про твої фінанси

Інтернет банкінг для бізнесу в Україні

Що являє сьогодні сучасний інтернет-банкінг для юридичних осіб, які системи безпеки використовуються, які можливості для бізнесу відкриваються і скільки коштує робота з банком онлайн, розповідає Prostobiz.ua.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Безпека інтернет-банкінгу для бізнесу
 2. Які послуги можливі через інтернет-банкінг
 3. Додатковий набір послуг
 4. Вартість підключення та обслуговування в інтернет-банкінгу

Безпека інтернет-банкінгу для бізнесу

Почнемо з питання безпеки каналів передачі інформації в онлайн-банкінгу – це цікавить і фізосіб, але багаторазово більш важливе для бізнесу, що має набагато більші, в середньому, обороти і число транзакцій.

Захист персональних даних в інтернет-банкінгу, в першу чергу, здійснюється такими програмно-технічними методами:

 • використання ЕЦП (електронно-цифрового підпису);
 • криптографічні алгоритми шифрування каналів передачі даних і інформації, що передається;
 • використання одноразових паролів, алгоритм генерації яких заснований на випадкових числах. Зазвичай клієнтові видається пристрій token - брелок, схожий на USB-сумісну флешку - на якому постійно генеруються разові паролі, що складаються з випадкових чисел, з певним мінімальним терміном дії (найчастіше одна хвилина);
 • використання одноразових паролів, які банк висилає на мобільний телефон клієнта + постійний пароль відомий тільки власнику рахунку;
 • використання віртуальної клавіатури: шахраї не можуть "прочитати" реєстраційні дані за допомогою комп'ютерних вірусів, які вловлюють введення їх з звичайної клавіатури;
 • смс-інформування при кожному проведенні платежу по рахунку. Клієнт на свій мобільний телефон оперативно (максимум 1 хвилина) отримує повідомлення про операції по рахунку, і якщо у клієнта з'являється підозра, він може протягом ще декількох хвилин зв'язатися з банком і заблокувати платіж;
 • обмеження тривалості роботи сесії - в разі неактивності користувача, сесія в системі через певний час буде закрита. Після цього для відновлення роботи потрібно заново пройти аутентифікацію;
 • історія підключень - за допомогою цієї функції користувач дізнається, якщо хтось крім нього підключався до системи, а також зможе відстежити всі несанкціоновані операції, якщо вони були зроблені.

В якості носія електронного цифрового підпису може використовуватися такий різновид токена: смарт-карта (потрібен особливий картрідер), на яку імплантовано мікроконтролер з власною картковою операційною системою і засобами криптографічного захисту. Саме ця карта і є сховищем і «порівняльником» електронного цифрового підпису (який не може ніяким чином зчитати навіть сам власник карти), а також «самостійним» шифровальником інформації (готові платіжні доручення обробляються операційною системою карти). Зрозуміло, смарт-карта сама по собі має багатоступеневу серію паролів доступу до неї.

Крім того, окремо існують і особливі методи програмного захисту для інтернет-банкінгу, «прив'язаного» до комп'ютера користувача - так званого PC-банкінгу, оффлайн-банкінгу (скажімо, електронний сертифікат, що не є чинним з інших ПК; цільові антитроянські розробки і так далі) . Однак для компаній «прив'язані» рішення по своїй мобільності мало відрізняються від Клієнт-Банку - і в цій статті не розглядаються.

Чим же відрізняється в аспекті програмного захисту інтернет-банкінг компаній від тієї ж послуги для фізосіб. Для юросіб використовують методи, які можуть забезпечити рівень безпеки вище в порівнянні з іншими методами. Наприклад, для юросіб використовується ЕЦП для проведення платежу. А для фізосіб - частіше смс-паролі або одноразові паролі на токенах. В цілому, саме електронно-цифровий підпис в даний час можна назвати специфічно «бізнес-клієнтським» аспектом безпеки інтернет-банкінгу, який простежується практично у всіх пропозиціях великих банків.

Однак технічними способами захист від шахрайства при онлайн-банкінгу не обмежується. Крім них онлайн-сформовані транзакції компаній перед проведенням вивчаються банком стократно пильніше, ніж транзакції з відділень або за допомогою Клієнт-Банку:

 • операції можуть переглядатися за призначенням платежу, одержувачу або великій сумі - якщо перше, друге або третє викликає підозри у співробітника банку, у багатьох інтернет-банкінгах юросіб платіж блокується до повторного підтвердження клієнтом;
 • «Принцип чотирьох очей»: платіж оцінюється двома співробітниками банку (а то і більшим їх числом) з різних підрозділів, що мінімізує можливі неправомірної дії з боку окремих працівників банку.

Що ж стосується загальних, явних обмежень транзакцій через інтернет-банкінг, то, обмежують іноді лише кількість транзакцій в день або загальні суми денних платежів. Але при цьому не йде програмна перевірка цільового призначення транзакції - зважаючи на складність підходу і високі витрати на забезпечення даного обмеження.

В цілому явні кількісні обмеження онлайн-банкінгу юросіб, за словами експертів, зустрічаються набагато рідше, ніж в інтернет-банкінгу фізосіб і СПД - та й з розвитком онлайн-технологій стають все більш рідкісними, поступаючись місцем вищеописаним індивідуальним блокуванням окремих платежів до їх підтвердження.

Які послуги можливі через інтернет-банкінг

З кожним роком список банківських продуктів, які уповноважений представник компанії може здійснювати з будь-якого місця світу онлайн, швидко збільшується. І в цих списках послуг вже зараз можна виділити «основний набір», властивий всім інтернет-банкінгам юросіб за визначенням - і «додатковий набір», який поки пропонується ще не всіма банками, що мають мобільно-дистанційне керування активами і пасивами компаній.

Основний набір послуг:

 • перегляд балансів, залишків, руху по основних рахунках; легке завантаження цих даних в основні бухгалтерські програми;
 • платежі: гривня і валюта, між власними рахунками, всередині банку, зовнішні; відстрочені; регулярні; планування платежів і інші аспекти управління поточними та майбутніми транзакціями;
 • формування різного роду виписок, оборотно-сальдових відомостей;
 • гнучка деталізація фільтрів вибору і сортування даних виписок про транзакції - наприклад, по МФО, ЄДРПОУ, номеру рахунку кореспондента, даті, сумі (діапазону сум) і так далі.

При цьому під основними рахунками найчастіше розуміються як поточні і корпоративно-карткові, так і депозитні. А під платежами між власними рахунками розуміється і поповнення депозитів, в тому числі «завантаження» нових траншів депозитних ліній, якщо вони є у даного банку.

Проте, нагадаємо, що саме відкриття депозиту без відвідування банку і особистого укладення договору поки теоретично неможливо. Аналогічно поки неможливо і онлайн-санкціонування великого беззаставного овердрафту - за винятком тих випадків, коли договір про таке входив в сам пакет договорів про розрахунково-касове обслуговування (так званий «овердрафт з першого дня обслуговування») і не вимагає особливої ​​актуалізації.

Що стосується кредитних рахунків, то можливість їх не тільки «перегляду» і транзакцій на них, а й особливі інтерфейси з «підтягуванням» супутніх виплат (страхових, наприклад), завантаженням і відправкою банку електронних версій документів, що підтверджують цільове використання позикових коштів, побудовою графіків виплат і іншими кредитними нюансами, в інтернет-банкінгу юросіб, за словами експертів, розвивається випереджаючими темпами порівняно «з фізособами» - хоча ще не є повсюдним і розвиненим в належній мірі. Безсумнівно, в найближчому майбутньому потужна розгалужена вкладка «кредити» стане невід'ємною частиною програм е-банкінгу для бізнесу.

Цікаво, що якщо в онлайн-банкінгу фізосіб до основного набору, очевидно, вже належать розвинені інтерфейси оплати комунальних послуг (з «пам'яттю» минулих вводів даних і так далі) - то повністю аналогічні структуровані продукти для малого та середнього бізнесу поки аж ніяк не розвиваються.

Іншими словами в найближчі кілька років не доводиться очікувати від онлайн-банкінгу юросіб розвинених інтерфейсів по тій же оплаті поставок енергоносіїв на підприємство (в офіс), орендним виплатам, за електронною взаємодією зі «своєю податковою» або за окремими видами бізнесу (якщо не брати до уваги інтерфейс по факторингу, який можна використовувати взагалі для оптової торгівлі без випереджаючого фінансування від банку) - хоча, за словами експертів, все це вже кілька років існує в інтернет-банкінгу для малого бізнесу у західних фінустанов.

Додатковий набір послуг

За ступенем поширеності нетранзакційних і небалансових онлайн-послуг банків можна виділити:

 • відправка заявок в банк на купівлю-продаж безготівкової валюти на міжбанківському валютному ринку;
 • відправка (підгрузка з Excel, 1С і так далі) в банк електронної зарплатної відомості, онлайн-передача даних про зміни в складі персоналу (відзначимо, що заяву про видачу нової карти співробітник і представники компанії повинні все ж заповнити особисто);
 • онлайн-обмін повідомленнями з банком;
 • різного роду щоденні інформаційні послуги від банку: курси валют, котирування, індекси і так далі;
 • можливість онлайн-перерозподілу повноважень по введенню і візуваню / підтвердженню платежів різними людьми всередині компанії

Перегляд відкритої інформації про існуючі на ринку онлайн-банкінгові системи для бізнесу виявляє і інші - поки одиничні (зокрема, засновані, на системі iBank 2 UA від дніпропетровського софтмейкера «Біфіт»), але дуже цікаві і перспективні для онлайн-розвитку послуги для бізнесу :

 • «Мультиклієнт» - онлайн-робота з мережею з низки дочірніх підприємств, що дозволяє вивчати будь-які параметри як окремо взятого підрозділу, так і груп з них і, зрозуміло, мережі в цілому.
 • еквайринг - виписки про рух коштів по кожному POS-терміналу; про карти, якими оплачувалися товари і послуги; деталізація відповідних комісій банків;
 • факторинг - виписки про динаміку зменшення дебіторської заборгованості і всі нараховані банком і оплачувані компанією платежі за фінансування.

Вартість підключення та обслуговування в інтернет-банкінгу

Нарешті, загальний огляд можливостей інтернет-банкінгу для бізнесу був би неповним без короткого опису типів можливих платежів за таку взаємодію з банком. Тут все дуже просто:

Як правило, можливі комісії:

 • за підключення до послуги - одноразово при підключенні;
 • абонплата за підтримку - щомісяця, найчастіше авансовим платежем на початку місяця;
 • за платежі - стягується банком або разом з платежем або в кінці поточного місяця.

У договорі (додатковій угоді) про підключення до послуг інтернет-банкінгу обов'язково прописується процедура оплати цих послуг. Найчастіше також в договорі є пункт про так зване договірне списання. Відповідно до такого пункту договору банк має право самостійно стягувати комісії з рахунку клієнта при наявності коштів на рахунку. Документом, що підтверджує для будь-яких контролюючих органів оплату саме цих послуг, є виписка з рахунку компанії, яку клієнт може сам і сформувати за допомогою того ж інтернет-банкінгу.

Щоб дізнатися розмір всіх комісій в інтернет-банкінгу провідних банків України, ми рекомендуємо замовити наш огляд «Огляд умов систем дистанційного обслуговування юр. осіб в банках України».

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики