про твої фінанси

Цінні папери. Вторинний ринок цінних паперів

Операції з цінними паперами та вторинний ринок цінних паперів України - добірка статей про інвестування в цінні папери


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Вторинний ринок цінних паперів: загальний опис, структура, учасники, механізм роботи
 2. Хто продає і купує
 3. Форми організації вторинного ринку цінних паперів в Україні
 4. Інтернет-трейдинг, електронні біржі, їх тарифи

Вторинний ринок цінних паперів: загальний опис, структура, учасники, механізм роботи

Prosto все більше людей і представників бізнесу цікавляться вторинним фондовим ринком - як в інвестиційних цілях, так і з точки зору обігу власних цінних паперів. Про основні його сегменти, законодавче регулювання, а також механізм укладення договору за допомогою професійних торговців ринку і піде мова.

Обсяг укладених договорів на вторинному ринку цінних паперів (далі ЦП) в країнах з розвиненою ринковою економікою значно вище, ніж на первинному ринку. Наприклад, в США він складає приблизно дві третини від загального обсягу операцій з ЦП. Адже саме на вторинному ринку, в процесі покупки-продажу фінансового активу визначається його дійсна ринкова вартість (котирування).

Прибутковість / збитковість операції на вторинному ринку ЦП виникає внаслідок курсової різниці цих паперів (в часі або на різних біржах). Відзначимо, що ця різниця має не тільки чисто спекулятивний «ігровий» характер або відображає глобальні світові події та тенденції, але має і економічний фундамент - наприклад, капітал мігрує з галузей, яким характерний надлишок інвестицій в галузі і компанії, де їх бракує.

Механізм руху інвестиційного ресурсу на вторинному ринку ЦП виглядає так:

 1. Збільшується попит на певні товари та послуги (закономірне збільшення ініційовано споживачами, а спекулятивне - в основному, учасниками фондового ринку);
 2. Піднімається ринкова вартість таких товарів і послуг;
 3. Збільшуються показники прибутковості компаній, які їх пропонують;
 4. Відбувається приплив фінансового активу в ці компанії (він вилучається з обігу тих компаній, попит на продукцію і послуги яких знизився).

Словом, вторинний ринок цінних паперів - ринок, на якому вже не акумулюються нові фінансові кошти для емітента, а перерозподіляються між його учасниками.

Основою законодавчого регулювання ринку цінних паперів в Україні, зокрема, і вторинного, є Закон № 3480 від 23 лютого 2006 року «Про цінні папери та фондовий ринок».

Хто продає і купує

Оскільки продаж цінних паперів на вторинному ринку здійснюється торговцями цінними паперами, мається на увазі, що при укладанні договору хоча б один учасник має ліцензію Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на проведення подібного роду операцій.

Професійними учасниками вторинного ринку ЦП є:

 • Брокери (діють за дорученням і за рахунок іншого суб'єкта);
 • Дилери (діють від свого імені і за свій рахунок з метою перепродажу ЦП);

При цьому особливі вимоги висуваються до банків-дилерів: крім ліцензії торговця ЦП вони повинні мати сертифікований персонал в своєму штаті, повинні бути підключені до бірж і бути учасниками СРО (саморегульованої організації торговців).

Форми організації вторинного ринку цінних паперів в Україні

На вторинному ринку України обертаються такі цінні папери (в залежності від їх емітентів):

 • Фізичних осіб: векселі;
 • Акціонерних товариств: акції, ф'ючерсні контракти , облігації, векселі, опціони ;
 • Організацій інших форм власності: ф'ючерсні контракти, облігації, векселі, опціони;
 • Інвестиційних фондів і компаній: акції, ф'ючерсні контракти, опціони;
 • Банків: акції, ф'ючерсні контракти, ощадні та депозитні сертифікати, векселі, опціони;
 • Державні: облігації внутрішньої і зовнішньої державної позики, облігації місцевих позик органів місцевої влади, приватизаційні ЦП, опціони.

При цьому ощадні сертифікати та іменні акції, поширювані серед працівників закритих акціонерних товариств, не перебувають в обігу на вторинному ринку цінних паперів. Вони продаються за допомогою перереєстрації прав власності в депозитаріях, комерційних банках або безпосередньо в акціонерних товариствах.

Цінними паперами, що найбільш часто продаються і купуються на вторинному ринку є облігації внутрішніх державних позик, облігації підприємств та акції. Корпоративні облігації (банківський сектор) є другими за затребуваністю після державних облігацій.

Операції купівлі-продажу цінних паперів можуть відбуватися в позабіржовому і біржовому обороті. Позабіржовий оборот, як правило, охоплює тільки розміщення облігацій торгово-промислових корпорацій. На біржі, навпаки, котируються старі випуски ЦП і, в основному, акції торгово-промислових корпорацій.

Позабіржовий обіг виникає як альтернатива біржовому. Багато компаній не можуть вийти на біржу, так як їх показники не відповідають вимогам, що пред'являються для їх реєстрації на ній. У позабіржовому обігу обертаються: акції невеликих фірм, що діють в традиційних галузях, акції великих компаній нової економіки, потенційно здатних перетворитися в найбільші корпорації, цінні папери кредитних інститутів державні та муніципальні цінні папери.

Крім різних видів ЦП позабіржовий і біржовий вторинний ринок ЦП відрізняє ще й вартість укладання угоди. Укласти угоду і здійснити розрахунки на позабіржовому ринку часто можна з набагато меншими втратами часу і фінансів, ніж на біржі. Адже біржа стягує з учасників торгівлі ряд податків і платежів, серед них:

 • Податок на угоду, укладену в торговому залі;
 • Плата компаній за включення їх акцій у біржовий список;
 • Щорічні внески нових членів.

У той час як позабіржова торгівля здійснюється за допомогою особистих контактів між її учасниками.

Чергову публічну пропозицію компаніями, які вже проводили IPO або акції яких іншим способом потрапили у вільний обіг на біржі, акції основного або додаткового випусків на продаж широкому колу осіб в міжнародній практиці називають PO (public offering). При цьому чергову пропозицію додаткового випуску акцій зазвичай називають follow-on або «дорозміщення».

Перше публічне розміщення акцій додаткового випуску акцій (як би IPO для нового випуску) називають PPO (primary public offering). Нарешті, вторинна масова пропозиція необмеженому колу покупців акцій основного випуску - іншими словами, акцій існуючих акціонерів - має назву SPO (secondary public offering).

Втім, в пострадянських умовах масові вторинні пропозиції акцій нерідко теж називають IPO - цей термін вже став добре відомим в бізнес-середовищі і не тільки в ньому, чого не скажеш про термінологію вторинних виходів на ринок цінних паперів.

Інтернет-трейдинг, електронні біржі, їх тарифи

Окремо варто поговорити про те, що прогрес комп'ютерних та інформаційних технологій привів до появи електронних бірж. Електронна біржа - це комп'ютерна мережа, до якої підключені термінали компаній-членів біржі. В угодах беруть участь дилери, що купують цінні папери за свій рахунок, і брокери, які виконують замовлення своїх клієнтів.

Купівля / продаж ЦП на вторинному ринку при цьому відбувається за такою схемою:

 • Покупець / продавець відвідує інтернет-сторінку брокерської компанії, де знаходить електронний «майданчик», що працює в режимі offline. На ній відображаються котирування ЦП, виставлених власниками на продаж, а також заявки бажаючих їх придбати за певною ціною;
 • Після вибору пропозиції, що вас цікавить, на сайті оформляється заявка на покупку / продаж за допомогою переходу в розділ з назвою «Додати лот» (або схожою назвою);
 • Ваша заявка переходить в розділ «Електронний майданчик»;
 • З вами зв'язується співробітник організації для узгодження умов угоди.

Надалі проведення операції передбачає наступні аспекти:

 • Оплата проходить протягом максимум двох банківських днів після підписання договору купівлі-продажу;
 • Поставка цінних паперів здійснюється протягом двох банківських днів після оплати;
 • Угоди, ініційовані через електронний майданчик на сайті, в реальності оформляються брокером-торговцем цінних паперів.

При цьому за виконання посередницьких функцій брокер отримує комісійну винагороду. Найчастіше це або фіксована сума (зазвичай близько 200 грн. при сумі контракту до 10 тисяч гривень), або відсоток від суми угоди (найчастіше 1% для угод на суму від 10 тисяч грн.). Зауважимо, що кожна біржа вказує суму мінімальної заявки, яка в основному становить 5 або 10 тисяч гривень.

Щоб правильно оформити угоду купівлі / продажу ЦП, суб'єкту МСБ потрібно знати, що передачу грошових коштів від покупця ЦП їх продавцеві здійснюють тільки комерційні банки, а цінних паперів від продавця до покупця - тільки депозитарії. Фіксація права власності покупців на цінні папери здійснюється реєстродержателями.

Наостанок зазначимо, що тонкощі і нюанси роботи на фондовому ринку описані в тематичних статтях розділу «Інвестиції» на Bankchart.com.ua.

 

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада