про твої фінанси

Медичне страхування персоналу: ціни і нюанси

Prosto багато значить для тімбілдингу в компанії і підвищення середньої працездатності співробітників оплачувані для них компанією поліси добровільного медичного страхування (ДМС). Про численні технічні та фінансові аспекти корпоративного ДМС і поточні тарифи на програми різного рівня розповідає Prostobank.ua


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Облік і податки
 2. Питання кількості та якості
 3. Корпоративний ДМС: платежі
 4. Робочий час: повний, скорочений, неповний робочий день, надурочні роботи, робота у вихідні та святкові дні
 5. Нещасний випадок: поняття та порядок розслідування
 6. Як нараховуються і оплачуються лікарняні в Україні

Облік і податки

При обмірковуванні такої великої статті витрат як медичне страхування персоналу, фіндиректору спочатку варто усвідомити питання обліку та оподаткування таких програм.

Відзначимо, що старе законодавство давало податкові преференції роботодавцям, співробітники яких були на добровільній основі застраховані за рахунок компанії від нещасних випадків і хвороби у вигляді ненакопичувального короткострокового страхування (term-life), накопичувального довгострокового страхування життя (life), а також власне медичного страхування ( ДМС non-life). І багато великих корпорацій цим вміло користувалися в мінімізаційних цілях.

Тоді як Податковий Кодекс ніяких пільг страховикам життя співробітників вже не дає - витрати на страхування життя є частиною фонду оплати праці. «У діючій системі оподаткування витрати роботодавця на страхування життя прирівнюються до витрат на додаткову заробітну плату або премію. Довгострокове страхування життя можна віднести на валові витрати, але при цьому вони обкладаються податком, що в кінцевому підсумку менш привабливо для підприємств », - пояснює Олександр Мельничук, менеджер страхової групи « PZU Україна ». Короткострокове  терм-лайф-страхування від нещасних випадків і хвороб (властиве дуже небезпечним і шкідливим виробництвам) додатково обкладається немаленьким внеском і на обов'язкове державне соціальне страхування - в розмірі від 36,76% до 49,7% страхових виплат.

В результаті за даними Ліги Страхових Організацій сегмент страхування життя за рахунок підприємств за обсягом страхових платежів скоротився з 30% до 10% (в 2011 році), поступившись місцем навіть на виробництвах Донбасу насамперед річним полісам медичного страхування персоналу.

Справа в тому, що ДМС, згідно з ПК, при віднесенні на валові витрати податком не обкладається (замість цього податкове зобов'язання виникає у співробітників з податку на доходи фізичних осіб, ПДФО). І це залишає відчиненими колишні «двері можливостей» зменшення податкової бази.

Аналогічна історія і з внеском на соціальне страхування. Згідно з Постановою Кабміну 1170 від 22.12.2010г. ( Перелік II: 2 ) сплачене компанією ДМС за співробітників і навіть за членів їх сімей увійшло в неширокий список з 29 виплат, вільних від нарахування соціального внеску - на відміну від страхування життя. Іншими словами, держава в 2010 році зробила все, щоб вбити страхування життя за рахунок компаній - і широко розвинути натомість корпоративні медстраховки.

Зобов'язання з ПДФО співробітників з медичного страхування рівні 15% сплаченої компанією ціни поліса. При цьому фіндиректору необхідно відразу вирішити два питання - і, можливо, затвердити їх назавжди в якості внутрішньої політики компанії:

 • Чи буде компанія компенсувати сплату ПДФО за ДМС співробітникам - або це зроблять співробітники самі зі своїх доходів?
 • Чи буде при звільненні працівника за ним збережений поліс до кінця дії останнього - чи звільненого виключать зі списку застрахованих осіб, а невибраний їм страховий резерв перезарахується на нового співробітника?

Відповідь «ні» на перші частини обох питань при дорогих полісах ДМС може поставити компанію в скрутне становище - у співробітника можуть виникнути претензії з приводу сплати ним на початку дії поліса ПДФО за весь термін дії страховки. «Щоб уникнути цього, компанії краще переглянути свою внутрішню політику в цьому питанні таким чином, щоб при звільненні працівника залишити йому діючу страховку до кінця терміну договору. Це і вирішення проблеми оплати, і збереження лояльності співробітника », - закономірно радять страховики.

Питання кількості та якості

Чи можна застрахувати в рамках корпоративного страхування не всіх співробітників компанії - все-таки у кожного громадянина є конституційне право відмовитися від поліса? Теоретично - так. Але оператори ринку говорять про негласне правило страхування не менше 80% персоналу кожного окремо працюючого підрозділу. «Це робиться для того, щоб уникнути вибіркового страхування тих, кому вже необхідне лікування», - пояснює фахівець СГ «PZU Україна».

Якщо при цьому за таким же принципом страхують і родичів (тобто не менше 80% страхуються співробітників страхує родичів), то страховик може прийняти умовно, що ризик не зміниться або зміниться незначно - і тоді ціна поліса і правила його отримання для членів сімей співробітників не змінюються порівняно з полісами для співробітників.

«Якщо ж за родичів платять самі співробітники, і їм надано право вибору (страхувати або не страхувати), в цьому випадку ризик застрахувати хворих зростає. У андерайтерській політиці «PZU Україна» прийнято, що якщо кількість родичів за договором 50 осіб і більше, вони можуть бути застраховані за такими ж тарифами, як і співробітники. Якщо менше 50-ти - їм необхідно заповнювати декларації про здоров'я, при цьому коефіцієнт знижки за кількість (застосовується для полісів співробітників) не застосовується », - констатує Олександр Мельничук.

Для зниження вартості поліса при заданому числі страхуються є чотири основні шляхи:

 • виключити з покриття платну стоматологію (або ввести велику франшизу / низький ліміт) на неї - але це, втім, неабияк зменшить мотиваційну привабливість поліса для співробітників;
 • виключити особливо критичні ризики, в разі настання страхових випадків за якими витрачаються особливо великі кошти (це виправдано, якщо компанія не займається високоризиковою для організму діяльністю) або ввести велику франшизу / низький ліміт на них. Іншими словами, зосередити поліс на медицині буденно-побутового плану, на швидкому «викарабкуванні» з рядових «хвороб» і швидке повернення працівника до роботи - а не на довгому амбулаторному лікуванні важких захворювань;
 • в середньоціновому ДМС страхувати деякі ризики з франшизами і лімітами, виключити частину ризиків, а замість цього в програму страхування включити профілактику захворювань, збільшення опірності організму хворобам - у вигляді щеплень, регулярної вітамінізації різного роду, короткочасного відвідування різних санаторно-обладнаних залів ( «соляних печер »і тому подібних) аж до банальних тренажерів, басейнів, курсів фізвпливу (правильного дихання, гімнастики і так далі). У підсумку «вбиваються три зайця»: співробітники будуть менше брати лікарняних і відгулів через хворобу і менше заражати колег; зазначені заходи значно посприяють внутрішнім зв'язкам в компанії; а страховики заощадять на відсутності часто хворих, внаслідок чого зможуть надати компанії знижки на поліси на наступний рік (є у СК така практика);
 • введення великої франшизи за обслуговування в клініках і аптеках підвищеної дорожнечі, якщо в списку асистансу даної СК є клініки дешевше і ближче до місця настання страхового випадку. Справа в тому, що психологія інших небагатих громадян будь-яких країн така: «безкоштовне» і елітне за якістю медобслуговування будь-яким способом треба брати, навіть якщо здоров'я в порядку - і при тому в найдорожчій з можливих установ, оскільки іншого такого випадку може не бути. Однак навряд чи такий підхід підвищує працездатність співробітника.

Останню колізію особливо живописно описав експерт СГ «PZU Україна»: «Компанія може чітко розуміти, що їй необхідно створити такі умови для своїх співробітників, коли вони будуть рідше хворіти. Але є й інший підхід, коли компанія за допомогою програм страхування створює такі умови, які мотивують співробітників лікуватися. В такому випадку застраховані прагнуть максимально вибрати всі можливі опції страхового поліса. Вони відвідують потрібних і не потрібних фахівців, проходять безліч призначених обстежень, роблять масажні процедури і т.д. І найчастіше все це відбувається в робочий час. Подібні програми самі компанії розцінюють не як захист своїх співробітників, а як додаткову мотивацію, але не враховують, що таким чином знижують працездатність колективу».

Саме тому, щоб уникнути непорозумінь деякі корпорації вже створили спеціальні розгорнуті документи: стандарти корпоративного медстрахування персоналу.

Серед інших загальних аспектів зауважимо, що при виборі страхового тарифу по ДМС ніщо не заважає страхувати співробітників різного рівня з різним же рівнем страхового покриття. Крім того, при первинному розрахунку підсумкової вартості слід врахувати, що тариф ДМС може залежати від віку співробітників і його родичів, якщо вони страхуються.

Що ж стосується знижок за кількість страхуються, то назвати приблизний дисконт не вийде - нам відомі числа знижок в діапазоні 10% -20% від ціни одиночного поліса, але на ринку не виключені і 40% -60%, і відсутність знижок. Частими граничними числами, після яких починається та чи інша знижка у тій чи іншій компанії є 20 і 50 страхуються.

Корпоративний ДМС: платежі

Одним з вкрай важливих параметрів для бюджету компаній є частота оплати полісів співробітників - адже одноразова оплата річного страхування кількох десятків людей для підприємства малого і середнього бізнесу означає дуже серйозні витрати. З цього приводу страховики зазначає закономірну тенденцію: якщо раніше компанії частіше вносили платіж одноразово, то сьогодні домовляються і про щоквартальну сплату, і про щомісячні платежі.

При цьому компанія-страхувальник повинна бути готова до невеликого подорожчання річного поліса, проданого, можна сказати, в розстрочку. «За розстроченої оплати страхового платежу вводяться коефіцієнти, які, в залежності від частоти оплати, кілька збільшують розмір річної страхової премії», - попереджає Оксана Гончарко.

Що стосується мінімальних кількісних вимог щодо персоналу до компаній-страхувальників, за словами експертів страхування корпоративних клієнтів можливо від п'яти чоловік, а при страхуванні співробітників промислових підприємств охоплення полісами ДМС повинно становити не менше 60% колективу.

Асистанс -Обслуговування клієнтів по ДМС (прийом дзвінків та інших звернень за страховими випадками, в тому числі, за кордоном; зв'язок з тими чи іншими найближчими клініками-партнерами СК, перерахованими в полісі; експертизи) практично у всіх провідних гравців цього ринку ведеться власними асистанс –компаніями. «Більшість основних страховиків, що входять в топ-10 по ДМС, організовують медичний сервіс переважно через власну асистуючу компанію в структурі страховика. Частка залучення аутсорсингового асистансу незначна », - описує реалії профільний фахівець компанії «Альфа Страхування (Україна) ».

Відмінності тарифів полісів в регіонах від базової ціни в столиці іноді відсутні (наприклад, у компаній «АХА» і «Аска»), зрідка вони визначені свідомо (так, є тверда «регіональна» знижка в 25% у страхової групи «ТАС»). Але найчастіше, знижка на регіональну страхову премію по відношенню до базової київської її величині визначається для кожного міста і підприємства індивідуально.

Нарешті, відмінності полісів ДМС дешевих (економ-типу), середньокласових, преміум і VIP-рівнів полягають не тільки в переліку послуг, що покриваються і виключаються, і франшиз за ними. «Основне чим відрізняються програми страхування - класом клінік, в яких застрахований отримує послуги. Поліси, що покривають лише державні клініки - найдешевші. А найдорожчий поліс передбачатиме стовідсоткову оплату послуг таких клінік, як «Оберіг», «Борис», «Медіком», - визначає диференціювання експерт страхової компанії «Uniqa».

Проте, для рівня і тарифу поліса звичайно, важливі і окремі опції. Цінова різниця поліса по ДМС формується за рахунок багатьох факторів, а саме: набору ризиків; наявності покриття вартості медикаментів при поліклініці (в рамках всієї страхової суми або в індивідуальному ліміті, з франшизою або без неї); наявності додаткових бонусів в покритті. Деталізувати ці відмінності можна наприклад так:

 • Класичний договір добровільного медичного страхування СК включає стандартний набір програм: «Амбулаторно-поліклінічна допомог », Стаціонарне лікуванн », Швидка та невідкладна допомог », Медикаментозне забезпеченн »;
 • У договорах преміум-класу передбачені додаткові програми, такі як «Стоматологія», «Вітамінізація», «Медогляд»;
 • У VIP-програмах зазвичай передбачена нульова франшиза, а в страхове покриття можуть включатися оздоровчі та профілактичні заходи, а також медична допомога при поїздках за кордон .

Актуальні базові умови добровільного медичного страхування персоналу провідних компаній цього ринку можна побачити тут

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики