про твої фінанси

Бізнес-ідея: чи варто відкривати баню?

Про власний парний заклад Андрій Сторчевий, власник лазні «ПАРьНАСъ», мріяв з дитинства. «Я сам люблю попаритися, але все ніяк не наважувався відкрити власний заклад. І тут одного разу мені запропонували відповідне приміщення. До цього в ньому розміщувалася стара громадська лазня. Це і послужило поштовхом для початку бізнесу. І хоч там все було запущене і непридатне, щоб відразу почати роботу, все ж потрібні комунікації були підведені. Залишалося тільки зробити ремонт і запустити рекламу».


Короткий зміст і посилання по темі

 1. Банний етикет
 2. Організація бізнесу, витрати
 3. Особливості лазні
 4. Паспорт ринку

Варто відзначити, що приклад Андрія Сторчовевого - типовий для цього ринку. Нині він заповнений на 60-70%. Але гравців конкуренція не дуже-то турбує, бо вони переконані, що клієнтів вистачить на всіх. Російська лазня, фінська сауна, римська парна, турецький хамам, інфрачервона сауна - парся собі на втіху. І навіть медичні протипоказання - вже не перешкода. Щадні режими і нові види парних відкривають двері лазень і для сердечників, і навіть для немовлят.

Банний етикет

«У фільмі «Калина червона» є такий епізод. Один відвідувач просить другого піддати кухлик гарячої води. І той піддав. Тільки не на камінь, а на людину. Таке було і в моїй практиці, - розповідає Андрій Сторчевий. - Клієнт, перший раз прийшов попаритися, поняття не має, що робити і як себе вести». Зрозуміло, в лазні є свої правила. І якщо ти їх не знаєш, завжди можна звернутися до адміністратора або банщика. Тому для початку новачкові варто розібратися з тим, де і як він планує попаритися.

Треба сказати, що найбільш популярні фінські сауни - на них припадає 80% всіх парних закладів України. А вся справа в тому, що люди хочуть високих температур і сухого пару. Крім того, їх найлегше організувати в міських умовах. Якщо для традиційної російської лазні потрібні справжня кам'яна піч, котел і вогонь, то тут знадобиться електропіч. Вона забезпечує постійну температуру, а пар виникає при збризкуванні каменів водою. Хоча вологість можна нагнати і парогенератором. Ставиш будь-який температурний режим, і розумний пристрій буде його підтримувати. Любителі попаритися по-старому, звичайно, зможуть відшукати класичні лазні у кого-небудь на дачі. Але для бізнесу безпечніше і гігієнічніше все-таки другий варіант. Не потрібно морочитися з установкою складних димоходів, печі, думати про чадні гази і відкритий вогонь. Приміщення громадських лазень обкладені, як правило, плиткою. Адже паряться люди щодня, і дерево рано чи пізно згниє. Та й дерев'яні поверхні дуже ускладнюють отримання всіх пожежних дозволів.

До речі кажучи, лазні і сауни в Україні повернули свою початкову спрямованість - оздоровчу.

«За останні роки кардинально змінилося ставлення українців до лазні, - зазначає Олексій Лімов, комерційний директор мережі саун «Бан-Ту». - Якщо раніше вони приходили галасливими компаніями, щоб розважитися, то зараз приходять сім'ями і навіть поодинці, щоб відпочити і оздоровитися».

Клієнтура парних нині стрімко молодшає: матусі, печуться про здоров'я своїх чад, нерідко беруть їх з собою в сауну, починаючи мало не з дитячого віку. Та й переваги представниць слабкої статі змінюються: дами все більше віддають перевагу пропарюванню віником, тоді як раніше ця процедура вважалася традиційно чоловічою.

«Баня - одна з найдавніших спа-процедур, - розповідає Наталя Ремнева, директор клубу краси і здоров'я Beauty Spa. - Я сама особисто люблю спа, вивчала різні їх види за кордоном. Коли ми виходили на ринок, спа-напрямок в Україні був не дуже розвинений. Так і народилася ідея включити російську баню в оздоровчий комплекс. Взагалі, ця унікальність і забезпечила нас хорошою рентабельністю (30-40%), причому з першого місяця роботи».

Від якості обслуговування в цьому бізнесі залежить все, в один голос заявляють гравці ринку. Бізнес цей, за великим рахунком, консервативний: лазня існує вже сотні років і за цей час принципово не змінилася. До того ж охочих обладнати будинок або дачу власною сауною-лазнею менше не стає. Тому, якщо клієнта і можна чимось здивувати, так це додатковими процедурами, вважає пан Сторчевий. І це, на думку бізнесмена, саме той фактор, який дозволяє виживати на ринку і вести гідну конкурентну боротьбу.

Зрозуміло, зробити це реально тільки з кадрами, які знають свою справу. У Наталії Ремньової на становлення команди пішло півроку. Пошук кваліфікованих майстрів з медичною освітою - справа клопітка і довга. «У штат потрібно набирати виключно фахівців, - запевняє Валерій Магда, адміністратор оздоровчого центру при готелі «Дніпро». - Вони повинні освоїти, що корисно, а що - ні, знати, при яких захворюваннях паритися можна, при яких - не можна».

Ростислав Крамар, директор мережі підприємств краси і здоров'я «Прага», куди входять турецькі парні «Хаммам», контролює кожен крок своїх співробітників. «На адміністраторів лежить багато обов'язків, - пояснює він. - У них є спокуса «відводити» гроші мимо закладу або піти на співпрацю з фірмами, що надають інтим-послуги. Таких я відразу звільняю. Крім того, щодня сам перевіряю стерильність і чистоту в закладі. Плюс все повинно функціонувати. У разі поломок персонал повинен якомога швидше зі мною зв'язатися».

Організація бізнесу, витрати

При розумному управлінні і, чого гріха таїти, вдалому збігу обставин сауна може окупитися за півтора-два роки. Але може і за п'ять, і за сім років.

«Коли я відкривав лазню, не планував, що перший рік буде прибутковим, - зізнався Андрій Сторчевий. - Перший рік - це не бізнес, а хобі, плюс спілкування з цікавими людьми».

Крім того, банну справа схильна до сезонних коливань. З квітня і до кінця літа бажаючих попаритися не надто багато. Найголовніша проблема, на думку Андрія, - контролюючі органи, непродуманість захисту підприємця. А сезонність можна передбачити і подолати.

Відкриваючи приватну лазню, потрібно виходити з витрат $ 1 тис. на квадратний метр. А метрів потрібно хоча б 100. Так що на люкс-заклад знадобиться десь $ 100-150 тис. Щоб утримувати його було вигідно, необхідно підносити себе ринку в якості оздоровчого комплексу. Тут вам і пропарювання віником, і масаж, і ароматерапія, і солярій, і більярд, і караоке. Загалом, потрібне підкреслити і додати. Кожен придумує свої «магнітики» для клієнтів. Валерій Магда розповідає, що у них сауна працює в зв'язці з тренажерним залом і басейном. «Майже всі проживаючі в готелі вранці відвідують тренажерний зал, - зазначає він. - При великих навантаженнях після тренувань відчувається крепатура, оскільки в м'язах накопичується молочна кислота. Після відвідин сауни всі ці неприємні відчуття зникають. Так що такий комплекс тримати дуже навіть доцільно». А ось ставити тренажери безпосередньо в сауні як якусь фішку - нерозумно. Адже в парній навантаження на серце і так не на жарт. А якщо при цьому ще й педалі на велосипеді крутити ...

Де краще розмістити баню - в людному, прохідному місці або на відшибі? Це питання з питань, і кожен вирішує його по-своєму. «Безумовно банна індустрія буде переходити в комплекс послуг, - вважає Наталія Ремнева. - Тому, можливо, подібні комплекси будуть розташовуватися в ТЦ, в центрі міста». Хоча багато гравців туманного бізнесу не згодні з цим. «Люди хочуть культурних відносини і конфіденційності, - каже Ростислав Крамар. - Відвідувачі не завжди хочуть бути в центрі уваги. Думаю, вигідніше розміщувати сауну не в оздоровчих клубах і ТЦ, а в готелях, заміських клубах, ресторанах».

Відразу треба сказати, що фактор розташування сауни настільки ж важливий, як і чистота і привабливість інтер'єру парних. Так що якщо пощастило відхопити відповідне приміщення, на дизайн і ремонт розщедритися все-таки доведеться. Неохайність і непродуманість внутрішнього оздоблення однозначно погубить сауну або лазню, відзначають гравці парної справи. «Людей приваблюють затишок, чистота, професійний персонал, ну, і ціни, - пояснює пан Крамар. - Клієнти хочуть бачити красивий дизайн, інтер'єр, басейн».

«Якщо у тебе хороший імідж, пристойний капітал і рекламна кампанія, ти, безсумнівно, вийдеш на прибуток, - вважає пан Лімов. - Важливо ще напрацювати постійних відвідувачів. А завоювати клієнта можна тільки одним способом - бездоганним обслуговуванням. Адже лазня - це послуга, а не товар». Рекламують свій пар, інтер'єр і гарне поводження з клієнтом зазвичай через інтернет і глянець. Але «сарафани телеграф» ще ніхто відміняв. У цьому бізнесі рекомендації знайомих і раніше грають величезну, чи не вирішальну для процвітання роль.

Вартість «вхідного квитка», як правило, включає годину перебування в сауні. Хоча банний етикет передбачає, що паритися потрібно хоча б дві години. У цю суму вже може бути включена вартість простирадла, рушника, тапочок і фітобара. Майже в кожному парильному закладі пропонують масаж, пропарювання віником, ароматерапію. Але не за безкоштовно, звичайно. Скажімо, комплекс послуг для чоловіків, що включає релакс-масаж, антіейдж-програму, пілінг, аромапластію, обійдеться в 600 грн., аромамассаж - 350 грн.

Може здатися дивним, але ніхто з гравців навіть не намагався по-справжньому оцінити місткість ринку, його обсяг. Мовляв, і так очевидно, що на ринку повно тепленьких містечок. Підняти завісу невідомості не змогли і консалтингові компанії: ніхто з них ще не вивчав цей ринок. Однак за клубами пара проглядається майбутнє: воно належить мережевим закладам з комплексом послуг і розкрученим ім'ям.

Сергій Сторожук, директор Sun Paradise, прогнозує, що в найближчі три-п'ять років на ринку варто очікувати появи нових банних мереж і студій краси, де можна буде, крім як попаритися, ще й позасмагати, зробити масаж, манікюр-педикюр, зачіску, макіяж . «Якщо заклад завоював хорошу репутацію, то йому буде вигідно тиражувати марку, працювати по франчайзингу», - зазначає він. Вже зараз можна скористатися чужим, відомим на ринку ім'ям, щоб почати бізнес. Головне - тримати марку, адже думка споживачів може як піднести ваш бізнес на вершину, так і погубити його.

Особливості лазні

Під фінськими саунами прийнято мати на увазі парилку з високою температурою (80-140 градусів) і низькою (5-15%) вологістю. Тут ви не знайдете віників, на відміну від російської парної, де температура досягає 60-80 градусів, а вологість - 90%. Є ще турецька лазня, або хаммам. Мармурові і керамічні лежаки, лавки, масажні столи, камені, стіни, підлога - тут все з підігрівом. Сюди приходять швидше погріти кісточки і помитися, ніж попаритися. За класикою жанру, клієнтові пропонують мильний масаж, пілінг. У римській парильні температура досягає 40-60 градусів, а вологість - 100%. Пар викидає парогенератор, і не потрібно поливати кам'янку. Просто сидиш собі на поличці в тумані і відпочиваєш. А ось в інфрачервоній кабінці промені нагрівають не повітря, а тіло людини. Така процедура переноситься легше, ніж традиційна сауна. Щоб «попаритися», досить буде 5-8 хвилин.

Паспорт ринку

 • Обсяг - н / д
 • Кількість учасників - до 800 по Україні
 • Рентабельність - 20-40%
 • Ціни на послуги:
  • російська баня - 250 грн. / год (до 6 чол.) в т.ч. тапочки, 2 віника, фітобар, мінеральна вода
  • послуги банщика - 70 грн. за одну людину
  • таласотерапія - 400 грн.
  • масаж - 150 грн. / год.
Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

UniGroup

Кредит под залог недвижимости. Срочный выкуп недвижимости

Фиксированная ставка по кредиту 1.5% в месяц

Сумма от 30 000 до 50 000 000 грн. (в любой валюте).

Срок от 1 месяца до 10 лет.

100 л. топлива в подарок каждому клиенту.

Территория Киев, Киевская область до 35 км, Одесса, Харьков, Днепр, Львов, Полтава, Житомир, Ивано–Франковск, Черкассы, Черновцы, Чернигов, Сумы.

Агропросперіс Банк

Акційний депозит під 15%

Акційний депозит "На літо" від Агропросперіс Банку

15% річних у гривні

на строк 1 або 3 місяці

+ БОНУС до ставки на сайті

Вклади від 1000 грн

Діє з 10.06 до 31.07.2022

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Агропросперіс Банк

Благодійний депозит "Вклад у Перемогу"

Вклад у Перемогу з Агропросперіс Банком

12% річних у гривні на 9 місяців

Вклади від 1000 грн

Відсотки НАПЕРЕД за весь строк вкладу

+ спільна благодійна допомога ЗСУ

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Корисні статті з даної тематики