про твої фінанси

Вирощування гливи, опеньків, печериць як бізнес: витрати, доходи, технологія

Prosto заманливо виглядає перспектива заробляти на вирощуванні грибів гливи та шампіньйонів: технології на перший погляд не складні, а від власника бізнесу не потрібно великих зусиль. Правда, при найближчому розгляді процес виявляється не так вже простий. Про основи грибного бізнесу вдома, в підвалі, на дачі, на пнях, у погребі і інших приміщеннях дізнавався Bankchart.com.ua


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Переваги грибного бізнесу
  2. Секрети технології
  3. Матеріали і витрати
  4. Продаж

Переваги грибного бізнесу

Бізнес по вирощуванню грибів - печериць, опеньків, глив - непоганий варіант додаткового заробітку. Цьому сприяють переваги цієї бізнес-ідеї:

  • гриби не вимагають постійної уваги: ​​вирощуючи їх, ви не будете зайняті цілий день;
  • в багатьох випадках для вирощування грибів не потрібні спеціальні знання і навички;
  • матеріали, які використовуються, теж в більшості своїй найпростіші, а те, що може становити складність, можна закуповувати в уже готовому вигляді.

Теоретично, вирощування грибів може бути і самостійним джерелом доходу. Однак на практиці з цим, як правило, виникають труднощі. По-перше, це пошук ринку збуту: для того, щоб продавати великі обсяги продукції, потрібно укладати контракти з консервними заводами, ресторанами, магазинними мережами. Це саме по собі досить складно. До того ж, підтримувати стабільно високий урожай також не просто: тут на вашому шляху встануть хвороби і паразити грибів та інші ризики.

Тому вирощування грибів варто розглядати, в першу чергу, як можливість отримувати додатковий дохід.

Секрети технології

Найбільшу популярність як вид грибного бізнесу набуло вирощування гливи. Секрет простий: технологія приготування субстрату і вирощування цього гриба набагато простіше, ніж печериць, і дешевше, ніж у опеньків. Вирощувати гливу можна на відкритому просторі або в приміщенні. У другому випадку збирати урожай можна цілий рік, тому для цілей бізнесу зазвичай застосовується саме цей метод.

Перш за все вам знадобиться саме приміщення (теплиця, підвал, кімната, сарай), яке повинно бути чистим і сухим. Рекомендується обробити стіни і підлогу розчином хлорного вапна для дезінфекції та добре провітрити.

Одне приміщення потрібно буде для проростання грибниці, друге знадобиться вже на етапі зростання грибів.

Далі необхідно підготувати субстрат. Для цієї мети підійдуть солома, тирса нехвойних дерев, лушпиння соняшнику або суміші будь-яких з цих матеріалів. Матеріал потрібно:

  • подрібнити (в труху);
  • пропастеризувати (запарити в гарячій воді, потім остудити).

Після цього субстрат закладається в поліетиленові мішки шарами, між якими закладається придбаний вами міцелій гриба. В мішках робляться отвори діаметром 1,5-2 сантиметри через кожні 10-15 сантиметрів.

Мішки залишають в закритому темному приміщенні при температурі 22-25 градусів і вологості повітря близько 95%. Через 20-30 днів мішки переносять у інше, більш прохолодне приміщення.

Приміщення, в якому росте глива, вимагає спеціального провітрювання і зволоження (провітрювання також необхідно, щоб в приміщенні не накопичувався вуглекислий газ). Щоб не вдаватися до складних технологій, можна скористатися простими методами: поставити в кімнаті кілька відер з водою, а циркуляцію повітря підтримувати за допомогою вентилятора.

Температура в приміщенні повинна підтримуватися на рівні + 12-18 градусів, вологість - 95%. Освітлення потрібно протягом 12 годин на добу, для цієї мети підійдуть лампи денного світла.

При роботі в приміщенні рекомендується надягати респіратор або марлеву пов'язку: спори гливи можуть викликати алергію і сильний кашель. А якщо у вас багато грибів, то використання засобів, які захищають дихальні шляхи, обов'язково!

З одного мішка збирають два врожаї гливи, після цього потрібно замінити його вміст.

Нормальним вважається збір до 3 кг грибів з 10 кг субстрату, при цьому за рік можна замінити субстрат 4-5 разів (раз в два-три місяці). Таким чином, з квадратного метра вашої «плантації» за рік можна зібрати 80-100 кг грибів.

Трохи відрізняється технологія вирощування опеньків . Субстрат для них готують так само, як і для гливи, але пастеризують не просто гарячою водою, а киплячим живильним розчином (в воду додають плодове або ягідне варення і кукурудзяну муку або крохмаль). Зайву воду зливають, поміщають субстрат і міцелій в пластикові пакети або в трьох-п'яти літрові банки.

Що стосується вирощування печериць , то тут є свої особливості. Для вирощування цих грибів звичайної тирси мало - потрібно буде заготовити компост . Краще купувати вже готовий компост у сільськогосподарських підприємств, принаймні, на перших порах. Можна приготувати його і самому, але для початківців грибників це може бути складно.

Матеріали і витрати

Найпростіше починати вирощування грибів тим, хто вже має в своєму розпорядженні приміщенням для цього - проживає в сільській хаті з підвалом або сараєм. З іншого боку, для масштабного грибного виробництва знадобиться велике приміщення - наприклад, пустий склад або корівник. Якщо у вас немає свого приміщення, то його доведеться орендувати.

Наявне у вас або орендоване приміщення необхідно буде обладнати: герметизувати, встановити вентилятор і потрібне освітлення.

Крім цього, в процесі вам можуть знадобитися всілякі добавки: для добрива субстрату, боротьби з цвіллю, хворобами грибів, паразитами. Не забудьте і про витрати на електроенергію. Можливо, доведеться придбати і пластикові мішки для вирощування грибів: їх пропонують в середньому по 1,5 гривні (але є й по 2-4 гривні) за штуку.

Безпосередньо на вирощування грибів витрати будуть наступними:

ВИТРАТИ НА ВИРОЩУВАННЯ ГРИБІВ,

ціни на 2019 рік

параметр

гливи

опеньки

печериці

Вартість субстрату, грн / т

2000-3000

2000-3000

2500-4000

Витрата міцелію,% ваги субстрату

2% -4%

3% -4%

0,5% -0,6%

Вартість міцелію, грн / кг

40-50

60

60

Врожайність,% ваги субстрату

15% -30%

20% -30%

10% -20%

При використанні 1 тонни субстрату субстрат коштує

Від 500 грн.

Від 500 грн.

Від 1700 грн.

При використанні 1 тонни субстрату міцелій коштує

Від 400 грн.

Від 600 грн.

Від 600 грн.

При використанні 1 тонни субстрату накладні витрати (мішки, добрива, засоби боротьби, освітлення, зволоження, вентиляція), без ціни оренди

Від 500 грн.

Від 500 грн.

Від 500 грн.

Транспортні, рекламні, маркетингові витрати

Від 300 грн.

Від 300 грн.

Від 300 грн.

Разом, витрат на 1 тонну субстрату

Від 3700 грн.

Від 3900 грн.

Від 5500 грн.

Маса двох врожаїв з тонни субстрату

До 600 кг.

До 600 кг.

До 400 кг.

Дохід для вищенаведених витрат при ціні оптової здачі 15 грн. / кг для гливи і опеньків, 30 грн. / кг. для печериць

До 9000 грн.

До 9000 грн.

До 12000 грн.

Чистий прибуток до оподаткування для вищенаведених доходів і витрат

До 5300 грн.

До 5100 грн.

До 6500 грн.

Чистий прибуток в місяць для вищенаведених доходів і витрат (заміна субстрату раз в два місяці)

До 2650 грн.

До 2050 грн.

До 3250 грн.

Як бачимо, для отримання доходів вище тисячі доларів, після оподаткування, з урахуванням утруски-усушки і «дрібних форс-мажорів» на кшталт відключення електрики необхідно стартувати, щонайменше, з 7-8, а краще - з 10 тонн субстрату. У разі плати за оренду приміщення і / або зарплати до 500 доларів одному працівникові - не має сенсу робота з об'ємом менше 15 тонн субстрату.

Якщо врахувати, що десятикілограмовий мішок має довжину в один метр при ширині 35 см. (0,35 квадратного метра), для 15 тонн знадобиться не менше 500 квадратних метрів площі.

Для оптимального розподілу такого об'ємного виробництва можна використовувати стелажі . Якщо їх в приміщенні немає до старту, то прибуток першого врожаю грибів піде цілком на окупність первинних витрат на стелажі.

У складі на 1000-1200 квадратних метрів зазвичай розкладають від 30 (на підлозі) до 100 (на стелажах) тонн субстрату в мішках. При таких обсягах чистий прибуток на одиницю маси субстрату значно (приблизно вдвічі) зменшується через зарплату кільком працівникам, високі ціни оренди, велику кількість вентиляційної та освітлювальної техніки, підвищені транспортні і канцелярські витрати. Однак і чистий прибуток в 200 доларів з тонни субстрату для 100 тонного виробництва дає його власнику 20 тисяч доларів за двомісячний цикл або 10 тисяч доларів на місяць.

Первинні витрати на 100 тонн субстрату для гливи (30 тисяч гривень), 200 кілограмів їх міцелію (2 тисячі гривень), оренду складу на кілька місяців (від 8 тисяч гривень), накладні витрати і зарплату співробітникам до продажу першого врожаю становлять не менше 80 тисяч гривень (10 тисяч доларів). Звернемо увагу, що при подальших доходах приблизно та ж сума повинна весь час бути присутньою в резерві обороту компанії - субстрат вимагає регулярної заміни і кошти на це повинні бути завжди під рукою.

Продаж

Пошук покупців - чи не найскладніше в грибному бізнесі. Збувати грибну продукцію можна різними шляхами. По-перше, її можуть купувати кафе, ресторани, столові або продовольчі магазини для своїх потреб. По-друге, продавати гриби можна в приватному порядку: на замовлення, поширюючи інформацію серед знайомих і на підприємствах або через оголошення, можна організувати інтернет-магазин. Нарешті, якщо ви не знайшли покупця на чергову партію грибів, продати їх можна і на ринку.

Навесні ціни на гриби збільшуються, оскільки цей продукт користується попитом під час Великого Посту.

Не варто забувати і ще про одне можливе джерело доходу: продаж відпрацьованого субстрату. У сільській місцевості його можуть купувати на корм для худоби або для удобрення грунту на городі.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики