про твої фінанси

Квітковий бізнес в Україні: з чого почати і як відкрити квітковий магазин

Привабливим стартапом здається квітковий бізнес для багатьох підприємців в Україні. Про мінімальні капіталовкладення для різних форматів точок продажів, а також про новинки, нюанси і секрети ведення бізнесу, заставах його рентабельності і особливості цінової політики в цьому сегменті ринку - розповідає Bankchart.com.ua. Дізнайтеся, як і скільки можна заробити на продажу квітів.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Фактор перший. Формування найбільш затребуваного асортименту квітів
 2. Фактор другий. Стратегічно правильне розміщення торгової точки , її "прохідність"
 3. Фактор третій. Створення правильних умов зберігання квітів. 
 4. Фактор четвертий. Професійні фахівці  для складання дизайнерських букетів і композицій.
 5. Кожному типу торгової точки свої капіталовкладення
 6. Франчайзингові схеми в квітковому бізнесі
 7. Який рівень націнки на квіти забезпечить рентабельність бізнесу?
 8. Як постскриптум: спецзасоби проти в'янення
 9. Плюси і мінуси квіткового бізнесу

Як показує практика ведення квіткового бізнесу, головними складовими його успіху є наступні чинники і ідеї:

Фактор перший. Формування найбільш затребуваного асортименту квітів

Великий товарообіг є важливою складовою квіткового бізнесу. Основу продажів в невеликих павільйонах складають зрізані квіти. На початкових стадіях реалізації проекту, їх оптимальний асортимент повинен складатися приблизно з 10 позицій. Згодом, він збільшиться до 15-20 позицій. Попит на ті чи інші квіти і рослини залежить від сезону, місця розташування торгової точки і цінової політики підприємця.

Базовий, найбільш традиційний для українського покупця асортимент складається з троянд, хризантем, гвоздик, тюльпанів і гербер. Саме за рахунок цього «золотого запасу» підприємці покривають свої щомісячні експлуатаційні витрати: податки, зарплата персоналу, оренда торгової точки.

Економічна ефективність продажу троянд пояснюється не тільки суб'єктивними уподобаннями клієнтів, але і цілком об'єктивними «економіко-біологічними» факторами. Так, кущ троянди протягом чотирьох років цвіте щомісяця - а, наприклад, хризантеми потрібно висаджувати щороку. Так що знання основ біології красивоквітучих рослин стане дуже в нагоді починаючому бізнесменові.

Також не варто ігнорувати нові тенденції ринку квітів. Все більшою популярністю користуються дизайнерські букети як з живих квітів з додаванням сухоцвітів і фруктів, так і композиції, складені повністю з сухих квітів. Для початківця бізнесмена, який не може найняти досвідченого флориста (заробітна плата від 5 тисяч грн.) такі композиції краще відкласти на перспективу.

Фактор другий. Стратегічно правильне розміщення торгової точки , її "прохідність"

Швидше за все окупаються точки збуту в підземних переходах і біля станцій метро. Адже, в більшості випадків, вони не вимагають  установки МАФу . Середня плата в Києві за торгову площу з високою купівельною прохідністю, з вдалим місцем розташування дорівнює 10-18 тис. грн. за 1 кв. м. в рік.

Залежно від розмірів приміщення, обладнується торговий зал, склад і місце для роботи флориста. Витрати на стелажі в торговому залі складуть від 600 грн. за штуку, а мінімальне офісне обладнання коштує від 4 тис. грн. (з розрахунку на невеликій МАФ до 20 м. кв.).

Фактор третій. Створення правильних умов зберігання квітів. 

Середній термін зберігання свіжих квітів становить 20 днів. За цей період дистриб'ютору потрібно їх закупити (за кордоном або в Україні на оптових складах), продати власнику квіткового магазину, який, в свою чергу, повинен встигнути реалізувати їх покупцеві, поки вони не втратили товарний вигляд.

На перших етапах ведення бізнесу організувати і налагодити процес поставки і збуту квітів, визначитися з оптимальними розмірами партій - головні завдання підприємця.

Впоравшись з ними, ви отримаєте менший відсоток списання товару, а це - левова частка успіху квіткового бізнесу. Якщо оперувати невеликими партіями квітів, раціонально спланувавши цикл торгівлі - в приміщенні вам знадобитися встановити лише кондиціонер, який коштує близько 4 тис. грн.

У процесі розвитку проекту, виникне питання про зберігання додаткового обсягу «зрізання» (свіжозрізана квітка на сленгу підприємців), що в свою чергу, передбачає придбання спеціального холодильної гастрономічної шафи (14-18 тис. грн.). Втім, і на цій статті витрат можна трохи заощадити, наприклад, скориставшись звичайним холодильником для зберігання продуктів.

Головне знати, що ідеальні умови зберігання квітів - відсутність протягів і сухе повітря, температура від + 2 ° С до + 5 ° С (при такому режимі квіти здатні на тиждень, а то і на два «заснути»);

Фактор четвертий. Професійні фахівці  для складання дизайнерських букетів і композицій.

Або, як мінімум, ввічливий персонал з досвідом роботи. Перший варіант буде коштувати від 5-6 тис. грн. і стане актуальним, якщо ви плануєте відкрити флористичний кіоск, розрахований не тільки на середньостатистичного споживача букетів - але і на весільні, ювілейні, поминальні, корпоративні замовлення. Середня ринкова зарплата продавця квіткового магазину з достатніми уміннями і знаннями в області флористики складе, щонайменше, 4 тис. грн.

В майбутньому, ви можете підвищити рівень кваліфікації персоналу, сплативши мінімальний курс флористики (1,5-2 тис. грн. за 48 академічних годин). Трохи дорожче (1,6-2,2 тис. грн.) коштує поглиблений курс, що не відрізняється за тривалістю. Вартість авторських майстер-класів у закордонних флористів коливається на рівні 1-2 тис. грн.

Для стимулювання продавців зазвичай використовується схема оплати праці, яка складається з невеликого окладу та основної частини - відсотків з продажів.

Якщо магазин квітів передбачає доставку, вам також знадобиться кур'єр і водій.

Кожному типу торгової точки свої капіталовкладення

Продумуючи форму ведення квіткового бізнесу, підприємцю слід збалансувати кілька ключових позицій: доступний йому капітал і бажану рентабельність. В цілому, роздрібний квітковий бізнес можна розділити  на чотири формати  (обсяги капіталовкладень йдуть по зростаючій) :

 • Невеликі торгові точки в переходах і біля станцій метро. Зрізані квіти складають основу доходу, а упаковка і мінімальне декорування приносить додатковий відсоток. Початкові інвестиції - від 80 тис. грн. (з урахуванням витрат на оренду торгового місця в найменш престижному Дніпровському районі Києва строком на рік, мінімального обладнання та зарплати в розмірі 2,5 тис. грн.);
 • Невеликі МАФи, розташовані в людних місцях. Раціонально буде орендувати їх в центральних районах столиці. Асортимент продажу в такому випадку поповнюється складеними букетами, горшковими рослинами, сувенірами та подарунками, грунтом і іншими супутніми товарами - тобто, за рахунок швидкопсувних товарів. Це дозволяє знизити витрати бізнесу і зменшує залежність його прибутковості від обороту. Але такий формат продажу вимагає значно більших початкових інвестицій: від 140 тис. грн. Окупність цієї суми розтягнеться на кілька років. Але головною перевагою такого формату є стабільність бізнесу, він вже не так сильно залежить від сезонності;
 • Спеціалізовані квіткові бутики, розташовані в торгових центрах, на жвавих вулицях в центрі міста. Початкові капіталовкладення - від 500 тис. грн. Щомісячний прибуток такого салону коливається в районі 30 тис. грн. - в основному, за рахунок корпоративних клієнтів. Маючи квітковий бутік такого класу, є можливість втілити в життя свої дизайнерські вміння і зайнятися супутньою діяльністю, яка в майбутньому може приносити валову частину доходу, а саме - проектами озеленення великих за обсягом інтер'єрів і ландшафтних об'єктів;
 • Інтернет-магазин з продажу квітів. Для цього будуть потрібні мінімальні капіталовкладення (від 8 тис. грн.), але як самостійний проект його економічно неефективно розглядати (покупці віддають перевагу пильно оглядати квіти наживо, буквально «промацувати очима», що абсолютно гальмує розвиток онлайн-торгівлі цим товаром; та й манера особистого вручення букетів робить інтернет-торгівлю не дуже цікавою). Інтернет-продажами доцільно займатися, коли ви вже маєте діючий квітковий магазин - ваші постійні оффлайн-покупці почнуть користуватися вашими онлайн-послугами саме на підставі довіри вашого магазину, який виник на грунті невіртуального його відвідування.

Франчайзингові схеми в квітковому бізнесі

В окрему категорію ведення квіткового бізнесу віднесемо  франчайзингові схеми . Як приклад опишемо схему співпраці «Першої Квіткової Компанії” з франчайзі. «Саму франшизу ми віддаємо безкоштовно, - розповідає Ірина Пахомова, творець і власник «Першої Квіткової компанії» та флористичного бюро «Avangardi»- Ми збудували триступеневу систему «три «П» (Професіонал, Партнер, Представник), де тільки остання, третя ступінь має на увазі повноцінне представлення марки в регіоні. На першому етапі співпраці завдання франчайзі - пошук клієнтів, проведення переговорів і локальна допомога в реалізації проектів. Якщо все йде успішно, і Професіонал виконує поставлені завдання, ми пропонуємо йому стати Партнером (під нашим контролем франчайзі наймає профільних фахівців і консультує в нескладних випадках самостійно). І, нарешті, якщо Партнер виявився успішним, ми пропонуємо йому стати Представником. Фактично, на цьому етапі він вже має власний бізнес, який ми допомогли йому вибудувати. Ми передаємо йому всі замовлення, які надходять з цього регіону, а він передає нам київські замовлення і замовлення з інших міст, щоб ми їх в свою чергу передали Представнику в цьому місті. Також ми пропонуємо Представнику весь перелік наших товарів за цінами, близькими до закупівельних».

Який рівень націнки на квіти забезпечить рентабельність бізнесу?

В середньому, термін окупності квіткового магазину складає один рік. Але це за умови, що ви цілий рік будете реалізовувати товар з націнкою 100% - 150%, що практично неможливо, враховуючи сезонність бізнесу і високий рівень конкуренції в ньому. У той же час, націнки в розмірах 150% - 200% напередодні свят - дуже поширений і виправданий крок. Так, в січні цього року голландська троянда в київському опті коштувала 15-25 грн., а ціна вітчизняної була 5-15 грн. при довжині стебла 50-80 см. Демпінгувати також не рекомендується, адже бізнес може не окупитися за рахунок високих витрат на оренду торгової точки.

Націнка в обсязі не вище 80% -100% на свіжозрізані вітчизняні квіти і 50% -80% на дорогу екзотику приверне постійного покупця і забезпечить прибутковість вашого бізнесу.

Щоб збільшити рентабельність квіткового бізнесу, слід активно практикувати доставку букетів, співпрацювати з весільними салонами, оформлювальними компаніями, що приверне корпоративного клієнта.

Чи вигідний квітковий бізнес? Фінансова вигідність квіткового бізнесу багато в чому залежить не тільки від цінової політики, а й від кількості торгових точок, які здійснюють продаж. Фахівці вважають, що говорити про стабільну прибутковість можна тоді, коли торговельна мережа складається з трьох-п'яти точок продажів, що один ішного підстраховують (чистий прибуток кожної - від 4 до 8 тис. грн. щомісяця).

На кінцеві ціни впливає і регуляторна політика держави - зокрема, внесення змін щодо ввізного мита. «Наприклад, кілька років тому несподіване підвищення мит на імпорт зрізних квітів (до речі, буквально за тиждень до 1 вересня, коли попит досить великий) струсонуло весь ринок. Імпортери замовили до свята зрізані квіти у величезних кількостях, а поки фури перебували в дорозі, мита підняли. В результаті виявилося, що якщо дотримуватися нових вимог, всі привезені квіти дешевше просто викинути, ніж платити. Нас, на щастя, ця доля оминула. Але деякі мої партнери зазнали збитків у сотні тисяч євро. Звичайно ж, через якийсь час мита знову опустили»- розповіла Ірина Пахомова.

Як постскриптум: спецзасоби проти в'янення

Розмова про зрізно-квітковий бізнес була би неповною, якщо не сказати про спеціальні засоби, що додаються в воду і запобігають розвитку патогенних бактерій. Найчастіше, мова йде про бельгійськы порошковы пробіотики (пробіотики - висушені корисні мікроорганізми, які використовуються для боротьби з шкідливими мікроорганізмами) під торговою маркою Сhrisal. Фактично це пральні порошки та миючі засоби біологічного походження вартістю від 200 гривень (вистачає більш, ніж на рік). Крім прибутків використовуються і хімічні антибактеріальні, антиагреганти, консервуючі добавки, старовинні і «копійчані» за ціною: перманганат калію (марганцівка), ацетилсаліцилова кислота (аспірин), лимонна кислота.

Однак пробіотики, антиагреганти і консерванти відключають власний «імунітет» рослини до бактеріального фону. А тому коли покупець принесе букет з води з пробіотиками та поставить його в водопровідну воду, квіти будуть вражені звичайними бактеріями вкрай швидко (попросту зів'януть).

Якщо ви націлені на довгу роботу із залученням постійних клієнтів - не варто захоплюватися спецзасобами (в тому числі заморожуванням букетів влітку, після якої при кімнатній температурі вони довго не живуть). Іноді стратегічно ефективніше в'янучі рослини використовувати для створення флористичних картин і сухих букетів - ніж штучно імітувати їх живий вид до хвилини продажу, після якої відразу починається відносно швидка денатурація тканин пелюсток і листя.

Плюси і мінуси квіткового бізнесу

Плюси квіткового бізнесу

 • Квітковий бізнес вимагає невеликого стартового капіталу
 • Велика націнка

Мінуси квіткового бізнесу

 • Швидкопсувний товар
 • Присутній бракований товар
 • Квітковий бізнес має сезонність, квіти добре продаються в свята і влітку, взимку — спад.
Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики