про твої фінанси

Пільгові кредити бізнесу: як держава допомагає у фінансуванні підприємств

Отримати кредит за спільною програмою з міжнародними фінансовими інститутами непросто. Про те, який вид бізнесу має найбільші шанси на пільгове кредитування, які міжнародні інститути продовжують видавати позики в Україні та про державну програму підтримки підприємців- дізнавався Prostobiz.ua.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Кредити ЄБРР для малого та середнього бізнесу
 2. Позики від НУФ для підприємств
 3. Урядова програма з підтримки малого і середнього підприємництва в Україні "Доступні кредити 5-7-9»

Кредити ЄБРР для малого та середнього бізнесу

Щорічно, за допомогою українських банків-агентів ЄБРР виділяє близько 100 мільйонів євро. Цільова аудиторія позичальників - малий і середній бізнес, який:

 • реалізує проект сталої енергетики, а саме: проекти промислової енергоефективності та поновлюваних джерел енергії;
 • відчуває потребу у фінансуванні для інвестицій;
 • хоче отримати кредит для цілей поповнення оборотного капіталу.

Згідно з вимогами ЄБРР, інвестиційні проекти повинні відповідати таким критеріям:

 • внутрішня ставка рентабельності (IRR) повинна перевищувати 10%;
 • закупівлі в рамках субпроектів мають здійснюватися виходячи з діючих принципів і правил закупівлі товарів і послуг проектами, які фінансуються ЄБРР;
 • відповідність чинним нормам в сфері охорони здоров'я, безпеки праці та захисту навколишнього середовища.

Основні параметри кредитів, що видаються ЄБРР для суб'єктів малого та середнього бізнесу залежать від конкретної програми фінансування, проте середній термін кредитування становить від 3 до 5 років. Наприклад, в рамках ініціативи Європейського Союзу EU4Bussines діє кілька програм, спрямованих на підтримку бізнесу, з яких варто виділити кредитну лінію ЄБРР для підприємств з товарообігом понад 1 мільйон євро і програму «Initiative East» для агропідприємств та мікробізнесу. Існують також і інші програми для мікропідприємств (з чисельністю працівників до 10 осіб). За подробицями такого фінансування - зверніться в один з банків-партнерів ЄБРР в Україні. Найбільш активні в цій сфері банки: Райффайзен Банк Аваль, ОТП Банк і ПроКредитбанк (програма InnovFin).

Позики від НУФ для підприємств

Ще одним активним гравцем серед міжнародних організацій, що кредитують є Німецько-Український фонд (НУФ). Кредити НУФ видає через банки-партнери, в які слід звертатися компаніям-позичальникам.

Згідно з процедурою, підприємець подає заявку на кредит в банк-агент, який за результатом надає позичальникові консультацію, і передає анкету в НУФ. Обов'язковою умовою кредитування є цільове використання коштів.

Базові умови програми мікрокредитування від НУФ:

 • Позичальники: фізичні особи підприємці (СПД), мікропідприємства (до 20 співробітників), малі (до 250 співробітників) і середні підприємства з кількість співробітників до 500 чоловік;
 • Призначення кредиту: фінансування виробництва, сфери послуг, сільського господарства, торгівлі (тільки для ФОП і мікропідприємств);
 • Валюта кредиту: гривня і євро;
 • Максимальний розмір кредиту:
  • € 25 000 (для ФОП і мікропідприємств)
  • € 100 000 (для малих підприємств)
  • € 250 000 (для середніх підприємств)
 • Процентна ставка - ринкова визначається банками-партнерами
 • Максимальний термін кредиту
  • 3 роки (для фінансування оборотного капіталу)
  • 5 років (для фінансування інвестицій в основні засоби).

Урядова програма з підтримки малого і середнього підприємництва в Україні "Доступні кредити 5-7-9»

Під урядову програму з підтримки малого і середнього підприємництва в 2020 році потрапляють позичальники, що мають бездоганну кредитну історію, з високою платоспроможністю, з надійними поручителями, здатні зібрати ідеальний пакет документів з докладним бізнес-планом. Ключова перевага програми «Доступні кредити 5-7-9» - це, безумовно, низька процентна ставка по кредиту. Відсутність обов'язкової вимоги в оформленні застави також спростить бізнесу доступ до коштів. Крім цього, програма дозволяє підключитися не тільки державним банкам, а й комерційним, що в свою чергу покращить якість послуги, що надається і забезпечить свободу вибору позичальника. При цьому банк буде дуже жорстко контролювати цільове використання кожного траншу кредиту і кредитним договором будуть передбачені штрафи за порушення цільового використання кредиту. Для позичальника ставка 5-9% все одно перетворюється в ефективну 10-12% (комісії банків, страхування кредитного ризику і т.п.) і далеко не кожен бізнесмен буде в змозі скористатися даною програмою.

Однак існує чимало підприємств малого бізнесу, з бездоганною кредитною історією, стабільним і прибутковим бізнесом, з ідеальними показниками звітності та з наявністю в штаті фінансистів такого рівня, які здатні надати банку необхідний пакет документів. Так як максимальний ліміт кредитування (1,5 млн.) для бізнесу досить низький, завдання банку дуже глибоко вивчити зв'язки потенційного позичальника, щоб не прокредитувати 2-3 пов'язаних приватних підприємця з лімітом 1,5 млн. на кожного, фактично залежних від одного кінцевого вигодоодержувача.

Що стосується перспектив програми, то банки зможуть видавати кредити по анонсованим ставками тільки якщо держава передбачить кошти на компенсацію відсотків за кредитами для старту і розвитку бізнесу в держбюджеті. В такому випадку банки будуть видавати кредити за ринковими ставками, а держава буде компенсувати їм різницю між ринковими ставками в 20% -25% для МСБ і заявленими ставками в 5-7-9%. І беручи до уваги постійний дефіциту бюджету, держава не матиме можливості виділити достатньо коштів на дану програму і забезпечити дешевими кредитами всіх бажаючих.

 

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики