про твої фінанси

Проектне фінансування в Україні: умови, переваги, ризики та перспективи

Проектне фінансування в Україні: види та умови надання фінансування, принципи і ризики проектного фінансування.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Що таке проектне фінансування?
 2. Де використовується проектне фінансування?
 3. Чим вигідно проектне фінансування для підприємства?
 4. Яким критеріям має відповідати позичальник для отримання інвестиційного кредиту?
 5. Ризики проектного фінансування і способи їх мінімізації
 6. Терміни та ставки в проектному фінансуванні

Що таке проектне фінансування?

Проектне фінансування - це фінансування інвестиційних проектів, при якому сам проект є способом обслуговування боргових зобов'язань. Кредитори оцінюють об'єкт інвестицій з точки зору прибутковості, яка забезпечить погашення наданих позик. Основним забезпеченням за такими угодами є сам проект і активи, які беруть участь в ньому.

Де використовується проектне фінансування?

У світовій практиці проектне фінансування найчастіше застосовується в енергетиці, видобутку корисних копалин, транспортній інфраструктурі, телекомунікаціях. Тобто в масштабних проектах, пов'язаних з високими технічними, економічними та політичними ризиками. В Україні банки охочіше за все фінансують будівництво комерційної нерухомості. Беруть участь вони і в інвестиційних проектах харчової, переробної, телекомунікаційної галузей. Створення нових виробничих потужностей, а також розширення і модернізація існуючих здійснюються за допомогою проектного фінансування. У технологічно складних проектах базових галузей економіки банки беруть участь нечасто. У тому числі тому, що ще не навчилися прораховувати ризики таких проектів без сторонніх консультантів. Наприклад, проекти у вуглепромі фінансуються в рамках співпраці з Європейським банком реконструкції та розвитку. Фінустанови воліють мати справу з розробками, спрямованими на розширення існуючого бізнесу або вертикальну інтеграцію. Однак мало хто з кредиторів може похвалитися участю в проектах зі створення нових виробництв.

Чим вигідно проектне фінансування для підприємства?

Основні переваги проектного фінансування для підприємства:

 • основним фактором для отримання проектного фінансування є сам проект, і тільки потім платоспроможність позичальника;
 • найчастіше при проектному фінансуванні терміни кредитування набагато перевищують стандартні банківські продукти, а процентна ставка на порядок нижче;
 • відсутність додаткових застав, тобто активів, які не беруть участі в самому проекті.

Яким критеріям має відповідати позичальник для отримання інвестиційного кредиту?

Інтерес банку до проекту залежить від якості бізнес-плану. Бізнес-план повинен відповідати на питання, навіщо проект ініціатору, як він буде реалізовуватися, за чиї гроші, скільки буде коштувати, хто буде будувати, і хто буде споживачами. Якість підготовки бізнес-плану, адекватність оцінки клієнтом ринкової ситуації, поточного стану і потенціалу компанії, а також перспектив проекту дозволяють банкам судити про професійний рівень менеджменту компанії-позичальника і, відповідно, його готовність до ефективної реалізації проекту.

Важливе значення має і фінансовий стан компанії, яка ініціює проект, весь бізнес її власників, професіоналізм управлінців.

Спочатку бізнес-план проекту аналізують менеджери підрозділу проектного фінансування. В процесі цього аналізу банк може вимагати від ініціатора проекту додаткових роз'яснень і уточнень. Крім самого банку промислові проекти вивчає і компанія-консультант, що спеціалізується на тій чи іншій галузі. Потім проект оцінюють ризик-менеджери. Отримавши схвалення фахівців за ризиком, департамент проектного фінансування складає графік виділення коштів і погашення кредиту, і формує пропозицію клієнту. Між зверненням компанії в банк і підписанням кредитного договору може пройти від трьох тижнів до трьох місяців. Деякі фінустанови, щоб не мучити клієнтів очікуванням, спочатку пропонують попередні умови проектного фінансування. Тільки після письмового схвалення їх клієнтом банк приступає до детального аналізу проекту. Проект обов'язково повинен пройти через кредитний комітет головного офісу, який не довіряє філіям не тільки оцінку інвестиційних проектів, а й відстеження їх реалізації.

Основні критерії позичальника для отримання інвестиційного кредиту:

 • Стабільний фінансовий стан.
 • Професіоналізм позичальника (важливим критерієм є досвід залучення та реалізація подібного виду фінансування в минулому, а також відповідної кваліфікації персоналу).
 • Участь власними коштами (як правило, від позичальника вимагається участь в реалізації проекту власними коштами не менше 25%).
 • Позитивна кредитна історія (аналізується банком на предмет сумлінного виконання позичальником своїх зобов'язань перед кредиторами).

Ризики проектного фінансування і способи їх мінімізації

Безумовно, проектне фінансування більш ризиковане, ніж поточне фінансування. На відміну від, наприклад, іпотечного кредитування, тут не завжди існує можливість отримання адекватної застави на інвестиційній фазі проекту.

Основні ризики:

 • Економічний ризик - ризик того, що продукція проекту не зможе бути продана за ціною, що покриває всі витрати проекту, а також витрати по обслуговуванню боргу.
 • Політичний ризик.
 • Юридичні ризики - ліцензії та дозволи на будівництво і оформлення земельної ділянки часто виходять вже після початку будівництва.
 • Додатковими ризиками в проектному фінансуванні можуть бути: затримка введення об'єкта в експлуатацію, підвищення цін на сировину і матеріали, перевищення кошторису будівництва.

Для мінімізації ризиків в проектному фінансуванні банки використовують схему пайової участі, організатора проекту або залучення інших банків для фінансування (утворюючи синдикат) для розподілу ризиків рівномірно між усіма учасниками проекту.

Інший вид мінімізації ризиків - це страхування: професійної відповідальності, будівель, підприємницьких і фінансових ризиків.

Терміни та ставки в проектному фінансуванні

Середній термін проектного фінансування - п'ять-сім років. Останнім часом фінустанови стали надавати фінансування і на десять років. Це пов'язано зі зростаючою конкуренцією між банками і збільшенням терміну окупності будівельних проектів. Вартість кредитних ресурсів залежить від ризиків і термінів проектів і зазвичай є плаваючою (річна ставка LIBOR плюс 6-7 процентних пунктів). Зазвичай проект фінансується поетапно. Відсотки по кредиту сплачуються регулярно, а тіло кредиту може виплачуватися після закінчення пільгового періоду (6-24 місяці).

Деякі банки щорічно коригують умови кредитування в залежності від фінансового стану позичальника, виконання контрольних показників бізнес-плану і зміни ризику. Термін кредиту може бути також зменшено, якщо проект вийшов на окупність раніше закладеного в бізнес-плані терміну. Буває, що позичальники погашають кредит не за рахунок доходів проекту, а за рахунок позики іншого банку, тобто використовують механізм рефінансування. Через це банки неохоче йдуть на дострокове погашення.

 

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Кредит 112

Кредит под залог недвижимости от 1,5% в месяц

Честный кредит без фиктивных акций и дополнительных условий:

-  Сумма от 30 000 до 30 000 000 грн;

-  Согласование в течение 10 минут;

-  Выдача денег в день обращения;

-  Без справки о доходах и с любой кредитной историей!

Залогом может выступить любая недвижимость.

Chatex

Криптобанк Chatex международные переводы в Телеграмм

Храни сбережения в цифровом долларе USDT TRC-20.

Выводи на сторонние кошельки всего за 0.5 USDT.

Мгновенные переводы ваших активов по всему миру.

Комиссия на покупку и переводы внутри системы — 0%

Корисні статті з даної тематики