року в Росії впала чергова фінансова піраміда. Так званий бізнес-клуб «Рубін» обіцяв своїм клієнтам 50% річних прибутковості по вкладах. За найскромнішими оцінками, оборот «контори» становив по $ 34 млн. Щомісяця. В кінці лютого компанія припинила розрахунки з вкладниками, а керівництво втекло в невідомому напрямку, прихопивши з собою $ 85 млн. Поки що правоохоронні органи розбираються в ситуації, жертвами пристрасті до «легких грошей» стали близько 100 тисяч осіб («Рубін» працював по території всієї Росії) .

В Україні фінансові піраміди лопаються в скромніших масштабах. Але все-таки лопаються. «Простобанк Консалтинг» склав перелік організацій, звертаючись до яких, українець з тим або іншим ступенем ймовірності ризикує залишитися «з носом». У них увійшли кредитні спілки (КС), компанії по покупкам в групах, а також фірми, які не підпадають під контроль державного фіннагляду, але залучають гроші українців за принципом мережевого маркетингу.

Кредитні спілки під прицілом

Відразу відзначимо, що і в Україні, і в усьому світі кредитні спілки є шанованими учасниками фінансового ринку. 

Однак ще в 2007 році директор департаменту з нагляду за кредитними установами Держфінпослуг Андрій Оленчик заявив, що 1% кредитних спілок перебувають під підозрою в організації фінансових пірамід. Скандал вибухнув восени 2007 року, коли Держрегулятор анулював ліцензію союзу «Берлінер Баушпаркассе».

Ця організація пропонувала кредити на житло під шалено привабливі 5% річних (тоді як в середньому по ринку іпотека обходилася в 10-12% річних). Для отримання такої вигідної позики потрібно всього лише внести на рахунок компанії 20% від вартості житла. На початку листопада керівництво «Берлінер Баушпаркассе» зникло з клієнтськими внесками. Аферисти не встигли розгорнути свою діяльність на широку ногу - свої заощадження втратили близько 30 осіб, обсяг «зниклих» коштів склав до 1 млн. грн. Однак знайти зловмисників правоохоронним органам досі не вдалося.

Хоча цей випадок був поодиноким на ринку, певна загроза для вкладників до деяких КС все-таки існує. Підстрахуватися від попадання в неблагонадійний кредитний союз можна, якщо врахувати наступні нюанси.

1. Відповідність прибутковості по депозитах що обіцяють середньоринковим показникам.  Ставки понад середньоринкові експерти вважають підозрілими.

2. Занижені ставки по кредитах повинні насторожити потенційного клієнта. Наприклад, кредитна спілка «Всеукраїнський кредит» пропонує іпотеку за майже міфічний 1% річних. Експерти відзначають, що за кредитними ставками нижче 7-8% або стоять кабальні умови, які нівелюють можливість отримання бажаного кредиту, або це свідчить про явно нечесні наміри керівництва організації.

3. Співпраця кредитної спілки зі страховими компаніями або самостійне страхування ризиків за вкладом в КС. Адже до цього часу державні мужі не зглянулися до створення Фонду гарантування вкладів в кредитних спілках, за аналогією з банківським сектором. Але на кредитному ринку працює механізм захисту кредитних спілок через страхування. З 2007 року «Українська страхова компанія кредитних спілок» пропонує страхування фінансових ризиків самих кредитних спілок від можливих форс-мажорних ситуацій. Крім того, клієнт може сам застрахувати збереження своїх коштів, внесених в КС, але коштувати така послуга буде близько 1% від суми внеску.

4. Участь КС в професійних об'єднаннях, таких як Національна асоціація кредитних спілок України або Всеукраїнська асоціація кредитних спілок. Ці об'єднання критично підходять до своїх членів, проводять моніторинг їх діяльності, виставляють додаткові вимоги до їх надійності та платоспроможності.

Таємничі угруповання

Перші кримінальні справи по ЛТП «Українська група« Капітал» було порушено на початку 2006 року. Незважаючи на це, компанія продовжувала збирати гроші з українців аж до осені 2006 року, коли її керівники були затримані прокуратурою (втім, через деякий час їх відпустили під підписку про невиїзд). За різними джерелами, організатори «Української групи« Капітал» змогли під виглядом пільгового кредитування обдурити 16,3 тисячі осіб, які віддали компанії більше 150 млн. грн. Гроші збиралися під гаслом так званої «покупки в групах», яка полягає в наступному.

Компанія-адміністратор об'єднує групу людей, які хочуть купити якийсь дорогий товар - як правило, квартиру або автомобіль. Вони передають адміністратору відносно невеликі суми (початкові внески), після чого включаються в систему періодичних платежів. За зібрані загальні гроші купується цільовий товар, який розігрується за принципом лотереї серед учасників. Ті, хто отримав товар також продовжують платити гроші (насолоджуючись при цьому вже отриманим товаром), поки внесені ними кошти не досягнуть вартості товару з урахуванням відсотків. Таким чином, учасник покупки в групах може отримати необхідну річ як в перший місяць свого членства в організації, так і через кілька років після вступу.

«Українська група «Капітал» обіцяла своїм вкладникам кредити під 1,7% річних терміном до 20 років. Початковий внесок становив 6,8% від вартості товару. Після отримання цих грошей компанія просто відважувала клієнта, якому пропонувалося почекати під різними приводами.

«Покупки в групах створюють ілюзію покупки товару в кредит: рівні щомісячні виплати протягом встановленого договором терміну. Якщо при купівлі товару в кредит людина отримує товар на руки і вже, користуючись ним, виплачує кредит, то в системі групових покупок існують так звані «фондові акти» - жеребкування серед учасників групи щодо права отримання товару. Тобто, при відсутності везіння свою покупку можна довго і наполегливо оплачувати, а почати нею користуватися тільки через 3 роки, коли випаде твій щасливий номер. При цьому всі внески повинні бути сплачені в строк, бо боржник позбавляється права на отримання товару в разі прострочення платежу», - пояснює юрист «Адвокатського бюро Гутгарца» Катерина Гутгарц.

Крім того, вартість товару, що купується в кредит, зафіксована в договорі і не може бути змінена продавцем в односторонньому порядку протягом дії договору. «При покупці ж в групах це правило не діє. Як правило, в договорах про участь у групах вартість товару прив'язується до цін на товар у дилера, тобто в разі подорожчання товару, розміри внесків відповідно зростуть», - доповнює пані Гутгарц.

Зараз в Україні працюють до 20 організацій по «покупкам в групах». Їхні послуги однозначно є фінансовими, але тільки ось під контроль Держфінпослуг вони не підпадають, так як в законі «Про фінансові послуги» така діяльність як адміністрування покупок у групах, не прописана. Наглядове відомство вже кілька років марно добивається від Верховної Ради внесення відповідних законодавчих поправок, які дозволять ліцензувати, контролювати платоспроможність і умови роботи адміністраторів «угруповань». Однак, безуспішно.

Мабуть, структури мають впливових покровителів у парламенті, зацікавлених в безконтрольності цієї сфери. Людині ж, яка все-таки вирішила звернутися до «групової системи», рекомендують уважно вчитуватися в договір. «Перед участю в групі покупців слід звернути увагу в договорі на: порядок, терміни і процедуру отримання товару, термін дії договору, кількість виплат, розмір таких виплат, наявність (відсутність) права оператора системи на перегляд вартості товару, умови розірвання договору та суми, що підлягає поверненню в разі виходу з договірних відносин», - говорить пані Гутгарц.

Мережі

Кожен з вас напевно хоч раз у житті стикався з продавцями, які працюють за системою мережевого маркетингу. У такій схемі людині пропонують придбати у компанії якийсь товар. Купівля є «вхідним квитком» в компанію – покупець отримує право продавати фірмову продукцію, а також залучати нових продавців. Відсоток від продажів «завербованих» нових співробітників капає на рахунок людини, що призвів їх до компанії. За цією системою поширюється косметика Avon і Oriflame, посуд Zepter, і інші практичні речі.

На фінансовому ринку мережевий маркетинг використовується в продажах полісів страхування життя. Самі лайфові компанії підлягають державному нагляду, їх перші особи несуть адміністративну та кримінальну відповідальність як учасники фінансового ринку, а до самих страхових компаній (СК) пред'являються певні вимоги (наприклад, статутний фонд компанії зі страхування життя повинен становити не менше 1,5 млрд. євро ), порушивши які компанія просто втратить ліцензію і буде закрита.

Однак за принципом мережевого маркетингу працюють деякі організації, що пропонують фінансові послуги, але знаходяться поза полем регуляції Держфінпослуг, а їх керівники не несуть ніякої відповідальності перед вкладниками. Найбільш відомими з них є «Глобальна система тренінгів» (GST) Роберта Флетчера і компанія Intway. Остання обіцяє своїм клієнтам іпотечні кредити на житло в будь-якій точці планети всього за 5% річних.

За $ 299 доларів людина отримує свій інтернет-сайт на базі програмного забезпечення Intway, що одночасно є доступом до системи «корпорації». Якщо клієнт зацікавлений у дешевій іпотеці, йому слід придбати інвестиційну облігацію за $ 1690, що дає право на покупку «будинку мрії». Далі потрібно мінімум - накопичити близько 30% від вартості нерухомості «в будь-якій точці світу» на рахунках Intway, але не шляхом внесків, а через «вербування» нових членів команди, які погодяться купити такі ж інвестиційні сертифікати.

Також Intway пропонує своїм клієнтам вихід на Нью-Йоркську фондову біржу через власну біржову платформу. Однак біржові термінали Intway розсмішать будь-кого, хто хоч краплю розбирається в фондовій торгівлі. По всій видимості, ця система розрахована на людей, які далекі від питань фондового ринку.

Кореспондент «Простобанк Консалтинг» спілкувався з продавцями Intway особисто. На питання, хто регулює їх діяльність, інтвеєвці відповіли, що компанія зареєстрована в США. На моє зауваження, що фінансові організації не мають права працювати в Україні без ліцензії Нацбанку або Держфінпослуг, вони здивувалися: «Невже ви думаєте, що український фінансовий нагляд ефективніше американського?». Хоча, за інформацією сайту Intway, компанія все-таки пройшла реєстрацію в Російській Федерації (а також на Віргінських (Британських) островах, на Сейшелах і у Флориді). На риторичне питання: «що буде, якщо ваша компанія закриється, як ви будете дивитися в очі людям, які довіряли вам», відповідь була такою: «головне, що зараз це приносить мені гроші, а інше - це не мої проблеми». No comments.

Стадний інстинкт з іноземним акцентом

Зазвичай, окрім дуже привабливих фінансових умов (мізерних відсотків по кредитах або величезних ставок за вкладами), потенційні шахраї використовують і інші «козирі», націлені на завоювання довіри клієнта. До таких належать, наприклад, іноземне походження компанії або кількість людей, які вже повірили в її «місію». Але показниками надійності тієї чи іншої структури не можуть служити ні іноземні інвестори ( «Берлінер Баушпаркассе» оголошувала себе дочірнім підприємством німецького підприємства), ні розвинена мережа філій ( «Українська група «Капітал» налічувала понад 50 відділень по всій країні), ні тим більше кількість клієнтів компанії (в російський «Рубін» увірували десятки тисяч вкладників).

Зрозуміло, що кожен сам вирішує, на яких умовах і при якому ризику інвестувати свої кревні. Однак, наявність українського державного нагляду над компанією, з якою ви збираєтеся працювати, чіткі, прозорі й однозначні умови договору, а також виваженість у прийнятті фінансових рішень сприятиме тому, що жертв «лохотронів» стане менше.

Що робити людині, на яку шахрайським шляхом був оформлений чужий кредит?

Якщо банк пред'являє вам претензії щодо погашення кредитної заборгованості, а ви в дійсності не зверталися в банк за подібною послугою і не отримували кредитні кошти, то, ймовірно, має місце або помилка банку, або факт умисних шахрайських дій, вчинених «поганими хлопцями» з використанням ваших персональних даних. У такій ситуації здійснювати будь-які платежі і тим самим погашати чужі борги однозначно не варто. У телефонній розмові з представником банку рекомендується впевнено заявити про свою позицію і попросити (будьте чемні, хлопці просто роблять свою роботу) ще раз перевірити інформацію по «вашому» кредиту. Як правило, якщо це була звичайна помилка, то на етапі телефонного дзвінка все і закінчиться. Якщо ні, і банк наполягає на тому, що ви його клієнт і у вас є заборгованість, тут все багато в чому залежить від того, наскільки дії банку (дзвінки, листи, смс і т.д.) для вас дискомфортні і чи готові ви далі миритися з таким станом речей. Рано чи пізно банк буде змушений звернутися до суду, де у вас з'явиться можливість упевнено довести свою непричетність до кредитної операції.

Якщо ви готові зайняти активнішу громадянську позицію, а також внести свою лепту у справу боротьби зі злочинністю, для початку підготуйте письмову заяву на адресу банку. У заяві опишіть ситуацію, вкажіть будь-які факти або обставини, які прямо або побічно підтверджують викладене (наприклад, в останній момент укладання угоди ви могли перебувати за кордоном, на стаціонарному лікуванні, проходили військову службу і т.п.). Із заявою і оригіналом паспорта відвідайте банк і попросіть про зустріч з представником служби, яка в банку відповідає за запобігання шахрайству (у багатьох банках вони існують). Це найбільш ефективний спосіб. Незалежно від того чи відбулася зустріч чи ні, а також від її попередніх результатів, залиште і зареєструйте підготовлену заяву в банку. У таких ситуаціях банки проводять розслідування, часто у взаємодії з правоохоронними органами.

Крім цього, не полінуйтеся самостійно або за допомогою юриста написати заяву в правоохоронні органи про шахрайство і необхідність перевірки даного факту. Основне ви зробили - заявили про себе і надали можливість правоохоронним органам попрацювати в даному напрямку. Їх процесуальне завдання - порушити кримінальну справу, зібрати доказову базу, провести розслідування і передати справу до суду.

На будь-якому етапі (при спілкуванні з банківськими працівниками, слідчими або в суді) вашими основними аргументами / доказами / будуть оригінал паспорта та результати почеркознавчої експертизи. Від останньої не відмовляйтеся і знайдіть час для її проведення.

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Chatex

Криптобанк Chatex международные переводы в Телеграмм

Совершайте переводы в USDT TRC-20 вместе с Chatex.

Переводите без комиссии, мгновенно, безопасно и удобно друзьям, родственникам и коллегам по всему миру!

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

Від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком

Оплати в один дотик з технологією payWave

Знімайте та поповнюйте на будь-які суми

Безкоштовне поповнення та будь-які безготівкові розрахунки

Без плати за обслуговування

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики