про твої фінанси

Торгові автомати як стартап: як і за скільки увійти в вендінговий бізнес

Prosto дуже зручними і легкими у використанні є вендингові автомати не тільки для клієнтів, але і для їх власників - навіть якщо це бізнесмени. Про основні аспекти вибору, установки торгового товарного апарату і його обслуговування розповідає Bankchart.com.ua


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Історія розвитку вендінгового бізнесу
 2. Вибираємо торговий автомат
 3. Вибираємо інгредієнти, допелементи, сервіс

Історія розвитку вендінгового бізнесу

У цій статті мова піде про товарні торгові автомати (торгомати, вендінгові автомати, вендори), що видають покупцям ті або інші матеріальні цінності. Що ж стосується вендінгових платіжних терміналів, за допомогою яких оплачується мобільний зв'язок та інші послуги, Bankchart.com.ua вже писав про витрати на них і схему роботи їх платіжних систем - в статті « Платіжні термінали самообслуговування як стартап».

В цілому, на початок 2010-х років в Україні в загальній масі комерційного вендінгового покриття 60% складають кавові автомати (кавамати), 30% - платіжні термінали і лише 10% припадає на автомати з продажу снеків або банок / пляшок з напоями (або і того, і іншого). Автомати ж з видачі карт передоплати, тютюнових виробів, поп-корну, преси, презервативів (кондомати), автомати, що вичавлюють фреш-соки (сокомати, фруктомати), холодних напоїв на розлив (дрінкомати) або води (з підключенням до водопровідних систем або без нього) та інших товарів залишаються у нас одиничними.

У США, наприклад, розподіл каваматів і автоматів інших товарів спочатку був більш рівномірним. Але ряд поширених там вендінгових автоматів і зовсім поки не розвивається в Україні. Серед них такі варіянти товарів що видаються як квитки і флаєра доступу до великого вибору культурних заходів в даному місті (з функцією онлайн-взаємозв'язку з провідними івентовими компаніями), серветки та гігієнічна продукція, поштова продукція і подарункові пакети, автомобільні допоміжні дрібниці і речовини (на автозаправках ), іграшки, книги. Як курйоз - але цілком прибутковий - недавно в Америці з'явилися поодинокі сезонно програмовані автомати: з видачі різноманітних «валентинок» в відомий день, різдвяно-новорічних сувенірів і прикрас;а в Нью-Йорку в другій половині листопада встановлюється єдиний в своєму роді вендор з продажу журавлинного сиропу, гарбузових пирогів і фруктових наборів для прикраси класичної фаршированої індички в Thanksgiving Day.

Не виключено, що незабаром подібні автомати - аж до сезонних «паскоматів» з видачею пасок і крашанок - з'являться і у нас. До слова, підприємці з інженерними можливостями можуть заробити чимало грошей на майбутніх стартаперах - якщо вже зараз займуться проектуванням з подальшим виготовленням і продажем нових разнотоварних вендорів на базі існуючих їх видів.

Але навіть якщо взяти всю масу настільки поширених в наших містах каваматів і трохи менш популярних снекових і банкових автоматів, фахівці з вендингу поки оцінюють їх загальний рівень покриття в 15% від можливого. Іншими словами, починаючому оператору вендінгового бізнесу відкривається широке і ще в багатьох місцях малоконкурентне поле. А якщо говорити про некавові автомати, то це зараз чи не повсюдно безконкурентний стартап.

Основними перевагами вендінгового бізнесу є:

 • відсутність потреби в продавцях, магазині, складі (при будь-якій кількості автоматів інгредієнти для найближчої їх заправки не будуть помітні і в квартирі), достатньо однієї людини для повного обслуговування десятка-другого автоматів і ведення всього фінансового обліку по ним;
 • в багатьох місцях автомат зможе працювати 24 години на добу 7 днів на тиждень, що означає додатковий прибуток;
 • елементарність установки і підключення - для більшості існуючих вендорів досить однієї розетки з 220В (навіть якщо кожен автомат коли-небудь буде містити підключення до інтернету, а до цього йде розвиток даної техніки, на установці це ніяк не позначиться);
 • відсутність потреби в спеціальних знаннях для ведення бізнесу;
 • відсутність потреби в рекламі і просуванні бізнесу - автомат виглядає як саморекламний лайтбокс, його функції та переваги очевидні з першого погляду - більш того, його боки цілком можуть стати окремою рекламною площею і принести власникові додатковий дохід;
 • для відкриття бізнесу в мінімальної версії на жвавому місці досить п'яти тисяч доларів при покупці одного нового автомата і набагато менше при купівлі одного вендора б / в без ремонту або його оренді.

Вибираємо торговий автомат

Отже, фізично схема вступу в вендінговий бізнес проста «як три копійки»:

 • після реєстрації підприємця орендуємо (або беремо свою) площу всього 0,5 квадратних метрів (оренда в ТРЦ Києва і на вулицях, в середньому, складе 100 доларів на місяць, в регіонах - дешевше) з розеткою електромережі або аналогічною їй близькою розводкою;
 • купуємо або орендуємо (оренда, до речі, коштує 60-120 доларів на місяць) автомат, його додаткові складові;
 • купуємо і заряджаємо в автомат товари або інгредієнти для них;
 • і ось вже і все - працюємо, регулярно (скажімо, при інкасації прибутку, зазвичай проводяться раз на три дні) перевіряючи працездатність автомата і забезпеченість його товарним або інгредієнтним асортиментом.

Таким чином, головним спеціальним аспектом бізнесу є вибір торгового автомата. Для початку зазначимо, що крім нових і старих вендорів існує таке поняття як відновлений автомат (після капремонту) - він дорожче уживаного, але дешевше нового: самі низькорівневі відновлені кавамати можна придбати за 800-1000 доларів, солідні відновлені апарати коштують близько трьох тисяч доларів (ті, які в новому вигляді стоять чотири тисячі одиниць валюти США).

Крім того, для новачка автомати здаються всі однієї висоти - великі в 1,83 метра і зрідка трапляються «низькорослі» висотою в 1,4-1,8 метрів. Насправді, серед таких вендорів є:

 • максі-автомати, дійсно високі з великою місткістю, призначені для місць з високою споживчістю товарів;
 • міні-автомативисотою в 0,5-0,9 метра, встановлені для досягнення стандартної висоти на так званий cabinet - порожню тумбу, зазвичай оформлену в єдиному стилі з автоматом - або на аналогічну конструкцію, взяту звідки-небудь власником автомата.
 • мікро-автоматирозміром з мікрохвильову піч, зазвичай своїх «кабінетів» не мають, встановлюються на барних стійках, столах, полицях, «чужих» тумбах - в офісах найчастіше встановлюються такі вендори без функції оплати і купюроприймача, але в невеликих конференц-залах, на ресепшн міні-готелів вони зустрічаються і в комерційному виконанні (правда, в разі мікро-автомата про високі прибутки говорити не доведеться, це, скоріше, буде іміджевий бонус даного приміщення з багаторічною окупністю).

Купуючи міні-автомат, слід поцікавитися, чи входить в комплектацію і / або заявлену продавцем ціну відповідна автомату тумба-сabinet.

При цьому міні-автомати хоч і мають функціональну частину і кількість внутрішніх базових техелементів (скажімо, каністр з водою) вдвічі-втричі менше, ніж у великих вендорів, дешевше останніх всього на 15% -25% (якщо вибір товарів в міні-версії не став набагато менше). 

Але якщо зі зменшенням автомата до міні-версії зменшується і його асортимент, девайс починає дешевшати прямо пропорційно ступеню зменшення асортименту. 

Cам вибір між міні- і максі-варіzнтами підприємець, зрозуміло, повинен зробити на підставі власного прогнозу споживання товарів на потрібній точці. Втім, помилитися тут не дуже страшно - потримані автомати можна досить успішно і недешево збути - і, при бажанні, замінити іншими, більш-менш об'ємними або інотоварними.

Важливою складовою торгового автомата є купюро- і монетоприймачі. Обов'язково слід поцікавитися, чи входить вартість таких в заявлену ціну автомата (у вартість уживаних і відновлених вона входить іноді, в вартість нових - рідко). Справа в тому, що установка тих чи інших приймачів грошей - справа вільного вибору власника автомата. Є багато видів і брендів цих пристроїв, вони бувають старі і нові (цілком можна на новий автомат поставити монетоприйомник б /в і навпаки). Загалом, нав'язувати їх вибір постачальники автоматів зазвичай не беруться.

Серед систем платежу для торгових автоматів розрізняють:

 • Банкнотоприймачі(вони ж купюроприймачі, нові коштують від 600 доларів);
 • Монетоприймачі з функцією монетної здачі- здача видається цим же пристроєм і при оплаті товару купюрами (нові коштують від 500 доларів);
 • Монетоприймачі без функції видачі здачі- і тоді здачі не буде і при оплаті купюрами (нові коштують від 100 доларів); здачі, до речі, не буде і при відсутності будь-якого монетоприймача, як в платіжних терміналах;
 • Каси по формуванню купюр в пачкидля банкнотоприймачів (нові коштують від 60 доларів, відрізняються кількістю прийнятих купюр - 100, 200, 400, 500, 1000 банкнот - при цьому цілком можна обійтися без такої каси, приєднавши до купюроприймача простий пакет, проте тоді після інкасації цього пакета може викликати незручності перевезення купи низькономінальних паперових грошей або його тасування на місці);
 • На підході ще одне модерне нововведення, без якого поки можна обходитися - POS-термінали для автоматів, що дозволяють оплату товарів пластиковими картами. Вони, зрозуміло, вимагають будь-якого виду інтернет-зв'язку і наявності еквайрингової співпраці з обслуговуючим банком. При цьому банки-еквайєри таких терміналів до стандартних договорів евайрінга поки не пропонують, їх доведеться купувати самому власнику автомату за ціною від 500 доларів.

Старі працюючі грошеприймачі зазвичай стоять в півтора рази дешевше таких же нових.

Також у продавця автомата можна з'ясувати, чи поставляються з пристроєм (за окрему плату або всередині ціни виробу) фірмові заглушки рекламного або простого виду - вони закривають отвори корпусу, призначені для тих систем платежу або можливостей вибору товару, які ви тимчасово не збираєтеся використовувати.

Нарешті, існує важливий і цінний функціонал за бажанням - антивандальні конструкції - щось, що нагадує металевий сейф з прорізами, що містить заодно різні корисні додатки для автомата. Нові такі конструкції коштують від 1500 доларів. Серед їх додаткових функцій, про які варто запитати їх продавців, розрізняють:

 • Наявність термостатаі вентилятора (важливо для безперебійної служби автомата на вулиці в мороз і в спеку; ця техніка може включатися як особисто власником, так і управлятися авторелейними датчиками температури; незабаром, безсумнівно, це буде робитися і за допомогою онлайн-управління);
 • Наявність верхнього та бокового підсвічуванняз сутінковим автореле (автоматично включає підсвічування при настанні темряви);
 • Наявність скидання мережі при перенапруженнів ній (важливо для збереження всіх приладів і попередження пожеж);
 • Наявність лайтбоксів або інших ефектних установок для рекламиз боків і ззаду конструкції (дозволяє власникові автомата додатково заробити);
 • Можливість установки і / або розширення однієї антивандальної конструкції на кілька поруч розташованих автоматів- навіть якщо у вас він поки один, не варто виключати додавання до нього коли-небудь сусіднього вашого ж вендора: це звичайний хід розвитку бізнесу, зручний для інкасації та спостереження; крім того, ви можете кооперуватися з іншими власниками поруч поставлених автоматів. При одній конструкції на ряд автоматів можна сильно заощадити на вищезгаданих функціях - частина з них залишиться в одному екземплярі на весь блок з декількох вендорів.

Вибираємо інгредієнти, допелементи, сервіс

Автомати використовують цілком звичайні товари, придбані у звичайних постачальників. Навіть кавамати «їдять» звичайну мелену, зернову і розчинну каву, стандартні порошки капучіно, гарячий шоколад, сухі вершки, розчинний чай, звичайні цукор і воду. Хіба що ванільно-кавові суміші належать поки до рідкісних в побуті інгредієнтів (але є частими у оптовиків - якраз заради вендинга).

Крім товарів напоєві автомати використовують стаканчики , іноді з ложечками що вкладаються в них. Найбільш розумним і красивим шляхом для каваматів є придбання брендованої такої міні-тари, пропонованої виробниками кави (їх можна придбати у багатьох постачальників останнього, без спілкування з якими власнику каваматів все одно нікуди не дітися - а потрібні контакти часто можна з'ясувати у продавців самих автоматів) . Для сокоматів і дрінкоматів розливних напоїв і води підійдуть прості небрендовані стаканчики.

Загальна собівартість інгредієнтів стаканчика кави для вендінгового автомата становить 4-4,5 гривні, що при продажній ціні напою в автоматі в 9-10 гривень дає середній прибуток близько 5 гривень / стаканчик.

При наявності декількох вендорів або складності в бухгалтерських розрахунках витрат (адже тут дуже дрібні і численні витратні матеріали) можна придбати наявні на ринку бухгалтерські програми для вендингу вартістю від 300 доларів.

До первинного сервісу автоматів, безумовно, відноситься його доставка і установка і її оплата або безоплатність - що особливо важливо, якщо продавець автоматів знаходиться в одному місті, а ви в іншому. Окремим параметром слід вказати первинне налагодження (програмування) електронних кнопкових функцій автомату і підключення банкното- і купюроприймачів - все це в 99% випадків проводить за п'ять хвилин сам покупець, користуючись інструкцією до автомата.

А ось наступний сервіс може містити в собі гарантійне безкоштовне обслуговування та післягарантійне (або початкове) платне - з функціями як серйозного ремонту апарату, так і звичайної його заправки за дорученням і з інгредієнтами власника (останнє, втім, недешево - початківцю стартаперів навряд чи є сенс віддавати цю просту справу на аутсорсинг).

Нарешті, інкасацію автомата власник може робити як особисто, так і наймаючи для цього профільні служби, в тому числі банківські. Але досвід показує, що вендингові бізнесмени, які не мають поруч з автоматом магазинів що інкасуються, дорогою зовнішнью інкасацією користуються рідко. Зазвичай сума що вилучається за три дні з автомата становить 3000-4200 гривень, що некритично для простих особистих перевезень.

І наостанок пропонуємо читачам розрахунок окупності вендингу в разі придбання одного середньостатистичного дешевого кавамату з системами платежу вартістю 2500 доларів (65 тисяч гривень) без антивандального корпусу і бухгалтерського ПО, з безкоштовною доставкою, без урахування витрат на бензин або комунальний транспорт власника для під'їзду до автомата.

Середні витрати на установку в Києві нового торгового автомату з продажу гарячих напоїв і доходи від продажів через нього

Купівля автомата

2500 доларів одноразово

Витрати на оренду місця під автомат і електроенергію (100 + 25 дол / міс)

125 х 12 = 1500 доларів в рік

Інгредієнти або закупівельна ціна товарів, на 10 доларів в день

10 х 30 = 300 доларів на місяць або 3600 доларів на рік

РАЗОМ капітальних і операційних витрат на перший рік використання

7600 доларів

РАЗОМ операційних витрат на другий і наступні роки використання

5100 доларів

Середній дохід власника автомата при продажу 100 стаканчиків кави в день

1000 доларів в місяць, 12 000 доларів на рік

Середній операційний ПРИБУТОК з одного автомату

700 доларів на місяць

Термін виходу на прибутковість при купівлі одного автомату, з урахуванням оподаткування

Якщо після сплати податків залишається 400-500 доларів в місяць - 10-12 місяців

 

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Мегабанк

Срочные депозиты от Мегабанка

до 11% годовых + до 0,9% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 30 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики