про твої фінанси

Вирощування полуниці в мішках і теплицях: технологія і рентабельність бізнесу

Prosto заманливо виглядає можливість заробити на вирощуванні полуниці: сучасні технології та способи дозволяють робити це навіть у квартирі цілий рік з мінімумом трудовитрат і капіталовкладень. Тоді як налагоджений домашній тепличний бізнес приносить більш стабільний дохід. Про основи та особливості обох видів бізнесу на дому дізнавався Bankchart.com.ua


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Технології вирощування полуниці
  2. Витрати
  3. Вирощування полуниці в теплицях

Технології вирощування полуниці

Проект по вирощуванню і догляду за полуницею можна реалізувати двома  основними методами:

  • за допомогою спеціально обладнаних теплиць великої площі;
  • з використанням мішків зі спеціальною сумішшю, розміщених у власній квартирі або на горищі будинку, в гаражі.

Перевагою першої методики є отримання високого рівня доходу (при обладнанні теплиці площею в 3 га, початкові інвестиції окупаються після першого збору врожаю).

Однак будівництво теплиць, їх обладнання та обслуговування вимагає серйозних матеріальних, в тому числі трудових (наймана робоча сила) витрат.

Нова технологія вирощування полуниці за допомогою «голландського методу» (в закритих приміщеннях)  передбачає догляд і вирощування ягоди в так званих «ягідних блоках».  Процес реалізації проекту зводиться до наступних етапів:

  • Підшукуємо приміщення: воно повинно бути світлим, опалювальним (для пробних партій полуниці цілком підійде балкон площею 6-8 кв.м.).
  • Заготовляємо поліетиленові мішки: діаметром 15-16 см., dисотою 2-2,5 м.
  • У мішки насипаємо землю, перемішану з торфом і найпростішими компонентами-розпушувачами (наприклад, спученим перлітом) - отримуємо субстрат.
  • По всій довжині мішка в шаховому порядку робимо невеликі надрізи, 8-10 см. З частотою 8-10 см., в які і висаджуємо розсаду, як на звичайній грядці.

Розсаду можна брати в розплідниках, насіннєве висівання відразу в мішках малоефективно. Кінець літа і осінь - оптимальний час для заготівлі розсади з насіння. Перед тим як її висадити, вона повинна деякий час побути в «сплячці». Для цього можна використовувати морозильну установку або підвальне приміщення, яким рідко користуються (для герметизації, щоб підтримувати певний склад і температуру повітря). Після першого врожаю розсада у вас вже буде своя власна.

Ягідні блоки можуть розміщуватися як в один ярус, так і в кілька (при достатній висоті приміщення). В останньому випадку мішки з субстратом розташовуються на стелажах або підставках відповідних розмірів. На кожен квадратний метр площі має припадати 2-3 мішка в кожному ярусі (ярусне вирощування).

Для постачання рослин водою і поживними речовинами робиться зрошувальна система, за допомогою якої в грунт вноситься все необхідне. Для цього дуже добре підходять звичайні медичні крапельниці. До кожного мішка проводимо по три, можна, якщо мішок невисокий, два трубопроводи, зверху і посередині, далі регулюємо подачу вологи з розрахунку 2 л. в день на один мішок.

Важливу роль у створенні сприятливого для вирощування полуниці мікроклімату відіграє регулювання освітлення. Воно повинно бути максимально наближеним до природного. Тобто, 8-12 годин на добу лампи включені, решту часу - вимкнені (як чергування дня і ночі в літню пору).

Запилення слід проводити за допомогою пензлика в період цвітіння рослини (у природних умовах це роблять комахи).

Витрати

Витрати на вирощування полуниці в приміщеннях з використанням поліетиленових мішків невеликі. Для облаштування на площі в 6 кв. м. вам знадобиться близько 500 грн. (без урахування оплати рахунків за електроенергію), і ще стільки ж доведеться витратити на покупку розсади. Після цього, кожні два-три місяці з 1 кв. м. ви будете збирати близько 25 кг ягід (при більш активному і якісному добриві урожай може доходити до 35 кг.).

Продаючи вирощені свіжі ягоди в період осінь - зима, коли їх закупівельна вартість становить 50 грн. за 1 кг, можна отримувати з шести квадратних метрів 6 тис. грн. кожні два місяці. А використовуючи цей метод вирощування, ви будете збирати урожай ягід до 4-5 разів за рік.

Слід бути готовим до того, що торговельна точка відбракує десь 10% -15% врожаю, таким чином, знизивши рівень доходу до 8 тис. грн. з 6 м. кв. кожні два-три місяці.

У зимовий період більше 80% товарної продукції варто реалізовувати через мережі супермаркетів, ресторанів і кафе. Але останні висувають високі вимоги до якості продукції: полуниця повинна бути одновимірною, чистою, відповідного забарвлення. При цьому переробників (виробництво соків, фруктових йогуртів, заморозка, напівфабрикати, джеми) слід розглядати як окремий клас споживачів, частка якого в загальному обсязі продажів повинна складати не більше 30% (їх закупівельні ціни значно нижче, ніж в супермаркетах).

Вирощування полуниці в теплицях

Ідеал, до якого потрібно прагнути в тепличному виробництві, - скляні теплиці, оснащені сучасним обладнанням, що працюють за сучасними технологіями. На будівництво такої теплиці (наприклад, з мінімальною площею 3 га) знадобиться близько 1,5 млн. грн. з розрахунку 500 тис. грн. за 1 га. У цій сумі враховані: вартість конструкції і всього необхідного обладнання, будівництва та монтажу, витрати на заробітну плату. Вирощування тепличної полуниці цілком може бути таким, що окупається, особливо в великих (від 20 га), добре налагоджених господарствах, де потрібно використовувати теплиці з максимальною інтенсивністю.

За словами підприємців, собівартість ягоди, вирощеної в теплиці, становить 12-14 грн. за кг. (з огляду на оплату за газ і електроенергію, субстрат, мінеральні добрива та саджанці) засіяних площ в 20 га, можна вийти і на собівартість в 2 грн. за кілограм.

Отже, дотримуючись технологій вирощування і збираючи урожай 20 т з 1 га, ви отримуєте прибуток в розмірі 2,1 млн. грн. (з теплиці площею 3 га), що окупає будівництво теплиці вже після першої реалізації врожаю.

А тепер про саму технологію вирощування полуниці в теплицях. Вона складається з наступних етапів:

У рік, що передує вирощуванню полуниці в теплиці, у відкритому грунті слід підготувати посадковий матеріал. Грунт повинен бути суглинісний, нейтральним або слабокислим, з достатнім вмістом перегною. Для того, щоб зайняти поверхню площею 1 га, доведеться закласти материнську плантацію 150 кв. м.

Існує кілька способів отримання посадкового матеріалу. Кращими, рясно плодоносними, вважаються саджанці, отримані від дворічних рослин. Використовують посадковий матеріал з вусів, що утворилися в минулому вегетативному сезоні. Розетки-вуси укорінюють у відкритому грунті в липні-серпні, потім у жовтні-листопаді пересаджують в теплицю, що обігрівається (за схемою 20x30 см.). У сухі періоди саджанці потрібно обов'язково поливати.

У теплицях, що обігріваються, «вигонку» можна почати з середини січня, підтримуючи спочатку температуру на рівні 8-12 ° С в сонячні дні. У міру поліпшення світлових умов температуру піднімають до 15-20 ° С.

З початком цвітіння теплицю потрібно регулярно провітрювати, щоб зменшити вологість повітря і пов'язану з цим небезпеку появи хвороб. Рекомендується підгодівля вуглекислим газом. Вона прискорює початок плодоношення і збільшує врожайність.

Полуницю потрібно регулярно поливати. Квітучі і плодоносні рослини поливають так, щоб вода не потрапляла на них. У західних країнах грунт повсюдно вкривають чорною плівкою, яка перешкоджає зіткненню ягід з землею, уповільнює ріст бур'янів, нагрівається і зберігає тепло краще плівки інших кольорів.

У теплиці доведеться проводити штучне запилення полуниці. На невеликих плантаціях це можна робити вручну за допомогою м'якого пензлика 2-3 рази протягом дня. Через кілька днів процедуру слід повторити. На великих плантаціях на період цвітіння в теплицю або тунель поміщають бджолині вулики.

При використанні штучного освітлення врожай збирають з середини березня до початку травня, без додаткового освітлення - з кінця березня до середини травня. Тепличну полуницю збирають 2-3 рази в тиждень.

Потрібно стежити, щоб вологість в теплиці не була надмірно високою. На початку квітня, коли з'являються бутони, полуницю профілактично обприскують спеціальними засобами захисту рослин. Обприскування повторюють щотижня, поки період цвітіння не підійде до кінця і пелюстки не почнуть обсипатися.

Щоб забезпечити товарний вигляд великої ягоді, слід дотримуватися кількох умов:

По-перше, варто обзавестися камерою охолодження, щоб зібрану полуницю відразу ж охолодити (це дозволить зберігати продукцію протягом 14 днів);

по-друге, дуже важливо проконтролювати процес збору врожаю. Полуниця - продукт швидкопсувний і ніжний, вирішальне значення має те, як її збирали. Ідеальний варіант - коли до ягоді після зриву з куща ніхто не торкається руками, аж до кінцевого споживача. Доцільно збирати полуницю прямо в ящик, в якому вона буде продаватися. Найкращою тарою є невеликі кошики, пластмасові або паперові пакети місткістю 1-3 кг.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики