про твої фінанси

Поручитель - це не обов'язок!

Здавалося б, що поганого в тому, щоб поручитися за знайомого при оформленні кредиту? Да нічого. Просто, погоджуючись на роль поручителя, потрібно пам'ятати: якщо позичальник не зможе виконати свої зобов'язання, вони ляжуть на плечі поручителя. Дізнайтеся більше про права та обов'язки поручителя, оформлення договору поручительства за кредитом.


Короткий зміст і посилання по темі

 1. "Одне маленьке, але відповідальне доручення ..."
 2. Фінансові зобов'язання поручителя
 3. Потрібен поручитель!
 4. Що робити, якщо поручительство вже оформлено, а боржник перестав вчасно погашати кредит?
 5. Як довго триває порука?
 6. Вчимося відмовляти в поруці
 7. Порука і вимоги до неї
 8. Порядок оформлення поручительства
 9. Поручитель розплатився за позичальника: що поручителю "світить" після цього

Підписуючи договір поруки, більшість сприймає це, як якусь формальну церемонію, в стилі рекомендаційних листів XIX століття: "Я такий-то хочу цим засвідчити добропорядність пана N і так далі, і тому подібне". Насправді поручитель несе не тільки моральну, але і матеріальну відповідальність за дії позичальника. З того моменту, як поручитель поставить свій підпис у договорі, він стає для банку таким же боржником, як і одержувач кредиту. І якщо позичальник перестав планово погашати заборгованість, банк має право пред'являти вимоги не тільки до нього, а й до поручителя.

"Кілька років тому подруга зважилася купити машину і попросила виступити поручителем при оформленні кредиту. Пройшов рік, я вже й забула про те, що є поручителем, а потім раптово знайшла в поштовій скриньці неприємний сюрприз - лист з вимогою погасити заборгованість по кредиту подруги. Звичайно, все прояснилося: виявилося, у неї виникли тимчасові фінансові труднощі, але вона швидко виплуталася і відновила виплату. В той момент я зрозуміла, в яку авантюру влізла. Вільно зітхнула тільки після того, як подруга закрила борг перед банком остаточно ", - розповідає бухгалтер Тетяна Коноваленко.

Історія Тетяни закінчилася благополучно, але, якби тимчасові фінансові труднощі подруги затягнулися, кредит довелося б виплачувати їй. Виконувати фінансові зобов'язання завжди неприємно - подвійно прикро розраховуватися за чужі борги.

"Одне маленьке, але відповідальне доручення ..."

"Колега попросив мене стати поручителем. Він збирався брати кредит на квартиру . Батьки у нього живуть в іншому місті, друзі теж, звернутися більше немає до кого. Я спочатку погодився, але потім, коли прочитав договір, відмовився. Це занадто ризикований крок, а раптом він втратить роботу? Або проблеми зі здоров'ям? У такому випадку, я буду зобов'язаний виплатити кредит. А з якого дива я повинен віддавати гроші, якими навіть не користувався? ", - говорить маркетолог Григорій Троцюк.

Поручитель може нести як часткову, так і повну відповідальність за виконання позичальником своїх зобов'язань перед банком-кредитором. Однак у банківській практиці зазвичай застосовують повну відповідальність. А часткова може мати місце, якщо доходи позичальника дозволяють обслуговувати кредит, але немає необхідної застави. В такому випадку залучається не фінансовий, а майновий поручитель, який доручається своїм майном - рухомим або нерухомим. Найчастіше майновими поручителями стають батьки або подружжя, так як в сім'ї що спільно проживає  майно може бути записано на одного з її членів, саме він і стає поручителем. Майнові поручителі повинні бути власниками ліквідного майна, яке перебуває в заставі і відповідає вимогам банку, що пред'являються до даного виду майна. Тобто якщо це, наприклад, квартира, то вона повинна бути приватизована і без незаконних перебудов. Будинок, в якому вона знаходиться, не повинен фігурувати в планах капітальної реконструкції або знесення.

Крім того, відповідальність може бути солідарна і субсидіарна. Солідарна відповідальність дає право банку вимагати виконання зобов'язань як від позичальника, так і від поручителя. За солідарним зобов'язанням позичальник і поручитель в будь-якому порядку і будь-яким способом повинні повернути борг в повному обсязі. А при субсидіарній відповідальності поручитель зобов'язаний виконати зобов'язання позичальника тільки в тому випадку, якщо у основного боржника не вистачає грошей, і він не може повернути борг. Вид відповідальності зазвичай вказаний в договорі поруки. До речі, солідарна відповідальність виникає, якщо це прописано в договорі, в іншому випадку відповідальність буде вважатися субсидіарною.

Фінансові зобов'язання поручителя

Згідно з Цивільним кодексом (ст. 553 "Договір поруки"), підставою для настання відповідальності поручителя, є факт невиконання позичальником свого зобов'язання по поверненню боргу. Правда, банкіри запевняють, що проблеми в цьому випадку виникають у поручителів досить рідко. На практиці банки висувають вимоги до поручителів у виняткових випадках - коли стає ясно, що позичальник не зможе розрахуватися з боргом і його заставного майна буде недостатньо для погашення заборгованості, що виникла. Це крайній захід. Зате до моменту, коли банк пред'являє поручителю вимогу, кредит вже обростає такою кількістю штрафів і пені за прострочення, що відшкодовувати доводиться практично подвійну суму кредиту.

До суду банк звертається тільки після 3-6 місяців прострочення за кредитними платежами. В цьому випадку відповідачами в однаковій мірі є позичальник і поручитель. При рішенні суду на користь банку, до справи приступають судові виконавці. Накладаються стягнення на майно: спочатку на гроші, потім на рухоме майно, потім на нерухоме - зазвичай воно обертається в гроші шляхом продажу на аукціоні.

Фінансовими зобов'язаннями неприємності поручителя не обмежуються. Дисциплінованість позичальника при виплаті кредиту безпосередньо пов'язана з кредитною історією поручителя. Тобто якщо позичальник буде допускати прострочення, то у поручителя в майбутньому можуть виникнути проблеми з оформленням кредиту, як мінімум в тому ж банку.

Якщо все ж довелося платити по чужих рахунках, поручитель має законне право вимагати від позичальника повернути йому витрачені кошти. Згідно ст. 556 "Права поручителя, який виконав зобов'язання" Цивільного кодексу України, до нього переходять всі права кредитора. Однак якщо навіть банк не зміг стягнути з недбайливого позичальника борг, навряд чи це вийде у поручителя.

Потрібен поручитель!

Близько 20-30% загального числа кредитів в Україні оформляється з залученням поручителів. У споживчому кредитуванні це трапляється часто, особливо з причини віку позичальника, відсутності стабільного доходу або офіційно оформлених документів на право роботи. Найбільш прихильно банки приймають в ролі поручителів батьків позичальника. Вважається, що вони є фактором додаткового морального тиску на позичальників. Крім того, коли у позичальника виникають проблеми з фінансами, батьки швидше погодяться погасити кредит замість недолугого чада, ніж затягувати до нарахування фінансових санкцій. Також в ролі поручителя в банках раді бачити начальство позичальника. Вважається, що такий поручитель є не тільки вірним фінансовим підстраховуванням, а й психологічним фактором дотримання фінансової дисципліни.

Але, в принципі, поручителем може стати будь-який громадянин України старше 21 років і молодше 65-70 років. Правда, поручитель повинен бути зареєстрований в тому регіоні, де знаходиться відділення банку, що надає кредит, і заробляти не менше позичальника.

Для укладення договору поручитель зобов'язаний надати паспорт, довідку про присвоєння ідентифікаційного коду, довідку з місця роботи із зазначенням доходу, отриманого за попередні 12 місяців, декларацію про доходи, довідку з БТІ, всі правовстановлюючі документи на нерухомість, земельну ділянку, автотранспорт, довідку з банку про наявність депозитного або іншого рахунку, довідку про проходження обов'язкового попереднього та періодичного психіатричного огляду. Інформація про активи поручителя потрібна банку в разі, якщо він виступає майновим поручителем і відповідає за виконання зобов'язань всім своїм майном.

Що робити, якщо поручительство вже оформлено, а боржник перестав вчасно погашати кредит?

Олег Трохимчук, адвокат юридичної фірми "Ільяшев і Партнери":

- У разі порушення боржником своїх зобов'язань перед кредитором та, як наслідок, отримання вимоги від останнього, необхідно, в першу чергу, повідомити про це боржника. А в разі звернення до поручителя з позовом - подати клопотання про залучення боржника до участі в справі. Поручитель повинен розуміти, що він має право заперечувати проти вимог кредитора на правах, які має сам боржник за основним зобов'язанням. Таким чином, отримавши вимогу кредитора, поручитель повинен розібратися в обґрунтованості таких вимог, і чи підпадають вони під зобов'язання, в забезпечення виконання яких укладено договір поруки. З практики нашої компанії можу сказати, що часто виникають ситуації, коли до поручителя звертаються з вимогою, але саме поручительство вже припинено.

Як довго триває порука?

- Коли в договорі поруки не встановлено термін, то поручительство припиняється, якщо кредитор протягом шести місяців від дня настання строку виконання основного зобов'язання не пред'явить вимоги до поручителя. Коли термін основного зобов'язання не встановлений, або встановлений моментом пред'явлення вимоги, то поручительство припиняється, якщо кредитор не пред'явить позов до поручителя протягом одного року від дня укладення договору поруки.

У разі ж, якщо вимоги кредитора були обгрунтованими, і поручитель виконав свої зобов'язання за договором поруки, до нього переходять права кредитора по цьому зобов'язанню, в тому числі і ті, що забезпечували його виконання. Поручитель отримує право вимагати від боржника виконання зобов'язання в тому обсязі, в якому він сам виконав вимоги кредитора, тобто повністю або частково з урахуванням сплачених відсотків, неустойки, відшкодування збитків і судових витрат кредитора.

Вчимося відмовляти в поруці

Наталя Трушина, психолог:

- Щоб не потрапляти в невдалу ситуацію, по-перше, потрібно не соромитися показати себе педантом і дуже прискіпливо розпитати, що від вас вимагається, і який є ризик. Уже в процесі такої серйозної розмови прохач може зрозуміти, що поводиться некоректно, звертаючись за такою неоднозначною допомогою.

По-друге, складність полягає в тому, щоб сказати "ні" - багато дійсно готові йти на необдуманий ризик, аби не зіпсувати відносини. Варто подумати - а чи дійсно варто дорожити стосунками, якщо при цьому просять робити речі свідомо неприємні і ризиковані? Людина, яка цінує дружні, приятельські, навіть родинні зв'язки (а багато хто відмовляється бути поручителями навіть у родичів, і їх нема за що засуджувати), не ставитиме близьку людину в незручне становище таким проханням. Один з варіантів прямої відповіді: "Ти знаєш, я дійсно не хочу зіпсувати наші відносини фінансовими питаннями, тому не виконаю цю твою просьбу. Але ми можемо разом подумати, які є варіанти виходу з такої ситуації".

Якщо ж починається психологічний тиск, на кшталт "ну ось, друзі пізнаються в біді ....", Врахуйте - це пряма маніпуляція, від якої врятує тільки спокійна і чітка відповідь "ні". Хоча це вже особистий вибір кожного, і в певних випадках бажання допомогти близькій людині може бути важливіше за будь-які гроші.

Порука і її наслідки

В яких випадках позичальникові потрібен поручитель і як вони розділять відповідальність, якщо заборгованість не буде погашена - з'ясував «Простобанк Консалтинг».

Оформлення договору поручительства передбачено переважно в тих випадках, коли позичальник, на думку банку, може не виконати взяті на себе зобов'язання. Наприклад, в тих випадках, коли доходи позичальника низькі або не підтверджені офіційно, його вік навряд чи дозволить розрахуватися за борги в повному обсязі, а також, якщо його благонадійність викликає сумніви у банку (наприклад, він має погану кредитну історію або часто сидить без роботи ). Крім того, поручительство може знадобитися, якщо мова йде про великі суми кредиту ( іпотека ) або беззаставна позика .

Порука і вимоги до неї

При довгостроковому кредитуванні (іпотека) поручителями зазвичай виступають близькі родичі, при короткостроковому ( споживчі кредити ) - будь-яка людина, що відповідає вимогам банку. Але ці вимоги не універсальні - кожен банк переглядає їх в залежності від власної політики. Іноді до родичів буває ще менше довіри, ніж до чужих людей, - банк може запідозрити грошові махінації в спробі подружжя поручитися один за одного. За рівнем матеріального забезпечення поручитель повинен перевершувати позичальника. А його репутація повинна прагнути до бездоганної.

У кожного банку свої вимоги до поручительства, але загальні вимоги засновані на платоспроможності клієнта і віці позичальника.

Необхідні документи від поручителя:

 1. Паспорт.
 2. Довідка з Державної податкової адміністрації України (ДПАУ) про присвоєння ідентифікаційного номера.
 3. Якщо поручитель зареєстрований як суб'єкт підприємницької діяльності:
  • свідоцтво про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця;
  • декларації про доходи за останні 6 місяців;
  • довідка із ДПАУ про відсутність заборгованості перед бюджетом.
 1. Свідоцтво про укладення шлюбу (при наявності).
 1. Паспорт дружини (-а).
 2. Довідка із ДПАУ про присвоєння ідентифікаційного номера дружині (-у) поручителя.
 3. Документи, що підтверджують наявність рухомого і нерухомого майна.
 4. Якщо поручитель найманий працівник:
  • Довідка з місця роботи.
  • довідка про заробітну плату за останні 6 місяців.

Якщо право власності на нерухоме майно належить кільком людям, власники виступають майновими поручителями по кредиту.

Коли і як поручителя притягнуть до відповідальності

Якщо позичальник перестав виплачувати кредит і відсотки по ньому, банк має право пред'явити претензії до поручителя протягом 10 днів після фіксації прострочення виплати. Якщо ж поручитель не погасив заборгованість позичальника протягом ще 5 днів, то банк має право подати до суду і на позичальника, і на поручителя. Втім, зазвичай банки не поспішають звертатися до суду і намагаються врегулювати це питання самостійно. До суду справа може дійти не раніше, ніж через 3-6 місяців.

Гарант спочатку сповіщається письмово, але якщо немає відповідної реакції, банк може звернутися до суду. В принципі, до поручителя застосовуються такі ж вимоги, як і до позичальника.

Поручитель відповідає перед кредитором за виконання зобов'язання боржником. Втім, не безоплатно. «Якщо поручитель виконає зобов'язання, до нього переходять всі права кредитора, в тому числі і ті, які забезпечували виконання: заставу і т.п. Згідно із законом - ст.554 Цивільного кодексу України - боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники. Тобто поручитель відповідає нарівні з боржником і кредитор має право пред'явити вимоги, як до основного боржника, так і до поручителя », - каже Катерина Гутгарц, партнер ПП« Адвокатське бюро Гутгарца ».

Договором поруки також може бути передбачено субсидіарну відповідальність поручителя. В цьому випадку кредитор зобов'язаний спочатку висунути вимоги до основного боржника, і тільки в разі невиконання зобов'язання основним боржником - до поручителя. У будь-якому випадку, якщо вимога пред'являється до поручителя, він повинен повідомити про це основного боржника. «В іншому випадку, якщо поручитель виконає вимогу, але не повідомить, основний боржник може висунути проти регресної вимоги поручителя свої претензії, які він мав до кредитора», - пояснює Катерина Гутгарц.

Договором поруки може бути передбачено, що порука забезпечує виконання зобов'язання в повному обсязі (основний борг, відсотки, неустойка, відшкодування збитків) або тільки частково (повинно бути вказано, в якій саме частині). Крім того, поручителів за договором може бути кілька.

«Договір поруки повинен бути укладений у письмовій формі, в іншому випадку він є нікчемним і не тягне за собою ніяких правових наслідків. Тому оформити людину поручителем без її відома можна тільки підробивши її підпис. В такому випадку слід звертатися в прокуратуру із заявою про порушення кримінальної справи. У разі обману - якщо людина підписала договір власноручно, але думала, що підписує щось інше і т.п.) - слід оскаржити договір поруки в судовому порядку, пославшись на ст.230 Цивільного кодексу України », - радить Катерина Гутгарц.

На заборгованості по кредиту позичальника проблеми поручителя не закінчаться. Крім іншого, він може зіпсувати собі кредитну історію: якщо у позичальника будуть траплятися прострочення в погашенні кредиту, поручитель навряд чи зможе оформити кредит для себе в цьому ж банку в майбутньому.

Порядок оформлення поручительства

 1. Позичальник звертається в банк з проханням оформити кредит і заповнює анкету, потім надає необхідні для видачі позики документи.
 2. Позичальник приходить в банк разом з поручителем, який надає необхідні документи.
 3. Після розгляду заявки банком позичальник і поручитель ще раз відвідують цей заклад для оформлення кредитного договору.
 4. При погашенні кредиту позичальником договір з поручителем розривається.

Відмовитися від поручительства не можна, але в разі, якщо позичальник вчасно погашає кредит, і його фінансовий стан покращився, банк може дозволити поручителю відмовитися від зобов'язань. Для цього письмово оформляється додаткова угода до договору поручительства про розірвання договору.

Як на практиці

Як правило, банки при розгляді питання про надання кредитів на квартиру збирають досить великий обсяг інформації про клієнта, його сім'ю та нерухомість, що купується. Така ж докладна інформація може знадобитися і про третю особу - майнового поручителя. На підставі отриманої інформації приймається рішення про видачу кредиту або відмову у видачі кредиту.

Банки, при аналізі кредитних заявок, крім фінансового аналізу клієнта, аналізу механізмів і джерел погашення кредиту, дотримуються наступних принципів при прийнятті рішення: платність, зворотність, забезпеченість, цільова спрямованість.

Платність - видача кредиту здійснюється на певних кредитним договором умовах оплати банку процентного (комісійної) доходу клієнтом за користування кредитними ресурсами.

Повернення - за умовами договору позичальник зобов'язується в обумовлений термін повернути позикові кошти в повному обсязі, включаючи всі можливі нараховані штрафні санкції, якщо були порушені певні умови договору.

Забезпеченість - кредит надається тільки за умови надання клієнтом в якості забезпечення ліквідного активу, тобто нерухомого майна, яке буде виступати в якості забезпечення по кредиту. Таким забезпеченням може бути як нерухомість, що купується, так і нерухомість, яка вже є у клієнта або третьої особи - майнового поручителя.

Цільове використання - кредити надаються тільки на конкретну мету. При наявності такої банк в змозі простежити законність використання наданого клієнту кредиту.

Поручитель розплатився за позичальника: що поручителю "світить" після цього

Prosto дуже багато кредитів в передкризовий час видавалися позичальникам, за яких доручався платоспроможний або не дуже громадянин.І якщо раніше банкам-кредиторам фізичних осіб майже ніколи не доводилося звертатися за стягненням кредитних боргів з поручителів, то тепер це стає поширеною практикою.Як поручителю розплатитися за позичальника, повернути свої гроші, - дізнавався Prostobank.ua.

Що говорить кодекс, або про користь сповіщень

Для початку зауважимо, що згідно зі статтею 554 Цивільного кодексу України (далі ЦКУ) поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник. А це стосується не тільки основного боргу і відсотків, але і неустойок і відшкодування збитків. Тому в разі прострочених кредитних платежів штрафні санкції, накладені банком, теж «успадкує» поручитель - і останній повинен бути до цього готовий.

Наступна, 555 стаття ЦКУ зазначає, що саме повинен в першу чергу зробити законослухняний поручитель, якого кредитор (в нашому випадку банк) попросив оплатити борг (в нашому випадку кредит позичальника). А повинен поручитель повідомити боржника (наприклад, рекомендованим листом з повідомленням про вручення) про вимогу кредитора. До речі, так само потім слід зробити і після оплати боргу кредитору, на чому спеціально наполягає ще одна, 557 стаття ЦКУ. Якщо ж банк відразу надумав подати на поручителя в суд, а у нього на це є всі права - то у поручителя, в свою чергу, є право звернутися туди ж з клопотанням про залучення й боржника до того ж позову.

Сповістити боржника про вимогу банку поручитель повинен ось для чого. Якщо поручитель розплатиться з банком за позичальника і сам стане його новим кредитором, то вчасно оповіщений боржник уже не зможе висувати проти поручителя протести, які стосувалися банку (наприклад, скарги на неправильно нараховані відсотки, змінені процентні ставки, несправедливі штрафні санкції і так далі).

Іншими словами, якщо позичальника сповістили про перехід його боргу до поручителя, і останній оплатив цей борг банку - то у позичальника виникає новий борг: перед поручителем. Цей новий борг вже зовсім не є банківським кредитом, він аж ніяк не розкладається на тіло кредиту, відсотки, штрафи. Це просто приватний борг поручителю у вигляді єдиної суми.

Варто зауважити, що багато поручителів, які оплачують борги перед банком за боржника-позичальника, вважають, що їх нові відносини з боржником потребують нотаріального оформлення. Мовляв, потрібно заново перезафіксувати, хто кому тепер винен. Насправді, законодавство в даному випадку стоїть на сторожі інтересів поручителя (стаття 556 ЦКУ: «Права поручителя, який виконав зобов'язання») і автоматично повноцінно фіксує новий борг боржника перед поручителем. Ніяких додаткових оформлень цей перехід прав кредитора не вимагає.

Документи і що з ними робити

Отже, що ж в першу чергу робити поручителю, який виконав зобов'язання за позичальника і бажає відшкодувати цю суму (якщо, звичайно, не вдається вирішити боргові питання полюбовно)?

Насамперед поручителю потрібно домогтися від банку отримання пакету оригіналів документів, що підтверджують оплату боргів позичальника. Будьте уважні: ксерокопії таких документів не будуть переконливим документом в разі суду. А, як відомо, фінустановам властиво «Не додавати» клієнтам оригіналів документарних свідчень, а зберігати їх, про всяк випадок, у себе. Але в даному випадку закон прямо вимагає від кредитора видати поручителю оригінали документів (ст. 556 ЦКУ, п.1). А значить, поручитель може сміливо вимагати від банку виконання закону.

Які папери повинні входити в пакет поручителя- законодавство не уточнює. Крім платіжних доручень з відмітками про їх виконання та власне договору поручительства (який спочатку був на руках у поручителя) в ідеалі для подальшого судового позову серед документів повинен бути оригінал кредитного договору, який існував між банком і позичальником. Якщо банк оригінал не віддає, то це, за словами юриста адвокатського бюро «АБГ» Катерини Гутгарц, не критично: в договорі поруки завжди є посилання на кредитний договір, оригінал якого суд сам зажадає у позичальника або у банку.

Нарешті, при заставних кредитах поручитель, що розрахувався, обов'язково отримує на руки документи про перехід прав заставодержателя від банку до поручителя.

Далі поручитель повинен сформулювати свої вимоги до боржника. Крім сплаченої ним за боржника суми він має право, згідно зі статтею 558 ЦКУ, витребувати з нього оплату своїх поручительських послуг (точну суму законодавство не вказує). Після цього відкривається два шляхи - перший: відразу подавати ці вимоги в суд у вигляді позову проти боржника. Другий шлях являє собою спробу мирного вирішення - можна відправити вимоги (в які повинен входити і термін повернення суми) боржникові рекомендованим листом з повідомленням про вручення. Тоді в разі несплати боргу єдиним наслідком буде знову-таки позовна заява поручителя в суд. Судові витрати сплачуються авансом, однак, зрозуміло, в разі позитивного рішення перераховуються на відповідача (додаються до суми позову).

До речі, необхідні для будь-яких позовних заяв документи і особливості подачі позовів описані в статтях 118-126 Цивільного процесуального кодексу України . Хоча найрозумніше в такій безпрограшний справі, як поручительство з виконаними зобов'язаннями, буде звернутися до професійного юриста, з відшкодуванням потім коштів на оплату його роботи, знову ж таки, з боржника. Суддя зобов'язаний прийняти позов до судочинства або прийняти рішення про відмову від такого протягом десяти днів від подачі позову.

Finita la comedia

І ось суд прийняв рішення на користь поручителя. Можна святкувати перемогу? Не завжди. Більшість боржників-позичальників не поспішають виконувати судові рішення добровільно або, принаймні, не поспішають з їх виконанням.

В цьому випадку слід з рішенням суду звертатися до так званих державних виконавців (в Департамент державної Виконавчої служби Міністерства юстиції, діяльність якого регулюється Законом про Виконавче виробництво , далі ЗВП).

Судові виконавчі листи та інші судові рішення розглядаються державними виконавцями, починаючи з наступного дня після прийняття судом рішення і закінчуючи трирічним терміном з цього дня (ЗВП, ст. 21, п. 1). Держвиконавець приймає постанову про відкриття виконавчого провадження протягом трьох днів після отримання ним виконавчого документа (при якому відбувається оплата авансу за виконавчі дії; потім цей аванс буде стягнуто з відповідача-боржника і повернуто позивачеві).

У постанові держвиконавця зазвичай встановлюється термін для добровільного виконання рішення. Згідно із законом такий строк не може перевищувати семи днів, а рішень про примусове виселення - п'ятнадцяти днів. Після закінчення «мирного» терміну держвиконавці почнуть «заходи примусового стягнення», при яких виконавчий збір і витрати, пов'язані з їх діями, покладуть також на боржника.

При примусовому стягнення держвиконавці конфісковують, в першу чергу, гроші готівкою і на рахунках боржника. А при їх недостатності - протягом місяця подають в той суд, який видавав виконавчий лист, клопотання про перенаправлення стягнення на те чи інше майно боржника. Боржник при цьому має право вказувати, що конфісковувати - але якщо вартості вказаної ним майна недостатньо, або людина відмовляється що-небудь вказувати, тоді майно для стягнення виберуть самі держвиконавці. Це майно після всіх судових дій буде виконавцями конфісковано і виставлено на торги.

Наостанок нагадаємо, що заставне майно, що забезпечувало кредит, за яким з банком розплатився поручитель - залишається заставним, але заставодержателем стає не банк, а поручитель. Зокрема, в разі іпотеки, поручитель, розплатившись з банком, стає заставодержателем житла. При цьому - увага! -поручитель, яким боржник не повертає забезпечений заставою борг, має право в будь-який момент прийняти рішення про стягнення застави - тобто про звільнення житла для його продажу, комерційного, приватного або будь-якого іншого використання.

Після оповіщення боржника про таке рішення, зафіксованому нотаріусом, всі проживаючі в заставному житлі зобов'язані протягом місяця виселитися з нього. До речі, згідно з статтею 109 Житлового кодексу України , у разі іпотеки існуючі обмеження на виселення громадян з житла не діють. А при відмові боржника (або інших осіб, які проживають з відома боржника в заставному житло) виселятися - нотаріус робить виконавчий напис на договорі іпотеки. Відповідно до цього розпорядження держвиконавці починають кампанію з примусового виселення.

Як бачите, бути поручителем - значить не тільки нести високу відповідальність за повну оплату боргу позичальника перед банком, але і бути готовим до подальшої вельми складної і вкрай довгої схемою повернення своїх грошей.

Отримувати всі новини та статті сайту в одному email на день?

також стежити за новинами сайту можна в Facebook Instagram Twitter Viber Telegram

Горячие предложения

Агропросперіс Банк

Ощадна картка від Агропросперіс Банку

Ощадна картка зручніше вкладу!

від 5% до 7% на щоденні залишки за рахунком із доступом до коштів 24/7

безкоштовне поповнення, обслуговування, безготівкові розрахунки та зняття коштів в усіх банкоматах України

Ліцензія НБУ №241 від 16.02.2016

Глобус Банк

Депозит Классический, Накопительный от Глобус Банка

до 12,5% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 6 мес.

Минимальная сумма - от 10 000 грн.

100% гарантия вклада

ОТП Банк

Депозит Срочный от ОТП Банка

до 6,25% годовых + до 1% годовых от суммы вклада

Минимальный срок - от 3 мес.

Минимальная сумма - от 5 000 грн.

100% гарантия вклада

Корисні статті з даної тематики