про твої фінанси

Чекова книжка: вартість оформлення

Оформлення та використання грошової чекової книжки до поточного рахунку компанії - справа, здавалося б, нехитра. Проте, і тут є маса нюансів, своєчасне знання яких допоможе заощадити вам масу часу, а то і нервів. Базові аспекти роботи з грошовою чековою книжкою покроково описує Prostobiz.ua.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Які чеки нам потрібні
 2. Оплата і замовлення грошової чекової книжки
 3. Отримання книжки і зразок заповнення
 4. Хто може виступити власником грошового чека
 5. Де можна отримати готівку за грошовим чеком
 6. Думаємо про параметр «призначення чека»
 7. Пред'явлення чека
 8. Вартість оформлення чекових книжок в банках України

Які чеки нам потрібні

Чекові книжки до розрахункового рахунку компанії можна отримати двох видів - з бланками грошових чеків та бланками розрахункових чеків (відповідно, є терміни «грошова чекова книжка» і «розрахункова чекова книжка»). Є ще один тип чеків, майнові, але малим бізнесом вони зазвичай не використовуються.

Різниця двох основних типів така: грошові чеки - розпорядження про видачу готівки з рахунку компанії-чекодавця особі-власнику чека. А розрахункові чеки - розпорядження про безготівкове перерахування певної суми з рахунку компанії на рахунок подавця чека.

Коротенько про останній тип: розрахункові чеки раніше активно (на Заході) використовувалися і малим, і середнім бізнесом - компаніями, що регулярно закуповують різноманітні допоміжні товари або послуги. Метою використання таких документів було скорочення обсягів недешевого зняття готівки з рахунку - в поєднанні з помітним спрощенням оформлення переказу зі свого рахунку на рахунок продавця.

Однак з масовим поширенням корпоративних карт став стрімко зникати сенс цієї розрахунково-чекової операції - досить громіздкої для всіх сторін процесу (досить згадати, що при оплаті за місцем отримання товару розрахунковим чеком теоретично чекодавець повинен носити з собою печатку підприємства, адже на порожні бланки суворої звітності ставити печатки заборонено законами більшості країн).

До того ж у вітчизняних умовах мало хто з торгово-сервісних підприємств малого і середнього бізнесу будь-коли були готові до прийняття такого підозрілого документа, як розрахунковий чек покупця. У підсумку, використання в середовищі МСБ розрахункових чеків порівняно з чеками грошовими зараз мінімальне.

Тому подальша стаття присвячена виключно грошовим чекам, що дозволяє отримувати з рахунку готівку.

Оплата і замовлення грошової чекової книжки

Вартість грошової чекової книжки ви напевно дізналися вже при виборі банку для обслуговування по РКО - ціна ця у всіх банків і у всіх тарифних пакетах порівняно невелика, максимум кілька десятків гривень.

Сплачується ця сума одноразово, незалежно від періоду використання чекової книжки. І тільки коли всі бланки книжки (зазвичай їх 15 або 25) закінчаться, відбувається замовлення компанією нової чекової книжки з новою її оплатою. Комісія банку за зняття готівки за допомогою чеків також належить до базових параметрів власне розрахунково-касового обслуговування.

Якщо ви вже впритул зайнялися підготовкою до оформлення чекової книжки, поцікавтеся, яким чином необхідно внести оплату за неї. У більшості банків фінустанова самостійно списує цю суму з вашого рахунку, надаючи про те на вашу вимогу виписку. Але теоретично ніщо не забороняє банку запитати таку оплату і готівкою.

Попутно можна дізнатися і кількість чеків у пропонованій банком чековій книжці. Втім, серйозної користі від цієї інформації мало (хіба що для з'ясування, скільки чекових книжок доведеться купувати компанії за той чи інший великий часовий період і скільки це в сукупності може коштувати).

До речі, замовити можна відразу кілька чекових книжок - а при відкритті декількох рахунків в одному банку, можна одним зверненням запросити книжки відразу за кількома вашими рахунками. Обмеження на кількість книжок інструкціями не встановлено.

Ще один дійсно важливий параметр - ліміт суми зняття без повідомлення за грошовими чеками, індивідуальний для кожного банку, тарифного пакета, деколи особливий для різних груп бізнес-клієнтів. Це сума, «нижче якої» можна прибути з грошовим чеком в банк без попередження - а «вище якої» необхідний попередній дзвінок. Такий дзвінок зазвичай здійснюють за добу (максимум), але можна запитати менеджера, та про термін попереджувального дзвінка.

Можливо, деякі банки крім дзвінка мають ефективну можливість такого повідомлення про великі суми зняття готівки за допомогою електронних засобів комунікації - варто менеджерів банку запитати і про це. Попутно зауважимо, що суми, які можна зняти з вашого рахунку за допомогою грошового чека з попереднім повідомленням, обмежені тільки обсягом коштів на рахунку.

Після цього можна поцікавитися:

 • де брати бланк звернення-запиту в даний банк для отримання чекової книжки (сама форма звернення стандартна - прописана в додатку 21 до Інструкції НБУ про касові операції);
 • які необхідні реквізити вашої компанії - чиї підписи і яка печатка для вашого конкретного підприємства повинні бути як на зверненні, так і на одержуваній чековій книжці;
 • які терміни розгляду цього запиту банком;
 • місце отримання чекової книжки і ім'я співробітника банку, відповідального за видачу вам чекової книжки.

Отримання книжки і зразок заповнення

При отриманні книжки моментом крайньої важливості є ознайомлення зі зразком заповнення бланків чеків - і, по можливості, його копіювання. Грошовий чек є документом суворої звітності, і навіть такі моменти як велика і мала букви в різних графах чека мають першорядне значення - банки регулярно змушують компанії переписувати невірно заповнені грошові чеки.

Зрозуміло, в чеках заборонені виправлення. А підписи і печатки директора і головного бухгалтера (або співробітників, що займають аналогічні за змістом посади) на бланку будь-якого чека згодом повинні бути ідентичні таким на установчих документах, пов'язаних з вашим рахунком. Для ідентифікації банк формує особливу картку зразків печаток і підписів вашої компанії.

Виходячи з цього, не зайвим буде поцікавитися у менеджера банку, як діяти з чековими книжками при зміні зазначених посадових осіб або зовнішнього вигляду печатки компанії.

Що стосується проставленої на чеку дати, слід пам'ятати, що грошові чеки банки приймають протягом 10 днів від дати оформлення чека (Інструкція НБУ про касові операції, пункт 106).

Нарешті, при отриманні чека слід перевірити ідентичність і правильність заповнення на кожному чеку книжки співробітником банку назви та коду самого банку і номери його рахунку. Зробити це на кожному чеку до видачі вам чекової книжки - обов'язок відповідального співробітника банку (відповідно до вищевказаної Інструкції НБУ).

Хто може виступити власником грошового чека

При отриманні чекової книжки необхідно детально розпитати менеджера про те, які документи для якого кола осіб необхідні, щоб ці особи виступили в якості одержувачів готівки за вашими чеками.

Звичайно, в вітчизняних умовах директора компаній малого бізнесу або приватні підприємці найчастіше виписують грошові чеки самі на себе (або їх бухгалтера / фіндиректори - на свого директора, або ж власне на бухгалтера / фіндиректора); в цьому випадку, зрозуміло, досить пред'явити паспорт чекодержателя. Але навіть якщо ви плануєте точно таку практику, про всяк випадок слід дізнатися, як можна оформити видачу готівки на інших співробітників вашої компанії або на третіх осіб.

Теоретично варіанти оформлення в цих випадках такі: для використання рядового співробітника компанії-юрособи в якості власника грошового чека потрібна довіреність, засвідчена підприємством, і паспортні дані довіреної особи (або на фірмовому бланку підприємства, або банк надає типовий бланк довіреності для юросіб). Для СПД в банк надається нотаріально завірена довіреність.

Нотаріальне доручення теоретично необхідне і для використання третіх осіб як власників грошових чеків компанії. Однак не виключено, що банк підійде більш строго - наприклад, зовсім припинить можливість видачі таких довіреностей третім особам. Або, навпаки, більш лояльно: дозволить видачу таких доручень заздалегідь визначеному списку можливих чекодержателів. У будь-якому випадку, про це варто заздалегідь розпитати менеджера банку.

Де можна отримати готівку за грошовим чеком

Питання просте: чи обмежується можливе місце отримання коштів за грошовими чеками тим відділенням, в якому ви чекову книжку отримуєте - або ж можливі варіанти (для банку, очевидно, не дуже зручні - хоча б з огляду на необхідність, як уже зазначалося, детально звіряти підписи і печатки ).

Досвід показує, що одні банки штампують чекові книжки штампами конкретних відділень - і питання можливості отримання готівки за цими чеками в інших відділеннях мережі банку автоматично закривається. А інші банки обмежуються «нелокалізованими» штампами самого банку на чекових книжках - що дозволяє сподіватися на розширення географії зняття готівки. До речі, офіційні інструкції регулятора не прописують будь-якої прив'язки місця зняття готівки з грошового чека до місця його видачі.

Проте, це питання набуває особливої ​​важливості при наявності у вашій компанії підрозділів в інших регіонах, прив'язаних до одного і того ж вашого поточного рахунку. Можливо, відповідь менеджера на це чекове питання приведе вас до вирішення про відкриття в цих регіонах окремих рахунків, на які ви будете для переведення в готівку перекидати кошти безготівковим шляхом - або навіть до формального виділення таких підрозділів в окремі суб'єкти господарювання.

Думаємо про параметр «призначення чека»

У бланку грошового чека є обов'язковий параметр - призначення переведення в готівку. Надалі підприємство повинно буде пред'явити податковим органам документ (наприклад, касовий чек продавця), що підтверджує оплату товарів або послуг, або інші транзакції на ті суми, які вказані в кожному грошовому чеку і саме з тим призначенням, яке було в чеку вказано.

Тому перед виписуванням грошового чека, особливо на велику суму, є сенс враховувати і заздалегідь продумувати характерні для вашого бізнесу ситуації, коли підтвердження призначення отримати свідомо не вдасться, суми помітно не співпадуть і тому подібні складні варіанти (які, часом, замість прямого переведення в готівку вимагають віртуозної серії обхідних транзакцій, щоб уникнути штрафів від органів ДПІ).

Пред'явлення чека

Заповнений чек і посвідчення особи чекодержатель пред'являє операціоністам банку, і вони ретельно перевіряють дані в ньому. Сам чек держателю при цьому не повертають, чек передається в касу. Потім касир банку в порядку черговості викликає держателя в касу для отримання готівки. Для виклику він скаже (або на спеціальному табло висвітиться) номер чека - як правило, три останні цифри.

Теоретично при цьому може використовуватися схема з контрольною маркою: операціоніст, забираючи чек, видає так звану контрольну марку, потім чекодержатель віддає її касиру, а той наклеює марку на чек.

При цьому касирам забороняється в момент видачі готівки по грошовому чеку здійснювати на вимогу чекодержателя розмін купюр (тобто їх заміну на банкноти інших номіналів).

Опечатані пачки і опломбовані мішки банкнот перераховуються - без розриву гарантійних швів, пломб, печаток - не відходячи від каси. Якщо ж ви маєте бажання перерахувати всі банкноти поштучно, це необхідно зробити в окремому приміщенні даного відділення під наглядом касира або контролера банку. Інакше можливі претензії прийняті не будуть.

Якщо ж при правильному перерахунку претензії виникли - службовці банку оформляють Акт про недостачу (надлишок) грошових квитків. І вже після цього сума нестач або фабрично-бракованих банкнот відшкодовується вам з каси.

Наостанок зазначимо, що корінці використаної чекової книжки і навіть зіпсовані бланки чеків компанія зобов'язана зберігати не менше трьох років. В цілому ж відповідальність за зберігання в надійному місці, наприклад в сейфі, грошових чекових книжок цілком лежить на компанії-чекодавці, а всередині неї - на призначеній матеріально відповідальній особі (при видачі чекової книжки директор компанії ставить свій підпис під твердженням про цю відповідальність).

Вартість оформлення чекових книжок в банках України

Щоб дізнатися, скільки коштує оформлення чекових книжок для підприємств і підприємців в українських банках необхідно відвідати розділ "Тарифи банків з розрахунково-касового обслуговування "

 

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Акційний депозит під 15%

Акційний депозит "На літо" від Агропросперіс Банку

15% річних у гривні

на строк 1 або 3 місяці

+ БОНУС до ставки на сайті

Вклади від 1000 грн

Діє з 10.06 до 31.07.2022

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Кредит 112

Кредит под залог недвижимости от 1,5% в месяц

Честный кредит без фиктивных акций и дополнительных условий:

-  Сумма от 30 000 до 30 000 000 грн;

-  Согласование в течение 10 минут;

-  Выдача денег в день обращения;

-  Без справки о доходах и с любой кредитной историей!

Залогом может выступить любая недвижимость.

Корисні статті з даної тематики