Виведення майна з-під застави: як уникнути неприємностей

Prosto трапляються такі ситуації, коли потрібно продати квартиру, яка перебуває в заставі у банку. У пошуках легких шляхів власнику можуть здатися привабливими пропозиції компаній, які обіцяють вирішити питання швидко та ефективно. Однак іноді можна не лише не отримати бажаного, але й втратити чималу суму. Про те, як вивести майно з-під застави і не зазнати збитків, дізнавався Prostobank.ua // 15.04.2013

Нещодавно ми отримали листа від невідомої компанії, що пропонує послуги з виведення майна з-під застави через «оскарження договору застави, арешту майна з метою забезпечення та інших дій, які обтяжують і обмежують цивільний оборот майна і права власника майна». Prostobank.ua вирішив розібратися, що може приховувати така пропозиція, і якими будуть ризики за користуванні запропонованими послугами.

Як це робиться

Самі методи роботи, що пропонує загадкова компанія, досить звичайні в юридичній практиці. Крім повного погашення кредиту, для виведення майна з-під застави банку можуть бути наступні причини.

  • Заміна предмета застави

Якщо у вас є альтернативне майно, яке ви можете надати як заставу, то можна запропонувати банку провести заміну. «Якщо у боржника є інше рівноцінне майно, він може запропонувати його для заміни предмета застави», — коментує Катерина Гутгарц, редактор порталу Prostopravo.com.ua.

У деяких випадках можна говорити навіть про зменшення вартості застави: якщо частина кредиту вже погашена, то нова застава може бути дешевшою, оскільки забезпечуватиме меншу суму кредиту, ніж початкова. Однак такі питання слід вирішувати в індивідуальному порядку з банком, адже загальноприйнятої практики щодо цього не існує.

  • Визнання недійсним кредитного договору

Якщо альтернативної застави у вас немає, то можна оскаржити кредитний договір. Це можливо, якщо його підписання відбулося з порушенням закону. Наприклад, договір підписаний без письмової згоди дружини/чоловіка позичальника. Також останнім часом поширені випадки визнання недійсними договорів на кредити в іноземній валюті на підставі відсутності у банків індивідуальної ліцензії на видачу таких кредитів. Але, як свідчить практика, такі рішення судів першої інстанції можуть бути скасовані апеляційним судом.

У разі успішного оскарження вашу нерухомість або інше майно виведуть із застави. Правда, в цьому випадку слід бути готовим до того, що і кредит доведеться повернути банку відразу і в повному розмірі. «Визнання недійсним основного зобов'язання означає, що кожна зі сторін повинна повернути другій стороні все одержане за договором. Приміром, за кредитним договором позичальник має повернути всю суму кредиту банку, за вирахуванням вже здійснених ним виплат», — пояснює Катерина Гутгарц.

Гарна новина для позичальника полягає в тому, що відсотки банку платити не доведеться, а вже сплачені відсотки віднімуть із залишку заборгованості за кредитом. Погана новина: залишок заборгованості потрібно повернути банку не пізніше ніж через 30 днів після винесення рішення суду про недійсність договору, лише після цього ви зможете розпоряджатися своїм майном (ст. 1057 Цивільного кодексу).

  • Визнання недійсним договору застави

Іншим виходом може бути оскарження договору застави. Як і в попередньому випадку, це можливо не за бажання позичальника, а за наявності певних передумов. «Якщо під час укладення договору іпотеки були порушені права другого з подружжя або неповнолітньої дитини, це може бути підставою для його оскарження», — пояснює Катерина Гутгарц. Тож якщо чоловік або дружина позичальника не знали про надання нерухомості в заставу, вони можуть звернутися до суду з позовом. Крім того, якщо у квартирі прописані неповнолітні діти, і вона була надана в заставу без згоди органів опіки та піклування, то договір також можна визнати недійсним.

Якщо такі підстави у вас є, можете подавати позов до суду. Проте пам'ятайте, що на ваш обов'язок погасити кредит з відсотками рішення суду жодним чином не вплине. «Визнання недійсним договору застави не тягне за собою припинення основного зобов'язання, і боржник зобов'язаний виплачувати кредит і відсотки», — коментує пані Гутгарц.

  • Розірвання кредитного договору

Якщо кредитний договір був укладений відповідно до закону, і для оскарження договору застави також немає підстав, можна розглянути варіант розірвання кредитного договору. Проте зробити це можна лише в окремих випадках.

Щоб договір може бути розірваний за ініціативи позичальника, потрібно щоб банк порушив або не виконав свої обов'язки за договором. Наприклад, якщо банк не надав вам всю суму кредиту. Іншим приводом може бути істотна зміна обставин, якими сторони керувалися за укладенні договору. Теоретично такими обставинами можуть бути навіть світова фінансова криза 2008 року та різке (удвічі) підвищення курсу долара (для доларових кредитів). Але, як свідчить практика, застосування цього аргументу не завжди можливо. Якщо за договором за всі ризики, пов'язані з істотною зміною обставин, відповідає позичальник, то оскаржити договір на цій підставі не вийде (про це йдеться рішенні Верховного Суду від 21.04.2010 р.).

  • Судовий арешт майна

Цей спосіб підійде вам у тому випадку, якщо ви не позичальник і не власник заставного майна, а кредитор. Якщо власник майна винний не лише банку, у якого воно перебуває в заставі, але й вам, то ви можете подати позов до суду з вимогою заарештувати заставлене майно з метою забезпечення зобов'язання перед вами. «Накладення арешту на майно можливо за рішенням суду на будь-якій стадії судового процесу як захід забезпечення позову», — наголошує Катерина Гутгарц.

Якщо вам пропонують судовий арешт як спосіб виведення вашого майна з-під застави, то важливо врахувати, що сам по собі арешт дії застави не припиняє. «Цей захід лише тимчасовий, оскільки з накладенням арешту на майно застава не припиняється: заставодержатель не зможе його реалізувати, поки майно арештовано», — пояснює юрист. Тож у цьому випадку будуть потрібні подальші дії: реалізація предмета застави. Якщо банк дізнається про підступні плани ваших «консультантів» до цього, то він може оскаржити накладення арешту і скасувати його в судовому порядку, відновивши свої права.

Якщо предмет застави все-таки вдалося реалізувати, то приготуйтеся до дій у відповідь банку: він може зажадати замінити предмет застави або виплатити кредит достроково.

Що потрібно врахувати

Як бачимо, легальні способи виведення майна з-під застави можуть бути використані тільки в тому випадку, коли є юридичні підстави для їх застосування.

Якщо кредитний договір і договір застави були укладені відповідно до норм закону, банк сумлінно виконує свої зобов'язання, у позичальника немає альтернативного майна для надання в заставу, а також проблемних боргів перед іншими банками та особами, то для виведення майна з-під застави доведеться погашати кредит.

А це означає, що обіцянка компанії 100-відсоткового позитивного результату має стати для вас тривожним сигналом. «Я раджу звертатися до професійних юристів, які оцінять всі варіанти можливого розвитку подій і нададуть юридичний висновок щодо вашої ситуації. Уникайте звернення до так званих «вирішувачів», що дають «100% гарантіє вирішення питання»», — резюмує Катерина Гутгарц.

Щодо вибору професійного юриста, то під час його пошуку варто вибирати надійні джерела інформації, якими оголошення «зі стовпа» і спам-розсилання, очевидно, не є.

Але навіть якщо ви припускаєте можливість звернутися в компанію за таким оголошенням, то хоча б поцікавтесь, хто його дав, щоб уникнути ризиків. «Ризик може полягати в тому, що клієнт витратить кошти, а бажаний результат не буде досягнутий», — попереджає пані Гутгарц.

У нашому випадку пошуки в Інтернеті показали, що послуги з виведення майна з-під застави нам запропонувала Міжнародна адвокатська компанія «Жариков Компані», яка раніше діяла як адвокатська компанія «Жариков і компанія», а ще раніше як Міжнародна адвокатська компанія «Жариков і Синиченко». Також ми дізналися, що, крім частих змін юридичної особи (що може свідчити про спроби піти від відповідальності і приховати негативні наслідки роботи), компанія поширює рекламу своїх послуг переважно методом спам-розсилання. А про послуги зустрічаються зазвичай негативні відгуки.

Думка

Катерина Гутгарц, редактор порталу Prostopravo.com.ua

У ст. 593 Цивільного кодексу України встановлено такі підстави для припинення права застави:

  1. припинення зобов'язання, забезпеченого заставою;
  2. втрата предмета застави, якщо заставодавець не замінив предмет застави;
  3. реалізація предмета застави;
  4. набуття заставодержателем права власності на предмет застави.

Право застави припиняється також в інших випадках, встановлених законом.

Способом виведення майна з-під застави також є заміна предмета застави (здійснюється за згоди заставодержателя). Найчастіше застосовують такі способи, як визнання недійсним основного договору, забезпеченого заставою, або визнання недійсним самого договору застави.

Швидкий пошук
Кумедне відео