про твої фінанси

Антікафе: чи прибутковий це бізнес

Prosto багато назв є у роздрібних точок продажів у вигляді обладнаних столами приміщень з оплатою за проведений час і можливістю за цю плату пити в будь-яких кількостях чай-каву і віддаватися культурному дозвіллю - вільний простір, тайм-кафе, тайм-клуб, антікафе, смарт- кафе, being-place. Про фінансові бізнес-розрахунки такого стартапу; бізнес план ідеї, як відкрити антікафе описує Bankchart.com.ua


Короткий зміст і посилання по темі

  1. Що таке антікафе
  2. Розраховуємо доходи
  3. Розраховуємо витрати

Що таке антікафе

Кожен, хто шукає в рунеті або уанеті інформацію про кафе формату «вільний простір», з листопада 2014 року знаходить статтю Вікіпедії Антікафе . При всіх її словникових достоїнствах, є у статті і мікро-недолік: розділ «історія» цієї статті повідомляє, що батьківщиною антікафе як бізнес-ідеї є Росія, роком появи - 2010 рік (а роком виникнення назви «антікафе» - 2012), основним регіоном поширення цього бізнес-формату на сьогодні є країни СНД.

Насправді клуби з погодинною (щохвилинною) оплатою та такі, де пропонується безкоштовно харчуватися і використовувати предмети для дозвілля «всередині» цієї плати існують багато століть і на Заході, і на Сході, і навіть в Російській імперії. Власне, спочатку слово club (наприклад, Англійський Клуб в Москві з 1770-го року) і означало досуговий заклад, хоч і з абонентською платою для постійних членів, а й із вхідними квитками (по суті, на кілька годин) для тих, хто рідко заходять, або іногородніх позаклубних відвідувачів - охочих в компанії з приємними людьми не тільки пообідати, але і почитати газети, журнали, книги, зіграти партію-другу за ломберним столиком і так далі. Багато літературних кафе і арт-кафе, зокрема, в Парижі є бібліотеками-кав'ярнями з погодинною оплатою теж ось уже кілька століть.

Інша справа, що на Заході і Близькому Сході даний формат просто не потребує особливих визначень - з огляду на як відсутність жорсткого контролю держави за бізнесом з громадського харчування, так і занадто меншовартості витрат на каву-тістечка щодо доходів людини в місяць. Там і державі, і відвідувачам кав'ярень не дуже важливо, платять в них «за п'ять чашок» або «за проведений час» - головне, щоб був порядок і податки платилися всі і вчасно.

Тоді як в країнах з гіпер-регулюванням і тотальним контролем - на кшталт пострадянських країн або Китаю, а так само і в країнах з малими доходами населення - поява погодинної оплати в кафе виглядає революцією. Це, очевидно, і викликало впевненість росіян в тому, що під назвою «антікафе» вони недавно винайшли щось кардинально нове, небачене ніде досі.

Втім, неважливо, кому належить винахідницька пальма першості. Головне, що саме в Україні і Росії, а також сусідніх з ними країнах цей формат відчуває бум популярності в 2010-х роках. І при цьому ніша є далекою від заповнення навіть в Києві, в мегаполісах-мільйонниках, на головних курортах, не кажучи вже про інші міста. А тому варто придивитися уважніше до бізнес-перспектив цього починання.

Розраховуємо доходи

Отже, подібний формат закладу при малій ціні години перебування в ньому (25-60 гривень / 60-140 рублів / 1-2 долари) залучає маси відвідувачів наступних цільових груп:

  • Студенти, ліцеїсти-гімназисти, яким групами цікавіше робити домашні завдання «під чай з печивом в будь-яких кількостях», при тому з можливістю цікавого спільного дозвілля після виконання завдання з використанням антуражності наповнення даного кафе;
  • Молодіжні групи - як місцеві, так і туристи, гості міста - з малою платоспроможністю: для яких 25-60 гривень за годину - дешевше, ніж три чашки чаю, випитих за цей же час в звичайному кафе;
  • Відвідувачі, які приходять переважно заради дозвіллєвих властивостей антікафе - книг, електронних носіїв, настільних ігор - або заради заходів, якщо менеджмент кафе такі регулярно влаштовує. Серед них можуть бути і нудьгуючі підлітки, і нудьгуючі ж люди похилого віку, і менеджери, і цілі корпоративні групи - в загальному, найширша аудиторія.

І тепер найцікавіше: ось як про фінансові основи існування даного бізнесу висловився представник компанії «Мосігра», яка володіла свого часу однойменним антікафе зі спеціалізацією на настільних іграх в Санкт-Петербурзі:

«Вартість витратних матеріалів до чеку (напої, закуски, одноразовий посуд) не перевищувала зазвичай 12%. Загальна рентабельність, за моїми прикидками на сьогодні, становила близько 20%».

Врахуємо, що хвилина перебування в пітерському кафе коштувала 1 російський рубль - але це було при курсі долара 36 рублів - а тому збільшимо цю ціну і всі витрати для нинішніх реалій рівно в два рази. І тоді уточнимо: за годину середній відвідувач антікафе, подібного до згаданого петербурзького закладу, платить 120 рублів (25 гривень). З них він «випиває-з'їдає» всього на 16 рублів (8 гривень) собівартості. Користується інфраструктурою, працею працівників і відрахуваннями державі від антікафе ще на 100 рублів (40 гривень).

І нарешті, залишаються 24 рубля (10 гривень) - саме стільки кожна людина в годину приносить закладу операційного прибутку. Правда, останній рахувався без урахування необхідності окупності капіталовкладень в меблі, настільні ігри, книги та інший антураж, а також в рекламу. Втім, дизайн такого закладу належать до навмисного економ-класу - скажімо, мова йде про «ікеевскій» формат меблів; все це може легко бути перевезено або продано власником при закритті або переробці закладу. А рекламування нерідко відбувається за студентськими, клубно-молодіжним, сарафанно-маркетинговими каналами практично безкоштовно.

Приймемо розрахунки представника «Мосігра» як даність - і порахуємо можливий прибуток всього проекту за умови роботи 15 годин щодня з максимальною відвідуваністю 50 осіб і середньою наповненістю 20 осіб постійно (організатори подібних клубів радять виходити з середньої наповненості в половину або третину від максимуму).

Отже, мова йде про 24 руб. * 20 чол. * 15 ч. * 30 днів = 216 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (88000 тисяч гривень) або 3400 доларів при курсі 64 рубля за долар.

Обов'язково віднімемо звідси резерв в 500-700 доларів щомісяця на форс-мажори (трапляються хоч і не щомісяця, але «влітають» відразу в кілька тисяч доларів - на зразок штрафів від пожежного та санітарного нагляду або розбитих склопакетів в орендованому приміщенні). Отримаємо максимум 2,5-3 тисячі доларів прибутку на місяць з досить великого проекту.

Повернемося до того факту, що під згаданими операційними витратами не малася на увазі реклама і маркетинг. Якщо для створення вала відвідуваності вкрай необхідно щільно зайнятися останніми на високовитратній основі - наприклад, на 1000 доларів в місяць - а також якщо хочеться розписати первинні інвестиції в ремонт, меблі і антураж (не менше ніж 18 тисяч доларів на 180 квадратних метрів) на термін окупності в 1-1,5 року (виходить 1-1,5 тисячі доларів на місяць) - від доходів залишиться всього-то близько 1000 доларів на місяць.

Представник «Мосігра» після виявлення цього факту був безапеляційний: «Чи можна заробити на антікафе? Так, можна, але це вкрай немаржинальний бізнес, а, значить, не раджу», - і закрив петербурзький заклад, оскільки за московськими мірками прибуток був занадто малий.

Втім, мова йшла про Петербург - місто з високими орендними цінами в районах поблизу центру міста, розрахованих на 50 відвідувачів (від 700 рублів за метр квадратний на місяць або близько 100-120 тисяч рублів за простір в 120-180 квадратних метрів - обмовимося, що орендується для клубних міні-кафе зазвичай офісно-квартирні площі, а не дорожчі суто торгові площі - тому, до речі, посуд використовується одноразовий: до миття кафе у санепідемнагляду особливі вимоги). Ймовірно, в менш «пафосних» місцях при тій же ціні перебування в антікафе прибуток міг би скласти і вище 25% з плати відвідувача в годину.

До того ж, в цілому, в інших місцевостях дана розстановка рентабельності (20%) і прибутковості (від 1000 доларів в місяць) може вважатися перспективним вкладенням - особливо якщо відкривати відразу мережу антікафе або виходити на ринок з великими закладами майже коворкінгового типу з можливістю одночасного розміщення 60-80 відвідувачів.

Але ми продовжимо розрахунки по пітерському максималістському наприкладу - таким чином, дещо завищуючи витрати, які могло б понести стартап-антікафе в місті з меншою ціною оренди приміщення (або з приміщенням взагалі у власності власника кафе).

Розраховуємо витрати

Тепер повернемося до зазначених представником «Мосігра» інфраструктурних витрат (нагадаю, що їх ми теж помножили на два зважаючи на падіння курсу рубля) і перевіримо їх на відповідність реаліям. Ці витрати повинні становити не менше 80 руб. * 20 чол. * 15 ч. * 30 днів = 720 тисяч рублів на місяць.

З них орендна плата з комунальними послугами, як ми домовилися, досягає 100-120 тисяч рублів, візьмемо серединну суму 110 тисяч рублів.

«Біла» зарплата сімом працівникам - а саме стільки радять тримати в міні-антікафе автори бізнес-планів (2 позмінних бармена-ресепшионіста, директор-маркетолог-рекламіст в одній особі, бухгалтер, 2 позмінних охоронця, прибиральниця) при середньому рівні зарплат разом з податками в 40 тисяч рублів (з яких лише 30 тисяч рублів або близько 7500 гривень, в середньому, отримують працівники на руки) - складе близько 280 тисяч рублів.

Податки і відрахування складуть приблизно третину обороту, рівного в нашому прикладі приблизно одному мільйону рублів на місяць - тобто на податки резервуємо близько 330 тисяч рублів.

Разом: 330 + 280 + 110 = 720 тисяч рублів. Все зійшлося. Операційні витрати досягнуть приблизно цієї суми (в Україні - 290 тисяч гривень), якщо, звичайно, ви не мінімізуєте якимось чином податкові й орендні виплати.

Імовірні ОПЕРАЦІЙНІ ДОХОДИ І ВИТРАТИ АНТІКАФЕ

Умови: посадочних місць - 50, планова середня відвідуваність - 20 осіб щогодини, годин роботи - 15 в день, ціна сервісу - 120 рублів (30 гривень) з людини в годину, кількість співробітників - 7

параметри

обороти в Росії

обороти в Україні

Дохід в день - від 20 осіб у середньому на годину за 15 годин в день (300 людино-годин / день)

36 тис. руб. / день

14,4 тис. грн. / день

Оборот в місяць

1 080 тис. руб. / місяць

432 тис. грн. / місяць

параметри

Витрати в Росії на місяць

Витрати в Україні в місяць

«Біла» заробітна плата, з податками на неї (7 * 40000 руб. або 7 * 16000 грн.)

Близько 280-300 тис. руб.

112-120 тис. грн.

Податкові та інші державні відрахування

Близько 300-350 тис. руб.

112-140 тис. грн.

Оренда приміщення (за ціною офісу або великої квартири, 120-180 кв.м.)

Близько 120 тис. руб.

48 тис. грн.

Їжа-напої і одноразовий посуд, собівартість (16 руб. або 6,4 гривні на 300 людино-годин в день на 30 днів)

Близько 150-200 тис. руб.

60-80 тис. грн.

Резервний фонд з прибутку для форс-мажорів

40 тис. руб.

16 тис. грн.

Операційний прибуток

Близько 160-240 тис. руб.

(Після відрахування резервного фонду - близько 180 тис. руб.)

Близько 64-121 тис. грн.

(Після відрахування резервного фонду - близько 72 тис. грн.)

Прибуток за умови витрат на рекламу і / або івент-маркетинг в 60 тис. руб / 24 тис. грн. щомісяця

Близько 120 тис. руб.

Близько 48 тис. грн.

Прибуток при витратах на рекламу (див. рядок вище) і відніманні 1/18 ціни первинних витрат на меблі, ремонт і антураж в 60 тис. руб / 24 тис. грн. щомісяця

Близько 60 тис. руб.

Близько 24 тис. грн.

Наостанок залишилося помітити, що наведений розклад незаперечно свідчить: засновувати антікафе в мегаполісі на позикові (під відсотки) гроші абсолютно не виглядає економічно перспективним проектом. Чистий прибуток тут занадто близький до нуля (це, скоріше, соціально-іміджевий проект, хоч і самоокупний, але не високоприбутковий). І кредитні відсотки, швидше за все, вб'ють підприємство в зародку.

Що ж стосується коштів, необхідних для вдалого старту, то крім згаданих 18-20 тисяч доларів на ремонт і антураж, в ідеалі потрібно мати і загальну суму витрат на три місяці (хоча б тому, що орендну плату за приміщення часто беруть відразу за «перший і останній »місяць). У нашому прикладі операційні витрати на три місяці складають 36-40 тисяч доларів.

Отже, при наявності 60 тисяч власних незапозичених доларів про відкриття антікафе в мегаполісі вже можна замислюватися. А ідеальним мінімальним «плечем» для старту такого бізнесу буде вільна сума в 80-100 тисяч одиниць американської валюти.

Хочете отримувати повідомлення на ваш email, коли ми опублікуємо нові статті?

також стежити за оновленнями сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

Від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком

Оплати в один дотик з технологією payWave

Знімайте та поповнюйте на будь-які суми

Безкоштовне поповнення та будь-які безготівкові розрахунки

Без плати за обслуговування

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Залоговые кредиты в Киеве и области

Кредит під заставу нерухомості, авто, спецтехніки, золота та ін.

від 18% річних. Рішення за 30 хвилин

Будь-яка кредитна історія

Без довідки про доходи та поручителів

Будь-які суми від 50 000 грн. і вище

До 85% від вартості застави

Корисні статті з даної тематики