про твої фінанси

Як отримати безкоштовну квартиру від держави

Вартість нерухомості в Україні сьогодні практично не відрізняється від вартості квартир в США. Дізнайтеся, хто може отримати житло від держави, які документи необхідно підготувати, які соціальні норми площі житла на людину в Україні та світі, як записатися в загальну чергу на квартиру. Ми розповімо, чи може учасник АТО або бойових дій, багатодітна сім'я, мати-одиначка безкоштовно отримати квартиру - дивіться список нижче.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Кому має надаватись безкоштовне житло
 2. Хто має право записатися в загальну чергу на квартиру?
 3. Куди звертатися і які документи збирати?

За 115 тисяч доларів в США можна купити апартаменти на березі океану, і в Києві в будь-якому спальному районі. Щоб зібрати такі суми, знадобиться не один десяток років.Залишається одна надія - отримати квартиру від держави, яка зрідка тішить черговиків і пільговиків. Як отримати «безкоштовне» житло від держави, з'ясовував Простобанк.

Кому має надаватись безкоштовне житло

Держава надає квартиру лише в «крайніх» випадках. Згідно зі ст.47 Конституції України: «Громадянам, які потребують соціального захисту, житло надається державою та органами місцевого самоврядування, безкоштовно або за доступну для них оплату».Так зване «безкоштовне» житло надається:

 1. Сиротам або дітям, які залишилися без піклування батьків. Після закінчення школи вони мають право отримати хоча б кімнату для проживання
 2. Мешканцям аварійних або непридатних для проживання будинків.
  • Приміщення вважається непридатним, якщо воно становить загрозу для життя. Рішення про аварійність житла, згідно «Житлового кодексу України», приймає спеціальна міжвідомча комісія, до якої входять представники місцевої адміністрації, а також компетентних органів, що контролюють санітарну, пожежну, екологічну безпеку.Будинки вважаються аварійними в кількох випадках: до першої категорії відносяться будівлі неміцні і ненадійні, що загрожують обваленням через фізичний знос або які-небудь пошкодження.Будинки, що знаходяться в зонах зсувів, селевих потоків, снігових лавин, затоплення паводковими водами, (наприклад, у залізниці) також визнаються небезпечними для життя.
  • До другої категорії відносяться, наприклад, підвали, горища та інші приміщення, що входять до складу спільного майна мешканців багатоквартирного будинку. Небезпечні деформації фундаментів і стін, прогнилі дерев'яні конструкції, електромагнітне випромінювання і шкідливі речовини в повітрі або грунті, підвищений рівень шуму (наприклад, у залізниці) - все це причини для якнайшвидшого зносу будинку і переселення мешканців. Якщо квартира знаходиться в будинку, пошкодженому в результаті пожежі, землетрусів, вибуху і т.д. і відремонтувати такий будинок складно або економічно недоцільно - її також можуть визнати непридатною для життя.
 3. Важким хворим, які повинні жити окремо від інших членів сім'ї. Наприклад, якщо в однокімнатній квартирі проживають п'ять чоловік, один з яких хворий на туберкульоз, держава повинна ізолювати інших членів сім'ї від можливого зараження, надавши їм окреме житло.
 4. Громадянам, які потребують поліпшення житлових умов.

Представники з перших трьох позицій мають право отримати житло поза чергою, четверта ж позиція повинна зайняти своє місце і чекати світлого майбутнього. Правда, поняття "поза чергою" зовсім не означає «одразу». Претендентів на термінове розселення багато, а безкоштовних квартир мало. Тому в Україні утворилася, друга черга, що рухається в два рази швидше першої. Вважається, що в Києві максимальний час очікування в загальній черзі становить 30 років, а в пільговій - 15 років.

Хто має право записатися в загальну чергу на квартиру?

Сім'я, яка стає в чергу на держподарунок, повинна вважатися незаможньою. Сьогодні в черзі на житло, яка тягнеться ще з часів СРСР, числиться 2,5 мільйона українських сімей.

При визначенні мінімального рівня забезпеченості житловою площею враховується мінімальна заробітна плата, мінімальна пенсія за віком, мінімальний прожитковий мінімум. Наприклад, якщо деякі можуть отримати квартиру, маючи 5-6-7 кв.м. на одну людину, яка проживає в квартирі, інші за таких умов ніколи її не отримають.

Розглянемо один з можливих варіантів. Оскільки в столиці межа постановки на облік обмежена сімома метрами, в Києві сім'ї забезпеченій жилою площею в 6,5 кв.має надаватися житло від держави. Цікаво, що якщо ця сім'я переїде до Тернополя, вона не зможе залишатися в черзі, через те, що там «метражний мінімум» становить шість метрів. Також варто врахувати, що згідно із положенням, затвердженим облвиконкомами України, на житловий облік не беруться працездатні особи, які не займаються громадськими роботами.

У деяких країнах житлова площа квартири надається в залежності від чисельності сім'ї.

Актуальну інформацію про квартирний облік та право на соціальний найм житла читайте на Prostopravo.com.ua

Норми житлової площі на одну людину

 

Країна

Житлова площа, кв.м.

Примітка

Франція

14

Родина не більше 4 осіб

Нова Зеландія

13,5

 

Італія

8-10

 

Нідерланди

11,3

Родина не більше 3 осіб

Румунія

8

 

Таїланд

8,37

 

Філіппіни

9,7

 

Зімбабве

6,3

 

Україна

6-7

 

м. Київ

7

 
 

Щоб визначити, чи маєте ви право на безкоштовну квартиру від держави, потрібно мати на увазі, що крім метражу, враховується сукупний дохід сім'ї. І чим більше в квартирі мешканців, тим вище цей дохід. Отже, кого наша держава визнає незаможним? Тут все непросто, і кожен випадок розглядається індивідуально. Використовується така формула: вартість всього майна сім'ї плюсується з сукупним доходом всіх членів сім'ї за максимальний термін очікування квартири - разом, виходить прожитковий мінімум. Якщо отриманої суми не вистачає на нову квартиру за нормами надання (7 кв.м. на людину) або іпотечний кредит, сім'ю записують у незаможні.

Середній прожитковий мінімум в Україні на січень-2022 становить 2589 грн.

При прийнятті рішення про постановку в квартирну чергу враховують наступні доходи:

 • зарплата з усіх місць роботи;
 • пенсія, матеріальна допомога, допомога по безробіттю та вихідна допомога;
 • дохід від здачі в оренду квартир, гаражів та іншого нерухомого майна, а також транспорту і механічних засобів;
 • дохід від продажу продуктів з присадибної ділянки;
 • доход від заготівлі грибів, ягід, лікарських рослин і т.п.
 • дохід мисливців від продажу своєї здобичі;
 • дохід від роботи за договорами, авторські винагороди, аліменти, доходи по акціях,
 • відсотки за банківськими вкладами і т.п.

Також враховується вартість майна, що перебуває у власності у сім'ї або окремих її членів. Так, ведеться оцінювання:

 • житлових будинків, квартир, дач;
 • автомобілів, мотоциклів, моторних човнів та інших транспортних засобів;
 • предметів антикваріату і мистецтва, ювелірних виробів, побутових виробів з дорогоцінних металів і каменів і лом таких виробів;
 • паїв в житлово-будівельних, гаражно-будівельних і дачно-будівельних кооперативах;
 • вкладів в банках і інших кредитних установах.

Приховувати додатковий дохід від приробітку, рахунок у банку або дачу, що дісталася в спадок від бабусі, не варто. Чиновники час від часу обов'язково будуть перевіряти ваш фінансовий стан. І якщо раптом з'ясується, що ви ввели інспектора в оману, втратите місце в черзі на соціальне житло. Іншого покарання за такий обман поки не передбачено. Якщо дохід сім'ї через якийсь час підвищується, і вона перестає бути незаможною, її виключають з черги.

Куди звертатися і які документи збирати?

Особами, які потребують поліпшення умов проживання займається Головне управління житлового забезпечення. Правила, якими керується це управління, передбачені документом "Правила обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм житлових приміщень в Українській РСР" та Постановою виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів і президії Київської міськради профспілок від 15.07.85 № 234 . Відповідно до них, на квартирний облік в Києві беруть осіб, які потребують поліпшення житлових умов, постійно проживають та прописані в місті не менше п'яти років. Цей термін не поширюється на випадки реєстрації другого з подружжя, неповнолітніх дітей і непрацездатних батьків.

Для отримання «безкоштовної» квартири необхідні такі документи:

 1. Ксерокопії паспортів (1 стор. та стор. з пропискою) всіх повнолітніх членів сім'ї, які стають на квартирний облік
 2. Ксерокопія свідоцтва про одруження або про розірвання шлюбу
 3. Ксерокопія свідоцтва про народження дітей
 4. Довідка за формою № 3 (з ЖЕКу)
 5. Довідка про попереднє місце проживання, якщо за останнім місцем проживання прописані після 1992 року
 6. Якщо хтось із членів сім'ї, яка бажає стати на квартирний облік, має чи мав квартиру або будинок, який належав йому, необхідно надати копію правовстановлюючого документа: свідоцтво на право власності, договір купівлі-продажу, договір дарування і так далі
 7. Довідка з місця роботи (місце роботи, посада).
 8. Документи, які дають право на пільгу: медичний висновок ЛКК (Лікарсько-консультаційна комісія), копія посвідчення учасника бойових дій, інваліда війни, сім'ї загиблого, інваліда дитинства, інваліда праці, потерпілого внаслідок аварії на ЧАЕС 1 та 2 категорії і так далі
 9. Бланк заяви за формою № 1 (про прийняття на квартирний облік). Видається інспектором і заповнюється відповідно до зразка. Підписи всіх повнолітніх членів сім'ї, які стають на квартирний облік і дата заповнення ставляться в присутності інспектора.
 10. Заява приймається тільки при наявності всіх необхідних документів.
 11. Три аркуши паперу форматом А4, два конверти з марками.
 12. Всі документи подаються в паперовій папці-швидкозшивачі.

Отримати «безкоштовну» квартиру від держави сьогодні важко до неможливості. На збір одних документів піде, як мінімум, місяць. Необхідно бути готовим до відмов, повторних звернень, великих витрат. Але якщо Закон на вашому боці і є надія, нехай навіть тендітна, варто «полювати» на квартиру. Необхідно вимагати від держави соціальних пільг, тим більше, напередодні президентських виборів.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики