про твої фінанси

Коптильня вдома, або Як зробити коптильню своїми руками

Багато хто з нас хоч раз в житті пробували копчені продукти. Це могло бути що завгодно: м'ясо, риба, сир або горіхи. Але, спробувавши магазинний продукт, хочеться зробити щось подібне своїми руками


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Варіант перший, квартирний. Коптильня з гусятниці
 2. Варіант другий, дачний. Коптильня зі старої каструлі
 3. Варіант третій, похідний. Коптильня за допомоги лопати
 4. Нюанси копчення

Найлегший, але дуже недешевий спосіб — придбати коптильню. Вона обійдеться в кругленьку суму: найдешевша міні-коптильня коштує майже 400 грн, а якщо середніх розмірів і з більш товстої нержавійки, то ціна може підскочити до понад 1000 грн.

Я пропоную трохи заощадити і зробити коптильню своїми руками. А також розповім про кілька варіантів похідного копчення.

Варіант перший, квартирний. Коптильня з гусятниці

Для цього варіанта коптильні доведеться придбати дві гусятниці і трохи попрацювати над її улаштуванням (дві гусятниці обійдуться в 228 грн.)

Джерело фото: http://sdelai-sam.pp.ua/

 1. Верхня жаровня (гусятниця).
 2. Нижня жаровня (гусятниця).
 3. Ручка у верхній жаровні.
 4. Труба для відводу диму.
 5. Відстійник для осадження конденсату.
 6. Шланг для димовідводу.
 7. Верхня сітка.
 8. Нижня сітка.
 9. Кріпильні болти.

Обов'язково переконайтеся, що в гусятниць рівні краї! Кришки від гусятниць нам не знадобляться, тільки ручка від однієї з них. В ручках потрібно буде зробити наскрізні отвори для болтів-затискачів. У верхній частині доведеться просвердлити два отвори для ручки і димовідводу. Для відстійника осадження конденсату можна взяти бензофільтр з автомобільної паливної системи (коштує він близько 30 грн). Всередину ставимо дві сітки, на верхню спокійно може поміститися курка, а нижню можна застелити фольгою з піднятими краями (у вигляді піддона) для збирання жиру. На дно кладемо паливо для копчення, 2-2,5 жмені тирси (бажано з фруктових дерев).

Коптильня готова.

Варіант другий, дачний. Коптильня зі старої каструлі

Цей варіант згодиться для використання на дачі або на природі, бо в ньому не передбачений димовідвід. А сама коптильня трохи димить.

Для її виготовлення знадобиться стара каструля з кришкою (на 5 л), дві сітки, як і в першому варіанті (верхня для продукту копчення, нижня з фольги для збирання жиру). Ще доведеться знайти дві цеглини, на яких стоятиме коптильня (якщо це відбувається на дачі, цеглу можна встановити прямо в мангал, якщо на природі, то цеглу можна встановити в місці, де розводитимуть багаття). Ось і вся хитрість. Стружку — на дно, встановили сітки, продукт копчення поклали, закрили кришкою і — на вогонь.

Джерело фото: http://www.u-mama.ru

Якщо у вас є барбекю, то проблема коптильні вирішується дуже швидко: на дно барбекю кладете трохи вугілля, решітку застилаєте фольгою (у вигляді піддона), на фольгу кладете продукт копчення і все це закриваєте кришкою. Вуаля.

Варіант третій, похідний. Коптильня за допомоги лопати

В цьому випадку доведеться трохи попрацювати. Є безліч варіантів похідної коптильні. Найпростіший, на мій погляд, це коли в крутому березі (чи пагорбі) робиться |_ подібний отвір (див. малюнок).

Джерело фото: http://oskolfishing.ucoz.ru/

У нижній його частині розводять багаття, у верхній (на решітку) кладуть, скажімо, м'ясо для копчення.

Слід пам'ятати, що в цьому випадку вид копчення (гаряче або холодне) залежить від відстані, яку доведеться виконати диму і від жару багаття.

Як фільтр, який буде зупиняти гарячі частинки попелу від багаття, в частині переходу труби коптильні з горизонтальної на вертикальну можна укласти мокре сіно.

Якщо ж ви перебуваєте в рівнинній частині, і жодних обривів або пагорбів немає, тоді можна використовувати камені або дві колоди, перекриті мохом або дерном. Вертикальну трубу можна спорудити з каменів, дерну, моху. Або нарубані дрова скласти в колодязь, а щілини присипати землею або закрити мокрою травою.

Джерело фото: http://angara.net/

Джерело фото: http://trannua.ru/

Для кращого копчення у верхній частині вертикальної труби, над продуктами копчення, розкладають мішковину або щільний пучок ялинових гілок, щоб затримати дим.

Нюанси копчення

Для копчення продуктів використовують стружку (тріску) різних дерев. Зазвичай це стружка фруктових дерев. Кожен вид дерева надає продукту копчення свій аромат і присмак. Пакет стружки для копчення 0,5 кг коштує близько 70 грн. Звичайно, дешевше тріску зробити самому. Для цього доведеться взяти висохлу гілку, припустимо, вишні, і ножем очистити дві-три жмені (як ніби ви точите олівця). Пам'ятайте, що стружка має бути тоненькою. Якщо фруктових дерев удень зі свічкою не знайти, то підійдуть вербові гілочки (тоненькі і з листям). Їх потрібно щільно укласти на дно коптильні, на них поставити решітку, а на решітку — товстіші вербові гілочки і вже на них покласти продукт копчення (якщо це буде риба, то вона не пристане до решітки).

Ще один важливий нюанс — це вогонь, на якому готуватиметься продукт. Він під коптильнею має бути маленький, щоб стружка не згоріла відразу вся, а тліла потроху.

Ще один нюанс приготування — час. Зазвичай для копчення риби потрібно близько 40 хвилин, для м'яса — 60-70 хвилин, для сала — 30 хвилин, а для сиру або горіхів вистачить і 20 хвилин. Також слід пам'ятати: якщо ви хочете приготувати рибу гарячого копчення, то її потрібно покласти нижче на дно коптильні. А якщо ви хочете закоптити сир, то його необхідно покласти вище, щоб він не розтікся.

Варто пам'ятати, що за копченні будь-якого продукту можна і потрібно використовувати спеції. А головно — будь-який продукт, який ви покладете у коптильню, має бути СУХИМ. Скажімо, перед копченням риби, після того як ви її замаринували, потрібно підвісити її приблизно на 1 годину, щоб вона трохи провітрилася та підсохла. Інакше в закритій коптильні буде надмірна вологість, і продукт вийде не таким смачним.

Порівняння цін на будівельні роботи:

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Акційний депозит під 15%

Акційний депозит "На літо" від Агропросперіс Банку

15% річних у гривні

на строк 1 або 3 місяці

+ БОНУС до ставки на сайті

Вклади від 1000 грн

Діє з 10.06 до 31.07.2022

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Кредит 112

Кредит под залог недвижимости от 1,5% в месяц

Честный кредит без фиктивных акций и дополнительных условий:

-  Сумма от 30 000 до 30 000 000 грн;

-  Согласование в течение 10 минут;

-  Выдача денег в день обращения;

-  Без справки о доходах и с любой кредитной историей!

Залогом может выступить любая недвижимость.

Корисні статті з даної тематики