Інвестиції та інвестування в Україні

Інвестори, інвестиції, правила та основи успішного інвестування: як і навіщо потрібно інвестувати в Україну

Хто такі інвестори?

Ми - різні. Хтось працює на державу або бізнес, хтось - сам на себе, на когось працюють інші люди. Так склалося в силу різних факторів: талантів, можливостей, обставин, з якими не посперечаєшся. І всі ми, так чи інакше, маємо справу з грошима: заробляємо, зберігаємо, втрачаємо, витрачаємо, даруємо і отримуємо в подарунок. Це звично. Але існують люди, на яких гроші ще й працюють, приносячи їм нові гроші. Це інвестори. Є серед них професіонали, які повністю присвятили себе роботі з грошима, але є і звичайні люди, для яких інвестування - ще один спосіб, не докладаючи особливих зусиль, підвищити власний добробут. І не тільки. Це спосіб забезпечити своє майбутнє, в якому вже не буде звичної роботи. Не буде чи то - за віком, чи то – за станом здоров'я, чи то - по ситуації, чи то - за особистим бажанням. Так, це хороший і ефективний спосіб. Більше того, це єдиний спосіб, адже зароблені, але не інвестовані гроші, дуже швидко знецінюються інфляцією.

Чому ж інвесторами не стають всі, чому інвестування залишається заняттям обраних? Причин всього дві: незнання і страх.

Ні, в цілому інформації та інформаторів досить багато, але саме це і лякає: аж надто багато мисливців до наших грошей, аж надто багато способів їх «відносно чесного відбирання» вони придумали. Де вже тут новачкові розібратися самостійно, як ухилитися від настирливих радників, звідки отримати об'єктивну і правдиву інформацію?

Що таке інвестування?

Якщо виходити з визначення, то інвестування - це вкладення грошей з метою отримання доходу. Але те ж саме можна сказати і про спекулювання. У чому ж різниця? Спекуляція - це купити дешевше, продати дорожче, а інвестиція - це купити актив, який приносить регулярний дохід. На прикладі нерухомості, це виглядає так. Спекулянт купує квартиру, чекає, поки її ціна виросте, а потім продає. Він може зробити в ній ремонт, зробити якісь поліпшення, змінити цільове призначення, але в загальному він залежить від ринку з його цінами. Мистецтво спекулянта полягає в тому, щоб зробити покупку за ціною, нижчою за ринкову.

Інвестор купує квартиру і здає її в оренду. Для збільшення вартості оренди, він теж може зробити в ній ремонт, зробити поліпшення, змінити цільове призначення. Однак інвестора цікавить не ціна купівлі по відношенню до середньоринкової, а співвідношення ціни купівлі і вартості оренди. Його мистецтво - в тому, щоб побачити і прорахувати орендний потенціал, нехай і не найдешевшої, але вдало розташованої квартири. Спекулянт залежить від ринку продажів, інвестор залежить від ринку оренди; спекулянт повертає свої гроші разом з прибутком в момент продажу, інвестор не розлучається з купленим активом і повертає витрачене поступово; спекулювати вигідно під час зростання цін, інвестувати вигідно завжди.

Навіщо нам інвестувати?

Строго кажучи, це необов'язково. Є кілька інших шляхів отримання грошей: наймана робота, підприємництво, бізнес, реалізація таланту, отримання спадщини, вигідний шлюб, вдала гра і спекуляції. У кожного з них - свої плюси і мінуси. Інвестування теж не без недоліків, але його головна перевага здатна перекрити ще й не таке. Якщо дохід, що отримується від активів знову вкладати в нові активи (реінвестувати), то на інвестора працюють не тільки гроші, але і час. А в інших сферах, такого союзника - ще пошукати. Що таке «чудо складних відсотків», ми зараз побачимо. Якщо число 72 розділити на річну прибутковість якого-небудь активу, то отримаємо кількість років, через яке вартість цього активу подвоїться. Скажімо, ми купили за 1 000 гривень актив, який приносить нам 18% річних. 72: 18 = 4. Через 4 роки наші активи будуть коштувати 2 000 гривень. І так далі. Через 8 років їхня ціна складе 4 000 гривень, через 12 років - 8 000 гривень, через 16 років - 16 000 гривень, через 20 років - 32 000 гривень, через 24 роки - 64 000 гривень, через 28 років - 128 000 гривень, через 32 роки - 256 000 гривень, через 36 років - 512 000 гривень, через 40 років - 1 024 000 гривень. Посудіть самі, чи великі шанси отримати через 40 років цей мільйон іншим способом? Статистика говорить, що - дуже невеликі. Втім, інші способи зовсім не виключаються, але якщо цей теж хороший, чому б ним і не скористатися?

У тих, хто більше любить говорити, ніж думати, виникає питання, на що перетвориться при нашому знеціненні грошей, мільйон гривень через 40 років. Питання правомірне, але відповідь на нього лежить на поверхні. Час знецінює готівку, активи же, якщо вони обрані правильно, зазвичай тільки дорожчають. В умінні зробити правильний вибір активів і полягає професіоналізм інвестора.

Чи є у інвестування альтернатива?

Якщо не інвестування, то що? Таке питання ми повинні задавати собі постійно. Витратити зароблене, багато розуму не треба; взяти і витратити незароблене, тобто, кредит, - і то менше. Купувати пасиви (те, що не приносить, а вимагає гроші) приємно лише до тих пір, поки доходів вистачає на їх утримання. Чи бувають вічні доходи, - питання риторичне. Чи бувають вічні здоров'я, робота, бізнес, сприятливі зовнішні обставини, - те ж саме. Чи є інші способи зберегти зароблене? Напевно, є. Думаю, що при найближчому розгляді, ці способи виявляться тими ж інвестиціями, тільки - «вид збоку».

Коли починати інвестувати?

Негайно, тобто, чим раніше, тим краще. Серед недосвідчених обивателів існують дві думки: що це ще встигну і, що для цього потрібні зайві гроші. Зайвих грошей не буває за визначенням, тому що наші потреби не тільки не наздоганяють, а зазвичай істотно переганяють наші можливості. А розібратися з ціною вираження «встигну», нам допоможе коротка історія. Дві двадцятирічні подружки, почавши самостійне життя, дивилися на своє майбутнє по-різному. Перша вирішила відкладати від свого доходу і інвестувати по 100 гривень щомісяця, а друга подумала, що ще «встигну». Наскільки більш «солодким» було її життя (при зайвих 3 гривнях в день), судити не беруся. Минуло 10 років. У першої подружки з'явилася сім'я, діти, додаткові витрати, і вона припинила вносити нові гроші, а внесені раніше залишила працювати. Друга подружка в цей час займалася бізнесом і все зароблене направляла на його розширення. Але ще через 10 років задумалася і вона. Справжні бізнес-леді довго не думають, тому, бажаючи «переплюнути» свою подружку, вона почала інвестувати по 1 000 гривень щомісяця; благо, що вони були. Минуло ще 10 років і обидві подружки вирішили, що пора на пенсію. Навіщо чекати державну, якщо є своя. Для простоти розрахунків приймемо, що прибутковість їхніх інвестицій була однакова і дорівнювала тим же 18% річних, про які ми вже говорили. Вийшло таке. Перша, вклавши 12 000 гривень власних грошей, збільшила вартість своїх активів до 846 664 гривень; друга, вклавши 120 000 гривен, стала володаркою активів лише на 309 080 гривень. 846 664 - 309 080 = 537 584 - стільки коштував час в цей раз.

Однак, це ще не вся історія. Була і третя подружка, яка нічим особливим не виділялася, хіба що батьки у неї були незвичайні. Після народження дочки, вони вдало інвестували 1 000 гривень на її ім'я в той же актив з прибутковістю 18% річних. Більше нічого не додавали, тільки реінвестували дохід. І на особисту пенсію вона вийшла одночасно зі своїми подружками. Тільки на її рахунку в цей час опинилися 3 927 380 гривень, що більш ніж в три рази перевищило вартість активів її подруг разом узятих. Як ви розумієте, справа тут зовсім не в розмірі відсотків, а в часі.

Сім правил безпечного інвестування

Prosto заманливо виглядає пропозиція торгувати акціями іноземних компаній і коштовними металами на закордонних ринках за підтримки досвідчених брокерів. Правда, гарантії повернення вкладень у такі інвестиції є мінімальними, а доводити свою правоту в разі конфлікту інвесторові, можливо, доведеться в Кіпрському суді. Що потрібно врахувати, аби не втратити всі гроші під час інвестування в іноземні фінансові ринки за допомоги віртуального брокера, дізнавався Prostobank.ua.

Звичайним листопадовим вдень пролунав дзвінок мобільного телефону. Ввічливий чоловік, звертаючись на ім’я по батькові, запропонував нам скористатися послугами брокерської компанії Safecap Investments Limited, що дає доступ на світові ринки акцій, металів, нафти та інших активів. Сама компанія, за словами співрозмовника, надасть нам кваліфіковані рекомендації досвідчених консультантів з багаторічним досвідом роботи на фінансових ринках. Додзвонювач пропонував якомога швидше відкрити рахунок, покласти невелику суму і випробувати роботу системи.

Prostobank.ua вирішив перевірити, які підводні камені може приховувати таке інвестування, і сформулював кілька правил, дотримання яких вбереже інвестора від неприємних наслідків.

Правило перше: вибирайте інструменти, зважаючи на власні можливості та імовірний ризик

Якщо ви отримали пропозицію, схожу на ту, що надійшла нам, насамперед, поцікавтеся, якими інструментами вам пропонують торгувати. Приміром, у нашому випадку під золотом, нафтою і акціями Google мали на увазі контракти на різницю цін (CFD) на них. Такий папір є, по суті, «ставкою» на підвищення або зниження ціни базового активу. Якщо інвестор вгадав напрям її зміни — отримує прибуток, що дорівнює зміні ціни. Якщо не вгадав — зазнає збитку. При цьому торгівля зазвичай здійснюється з кредитним плечем.

Наприклад, за умовами Safecap, кредитне плече за CFD на акції становить 1:20. Тобто, маючи на рахунку 100 дол., інвестор може купувати CFD на 2000 дол. Якщо при цьому ціна базового активу зміниться лише на 5% в потрібний бік, інвестор подвоїть стартовий капітал. Але якщо ціна зміниться на ті ж 5% в інший бік — втратить усі гроші. За CFD на індекси кредитне плече ще більше і становить 1:50 або 1:100.

Можливість швидкого великого заробітку приваблює багатьох інвесторів, але варто з’ясувати, чи впораєтеся ви з ризиком.

Якщо ви новачок на фінансового ринку і не вмієте будувати прогнози самостійно або якщо ви не готові до великих збитків, краще почати торгівлю на українському фондовому ринку, уклавши договір з одним із «традиційних» українських інтернет-брокерів. Так ви зможете почати торгувати з невеликої суми, а за торгівлі акціями ризик втратити всі вкладення близький до нуля.

Правила друге: ви вибираєте брокера, а не він вас

Навіть якщо ви (як і ми) отримали від брокера пропозицію співпрацювати напряму, і якщо вона вас зацікавила, не варто зосереджуватися на одному варіанті. Вивчіть ринок: хто ще з брокерів пропонує доступ на ваші ринки, які умови пропонують інші компанії. Слід звернути увагу на відгуки про компанію і її конкурентів в Інтернеті.

Якщо брокер «знайшов» вас сам і до того ж наполегливо домагається вашої уваги, це має вас наполохати. Якщо у компанії настільки не вистачає клієнтів, що менеджери замість надання консультацій наявним інвесторам телефонують потенційним, то краще не працювати з таким брокером.

У нашому випадку працівники компанії телефонували по кілька разів на тиждень, пропонуючи якомога швидше співпрацювати. А коли ми попросили час на роздуми, співрозмовник дуже засмутився і продовжив наполягати, що зателефонує протягом тижня.

Правило третє: уважно читайте договір, якщо він є

Не секрет, що договір про надання фінансової послуги має передбачати права і обов'язки сторін та відповідальність за їхнє невиконання, а якщо ви не можете розібратися в нюансах договору самостійно, краще читати його разом з юристом. Але іноді питання стоїть інакше: договір взагалі повинен бути.

У нашому випадку співробітники брокера пояснили, що прибувати в офіс компанії укладати договір не потрібно, достатньо під час реєстрації на сайті Markets.com відзначити галочкою пункт «Я прочитав, зрозумів і приймаю умови та положення». Однак інвестор, який турбується про збереження своїх вкладень, має враховувати, що на території України таку угоду дійсним договором вважатися не буде.

«Договір вважають укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх його істотних умов (ст. 638 ЦКУ). Істотні умови договору про надання фінансових послуг перераховані в ст. 6 ЗУ «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг». За нею, договір про надання фінансової послуги укладають письмово. Крім того, ст. 208 ЦКУ передбачає, що угоди між фізичною та юридичною особами (крім тих, які виконують в момент здійснення) слід укладати у письмовій формі», — пояснює Катерина Гутгарц, головний редактор порталу Prostopravo.com.ua.

У нашому випадку ви з брокером не пов'язані договірними відносинами. «Згідно з українським законодавством, цей договір не може вважатися укладеним у письмовій формі. Письмова форма передбачає наявність підписів сторін (а для юридичних осіб — підписи і печатки). За згодою сторін можливе використання факсиміле підпису або електронного цифрового підпису (ст. 207 ЦКУ)», — коментує Катерина Гутгарц.

І цей момент є досить важливим, коли вирішуєш перераховувати гроші на рахунок брокера.

Правило четверте: упевненість важливіше зручності

Одне з незаперечних переваг «віртуальних» брокерів — можливість здійснювати всі дії з найменшими зусиллями. Вам пропонують укласти договір не виходячи з дому, переказати гроші з рахунку вашої платіжної карти і потім здійснювати операції з іноземними паперами через Інтернет, отримуючи консультації брокера телефоном.

Але помізкуйте, чи вартує така зручність вашої впевненості в тому, що брокер є насправді тим, за кого себе видає?

Якщо ви справді хочете укласти договір із компанією, потрібно хоча б раз з'їздити в її офіс і поспілкуватися з працівниками наочно, а не телефоном. Принаймні, так ви переконаєтеся, що представництво компанії в Україні справді існує.

Правило п'яте: розраховуйте на себе

Головним аргументом на користь укладення договору з компанією Safecap (Markets.com) мало бути надання її консультантами професійних порад з операцій на фінансових ринках. Зважаючи на це, співробітники навіть відмовляли нас підключатися до пробних торгів, хоча таку можливість сайт надає. «Ви ж так не зможете отримувати консультації наших співробітників, краще відразу почати з невеликої суми на реальному рахунку», — переконував фахівець телефоном.

Однак важливо врахувати, що в «Умовах та положеннях» за уважного прочитання йдеться: «Коли ми надаємо загальні торговельні рекомендації, коментарі щодо ринку або іншу інформацію, це є вторинним щодо наших торговельних відносин з вами і надається лише для того, щоб дати вам можливість ухвалити власні інвестиційні рішення, і в жодному разі не є порадою».

Тобто рекомендації професійних консультантів — лише інформація для роздумів, а не керівництво до дії. Тож якщо ви не орієнтуєтеся на ринку, в який хочете інвестувати, покладатися лише на рекомендації консультантів не варто.

Якщо ви хочете, щоб брокер брав на себе відповідальність за інвестиційні рішення і за їхні результати, то краще укладати договір довірчого управління вашими коштами з одним із українських брокерів. В іншому разі, чиї би поради ви не слухали, відповідальність за успіх чи провал вашої стратегії лежить тільки на вас.

Правило шосте: дізнайтеся, кому ви зможете заявляти претензії

Якщо ви все-таки хочете ризикнути та інвестувати через «віртуального» брокера, дізнайтеся, куди ви зможете звертатися по захист своїх інтересів, якщо брокер виявиться несумлінним. Чи зможете ви звернутися в український суд? Чи достатньо у вас буде підстав і документальних підтверджень, щоб вимагати повернення своїх коштів?

Як дізнався Prostobank.ua з тексту договору з Safecap (Markets.com), у разі будь-яких претензій інвестор може звертатися… до суду на Кіпрі. «У цій угоді присутнє арбітражне застереження про те, що вона регулюється законодавством Кіпру, і всі суперечки за ним розглядають суди Кіпру. Хоча передання суперечок на розгляд інших судів також можливе. Утім, український суд не компетентний розглядати таку суперечку, оскільки він розглядає справи лише відповідно до законодавства України і міжнародних договорів, що ратифіковані Верховною Радою України. А ці правовідносини регулюються національним законодавством іншої держави», — коментує Катерина Гутгарц.

Таким чином, якщо ваша інвестиція складе від кількох сотень до 2-3 тис. дол., швидше за все, судова тяганина на Кіпрі з залученням юриста, що знається на місцевому законодавстві, обійдеться вам дорожче.

Правило сьоме: уникайте великих ризиків

Якщо, попри всі небезпеки вкладення в ризикові інструменти і відсутність гарантій захисту ваших коштів за договором, ви все-таки вирішили піти ва-банк і вкласти гроші у фінансові ринки через онлайн-брокера, то, принаймні, будьте мудрими і не поповнюйте свій рахунок відразу на велику суму. Звичайно, уявлення про велику суму у різних інвесторів різняться.

Як свідчить практика і відгуки в Інтернеті, іноді інвестори одразу вкладають у неперевірені способи інвестування по 3-5 тис. дол. і більше. Якщо ж після цього операція виявиться провальною чи брокер відмовиться повертати гроші, то нарікати інвесторові доведеться лише на себе.

Розмір більшості лотів на ринку CFD, за даними брокера Markets.com, становить 100 дол., а мінімальна позиція трейдера може бути 0,01 лота. Але в нашому випадку співробітники компанії наполягали, що на рахунок варто виводити не менше 500 дол. Вирішивши, що така сума є занадто великою, щоб втратити її, ми відмовилися від послуг брокера і не відкривали рахунок навіть заради інтересу.

Думка

Катерина Гутгарц, головний редактор порталу Prostopravo.com.ua

Недотримання передбаченої законодавством письмової форми договору тягне за собою її недійсність (у сфері фінансових послуг це, наприклад, договір банківського вкладу, договір кредиту). В інших випадках недотримання обов’язкової письмової форми не тягне за собою недійсність угоди, але в разі суперечки факт її укладення доведеться доводити в суді. При цьому показання свідків як докази не приймають.

Крім того, навіть якщо законом встановлена недійсність угоди у разі недотримання її письмової форми, така угода може бути визнана судом, якщо одна із сторін скоїла дію, а інша — підтвердила її скоєння, зокрема, прийняла до виконання.

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram