про твої фінанси

Кращі бізнес-стартапи в Україні

Що собою становлять стартапи, бізнес-інкубатори і акселератори, які стартапи найбільш затребувані у інвесторів? Огляд актуальних програм українських інноваційних акселераторів представляє Bankchart.com.ua. Дізнайтеся, чи фінансують банки стартапи, які головні помилки створення стартапу, де знайти успішні ідеї для бізнес-стартапу?


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Що таке стартап і де його знайти?
 2. Що таке стартап-інкубатори і бізнес-акселератори
 3. Огляд українських та зарубіжних інноваційних стартап-інкубаторів
 4. Перелік сервісів , який отримує учасник акселератора такий:
 5. Діючі бізнес-акселератори України
 6. Як зробити стартап більш привабливим для бізнес-інкубаторів?
 7. Чи готові банки видавати кредит на розвиток бізнес-стартапу? Які проекти мають найбільший шанс на позикове фінансування?
 8. Провал бізнес-стартапу: 15 найбільш фатальних помилок
 9. Шкідливі поради, або Як убити стартап швидше
 10. Приклади ідей стартапів
 11. Підприємства майбутнього: в які стартапи вірять інвестори?
 12. Найуспішніші інтернет стартапи в Україні

Що таке стартап і де його знайти?

Стартап (від англ. Start-up - запускати) - це компанія з короткою історією операційної діяльності. Тобто це недавно створена компанія, яка знаходиться в процесі розвитку або дослідження ринку. Головна відмінність стартапу від звичайного бізнесу - стартап має інноваційну основу (нові технології і продукти), це бізнес, який відкривається вперше і не має аналогів в країні або світі. Більшість стартапів вимагає великих інвестицій і має високу рентабельність.

Перелік перспективних стартапів можна знайти на сторінці  startup.ua.

Використавши спеціальні фільтри, можна вибрати стартап в певному секторі економіки, з вказаною мінімальною або загальною сумою інвестицій. Крім того, в залежності від стадії проекту ви можете знайти такі стартапи: діючий бізнес, готовий прототип або продукт, є тільки ідея чи напрацювання.

Якщо у вас є ідея стартапу, ви можете запропонувати її і знайти інвестора. 

Що таке стартап-інкубатори і бізнес-акселератори

Головна відмінність інкубаторів та акселераторів для бізнесу полягає в тому, що в інкубаторі рушійною силою є місце (інфраструктура), де ваша команда буде сидіти і творити, а в акселераторі - цінність, яку може нести в собі ваша інновація для ринку.

В інкубаторі все направлено на створення бізнесу, навіть якщо людина прийшла одна з ідеєю. Тут вона може зустріти близьких за духом людей, які допоможуть розібратися, наскільки хороша ідея.

У акселераторі відразу перевіряється на живучість і сама ідея, і продукт / сервіс, який вона несе. Але туди варто приходити з уже укомплектованою командою. Головне, чим акселератор допоможе - вийти на ринок з новою концепцією продукту, щоб отримати підтвердження від потенційних клієнтів про його необхідність і цінність.

Отже, якщо ви шукаєте місце для реалізації ваших ідей, а також якщо вам не вистачає соратників в команду - вам в бізнес-інкубатор. Якщо ви маєте цілком самостійний колектив, який створив продукт і потребує поради професіоналів про те, як ефективніше вивести його на глобальний ринок або як отримати позитивні відгуки від перших покупців - вам в бізнес-акселератор.

А тепер про сервіс. Інкубатори надають, в основному, консалтингові послуги та допомагають презентувати проект інвестору. Іноді - забезпечують майбутніх підприємців офісом, фінансами і технічною базою, організовують освітні заходи. У деяких випадках також пропонуються невеликі інвестиції.

Інкубатори, які зосередилися виключно на консалтингу, як правило, не висувають суворих правил відбору проектів. Їх клієнтом може стати кожен підприємець або команда з ідеєю, а також з бажанням її втілювати.

Що стосується акселераторів, вони працюють індивідуально з проектом, який пройшов конкурс, залучаючи фінансові ресурси і досвідчених експертів-менторів. Головне їхнє завдання полягає в тому, щоб спільно зі стартапером за обмежений період створити інвестиційно-привабливий продукт на рівні робочої версії або прототипу. Нерідко такі проекти згодом отримують венчурне фінансування від фондів, які працюють безпосередньо з даним акселератором.

Стати учасником акселераційної програми, отримати офісне приміщення і первинне фінансування складніше, оскільки в даному випадку ретельніше відбираються ідеї і проекти, оцінюється їх інвестиційний потенціал. У акселератори зазвичай запрошують високотехнологічні проекти, які подають надії на серйозне зростання.

Огляд українських та зарубіжних інноваційних стартап-інкубаторів

Бізнес, що ледве народився, або існуючий лише на рівні ідеї та перших організаційних кроків за умови необхідної експертної та фінансової підтримки може дуже скоро показати запаморочливі результати. Особливо якщо це інноваційний проект у сфері IT, телекомунікацій, електронної комерції, біотехнологій. З цього і виходять бізнес-інкубатори, які надають підтримку (офісну, консалтингову, інвестиційну) стартапам на всіх етапах від розробки до комерціалізації ідеї в обмін на частку в майбутніх прибутках.

Бізнес-акселератори, зараз найбільш поширені саме в сфері інтернет-підприємництва, працюють за дещо іншими, хоч і спорідненим принципом. Це модель підтримки бізнесів на ранній стадії, що припускає інтенсивний розвиток проекту в найкоротші терміни. Для швидкого виходу на ринок проекту забезпечуються інвестування (так звані «pre-seed» інвестиції), інфраструктура, менторство (консультації з технологічних, фінансових, юридичних, управлінських питань, майстер-класи та коучинг від успішних бізнесменів). Втім, поняття інкубаторів та акселераторів часто вживаються як взаємозамінні.

Українські інкубатори

ІТ-ринок в Україні і країнах СНД розвивається дуже бурхливо. Одне з підтверджень тому - достатня кількість бізнес-інкубаційних програм. Так, з 2010 р працює створений відомим IT-підприємцем Денисом Довгополим бізнес-інкубатор  GrowthUP. Він дає українським стартаперам в сфері IT доступ до навчальних програм, світового експертного досвіду, нетворкінгу. Навчальні сесії проводяться чотири рази на рік і включають відбір проектів за спеціальними заявками, навчання основам технологічного бізнесу (семінари, конференції), коучинг (консалтингову роботу з відібраними проектами з пробною презентацією їх експертам). Вартість курсу для підприємців - 1200 грн. GrowthUP не надає офісної інфраструктури, не допомагає в підборі команди, не інвестує власні кошти, однак працює з пулом інвесторів, пропонуючи їм перспективні проекти. Також за допомогою інкубатора IT-підприємці можуть взяти участь в ряді вітчизняних і європейських заходів, спрямованих на знайомство стартаперів з інвесторами (наприклад, щорічної міжнародної конференції IDCEE).

Інкубатор стартапів великого бізнесмена і мецената Віктора Пінчука  EastLabs  надає фінансування в розмірі до 20 тис. дол., офіс, програма розвитку і експертний консалтинг, що передбачає передачу інкубатору 15% акцій новоствореної компанії. Робота над проектом разом з ментором триває 4 місяці і включає розвиток бізнес-ідеї, моделі і ринкової стратегії, запуск, тестування і доопрацювання продукту. Крім того, EastLabs готовий надавати новому бізнесу зв'язки з потенційними інвесторами та партнерами і самостійно здійснювати подальші інвестиції.

Бізнес-інкубатор  Happy Farm  виник як логічне продовження конкурсу «Інноваційний прорив», вже кілька років виявляє перспективні проекти в сфері IT, телекому, біотехнологій, енерго- і ресурсозбереження. Стартап-командам він пропонує бізнес-девелопмент і подальший супровід в залученні інвестицій. В результаті двох раундів відбору (скайп-співбесіда і презентація перед радою інкубатора) 10 проектів потрапляють в Happy Farm і два місяці працюють з менторами над розвитком своїх проектів (коучинг, підготовка бізнес-планів). Далі слідує стажування п'яти кращих команд в Силіконовій долині (США), що включає зустрічі з потенційними інвесторами, після чого команди повертаються в Україну і готуються до залучення інвестицій.

У 2012 р запустився одеський стартап-інкубатор  WannaBiz , орієнтований на проекти в сфері веб та мобільних розробок, розрахованих на український ринок з можливостями подальшого масштабування. За інвестиції в розмірі до 20 тис. дол., офіс, інфраструктуру і менторство WannaBiz просить 10-25% акцій компанії. Після відбору (розгляду аплікаційних форм і скайп-інтерв'ю) учасники проходять навчальну сесію, а потім представляють свої проекти на Investors Day.

Над створенням бізнес-акселератора працює і Євген Уткін, голова ради директорів високотехнологічного холдингу KM Core. Перший етап процесу вже реалізований - в Україні запущена освітня програма для IT-підприємців спільно з Founder Institute (Силіконова Долина, США) (http://www.fi.co/apply/106), найбільшим стартап-акселератором в світі, з яким працюють близько 900 менторів. Після подачі заявки починаючий підприємець повинен буде пройти тест, на основі якого буде прийматися рішення про зарахування на програму.

Подача заявки на участь в тому чи іншому інкубаторі проста - достатньо заповнити аплікаційну форму на сайті. Менторами і експертами в інкубаторах виступають українські, російські, європейські та американські успішні IT-бізнесмени, венчурні інвестори і т.д. Їх списки зазвичай представлені на сайтах інкубаторів.

Світ без кордонів

Якщо ви відчуваєте в собі сили конкурувати на рівних з розробниками проривних проектів з усього світу - ласкаво просимо в успішні акселератори Америки і Європи.

Кращим інкубатором фахівці вважають заснований в 2005 р американський  Y Combinator, який проводить двічі на рік (січень-березень, липень-серпень) сесії фінансування. Протягом цього часу команди підприємців під керівництвом менторів активно працюють над своїми проектами. Щотижня вони можуть обговорити свої ідеї з інвесторами та експертами, а також обмінятися досвідом з колегами під час спеціальних вечерь. В середині навчального циклу проводяться Дні янгола, в ході яких кожен стартап спілкується з двома інвесторами, презентуючи і удосконалюючи ідею. І нарешті, один раз в ході сесії організовується День демо - справжній «вихід у світ» для стартаперів, на який збираються сотні інвесторів. Pre-seed інвестиції досягають 18 тис. дол., частка в проектах - 2-10%.

Американський акселератор  Techstars  опікується стартаперами протягом 7 місяців, надаючи навчання, офіс (з базуванням в різних містах США), менторство і 18 тис. дол. початкових інвестицій (плюс можливість стотисячного кредиту), натомість претендуючи на 6% акцій новостворених компаній. Відбір стартапів ведеться постійно.

Найзначніші інвестиції в обмін на 8-10% акцій пропонує британський  Seedcamp  - 50 тис. євро (на річний період). Крім цього, стартапери отримують офіс в лондонському Google Campus, менторство, навчальний місячний тур в США, участь в авторитетному міжнародному саміті інвесторів і підприємців Seedcamp Week. До речі, тим, хто з ходу не потрапив на річний курс, Seedcamp пропонує одноденні заходи.

Безумовно, конкуренція в будь-якому бізнес-інкубаторі вкрай висока - адже оцінюється не тільки проривна ідея, але і інвестиційний потенціал проекту. Однак не забороняється повторювати спроби. І тоді успіх обов'язково прийде.

Перелік сервісів , який отримує учасник акселератора такий:

 1. Менторство - роботу з підприємцями фахівців різних напрямків. Це можуть бути технологічні, фінансові, юридичні фахівці, бізнес-консультанти. Для роботи в акселераторах запрошуються успішні підприємці, активно проводяться освітні програми, майстер-класи, коучинг.
 2. Навчання - крім менторства і консультацій безпосередньо по проекту, багато програм включають майстер-класи, стажування, лекції, воркшопи в суміжних областях. Таким чином, команди можуть добрати знання, які виявляться необхідними в подальшому для розвитку бізнесу.
 3. Інфраструктура - акселератори надають проектам офісний простір для роботи. Команда забезпечується офісною технікою, доступом в інтернет. Це обумовлює локальну прив'язку акселераторів: командам потрібно переїхати в місто проведення програми.
 4. Інформаційна підтримка - акселератори є брендами, мають зв'язки і медійний вплив, тому проекти отримують широке висвітлення в пресі ще на момент потрапляння в програму.
 5. «Передпосівні» («pre-seed») інвестиції - фінансова підтримка необхідна стартапам для входження в програму. У багатьох акселераторах інвестпартнери беруть участь на етапі розгляду заявок, і тільки ті проекти, які отримують «передпосівні інвестиції», можуть брати участь в акселераторі. «Pre-seed інвестиції» покривають витрати команди на протязі роботи в стартапі і дозволяють замовляти сторонні розробки для підготовки прототипу проекту.
 6. Зв'язки з інвесторами. Стартапи, що працюють в акселераторних програмах, з самого спочатку привертають увагу інвесторів. Це пояснюється тим, що серед інвесторів акселератори заробили гарну репутацію. У акселератори спочатку потрапляють найбільш конкурентоспроможні, сильні і перспективні проекти. Потенційно зв'язки з інвесторами, які отримують учасники акселератора, підвищують шанси на залучення наступних раундів інвестицій.

Діючі бізнес-акселератори України

В даний час в Україні діє кілька активних бізнес-акселераторів.

Назва GrowthUP
База Створено на базі напрацювань консалтингової компанії BayView Innovations. І акселератор, і компанія входять в групу компаній BVU Group, яка реалізує кілька галузеутворюючих проектів.
Складові програми 1. Навчальна сесія (1 місяць або 45 годин)
2. Поїздка в Європу і Америку (2 місяці).
3. Робота зі світовими інкубаторами в Америці і Європі (Seedсamp, 500s і ін.)
4. со-інвестиції в розмірі 25000-50000 доларів в кращих випускників  
Вартість Вхід в навчальну сесію 1200 грн. кожного проекту. Growth UP отримає 5% частки від статутного капіталу проекту
Ментори Є домовленості з близько 300 менторами (експертами, інвесторами, успішними підприємцями) країн СНД, Європи та США. Підбирають менторів під кожен проект індивідуально, виходячи з необхідних компетенцій.
Назва Polyteco
База КПІ
Складові програми 1. Інфраструктура
2. Експертиза і консультації
3. Інвестиції (Green Pickle International Ltd (Ireland), Exigen Capital (USA), Helix Ventures (USA), System Analysisand Decisions (USA)
Вартість «Київська політехніка» отримує від 5-20% частки в статутному капіталі стартапу. Стартовий капітал стартапам не надається.
Ментори Вік Корсун і Міхаель Еінік (Scienceand Technology Centerin Ukraine), Алек Милославський і Слава Крит (Exigen Capital), Естер Дайсон (EDventure), Деклан Гордон Керролл (Green Pickle InternationalLtd), Боб Айофіс і Тетяна Померанцева (System Analysisand Decisions)
Назва Founder Institute
База Засновником в Україні став Віце-Президента компанії KM Core Богдан Купіч, штаб-квартира знаходиться в Кремнієвій Долині
Складові програми 1. Навчальна програма (4 місяці). Вечірні заняття раз на тиждень
2. Відбір учасників в бонус-пул (преміальний фонд), що дає право отримувати частку від прибутку фонду
3. Супровід та інвестування.
Вартість Founder Institute набуває 3,5% акцій за ринковою вартістю.
Перша інвестиція в компанію складає від 50 000 доларів. Вартість курсу 600 доларів.
Ментори Адам Бенсон, Адео Ресса, Пітер Джеймс, Рол Форд
Назва Wanna Biz
База -
Складові програми 1. Відбір команд (2 місяці). Інкубатор вибирає 3-4 основні проекти і 8-10 запасних
2. 20 тис. доларів стартового капіталу
3. Супровід (1 місяць)
Вартість Wanna Biz отримує частку в компанії в 10-25%
Ментори Андрій Колодюк і Євген Сисоєв (AVentures), Вадим В. Роговський (AdCenter), Павло Башмаков (Stanfy), Артем Бородатюк (Netpeak), Євген Царюк (In Web), Олександр Борняки (Soft Technics), Кирило Проскурня (MMU Business School)
Назва Happy Farm
База -
Складові програми Навчальна програма (2 місяці)
Стажування в США (1 місяць)
Пост-девелопмент (2 місяці)
Вартість Happy Farm отримує 15% корпоративних прав в стартапі, надає послуги на 70 тис. доларів
Ментори Влад Воскресенський (InvisibleCRM), Брайан Сатьянатан (EmergingTechnologies в Turner), Джон Нордмарк (UsingMiles.com), Пол Азоян (GoogleVentures), Джіджі Вонг (MIT / Stanford Venture Lab)
Назва iHUB
База Уряд Норвегії спільно з SIVA (Державна корпорація індустріального розвитку Норвегії) і Торгово-промислової палати України
Складові програми 1. інфраструктура
2. Тренінги та менторство
3. Глобальна мережа, тематичні події
Вартість iHUB не отримує частки в проекті. Навчання коштує 399 грн. в місяць, при цьому перший місяць безкоштовний

Відзначимо, що взаємини стартапера з інкубатором можуть будуватися як на платній, так і на безкоштовній основі. У першому випадку за фіксовану плату підприємець отримує доступ до навчальної програми, семінарів і коучингових сесій. Безкоштовна участь можлива в тому випадку, якщо діяльність інкубатора або конкретну програму фінансують потенційні інвестори, які потім вибирають серед учасників проекти для спільного розвитку. Розмір частки в стартапі, який отримує акселератор, варіюється в залежності від обсягу фінансування, нематеріального внеску і т.д.

Як зробити стартап більш привабливим для бізнес-інкубаторів?

 1. Основою привабливості будь-якого проекту, що дозволяє як продати стартап, так і залучити в нього інвестиції, є грамотна презентація. У презентації не використовуйте хитромудрих шрифтів, величезних таблиць і дрібних написів і малюнків - на великому екрані скоріше за все цього не видно, а враження від презентації псується;
 2. Звертайте увагу на сусідні ринки - іноді там можна помітити щось вкрай цікаве, що в іншому світі не взяли до уваги;
 3. Не намагайтеся прорахувати всі можливі мікро-нюанси. Вибирайте один основний напрямок і презентуйте - все одно будь-який бізнес-план не витримає першої зустрічі з реальним ринком і зажадає змін;
 4. Оцінюйте свій власний товар чи послугу з точки зору його користувачів; якщо це можливо, використовуйте фокус-групи «споживачів» для виявлення недоліків товару або послуги;
 5. Викидайте з проекту все, крім самого головного. Пам'ятайте Закон Парето: лише 20% зусиль дають 80% підсумкового результату.

Чи готові банки видавати кредит на розвиток бізнес-стартапу? Які проекти мають найбільший шанс на позикове фінансування?

Костянтин Лежнін, заступник Голови Правління з питань роздрібного бізнесу UKRSIBBANKа BNP Paribas Group

Малий і середній бізнес - пріоритетний напрямок нашої діяльності. І якщо стартап з'являється в перспективному сегменті ринку, що розвивається, то шанс отримати кредит досить високий. Ми уважно вивчаємо ринок, аналізуємо можливості нового гравця на ньому, дивимося на потенційні точки зростання, пропонуємо оптимальні рішення. Ці рішення стосуються не тільки банківських продуктів, але і пропозицій щодо розвитку бізнесу. Ми зацікавлені в розвитку МСБ в Україні, так як це майбутнє країни, каталізатор змін в її економіці.

Сьогодні на ринку МСБ лідирують торгівля і переробка продуктів харчування. Це два хороших, здорових сегмента, які швидко адаптуються до кон'юнктури і займають міцні позиції на ринку. Такі компанії демонструють високу динаміку зростання. Також останнім часом в Україні активно розвивається IT-бізнес. Хоча його потреби в роботі з банком досить малі. Адже на створення ідеї гроші не потрібні.

Володимир Пашкін, начальник департаменту по роботі з клієнтами банку «Глобус»

Як би не сумно це звучало, шанс отримати кредит для бізнес-стартапа близиться до нуля. Для запуску проекту зараз реальніше взяти гроші в борг у друзів або сусідів, які забрали свої заощадження з банків.

В цілому ж найбільш активними і динамічними напрямками бізнесу в кризові часи залишаються FMCG і фармацевтика. Однак робити гучні заяви щодо розвитку цих напрямків все-таки не варто. Люди хоч і купують їжу і ліки, але часто, під час кризи змінюються і цінові категорії затребуваної продукції. Переваги надаються більш дешевим товарам.

Провал бізнес-стартапу: 15 найбільш фатальних помилок

Зовсім непросто успішно реалізувати проект, яким би економічно вигідним і привабливим він не здавався. Про те, які помилки призводять до банкрутства, здавалося б, безпрограшних стартапів, зокрема, в інтернет-бізнесі, і на що слід звертати увагу на інвестиційній стадії проекту, - розповідає Bankchart.com.ua

Всі видання навперебій радять, як привести компанію до успіху. Ми вирішили піти від зворотного - адже шляхи, що ведуть вниз, часто починаються з одних і тих же помилок.

Почнемо з того, що оцінювати успішність стартапу в передінвестиційний і інвестиційний періоди дуже складно. Іноді проект, який приносить на початковій стадії збитки в 5 тисяч доларів, в результаті окупиться швидше, ніж той, який відразу дає прибуток в 500 доларів. Тому розроблений бізнес-план, навіть якщо він враховує безліч сценаріїв розвитку, далеко не гарантія вдалих інвестицій.

Експерти в області високих технологій під час зустрічей на конференціях дуже люблять обговорювати зв'язок між початковою ідеєю стартапу, її запуском і потенціалом ринку. Голоси на рахунок важливості кожної складової бізнес-стартапу, останнім часом, змістилися з оригінальності самої ідеї в бік ємності ринку: 70% - ринок, 29% - команда і тільки 1% відводиться самій ідеї. Експерти впевнені в тому, що початкова ідея, насправді, є тільки приводом, щоб сформувати команду і знайти інвестиції.

А головне, сьогодні під час запуску стартапу потрібно «нішуватися»: чітко уявляти собі цільову аудиторію проекту. В іншому випадку нічого хорошого з затії не вийде.

Отже, пропонуємо вашій увазі топ-15 основних проблем, які притаманні бізнес-стартапам, незалежно від їх сегмента (у міру зниження їх важливості):

Помилка 1. Неправильний підбір кадрів . Наприклад, брати в стартап родича тільки тому, що він є таким - не найвдаліший вчинок, хоч і відома велика кількість вдалих прикладів сімейного бізнесу: будівельний бізнес Дональда Трампа, готельна мережа Хілтонів, «Студія Уолта Діснея». Брак умінь в команді називався в якості причини провалу майже кожного третього стартапу. Серед помилок кадрової політики також називають: занадто велику кількість працівників на ранніх етапах; велику кількість управлінців і малу - виконавців; багатоступеневу ієрархію підпорядкування.

Помилка 2. Відсутність активної реакції на відгуки клієнтів. Не так давно ми писали про те, наскільки важливо співпрацювати з клієнтами в інтернеті за допомогою їх  відгуків. Вузькість поглядів і зневага відгуками користувачів - це фатальні упущення для більшості інтернет-стартапів. Наприклад, засновник компанії eCrowds, що створила систему управління веб-контентом, в інтерв'ю відзначав, що на початкових етапах проекту витратив багато часу, створивши систему «для себе» без можливості отримання зворотного зв'язку від потенційних клієнтів - і опинившись тому в ситуації з обмеженим полем зору. Він рекомендує не затягувати більше ніж на два-три місяці технічну реалізацію отримання об'єктивної думки потенційних клієнтів, простого і зручного для останніх.

Помилка 3. Націленість на рішення цікавих засновнику завдань, а не завдань, які ставлять ринок  і клієнти . Звичайно, можна створити проект і подивитися, що з ним буде, але краще заздалегідь знати потреби ринку. Можуть стати в нагоді дані статистики, обговорення на тематичних форумах.

Помилка 4. Непрофесійне просування. Найчастіше самі підприємці ігнорували тонкий маркетинг, вважаючи за краще пряму рекламу - особливо це стосується інтернет-проектів. Їх засновникам подобалося писати коди і будувати продукти, але у них була відсутня тяга до просування.

Помилка 5. Нераціональний розподіл ресурсів. Тут головне питання: чи варто витратити істотну суму одноразово для надання імпульсу продукту або краще розробляти його поступово?

Помилка 6. Випуск продукту / послуги в невідповідний час.  Якщо ви випускаєте розробляється сервіс або продукт (скажімо, сайт) занадто рано, до гарного налагодження і відшліфовування, користувачі можуть скинути його з рахунків як недостатньо хороший, після чого їх складно буде повернути. Якщо ви випускаєте продукт занадто пізно, ви можете перевищити допустимий рівень доробочих витрат і упустити сприятливий збіг обставин (як сказав Reid Hoffman, «Якщо ви не відчуваєте труднощів при запуску версії 1.0 свого продукту, ви випустили його занадто пізно»). Невідповідний час виходу продукту було названо причиною краху в більш ніж 20% випадків.

Помилка 7. Недолік мотивації і специфічних знань. Співзасновник UntitledPartners заявив: «Я недооцінив важливість взаємозв'язку між нашими корпоративними і особистими інтересами». Брак мотивації як причина краху фігурує в 18,8% випадків.

Помилка 8. Запізніла відмова від збиткового рішення.  Якщо ви приймаєте неправильне рішення, наприклад, по найму співробітника - швидше зробите коригувальний вчинок. І чим раніше, тим краще. Як тільки ви побачите, що ваш продукт не користується попитом на ринку, подумайте про необхідні зміни. Інерція та впертість, що обмежують зростання і можливість змінити модель бізнесу, називалися серед причин невдач в 20% провальних історій. При тому важливо проводити оцінку ефективності та рентабельності не тільки проекту в цілому, а й кожного окремого продукту / сервісу.

Помилка 9. Неефективне ціноутворення. Так, засновник Event Vue зауважив, що їх смертельною стратегічною помилкою було «слідування моделі продажів в корпоративному секторі - з ціною кожного разу новою і маленькою».

Помилка 10. Недооцінка особистих контактів.  В якості однієї з основних причин невдач підприємці називають неефективне використання власної мережі спілкування. Про це йдеться в 16% прецедентів.

Помилка 11. Розбіжності з інвесторами.  Ви з легкістю можете змінити концепцію стартапу, але змінити співзасновників - насилу. Уже в передінвестиційний період слід обговорити схему поділу вигод проекту і відповідальності. Співзасновник Bricabox рекомендує: «Коли співзасновник залишає компанію, вашим наступним логічним кроком має стати обмеження на обіг акцій для всіх ключових співзасновників».

Помилка 12. «Розпилення» грошового ресурсу і сил.  Важливо запустити на ринок одну річ і сфокусуватися на одному продукті, інакше ви ризикуєте залишитися з великою кількістю майже готових продуктів, які не являють цінності для вас або ваших клієнтів. Відволікання уваги з першорядних завдань на побічні призводить до великих проблем при випуску продукту.

Помилка 13. Високий рівень конкуренції, бар'єри входу на ринок.  Зараз на ринку залишається все менше вільних від конкуренції ніш. І хоча нав'язливі думки про конкуренцію не додають здоров'я, її ігнорування призвело до невдачі 10% стартапів. Аналізувати конкурентне середовище варто якомога частіше, використовуючи, наприклад, класичні інструменти бенчмаркінгу: карти стратегічних конкурентів. Остання показує не тільки переваги і недоліки компанії, але і самого продукту, визначаючи на основі цього аналізу найближчих конкурентів.

Помилка 14. Дислокація центрального офісу.  Ключові аспекти - це близькість до споживачів і можливість ефективних комунікацій між співробітниками компанії. Відсутність командної роботи і планування може привести до провалу. Нюанси розташування називалися в якості причини невдач в 6% випадків. У своєму прощальному листі творець сервісу мікроблогінгу Nouncer розглядає рішення про заснування фірми в Нью-Йорку, як фактор, який пошкодив його компанії (в Нью-Йорку не відчувалося недостачі грошей, спільнот, гідних співробітників і розумних людей, здатних дати добру пораду).

Помилка 15. Неповний робочий день, вільний графік роботи, дистанційна робота.  Все це підштовхує до «підробітків» співробітників і засновників бізнес-стартапу. Якщо на основній роботі ви зайняті повний день, і ніхто з вас не присвячує весь свій час стартапу, ви ризикуєте втратити темпи зростання компанії через неоперативність прийняття рішень. Особливо це стосується інтернет-бізнесу. Адже навіть короткострокові проблеми в його роботі і доступі призводять до миттєвого відтоку клієнтів.

Що стосується найбільш поширених помилок бізнес-стартапів в мережі,  статистика досліджень Startup Genome каже: 74% проектів що швидко розивалися ставали неуспішними через передчасне масштабування. Жоден з них не зміг перевершити максимальну позначку кількості користувачів в 100 тисяч. А розмір їх команди був в три рази більше, ніж розмір команди стійких стартапів.

Також виявлено наступну залежність: нестійкі стартапи залучають виконавців з боку для розробки продукту в 4-5 разів частіше, ніж стійкі стартапи. 

Шкідливі поради, або Як убити стартап швидше

Експерти електронної комерції з Prom.ua структурували відмінні риси заздалегідь провальних проектів в цьому сегменті і виробили ряд «шкідливих порад», можна сказати, анти-рад, які точно приведуть ваш інтернет-бізнес до провалу:

 • «Якщо ви вирішили відкрити інтернет-магазин - відразу ж намагайтеся впровадити максимум складного і нав'язливого функціоналу. З сайту ніхто не піде живим: опитування, розсилки новин, міні-ігри, онлайн підтримка, консультації експертів. Нічого страшного, якщо спочатку вони будуть працювати некоректно - читати новини в неправильному кодуванні навіть цікавіше, а розмова з роботом, які знають лише п'ять фраз, в онлайн-підтримці - розвиває у споживача невимогливість і терпимість».
 • «Розміститися краще на безкоштовному хостингу. Назва сайту має бути максимально складною і відразу ж вказувати на його функціонал / власника. Наприклад, магазини з адресами ivan-trofimovich-ltd.prodam.komod.narod.ru або odezhda-iz-germanii-so-skidkoy.stylniy.second.kiev.ua обов'язково залучать відвідувачів, адже довжина посилання на сайт, як довжина лімузина - привід для гордості власника».
 • «Інтерфейс магазину зобов'язаний бути максимально барвистим - один раз відвідавши сайт, людина не повинна забути його ніколи. Використовуйте гіф-анімацію, це стильно і сучасно».
 • «Фотографії продукції не обов'язково розміщувати, можна і почекати - люди повинні самі знати, як виглядає те, що вони хочуть купити, а хто не знає - завжди може погуглити. Робити фільтри продукції необов'язково, нехай гості сайту не лінуються вчитуватися в прайс-листи».
 • «Розміщуйте рекламу магазину на найдешевших майданчиках. У будь-якому випадку, вашою цільовою аудиторією повинні бути всі, так ефективніше привести максимум народу на свій сайт, а прийшовши одного разу, люди не зможуть відмовити собі в покупках».
 • «На листи на підтримку сайту і скарги відповідати необов'язково - все одно ті, що написали, забудуть або просто не зможуть нічого вдіяти. Навколо ще поле неоране потенційних споживачів, один незадоволений інтернет-клієнт- нам байдуже».

Наостанок хочеться сказати, якщо ваш проект все-таки зазнав аварії - не впадайте у відчай. Відповідно до досвіду Стіва Бленк підприємця, який викладає в університетах Берклі, Стенфорд і Коламбія),  переживання невдачі проходить в шість стадій : шок і здивування, заперечення, злість і звинувачення, депресія, прийняття і, нарешті, натхнення і зміни. А ось уроки, які він дає підприємцям-початківцям:

 • Чи не застрявати на стадіях заперечення, звинувачень або депресії - продовжувати рухатися вперед; а саме: не відмахуватися від прийняття своєї ролі в провалі, після чого і отримати натхнення, яке допоможе змінити свою поведінку, прийняти виклик і наступного разу зробити все по-іншому.

Приклади ідей стартапів

Підприємства майбутнього: в які стартапи вірять інвестори?

Електронна комерція, соціальні медіа, 3D-друк, мобільні додатки - не секрет, що в ці галузі найбільш заможні інвестори охоче вкладають гроші. Але є і менш очевидні напрямки, які приваблюють все більше і більше капіталу. Наприклад, пов'язані зі зберіганням об'єктів або криптовалютою . Польським досвідом цікавився Bankchart.com.ua.

Протягом трьох років, в період з середини 2012 до середини 2015 року, швидше за все зростав інтерес інвесторів в проекти, пов'язані з біткоінами. Інвестиції, вкладені в цю галузь, росли в середньому на 151% в рік - за даними дослідницької фірми Mattermark.

Хоча інтерес до компаній, зосереджених навколо криптовалюта Bitcoin, і був самим швидкозростаючим, в них як і раніше вкладено відносно небагато грошей.

Сума коштів, інвестованих в цей сектор протягом багатьох років, становить лише 0,18% від суми, вкладеної в цей період приватними особами. Для порівняння, в сектор туризму було інвестовано 6.71% від загального числа інвестицій, в транспорт - 6,16%, в обмін фотографіями - 0,56%, в виготовлення продуктів харчування і пиття - трохи більше 1%.

Криптовалюти слідують по п'ятах за сектором послуг, пов'язаних з обміном фотографіями онлайн, які відзначили за останні три роки 150-відсоткове річне зростання суми інвестицій. Ще сміливіше інвестували також в стартапи, пов'язані з туризмом і зберіганням речей.

Серед секторів, зростання інвестицій в які не перевищує сто відсотків в рік, але які мають непогані результати - виробництво продуктів харчування і напоїв (97%), банкінг (65%) і безпілотні літальні апарати (63%).

Слід також звернути увагу на те, які сектори втрачають інтерес інвесторів. За даними Mattermark, стартапи, пов'язані з електронною поштою, за останній рік отримали на 22% менше підтримки, ніж в попередньому році. Така ж ситуація з сайтами знайомств - падіння склало 9%. Ще гірше - з знижковими сайтами. Зацікавленість інвесторів у цьому типі компаній обвалилася на цілих 48% за рік. Швидше за все, є одна головна причина: Groupon міцно зайняв місце лідера в галузі.

Біткоін

Криптовалюта, яка будучи математичним алгоритмом, не має фізичної форми. У цьому сенсі - вона не існує. Немає впевненості в тому, хто її створив, але одне можна сказати напевно: її потенціал, що зробив революцію на ринку валют, викликає великий інтерес інвесторів.

У біткоіни вони вкладають з тих же причин, що і в золото або іншу цінну сировину. Чималі гроші вкладені і в компанії, які зосереджені навколо їхнього бізнесу криптовалют - продають її, забезпечують безпечне зберігання або розвиток можливості прийому біткоінів до оплати.

Середньорічний приріст інвестицій: 151%.

Сервіси для фотографій

Глобальна тенденція обміну зі світом своїми фотографіями (що найчастіше зображують самого фотографа) триває. Кращим прикладом є гігантський успіх Instagram. Сервіс, який є найважливішою платформою для обміну фотографій, зростає швидше, ніж будь-які інші соціальні мережі гігантів Facebook, Twitter і LinkedIn.

Цифри за останній рік показують, що Instagram коштує близько 35 млрд. доларів. Але це не єдиний сильний бренд в галузі. Також надзвичайно популярні Tumblr і Flickr. Для фотографій, якими ми хочемо не тільки ділитися, але зберігати - є свої сервіси, які користуються великим успіхом, наприклад, Photobucket. Ці потреби зростають, а з ними - інтерес інвесторів до компаній, які обслуговують їх.

Середньорічний приріст інвестицій в розмірі 150%.

Зберігання речей

Нам потрібен простір не тільки для зберігання віртуальних ресурсів, таких як дані, документи, фотографії. Люди досі збирають фізичні предмети, для яких часто не мають місця. Звідси популярність стартапів, які дозволяють зберігати різні речі в спеціально обладнаних для цього приміщеннях.

Послуга складається з прийому речей з будинку замовника, розміщенні їх у сховище, а потім каталогізації. Після цього зображення з речами показують будь-яким чином власнику, так що він може вибрати якийсь один об'єкт за невелику плату, щоб повернути його додому.

Ця ж послуга набирає популярність серед компаній, які змінюють своє місце розташування на менше і повинні пристосуватися, щоб помістити туди обладнання.

Один з найпопулярніших стартапів в секторі, MakeSpace, в двох раундах отримав від інвесторів $ 10 млн на розвиток.

Середньорічний приріст інвестицій: 145 відсотків.

Космічні подорожі

Комерційні польоти в космос ближче, ніж ми думаємо. Це відбувається не завдяки державним програмам (тут уклін в бік НАСА), а приватних компаній, готових досліджувати космос.

Заснована Річардом Бренсоном Virgin Galactic вважає, що за космічним туризмом майбутнє - і вже продала сотні квитків для подорожей за межами орбіти, хоча і невідомо, коли їх можна буде зробити.

В аерокосмічній промисловості працює ще один гуру світового бізнесу - Елон Маск, який є президентом і засновником компанії SpaceX. Це забезпечує гонку за приватизацію простору, а основні гравці, які беруть в ній участь, збивають величезні статки.

Інвестиції в заорбітальні рейси з року в рік постійно зростають.

Середньорічний приріст інвестицій: 141%.

Транспорт

Стартапи революціонують і в такий досить застійній до недавнього часу транспортній галузі, в основному за рахунок таких компаній як Uber або BlaBlaCar. Остання дозволяє здійснювати тривалі поїздки на далекі відстані за ціною бензину і невеликої вартості послуги.

Uber знаходиться в стані війни з корпораціями таксі по всьому світу, тому що пропонує приватний транспорт за дуже конкурентоспроможною ціною.

Але в галузі скорочення витрат на основі взаємообміну є й інші стартапи, які змінюють вид транспорту, доставляють посилки, представляють дані про пробки. Якби можна було знайти спільний знаменник для найбільш інноваційних компаній в цьому секторі, то легко оптимізувались б витрати при підвищенні транспортування.

Середньорічний приріст інвестицій: 133 відсотків.

Туризм

Стартапи розбурхують і туризм. Вони дозволяють робити висновок з приводу якості ночівлі, пропозицій в ресторані, надаючи інноваційні рішення для готелів (наприклад, пристрій, який будить мешканців не звуком, а відкриттям вікна) і робить більш легкою організацію подорожей та екскурсій.

І, мабуть, сама, як і в випадку транспортного сектора, значна тенденція - зниження витрат. Хоча як і раніше цінують комфорт, який забезпечують готелі, люди все частіше вирішують провести ніч умовах трохи гірше, але за нижчою ціною. Наприклад, на дивані в квартирі незнайомця. Це дозволяє дико популярний сайт Airbnb, за допомогою якого ви можете орендувати житло у місцевих господарів. Компанія оцінюється в $ 25 млрд.

Середньорічний приріст інвестицій: 116 відсотків.

Позики

Люди, що беруть кредити, як правило, хочуть дві речі: максимально просту процедуру і мінімальні відсоткові ставки. Стартапи по банкінгу виходять в першу чергу для задоволення цих потреб, і інвестори часто вкладають в такі компанії свої гроші.

Уваги заслуговує, наприклад, Payoff. Компанія надає позики під низькі відсотки виключно на погашення заборгованості по кредитній карті. Це може звучати як інша кредитна петля, але автори запевняють, що їх місія полягає в зниженні рівня боргу в світі, а не його збільшенні. SoFi допомагає в погашенні кредиту на навчання, в той час як Puddle хоче, щоб замість того, щоб звертатися до кредитних установ, люди створювали спільноти, члени якої підтримують один одного фінансово.

Середньорічний приріст інвестицій: 109%.

Найуспішніші інтернет стартапи в Україні

Те, що в Україні повно талановитих програмістів, які успішно працюють на нерезидентів, - давно ні для кого не секрет. І це далеко не завжди безіменний аутсорсинг, коли написані нашими фахівцями програми інтегруються в продукти монстрів світової IT-індустрії, а на батьківщині залишається лише непогана зарплата виконавця. Успішні цілісні стартап-команди доводять зворотне, залучаючи в свої проекти вагомі закордонні інвестиції.

Google  з нами

Операція з купівлі компанією Google (опосередковано, через приналежну їй Motorola Mobility) українського стартапу Viewdle за 45 млн. дол. (за оцінками агентства Bloomberg) наробила багато шуму. Проект, в основі якого - революційна технологія розпізнавання зображень, і раніше мав успіх у інвесторів. Так що Viewdle, крім іншого, - це історія ефективного бізнесу.

Засновники компанії Єгор Анчишкін і Юрій Мусатенко ще в 2006 році, побачивши, що в інтернеті стрімко зростає сегмент відео, але при цьому скорочується обсяг текстів, що описують візуальний ряд, а значить, обмежуються можливості порівняння і пошуку відео за певними критеріями, вирішили зайнятися розробкою технології розпізнавання осіб і об'єктів, яка вирішила б цю проблему. Це своєрідний «комп'ютерний зір», що дозволяє виділяти зображення з фото і відео і здійснювати пошук аналогічних об'єктів. Розробки в цій галузі велися в Київському інституті кібернетики, саме вони і були ліцензовані і покладені в основу створення прототипу. У 2007 прототип був вперше презентований публічно. З тих пір, природно, він зазнав багато удосконалень, перш ніж зацікавив світового ІТ-гіганта.

Перші, янгельські, інвестиції були отримані від бізнесменів-діаспорян, а вже з 2008 року в компанію активно вкладали венчурні фонди. Так, Anthem Venture Partners купив 25% акцій за 2 млн. дол., а Qualcomm Ventures, BlackBerry Partners Fund і Best Buy Capital викупили додемісію за 10 млн. дол. Потім Viewdle зацікавилася Motorola, проте сама стала об'єктом злиття з Google.

Сьогодні Viewdle використовує комп'ютерний зір в мобільному додатку - технологія розпізнає друзів користувача ще в об'єктиві камери в момент фотографування, завантажує фото в соцмережі, автоматично відзначаючи на ньому людей. У пілотному проекті з компанією Reuters комп'ютерний зір аналізував відеопотік і індексував осіб під час появи в кадрі. Зараз технологія розвивається в напрямку розпізнавання інших предметів. Ще трохи - і за допомогою камери мобільного телефону можна буде, зайшовши в супермаркет, відразу визначити, чи є на полиці серед безлічі брендів твій улюблений чай.

Скептики твердять, що Google купив український стартап, як і кілька йому подібних зарубіжних, для того, щоб заморозити роботу, виключити патентні війни, монополізувати ринок. Однак це не скасовує успішності окремо взятого українського ІТ-проекту.

ТОП-30 найкращих інтернет-стартапів України

Інші українські стартапи оперують поки значно меншими сумами інвестицій, однак при цьому стабільно розвиваються. Так, проект  TicketForEvent компанії ExpoPromoter Григорія Нетяги - популярний і швидко зростаючий сервіс з продажу квитків на заходи. За два роки існування через нього було продано квитків на події в Україні, Росії і Туреччині на 5 млн. дол. Організатор заходу може швидко створити сторінку продажу квитків, захищених штрих і QR-кодами, і регламентувати і контролювати весь процес реєстрації та анкетування учасників, покупки квитків, оплати та ін. до найдрібніших подробиць в своєму акаунті. Система гарантує захист квитків від підробки, а коштів - від розкрадання. В кінці 2012 р стартап залучив 3 млн. дол. інвестицій на розширення в Центральній і Східній Європі від російського венчурного фонду Abele Ventures.

В цілому експерти стартап-сегменту можуть назвати досить велику кількість українських команд, що вже успішно працюють і вважаються перспективними. Так, за підсумками конференції IDCEE-2012 агентство Pruffi, що неодноразово проводило подібне рейтингування в Росії, назвало 30 найкращих стартапів України, відібраних за такими критеріями: працює не більше 3 років, працевлаштував не більше 100 чоловік, привернув інвестиції не більше 1 млн.дол.

У число щасливчиків потрапив і вищезгаданий TicketForEvent, і запущений в свій час  Єгором Анчишкіним  технологічний сервіс доставки продуктів з супермаркетів Zakaz.ua, і створена львів'янами на австрійські інвестиції голосова соціальна мережа  Hubbub, за допомогою якої учасники обмінюються з мобільного додатка голосовими повідомленнями, музикою та ін ., коли не можуть читати або друкувати.

Найдостойнішим уваги експерти рейтингу вважають мобільний додаток  KitApps, що дозволяє створювати для організовуваної події повний пакет супровідних документів (програму, список спікерів, карту проїзду) і використовувати її (уточнювати, розсилати, оновлювати), не вдаючись до безкінечної кількості оновлених друкованих копій.

У рейтингу можна виявити:

 • платформу SemanticForce, що спеціалізується на моніторингу та аналізу в реальному часі інтернет-ЗМІ, соціальних мереж, відео, форумів, блогів, вакансій, інших онлайн-медіа за допомогою інноваційних пошукових і семантичних технологій;
 • розробника мобільних ігор  Tatemgames;
 • платіжну систему MoneXy, розрахунки в якій здійснюються з комп'ютера, комунікатора, телефону спеціальним ваучером як в інтернет-магазинах, так і в роздробі; додаток  Endorphinдля оцінки та рейтингування зв'язків користувача в соцмережах з метою вибору авторитетного експерта з того чи іншого питання.

«Розкид» перспективних з точки зору інвесторів ідей вкрай широкий - супермаркети продуктів, подарункових сертифікатів і нерухомості, додатки для маркетингу, івент-менеджменту, тайм-менеджменту, інновації для роботи з мобільними додатками, ігри, платіжні та моніторингові системи, онлайн-репетиторство і багато іншого.

Кілька компаній з рейтингу Pruffi, зокрема  ExpoPromoter , що займається онлайн-просуванням заходів в партнерській B2B мережі,  Jelastic , що створює хостингові платформи для Java і PHP додатків з можливістю їх запуску і масштабування без зміни коду, настільки сподобалися укладачам переліку, що їм були обіцяні окремі презентації для інвесторів.

Позмагаємося?

Подібні рейтинги (хоча гравці ринку і схильні звинувачувати їх в упередженості), а також конкурси - вельми корисна річ для стартаперів: якщо для початку інвестора і не знайдеш, то, принаймні, можна сподіватися на промоцію або грант. Так, розробник гри Contra Jour Макс Гринів в 2011 р став переможцем конкурсу iPad Game of the Year, і тепер користувачі завантажують тисячі «іграшок» щодня. А донецька команда QuadSquad виграла конкурс Imagine Cup Grants і отримала грант від компанії Microsoft в розмірі 50 тис. дол. для продовження роботи над сенсорними рукавичками для людей з обмеженими можливостями.

Цікаві й історії про те, як хороша ідея стає способом заробітку і без залучення янгельських і венчурних коштів. Львівський бізнес-тренер Іван Дзямулич розробив мобільний додаток «Тренер для оратора», який користується популярністю в російському AppStore. Тисячі клієнтів і непоганий дохід - за допомогою програми, що дозволяє тренувати мовні навички в режимі інтерактивного моніторингу. У додатку не просто зібрані поради з ораторської майстерності та мовні вправи, але і вбудований диктофон, що дозволяє людині відразу ж чути себе і коригувати свою промову вже по ходу тренування.

З усього вищесказаного випливає наступне: не бійтеся втілювати свої ідеї - а гроші під них знайдуться. При правильному бізнес-підході, часто придбаному дослідним шляхом.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики