про твої фінанси

Автосервіс як бізнес: величина вкладень в класичні СТО та новаторські бізнес-ідеї з обслуговування авто

Prosto привабливим стартапом або додатковим бізнесом може виявитися автосервіс для багатьох підприємців. Старі і нові готові бізнес-ідеї для автолюбителів з докладним описом структури та обсягів капіталовкладень пропонує Prostobiz.ua. Крім того, ми розповімо, про документацію та вимоги до нерухомості для відкриття автосервісу.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. СТО: капіталовкладення в бізнес «з нуля»
 2. Купівля діючої СТО
 3. Цілодобова автомайстерня самообслуговування
 4. Косметичний ремонт б/в авто з їх подальшим перепродажем
 5. Нерухомість для відкриття автосервісу: вимоги та документація

СТО: капіталовкладення в бізнес «з нуля»

Щоб заснувати СТО з нуля, перш за все, слід зайнятися юридичним оформленням суб'єкта підприємницької діяльності: в більшості випадків достатньо оформити ПП, що обійдеться в 1500 гривень в Києві (за 10-15 днів).

Наступний етап - отримання дозвільної документації. Підготовка всієї необхідної документації для проходження сертифікаційного аудиту спеціалізованою юридичною фірмою буде коштувати від 900 гривень (термін - один тиждень). Ця сума не включає витрати на проведення експертизи обладнання, перевірку технічної документації і, як наслідок, сертифікацію СТО. Адже виїзними перевірками займаються виключно органи, уповноважені виконувати роботи в державній Системі сертифікації УкрСЕПРО (понад 100 відділень на території України). Ці служби, крім вимог до технічної складової бізнесу, перевіряють весь інженерно-технічний персонал автосервісу на відповідний рівень їх кваліфікації (як мінімум - профільна середня технічна освіта).

Вартість послуг сертифікаційних центрів і самого дозвільного документа залежить від розмірів організації, кількості її підрозділів і працівників.

Оскільки автосервіс, в основному, відноситься до малого бізнесу з кількістю працівників до 50 осіб - мінімальна вартість отримання сертифікату відповідності стандарту ISO 9001 складе від 16 тис. грн. (всі розрахунки приведені станом на 2012 рік, курс 8,15 грн/дол)

Відзначимо, що чим більший спектр послуг, що надаються СТО, тим більше в ньому обладнання - і тим дорожче його метрологічна перевірка. Крім цього, для легального ведення авторемонтного бізнесу вам доведеться укласти ряд інших необхідних договорів, в тому числі на вивіз сміття та токсичних відходів.

Наступна стаття витрат для підприємця - оренда виробничо-складського приміщення, як мінімум 400-600 квадратних метрів (якщо мова йде про комплексний автосервіс). Наприклад, в Голосіївському районі Києва вартість оренди становить від 15 тисяч гривень щомісяця (37 гривень за 1 квадратний метр, з огляду на комунальні платежі).

І найважливіша складова успішного стартапу автосервісного бізнесу - серйозне технічне оснащення, до якого, в першу чергу, відносяться:

 • стенд для діагностики авто - 80 тисяч гривень;
 • підйомник + його установка - 25 тисяч гривень;
 • стенд правки аварійних кузовів - 48 тисяч гривень.

Звичайно, на початковому етапі розвитку бізнесу замість діагностичного стенда можна використовувати комп'ютерну діагностику, але довіри з боку клієнтів такий сервіс не викликає.

Перш ніж надавати широкий спектр послуг, фахівці рекомендують на початкових етапах розвитку бізнесу спеціалізуватися на певних послугах: шиномонтаж, жерстяні роботи, тонування стекол, тюнінг авто. Для невеликої СТО, яка ще не завоювала репутацію на ринку, на перших етапах її діяльності нерентабельними будуть роботи, пов'язані з капітальним ремонтом двигунів.

Для стартапу бізнесу вам знадобиться, як мінімум, два автослюсаря і автоелектрик-діагност (їх середня заробітна плата: 8 тисяч гривень на місяць). В подальшому, можливо залучення ходовика, моториста, механіка з обслуговування ГБО та інших, більш вузьких фахівців.

Разом, сума капіталовкладень в стартап проекту комплексного СТО (за умови оренди приміщення в Києві) складе не менше 200 тисяч гривень (25 тис. доларів США)

Купівля діючої СТО

Якщо хочете мінімізувати ризик банкрутства - купуйте   вже чинне комплексне СТО (бізнес зі стажем роботи в 2-3 роки, як правило, добре налагоджений і має стабільну клієнтуру). Наприклад, в Києві комплексну СТО на 4 бокси можна придбати за 800 тисяч гривень (в залежності від місця розташування, площі, наявності техніки, вартість коливається від 600 тис. грн. до 2 млн. грн.).

Під «комплексною СТО», мається на увазі, надання наступного спектра послуг:

 • проведення технічного обслуговування;
 • комплексна діагностика: двигун і електронна система;
 • виконання регулювання розвалу-сходження;
 • підбір кольору і фарбування авто;
 • балансування і шиномонтаж;
 • автомийка, хімчистка салону;
 • продаж супутніх матеріалів (машинні масла, шини, ходові запчастини та інше).

Купівля бізнесу під ключ має на увазі також збереження робочого персоналу СТО. Перед вами може виникнути дилема: майстри, в залежності від свого досвіду, працюють з певними марками автомобілів, що істотно звужує коло потенційних клієнтів. Ви можете поекспериментувати і запросити робітників з інших майстерень. Але практика часто показує, що рентабельніше надавати менший спектр сервісу, але на більш високому рівні, ніж навпаки.

Відзначимо, що для СТО вигідніше обслуговувати іномарки, так як вартість ремонту авто вітчизняного складання менше, в середньому, в 2-3 рази. Але, з іншого боку, потреба усунути неполадки в вітчизняних машинах виникає набагато частіше.

Цілодобова автомайстерня самообслуговування

У разі, якщо інвестиції в проект класичного СТО в розмірі від 200 і до 800 тисяч гривень вам неприйнятні, пропонуємо альтернативні варіанти бізнесу в сфері автосервісу з невеликим розміром початкових інвестицій.

Європейські країни вже давно практикують такий вид бізнесу, в той час як для України це ще в новинку. Його суть полягає в заснуванні автомайстерні, де ремонтом будуть займатися самі власники авто.

Необхідна площа оренди складається з семи-десяти секцій для машин. На кожну секцію, для виконання тих чи інших операцій (починаючи від шиномонтажу і закінчуючи зварювальними роботами і фарбуванням) потрібно від 20 м. кв. Не варто забувати також про приміщення для прийому клієнтів, склад запчастин і зал очікування. Адже в вашому випадку важливо створити правильну, дружню атмосферу, в якій власникам авто захочеться провести якомога більше часу.

Таким чином, вартість оренди потрібних площ в Києві складе близько 5 тис. грн.

Косметичний ремонт приміщень, купівля меблів і створення затишку в кімнаті відпочинку обійдеться мінімум в 10-15 тис. грн.

Що стосується обладнання, близько половини секцій повинні бути обладнані потужними чотиритонними підйомниками (14,4 тис. грн. кожен).

Для підбору комплектуючих інструментів в приміщенні повинен знаходитися хоча б один фахівець в даній області.

Отже, мінімальні капіталовкладення  в стартап автомайстерні самообслуговування складуть 65,7 тисяч гривень (8 тис.доларів США), включаючи юридичне оформлення ПП.

Крім надання комфортного і обладнаного місця для ремонту автомобіля, в такій майстерні можна продавати різні моторні масла, зробити прибудову автомийки.

Косметичний ремонт б/в авто з їх подальшим перепродажем

Купівля Chevrolet Lacetti 2005 року випуску обійдеться приблизно в 130 тисяч гривень. Можна придбати машину після ДТП, що знизить її вартість до 80 тисяч гривень, але якщо самостійно не можете оцінити серйозність поломки - краще не ризикувати.

Після покупки займаємося косметичним ремонтом:

 • фарбуємо кузов нової фарбою (від 600 грн. за фарбу, при самостійній роботі або від 7 тис. грн. за фарбування в автосалоні);
 • оновлюємо салон (від 700 грн. за шкірозамінник, при самостійній роботі або від 3 тис. грн. за перетяжку сидінь кожзамом в автосалоні);
 • тонуємо скла (300 грн. за плівку, при самостійній роботі або від 800 грн. за тонування стекол в автосалоні),
 • встановлюємо спойлер (400 грн. за спойлер на багажник);
 • наклеюємо спортивні наклейки на кузов (від 300 грн.)
 • встановлюємо акустику (від 200 грн.).

При тюнінгу машини, слід орієнтуватися на смаки молоді, адже їм, як правило, важливий саме вражаючий зовнішній вигляд авто.

Разом, мінімальні початкові капіталовкладення (авто і косметичний ремонт) разом з ціною машини складуть від 132,5 тис. грн., в разі, якщо всі роботи ви будете виконувати самостійно або від 141,8 тис. грн., якщо роботи проведуть в автосалоні .

Ціну продажу авто ви визначаєте самі, аналізуючи трудовитрати, фінансові вкладення в його ремонт, а також ціновий діапазон схожих пропозицій на ринку. Адже різниця в ціні на один і той же автомобіль може досягати десятка тисяч гривень. Покупець не в силах подивитися і порівняти абсолютно всі пропозиції, тому важливо грамотно провести рекламну кампанію (підійдуть оголошення в ЗМІ, інтернеті).

Переходити до продажу дорогих моделей варто тільки після того, як ви дізнаєтеся всі тонкощі і нюанси даного бізнесу.

Нерухомість для відкриття автосервісу: вимоги та документація

В Україні працює більше тисячі дилерських СТО, близько 3 тисяч незалежних станцій і як мінімум 10 тисяч гаражних автомайстерень. Це тільки половина з необхідного для обслуговування 9,5 млн зареєстрованих в країні авто. З цього випливає, що ринок автомобільного ремонту відкрито для нових гравців. Правда, перш ніж стартувати, підприємцям необхідно визначитися з приміщенням і вирішити питання дозвільного характеру.

Довідки та дозволи

Будівля, в якій планується розмістити автомайстерню, має відповідати вимогам СЕС та пожежної служби (у 2017 році службу СЕС ліквідували). Якщо це буде недобудоване приміщення, потрібно ще отримання додаткових дозволів на введення об'єкта в експлуатацію. Важливо, що, згідно з Законом «Про регулювання містобудівної діяльності», передбачається декларативний принцип початку будівельних робіт.

«Декларація реєструється в інспекції державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК). Після цього можна виконувати будівельні роботи об'єктів I-III категорії складності, до яких відносяться і СТО. Введення в експлуатацію регламентується постановою Кабміну № 461 від 13 квітня 2011 року, згідно з якою потрібно надати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації в інспекцію ДАБК», - роз'яснює Марина Слободніченко, партнер юридичної компанії Jurimex.

Юрист помітила, що найчастіше автомайстерні розміщують в придорожніх зонах. У зв'язку з цим необхідно узгодити будівництво автосервісу з Державною службою автомобільних доріг. «Порядок видачі дозволів на розміщення, будівництво, реконструкцію та функціонування об'єктів сервісу на землях дорожнього господарства регламентується наказом Державної служби автомобільних доріг № 414 від 29 вересня 2005 року», - додає пані Слободніченко.

В ЮК Jurimex також радять завчасно з'ясувати у інспектуючих служб їхні вимоги до автосервісу, які часто залежать від обсягу наданих послуг. Як запевняють самі перевіряючі, інспектування таких об'єктів займає зовсім небагато часу. Головний державний санітарний лікар Святошинського району Києва Сергій Пастушенко пояснив, що діяльність всіх контролюючих служб координується районними дозвільними центрами. Даний процес відбувається наступним чином: підприємець звертається в центр за дозволом на відкриття автомайстерні, фахівці СЕС виїжджають на об'єкт, перевіряють його, також проводиться медогляд працівників, за результатами інспектування робиться висновок, який підприємець забирає в тому ж дозвільному центрі.

«Час інспектування залежить від масштабу бізнесу, але за законом у нас є 10 робочих днів, щоб зробити висновок і передати його в центр. Правда, зазвичай це робиться швидше. Іноді необхідно більше часу, якщо, наприклад, береться проба якої-небудь речовини для лабораторного аналізу. Це може бути в тому випадку, коли автомайстерня спеціалізується на фарбуванні автомобілів », - пояснює Сергій Пастушенко.

Вибір стін

На законодавчому рівні поки не передбачені обов'язкові вимоги до матеріалів, з яких може бути побудована станція технічного обслуговування. Автомайстерню можна розмістити як в цегляній будівлі, так і в швидкомонтованих. «Якщо приміщення для автомайстерні будується на довгі роки, то це повинна бути надійна і міцна будівля. У проекті необхідно враховувати роздягальні, душові кабіни та туалети для обслуговуючого персоналу», - радить Сергій Черниченко, власник« Автосервісу на Великій Окружній».

Втім, деякі підприємці через обмеження в коштах вибирають інший варіант. Наприклад, можна скористатися послугами будівельних компаній, що пропонують автомайстерню «під ключ». Найчастіше в цьому випадку приміщення буде зведено за допомогою технології ЛСТК - використання оцинкованого сталевого профілю і легких сталевих конструкцій. Товщина сталі складає 1-3 мм в залежності від типу будови.

За словами В'ячеслава Цанкова, директора архітектурно-будівельної компанії «Революційні технології», за рахунок невеликої ваги технологія ЛСТК дозволяє зводити різного типу об'єкти на складних грунтах за короткий термін. «Наприклад, для будівництва станції шиномонтажу потрібно всього 10 днів. Каркас об'єкта збирається у нас в цеху, а потім доставляється на територію замовника. Більш масштабні споруди зводяться безпосередньо на місці», - роз'яснює підприємець. Крім того, за його словами, не варто турбуватися про надійність таких об'єктів, адже дана технологія пройшла необхідну сертифікацію і повністю відповідає вимогам санітарних і пожежних служб.

Іноді співпраця з будівельними компаніями знімає з власника автомайстерні вантаж супутніх клопіт - деякі забудовники крім безпосередньо зведення будівлі пропонують комплектацію і монтаж інженерних мереж. В ідеалі можна домовитися про встановлення вентиляційного устаткування і вирішити питання з електропостачанням. У зв'язку з великим обсягом робіт заздалегідь визначити терміни зведення об'єкта досить складно.

«Іноді на СТО розміщують сервісні центри, оглядові майданчики та інші приміщення. Через це часу на роботу потрібно значно більше, ніж, наприклад, при установці автомайстерні на дві машини», - зауважив Валерій Пархоменко, керівник компанії «Термастіл-Україна».

Якщо будівництво нового приміщення не по кишені, можна орендувати або купити вже готову будівлю. Однак в цьому випадку необхідно переконатися в міцності підлоги і стін, оскільки ремонтне обладнання можна розміщувати тільки на міцному покритті. Крім того, потрібно правильно розрахувати площу, яка буде потрібна для роботи. Зазвичай квадратура приміщення для автомайстерні безпосередньо залежить від обсягу наданих послуг, обладнання, яке буде в ній встановлено, і кількості цехів.

Дотримуючись дистанції

В Україні не дозволяється розміщувати підприємства автосервісу в житлових будинках і громадських будівлях. Згідно вже згаданого наказу Держслужби автомобільних доріг № 414, станції техобслуговування можуть становити комплекс з об'єктами для обслуговування водіїв і пасажирів та розміщуватися не менш ніж в 50 м від цих об'єктів.

«Для розміщення СТО потрібно виділення земельної ділянки. Земля може перебувати у власності особи або бути передана в оренду. Слід звернути увагу на цільове призначення земельної ділянки, що виділяється під будівництво СТО», - уточнює Марина Слободніченко. Крім цього потрібно пам'ятати, що приміщення автосервісу повинно мати централізоване підведення води і каналізацію. У той же час не передбачено ніяких вимог щодо під'їзних шляхів до будівлі автомайстерні. Однак, як запевняють власники автосервісу, місце розташування об'єкта безпосередньо впливає на кількість клієнтів. «Найкраще розміщувати СТО поблизу траси або дороги. Якщо автосервіс поставити в гаражах, то великого потоку клієнтів чекати не варто», - говорить Сергій Черниченко.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

Агропросперіс Банк

Депозит Онлайн

11% річних у гривні або 2,25% у доларах на 24 місяці

Строк від 1 до 24 місяців

Від 1000 грн або 100 дол.

100% гарантія вкладу

Оформлення в онлайн-банкінгу AP Bank

м. Київ, Вінниця

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики